Solidarna Polska przedstawiła raport o "łamaniu praworządności przez Holandię"

Polska
Solidarna Polska przedstawiła raport o "łamaniu praworządności przez Holandię"
PAP/Rafał Guz
Wiceszef MAP Janusz Kowalski ocenił, że Holandia ma cechy państwa i system podatkowy, który umożliwia agresywne planowanie podatkowanie

Przedstawiciele Solidarnej Polski, w tym wiceszef MAP Janusz Kowalski i wiceszef MS Sebastian Kaleta, zaprezentowali w poniedziałek raport o - jak mówili - "łamaniu praworządności przez Holandię". Zapowiedzieli, że raport będzie podlegał teraz analizie resortu sprawiedliwości.

Przedstawiciele Solidarnej Polski zaprezentowali w poniedziałek w Sejmie raport zatytułowany "Łamanie praworządności przez Holandię - nadużycia podatkowe w UE".

 

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ocenił podczas konferencji prasowej, że prawodawstwo holenderskie umożliwia czerpanie korzyści z udziału w jednolitym rynku i transferowanie zysków poza Unię Europejską, w tym do rajów podatkowych.

 

ZOBACZ: Holandia chce postawić Polskę przed TSUE. Parlament przyjął uchwałę

 

- Holandia ma takie cechy państwa i taki system podatkowy, który umożliwia agresywne planowanie podatkowanie. Co to oznacza? Oznacza to, że za pośrednictwem spółek, które można rejestrować w Holandii, transferowane są poza Unią Europejską zyski firm działających na terenie Unii Europejskiej - mówił Kowalski.

 

Podkreślił, że "raport Solidarnej Polski dotyczący właśnie przedmiotu, jakim jest agresywny system podatkowy niezgodny z regułami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, uprawnia do postawienia bardzo ważnego pytania - o uruchomienie procedury z art. 7, czyli naruszenia praworządności przez Holandię w zakresie łamania reguł rynku wewnętrznego, braku lojalnej współpracy z innymi państwami oraz państwa prawa, które szanuje reguły niedyskryminacji i sprawiedliwości".

 

"Seria nieuczciwych ataków wobec Polski ze strony Holendrów"

 

- Funkcjonowanie takiego państwa, które umożliwia działanie spółkom wyprowadzającym, transferującym zyski poza Unię Europejską bezpośrednio narusza interesy finansowe Unii Europejskiej - podkreślił wiceszef MAP.

 

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapewnił, że raport zostanie poddany analizie w resorcie sprawiedliwości. - Należy przeanalizować, czy system podatkowy, który obowiązuje w Holandii, rodzi pewne wątpliwości, co do tego, czy jest sprawiedliwy i solidarny względem innych państw członkowskich - poinformował.

 

Kaleta stwierdził, że w ostatnich dniach widzimy serię nieuczciwych ataków wobec Polski ze strony Holendrów.  - Nie możemy w tej sprawie milczeć - mówił.

 

ZOBACZ: Starcie między Sikorskim i Kowalskim. "Okłamujecie Polaków"

 

- Nie może być tak, że forsuje się mechanizmy, które są skierowane wobec jednego państwa, w innych miejscach decydenci w Unii Europejskiej są ślepi na to, co się dzieje w danym państwie, a tu mówimy o poważnej sprawie - wypływie dziesiątek miliardów euro z rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, który to rynek wewnętrzny mógłby być tymi środkami zasilony i mogłaby być zasilona również Unia Europejska i mogły być zasilone fundusze unijne, które powinny być solidarnie i sprawiedliwie dystrybuowane - powiedział wiceszef MS.

 

Jak dodał, "ten raport z pewnością w najbliższych dniach będzie podlegał wnikliwej analizie i nie jest wykluczone, że Ministerstwo Sprawiedliwości w wskutek tej analizy podejmie dalsze wnioski w kierunku działań Rady Ministrów i stanowiska całego rządu".

 

Z kolei europoseł PiS Dominik Tarczyński, który w Parlamencie Europejskim zasiada w komisji dotyczącej rynku wewnętrznego i ochrony konsumenta, zadeklarował, że będzie go w komisji przedstawiał. - W mojej ocenie w tym raporcie jasno opisano, że te praktyki wymagają ochrony obywateli Unii Europejskiej, a więc jednoznacznie można powiedzieć, że ten raport służy Unii Europejskiej - podkreślał.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie