Media: królowa Elżbieta II zaszczepi się wkrótce przeciw Covid-19

Świat
Media: królowa Elżbieta II zaszczepi się wkrótce przeciw Covid-19
Reuters
Królowa Elżbieta II zaszczepi się wkrótce przeciw Covid-19

W najbliższych tygodniach królowa Elżbieta II otrzyma szczepionkę Pfizer i BioNTech przeciw koronawirusowi, która kilka dni temu została dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii - poinformowały w sobotę późnym wieczorem brytyjskie media. Jak dodano, ciesząca się autorytetem monarchini może przyczynić się do popularyzacji szczepień.

Według mediów 94-letnia monarchini i jej mąż, 99-letni książę Filip zostaną zaszczepieni priorytetowo ze względu na ich wiek.

 

Poddanie się szczepieniu przez starszych członków rodziny królewskiej ma także zachęcić do szczepień jak największą liczbę Brytyjczyków.

 

ZOBACZ: Dziambor: jestem ozdrowieńcem, a zmusza się mnie do noszenia maseczki

 

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Jak poinformowano, szczepienia zaczną się na początku przyszłego tygodnia. Brytyjski rząd zamówił 40 milionów dawek szczepionki - która, aby była skuteczna wymaga dwóch dawek - choć zdecydowana większość z nich zostanie dostarczona w przyszłym roku.

 

Najpierw - najbardziej narażeni

 

W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni ludzie w podeszłym wieku i najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

 

W czwartek zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam ocenił, że że wraz z pierwszą falą szczepień liczba hospitalizacji oraz zgonów z powodu Covid-19 może zostać zredukowana nawet o 99 proc.

 

W Wielkiej Brytanii całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 61 014, z czego 53 369 osób zmarło w Anglii, 3911 - w Szkocji, 2695 - w Walii, a 1039 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

 

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w sobotę do 1 705 971, co jest szóstym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

msl/ PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie