Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [zapis relacji]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [zapis relacji]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/TINO ROMANO
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w piątek o 23 449 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Na COVID-19 zmarło 432 pacjentów.


Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie na polsatnews.pl


ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 239 nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem, zmarło 531 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 041 846 przypadków COVID-19. Zmarło w sumie 19 359 chorych. Rozpoczynają się przygotowania do Narodowego Programu Szczepień, a tymczasem z badań wynika, że niemal połowa Polaków nie chce się zaszczepić.

Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 4 grudnia

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział w piątek dodatkowe wsparcie z budżetu państwa dla niemieckich kas obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które w efekcie pandemii koronawirusa poniosły w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku straty w łącznej kwocie blisko 1,7 mld euro.

Do 230 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy, którzy zmarli od początku pandemii na Covid-19. Najnowszy bilans podała w piątek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ciągu pięciu dni zarejestrowano dziewięć kolejnych zgonów.

Na wezwanie prezydenta Arifa Alviego w piątek w pakistańskich meczetach modlono się o ochronę przed koronawirusem. Specjalne modlitwy mają się odbywać również w kolejne piątki. Przez kraj przechodzi druga fala epidemii, lecz władze nie zamierzają zamykać meczetów.

W piątek w Pakistanie wykryto 3,2 tys. nowych przypadków koronawirusa, a na Covid-19 zmarło 55 osób. Od początku epidemii wykryto ok. 410 tys. zakażeń. Premier Imran Khan zapowiedział, że nie zamknie ani meczetów, ani nie wstrzyma działalności produkcyjnej i gospodarczej. Zdecydowano jednak o zamknięciu na ponad miesiąc szkół i uczelni.

Wojsko będzie gotowe do pomocy w dystrybucji, gdy tylko szczepionki na Covid-19 zostaną dopuszczone do użytku przez władze medyczne, a w Kanadzie znajdzie się pierwsza partia dostaw – poinformował w piątek premier Kanady Justin Trudeau.

Dopuszczenie pierwszej szczepionki na Covid-19 do użytku w Kanadzie może nastąpić w ciągu 10 dni. Kanada zamówiła ponad 400 mln dawek szczepionek u siedmiu producentów. Trudeau powiedział w piątek, że zostały już zakupione lodówki do przechowywania szczepionek i zapewnione dostawy suchego lodu.

14 grudnia wszystkie kanadyjskie prowincje i terytoria będą gotowe do otrzymania pierwszych partii szczepionki - poinformował w czwartek generał Dany Fortin, któremu rząd federalny powierzył w ub. tygodniu organizację dystrybucji. Fortin to były szef wojsk NATO w Iraku.

Parlament Portugalii zatwierdził w piątek wydłużenie obowiązującego w kraju od 6 listopada stanu wyjątkowego związanego z epidemią koronawirusa do 7 stycznia. Debata nad utrzymaniem restrykcji była chwilami burzliwa.

W szpitalach województwa warmińsko-mazurskiego wolne są 492 łóżka i 33 respiratory przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19 – poinformowały w piątek służby wojewody.

Czterech na pięciu Finów uważa, że rząd oraz urzędnicy dotychczas radzą sobie "całkiem dobrze" lub "szczególnie dobrze" z sytuacją epidemiczną - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. Fińskie władze w walce z koronawirusem realizują "strategię hybrydową".

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano spadek dynamiki rozwoju Covid-19. Liczba zakażeń wyniosła ponad 8,7 tys. - podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei z opublikowanego w piątek sondażu CIS wynika, że większość Hiszpanów jest sceptyczna wobec szczepień.

W czasie ferii zimowych, które w tym roku odbędą się między 4 a 17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

ZOBACZ: Zorganizowany wypoczynek w ferie? Jest decyzja ministerstwa

15 grudnia ruszy kampania informacyjna i profrekwencyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa - zapowiedział w piątek w programie "Gość Wydarzeń" szef KPRM Michał Dworczyk. Najpierw ruszy specjalna strona internetowa, infolinia, a następnie kampania w mediach tradycyjnych i elektronicznych.

ZOBACZ: Dworczyk: będą benefity dla osób, które się zaszczepią

Bahrajn jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii, dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa - poinformowały w piątek wieczorem władze tego kraju

Czterech na pięciu Finów uważa, że rząd oraz urzędnicy dotychczas radzą sobie "całkiem dobrze" lub "szczególnie dobrze" z sytuacją epidemiczną - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. Fińskie władze w walce z koronawirusem realizują "strategię hybrydową".

W szpitalach na Mazowszu spośród 5 554 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 dostępna jest ponad polowa. Wolnych pozostaje 2 848 łóżek i 149 respiratorów - wynika z danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Rosji w przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień przeciwko koronawirusowi, tymczasem firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V - podał w piątek niezależny portal Meduza.

Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V - powiedział Meduzie urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. Każda dawka szczepionki składa się z dwóch komponentów, które są podawane - według różnych źródeł - w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.

O ile pierwszy komponent Sputnika V wyprodukowano już w dużej ilości, to z powodów technologicznych są problemy ze stabilnością dostaw drugiego komponentu - pisze Meduza. Okazał się on "bardziej kapryśny" podczas produkcji, która wymaga innej technologii niż pierwszy komponent.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że podległe ministerstwu zdrowia służby zaszczepią przeciwko koronawirusowi do czerwca 2021 r. od 15 do 20 mln obywateli. Zapewnił, że proces ten “zostanie przeprowadzony w sposób sprawiedliwy”.

W Szwajcarii wprowadzony zostanie od 14 grudnia dla osób przyjeżdżających z Polski obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. Nakaz izolowania się po przyjeździe dotyczy podróżnych z kilkunastu krajów i regionów.

Według komunikatu zamieszczonego na oficjalnych stronach szwajcarskiego rządu kwarantanna będzie obowiązywała osoby przybywające do Szwajcarii z Andory, Chorwacji, Gruzji, Jordanii, Litwy, Luksemburga, Czarnogóry, Północnej Macedonii, Polski, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, USA i Węgier oraz wybranych regionów Włoch i Austrii.

W świętokrzyskich szpitalach wolnych pozostaje są 939 łóżek i 73 respiratory dla pacjentów z COVID-19. Hospitalizowanych jest 740 osób.

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 wynosi 1679, wolnych pozostaje 939 miejsc. W szpitalach przygotowano ponadto 133 respiratory, z czego zajętych jest 60.

Polacy przybywający do Włoch począwszy od 10 grudnia muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. Taką informację zamieszczono na stronie włoskiego MSZ w piątek.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 504 zgony z powodu Covid-19 oraz wykryto 16 298 zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Władze Szwajcarii zapowiedziały w piątek nowe restrykcje, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zapewniły jednak, że ośrodki narciarskie pozostaną nadal otwarte, jeżeli będą spełniać ścisłe środki bezpieczeństwa i otrzymają zezwolenie władz lokalnych.

W woj. małopolskim na 2 tys. 973 łóżka dla pacjentów z COVID-19 1 tys. 637 miejsc było w piątek wieczorem wolnych, a spośród 311 respiratorów dostępne pozostają 153 urządzenia.

814 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono ponad 24 tysiące nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła 212 tysięcy.

Dzień wcześniej zanotowano najwyższą od początku pandemii dzienną liczbę zgonów, 993, oraz ponad 23 tysiące nowych zakażeń.

W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest obecnie przygotowanych 1 160 miejsc. Według stanu na piątek zajętych było 608 z nich. Na 68 łóżek z respiratorami pacjenci byli leczeni na 50 - poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Żołnierze 53. batalionu lekkiej piechoty od kilku dni zaangażowani są w prace przy tworzeniu i wyposażaniu szpitala tymczasowego w Siedlcach - poinformowały służby prasowe 5. MBOT. Brygada przekazała też kontenerową elektrownię polową do szpitala tymczasowego na warszawskim Okęciu.

W dolnośląskich szpitalach zajęte są 1523 łóżka z 2967 przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. Wolnych jest 69 respiratorów – podał Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście są 263 laboratoria, najwięcej w woj. mazowieckim – 41, a najmniej w woj. lubuskim i opolskim – po pięć.

Zakład Karny w Płocku przekazał do pobliskiego Sierpca 2,5 tys. maseczek ochronnych, które w ramach programu readaptacji społecznej uszyli osadzeni w zamiejscowym oddziale penitencjarnym w Płońsku. Przekazane maseczki trafią m.in. do sierpeckiego szpitala, których leczy chorych na COVID-19.

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu zatwierdziły program testów na koronawirusa wśród gości hotelowych. Akcja ma służyć wzmocnieniu wizerunku stołecznej aglomeracji jako miejsca bezpiecznego dla turystów.

Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, ma związek z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19 wśród kobiet – wynika z badań opublikowanych w piśmie "The Lancet Healthy Longevity".

W szpitalach w Podlaskiem przebywa 747 pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających leczenia szpitalnego, 75 osób jest pod respiratorami - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

To dane z czwartku. Wolnych jest 28 respiratorów i 784 łóżka covidowe.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Grzegorz Kotala we wskazaniach dla kapłanów zalecił, by wizyty duszpasterskie – nazywane przez wiernych popularnie kolędą - przenieść na dogodny i bezpieczny czas po ustaniu pandemii.

Jak zastrzeżono, na wyraźne zaproszenie poszczególnych rodzin można odpowiedzieć indywidualnymi odwiedzinami w domach z zachowaniem norm sanitarnych.

Ruch koronasceptyków zamierza 12 grudnia demonstrować w Dreźnie. Prawicowi ekstremiści z całej Europy masowo reklamują to wydarzenie w sieciach społecznościowych; mobilizacja skrajnych ugrupowań budzi niepokój władz - informuje w piątek telewizja ARD.

"Chuligani, nacjonaliści, ultrasi" - głosi podpis pod opublikowanym w mediach społecznościowych zdjęciem zakapturzonych prawicowych ekstremistów, którzy maszerowali przez Lipsk 7 listopada 2020 roku. Wpis i fotografia mają reklamować kolejną demonstracji koronasceptyków, która ma się odbyć w Dreźnie w przyszłą sobotę.

Dla pacjentów z COVID-19 we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 2518 łóżek, zajętych jest 1390 – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Liczba łóżek covidowych w szpitalach będzie zmniejszana, niebawem ruszy szpital tymczasowy w Lublinie.

1015 pulsoksymetrów i ponad 6,8 tys. testów antygenowych trafi do domów pomocy społecznej w woj. śląskim – podała w piątek rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska. Mają one mieszkańcom i kadrze DPS-ów pomóc w walce z koronawirusem.

Rząd Bułgarii przedstawił w piątek plan szczepień przeciwko Covid-19. Zamówiono siedem różnych preparatów. W pierwszej kolejności szczepienia obejmą personel medyczny i nauczycieli. Podkreślono, że szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

Szpital tymczasowym w Płocku (Mazowieckie) będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów 9 grudnia. Nie jest wykluczone, że na początek uruchomionych zostanie tam 56 łóżek, a nie 46, jak wcześniej zakładano – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) Stanisław Kwiatkowski.

Do 31 grudnia br. ma być przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz ten obowiązuje do wtorku, 8 grudnia 2020 r.

Oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstał w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na razie przygotowano tam 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych.

Wuhan - chińskie miasto, w którym wybuchła pandemia koronawirusa - próbuje odczarować swój wizerunek. W sieci opublikowano nowy film zachęcający do podróży i odkrycia jego piękna.

 

Mieszkańcy Ostrowa Wlkp. będą mogli bezpłatnie wypożyczać koncentratory tlenu i pulsoksymetry. Na zakup sprzętu przeznaczono z budżetu 50 tys. zł. Zamówienie dotrze do nas 15 grudnia - poinformowała w piątek  prezydent miasta Beata Klimek.

W Austrii ruszają masowe testy na obecność koronawirusa. W piątek projekt zaczyna się na dużą skalę w krajach związkowych Wiedeń, Tyrol i Vorarlberg. W stolicy Austrii ma być przeprowadzanych do 150 tys. testów dziennie. Celem władz jest przebadanie milionów ludzi - informują media.

W ciągu ostatniej doby na Litwie wykryto 2514 zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 26 osób - poinformowały w piątek władze. To kolejny rekordowy przyrost nowych infekcji. Od tygodnia diagnozuje się na Litwie średnio 1,9 tys. nowych zakażeń dziennie.

Premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział w piątek, że szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w jego kraju bezpłatne. Pierwsze dawki dla pensjonariuszy i personelu w domach opieki mają być dostępne od stycznia. - Nikt nie zostanie pozbawiony bezpieczeństwa - oświadczył Loefven, podkreślając, że państwo szwedzkie zamierza zapewnić szczepienia dla całej populacji - 7,6 mln dorosłych.

W piątek rozpoczną się procedury odbioru szpitala tymczasowego w obiektach Targów Lublin – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Szpital dla pacjentów z COVID-19 ma być gotowy w przyszłym tygodniu. Na początku uruchomione będzie ok. 60 łóżek.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 172 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 40 tys. 771 testów, w tym 8854 testy antygenowe – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

101 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 70 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej - to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W ciągu ostatnich trzech tygodni szybciej przybywa tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 20 135 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1961 jest pod respiratorem – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort informuje, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 39 102 łóżka i 3141 respiratorów.

Mamy 13 tys. 239 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba zakażonych od początku pandemii wyniosła 1 mln 041 tys. 846. Resort dodał, że zmarło kolejnych 531 pacjentów chorych na Covid-19, łącznie - 19 359 osób.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. incydentalnie zezwoli na handel w najbliższą niedzielę, czyli 6 grudnia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Dodatkowa niedziela ma np. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy okresie przedświątecznym.

- Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które będą brały udział w narodowym programie szczepień przeciwko SARS-Cov-2 - przekazał na konferencji prasowej w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Od piątku rozpocznie się nabór podmiotów chcących stworzyć punkty szczepień na koronawirusa; łącznie w Polsce ma powstać ok. 8 tysięcy takich punktów, w każdej gminie po jednym - powiedział  w piątek RMF FM szef KRPM Michał Dworczyk. Jak dodał, proces szczepień ruszy w Polsce w drugiej połowie stycznia.

W Moskwie rozpoczęły się w piątek elektroniczne zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Ze szczepień mogą skorzystać osoby z głównych grup ryzyka: nauczyciele, lekarze i pracownicy miejskich służb socjalnych.

Leczenie zakażenia SARS-CoV-2 podawanym doustnie nowym lekiem przeciwwirusowym, MK-4482/EIDD-2801 (molnupirawir) hamuje przenoszenie wirusa w ciągu 24 godzin - wykazało badanie na fretkach, o którym informuje "Nature".

Większość lokali usługowych w Seulu będzie mogła być otwarta jedynie do godz. 21 - ogłosił w piątek p.o. burmistrza tego miasta Seo Dzeong Hiup. To efekt nowej fali zakażeń koronawirusem w południowokoreańskiej stolicy. W 10-milionowej metropolii odnotowano poprzedniej doby 463 nowe przypadki Covid-19, najwięcej od początku pandemii.

W piątek przed południem - zgodnie z zapowiedzią szefa KPRM Michała Dworczyka - odbędzie się konferencja, podczas której ma zostać ogłoszona procedura szczepień przeciw COVID-19. Według deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego szczepienia rozpoczną się od lutego lub od marca przyszłego roku. Transmisja konferencji ministra zdrowia w Polsat News i na polsatnews.pl od godz. 9:30.

Piąty dzień z rzędu Indie notują mniejszy niż 40 tys. dobowy przyrost zakażeń SARS-CoV-2, co w ocenie władz świadczy o stopniowym obniżaniu się tempa rozprzestrzeniania koronawirusa. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 36 595 zakażeń i 540 zgonów.

Pandemia zachwiała poczuciem bezpieczeństwa Polaków. Coraz więcej osób kupuje ubezpieczenia na życie i zdrowie. Analitycy spodziewają się rekordów - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Dzieci i młodzież potrzebują szybkiej i fachowej pomocy psychiatrycznej - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Zwrócił uwagę, że epidemia nie tylko pogłębiła istniejące wcześniej problemy ze zdrowiem psychicznym, ale też stworzyła nowe.

Polacy nie boją się wirusa na banknotach, ale i tak częściej sięgają po karty i aplikacje; tak mają zamiar płacić również po pandemii - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Politycy PiS, KO, PSL i Lewicy, z którymi rozmawiała PAP, deklarują gotowość do zaszczepienia się przeciwko COVID-19; jak mówią, chcą dać "dobry przykład" i zachęcić Polaków do zaszczepienia się. Przedstawiciel Konfederacji zapowiada natomiast, że nie podda się szczepieniu.

Od początku pandemii koronawirusa zmarło 12 funkcjonariuszy policji oraz troje pracowników cywilnych. Komenda Główna Policji odnotowała w ostatnich tygodniach wzrost liczby zakażeń wśród mundurowych, który w naszej ocenie jest związany z dużą ilością zabezpieczanych zgromadzeń publicznych – powiedział insp. Mariusz Ciarka.

Szpitale tymczasowe, które – jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia – są przygotowywane w każdym województwie na wypadek wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, powstają stopniowo. W już działających jest sporo wolnych miejsc – wynika z informacji dziennikarzy PAP.

Jednoczesna walka z kryzysem związanym z COVID-19 i zmianą klimatu może przynieść potrójne korzyści: poprawę zdrowia publicznego, zrównoważoną gospodarkę i ochronę środowiska – wynika z raportu programu The Lancet Countdown.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że od wybuchu epidemii Covid-19 w USA odnotowano łącznie 14 mln 125 615 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 276 157.

Z powodu pandemii biskupi ogłaszają w diecezjach różne formy kolędy - począwszy od tradycyjnej, poprzez spotkania na mszy św. w kościele, po "celebracje liturgii rodzinnej" polegające m.in. na skropieniu mieszkania wodą święconą. Niektórzy przekładają ją na inny termin lub rezygnują.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, 6 dentystów, 3 farmaceutów, 2 ratowników medycznych i 2 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Udostępnione PAP zestawienia pokazują, że od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 15 720 lekarzy, 1253 diagnostów laboratoryjnych, 40 669 pielęgniarek, 3754 położnych, 2487 ratowników, 1407 dentystów, 1636 farmaceutów i u 20 felczerów.

Dane obejmują stan zakażeń do 1.12.2020 r., a zgonów do 30.11.2020 r.

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w piątek o 23 449 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Na Covid-19 zmarło 432 pacjentów.

Małe i średnie przedsiębiorstwa w czasie pandemii porzuciły długookresowe strategie; plany na 2021 r. robi 5 proc. z nich, a większość podejmuje decyzje bez wcześniejszych założeń, z dnia na dzień - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w czwartek o 11 030 przypadkach koronawirusa zarejestrowanych podczas ostatniej doby i 608 zgonach na Covid-19.

Według nowego raportu organizacji Advocates for Children ponad 110 000 nowojorskich uczniów jest bezdomnych. Już piąty rok z rzędu ich liczba przekracza 100 tys.

"Pandemia tylko pogłębiła problem. Dla wielu bezdomnych dzieci budynki szkolne są jedynymi stabilnymi miejscami w ich życiu. A kształcenie zdalne może być trudne lub wręcz niemożliwe w zatłoczonych mieszkaniach bez prywatnego miejsca do nauki lub w miejskich schroniskach dla bezdomnych bez odpowiedniego dostępu do Internetu" - zaznacza lokalna telewizja  NY1.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 50 434 nowych zakażeń i 755 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Nadal utrzymuje się najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku września.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie