Ostrzeżenie przed śnieżycami i oblodzeniem. Prognoza na czwartek, 3 grudnia

Polska
Ostrzeżenie przed śnieżycami i oblodzeniem. Prognoza na czwartek, 3 grudnia
Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay
W czwartek na zachodzie kraju możliwe są intensywne opady śniegu

Spodziewamy się bardzo niebezpiecznej aury. Przejdą śnieżyce i opady marznącego deszczu, które mogą zmienić drogi i chodniki w lodowisko. Warto zachować szczególną ostrożność. Meteopaci będą narzekać na gwałtownie obniżające się ciśnienie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi dla woj.: wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. IMGW prognozuje, że na tych terenach pojawią się słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.

 

ZOBACZ:W czwartek śnieżyce i gołoledź, które mogą sparaliżować ruch drogowy. W których regionach kraju?

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Intensywne opady śniegu m.in. na Dolnym Śląsku 

W czwartek na zachodzie kraju możliwe są intensywne opady śniegu. W ciągu 3 godzin może tam spaść nawet do 5 cm śniegu. Najmocniej poprószy w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Kujawy i Pomorze Gdańskie.  
 
 
Prognoza na czwartek, 3 grudnia

Niebezpiecznie będzie też od Opolszczyzny przez Ziemię Łódzką po Zatokę Gdańską, gdzie z kolei przy ujemnej temperaturze może padać deszcz, który będzie marznąć i powodować gołoledź. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ będzie bardzo ślisko.

Zimno i wietrznie

Temperatura ostatni dzień będzie oscylować w okolicach zera. Termometry po południu pokażą od minus 1 stopnia na Suwalszczyźnie i Kujawach do 3 stopni na Podkarpaciu.
 
 
Południowy i południowo-wschodni wiatr będzie umiarkowany i silny, chwilami może powiać porywiście do 40-50 km/h.

Ciśnienie szybko spada

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie gwałtownie spadać. W samo południe wyniesie od 1007 hPa na zachodzie do 1017 hPa na północnym wschodzie.
 
 
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne. Meteopaci mogą odczuwać senność, ból głowy, rozkojarzenie i wolniejszą reakcję na bodźce.
 
WIDEO: Prognoza pogody na czwartek, 3 grudnia
  

Piątek cieplejszy

W piątek czeka nas ocieplenie. Termometry pokażą od 2 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni w centrum i na południu.
 
 
W zachodniej połowie kraju może padać deszcz ze śniegiem przechodzący w sam deszcz. Na wschodzie będzie dość słonecznie i bez opadów.
Łukasz Mielczarek/ms/ PAP, twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie