Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [zapis relacji]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [zapis relacji]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 2731 ofiar śmiertelnych COVID-19, czyli najwięcej od kwietnia. Obecność koronawirusa wykryto u 195 121 kolejnych osób.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie na polsatnews.pl


ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczną się najprawdopodobniej w lutym lub w marcu. Według ekspertów, aby można mówić o środowiskowej odporności, powinno się zaszczepić 70-80 proc. społeczeństwa. W USA byli prezydenci zadeklarowali, że przyjmą szczepionkę przed kamerami. 

Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 3 grudnia

Od lutego do sierpnia tego roku Włochy sprowadziły z zagranicy maseczki ochronne o wartości 2,6 miliarda euro; 92 procent z nich pochodziło z Chin - ogłosiła Federacja Przemysłowców (Confindustria).

W porównaniu z poprzednim rokiem wielkość tego importu wzrosła o ponad 2 tysiące procent.

Po początkowym kryzysie z brakiem maseczek i wynikającym z niego masowym importem w kolejnych miesiącach pandemii rozpoczęła się ich produkcja we Włoszech. Obecnie produkuje je kilkaset zakładów i fabryk; wśród nich tekstylne, znane ze świata mody, a nawet motoryzacyjne. Wielkość krajowej produkcji wynosi obecnie około 30 milionów maseczek dziennie.

Ponad 1,5 miliona ludzi straciło życie z powodu Covid-19; średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek - podała w czwartek agencja Reutera.

We Francji ostatniej doby spadła liczba nowych zakażeń koronawirusem - do 12 696. W środę nowych infekcji było 14 064. Z kolei zanotowano w tym czasie wzrost o 324 liczby zgonów z powodu Covid-19, dobę wcześniej było ich 310.

Łącznie we Francji zmarło na koronawirusa 54 140 osób. W sumie we Francji potwierdzono do tej pory 2 257 331 przypadków zakażenia koronawirusem.

Portugalia: minister zdrowia zapowiedziała, że w pierwszej z trzech faz programu szczepieniom poddanych zostanie około 950 tys. osób.

Marta Temido wskazała, że priorytetową grupę dla rządu Portugalii w planie szczepień stanowią pracownicy służby zdrowia. Dodała, że wraz z nimi w pierwszej fazie programu szczepieniom zostaną poddane m.in. osoby cierpiące na poważne schorzenia kardiologiczne oraz choroby dróg oddechowych, a także podopieczni domów spokojnej starości.

Dopiero w drugim etapie rządowego programu, czyli najpóźniej od kwietnia 2021 r., szczepieniom mieliby zostać poddani obywatele powyżej 65. roku życia, a także osoby mające więcej niż 50 lat, które cierpią na przewlekłe choroby.

"Planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID 19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna. Będzie ona poprzedzona kampanią informacyjną, która zapewni Państwu wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego procesu i, na co liczę najbardziej, rozwieje wszelkie obawy i nieprawdziwe informacje" - napisał premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

We Włoszech podczas świąt Bożego Narodzenia dalej będzie obowiązywać godzina policyjna od 22 do 5; w noc sylwestrową zostanie przedłużona do 7 - ogłosił w czwartek premier Giuseppe Conte. 

Conte wyjaśnił, że "silnie rekomenduje się", aby w Święta nie przyjmować w domach osób mieszkających gdzie indziej. Włosi, którzy wyjadą na Święta za granicę będą musieli po powrocie poddać się 14-dniowej kwarantannie. Podobny obowiązek dotyczyć też będzie osób przybywających w okresie świątecznym do Włoch.

Hiszpania: pomiędzy środą a czwartkiem przybyło ponad 10,1 tys. nowych pacjentów z Covid-19, a łączna liczba przypadków zachorowania przekracza już 1,67 mln.

W ciągu ostatnich 24 godzin osłabła nieco dynamika zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2. O ile pomiędzy wtorkiem a środą było ich 273, to już podczas kolejnej doby potwierdzono 254 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. W całym kraju zmarło już ponad 46 tys. osób.

Pierwsza partia opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionek przeciw koronawirusowi znajduje się już na terytorium Wielkiej Brytanii - podała w czwartek późnym popołudniem stacja Sky News.

Wielka Brytania stała się w środę pierwszym państwem świata, które dopuściło do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech, i oczekuje się, że od wtorku zaczną się szczepienia.

Premier Francji Jean Castex poinformował w czwartek o uchyleniu od piątku limitu 30 osób w miejscach kultu. Zalecił również spędzanie świąt w gronie do sześciu osób, nie licząc dzieci.

Trzecia fala pandemii skomplikowałaby kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi - ostrzegł w czwartek komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Jego zdaniem nie można obecnie łagodzić restrykcji.

Aby osocze ozdrowieńców wpływało na poprawę zdrowia chorych na COVID-19 musi być podawane w pierwszej fazie zakażenia SARS-CoV-2 – powiedział Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Zaznaczył, że mieszkańcy regionu nadal chętnie oddają osocze, a szpitale cały czas zgłaszają na nie zapotrzebowanie.

Od środy w Portugalii na Covid-19 zmarło 79 osób, co oznacza liczbę bliską dobowego rekordu w tym kraju - poinformowały w czwartek władze tego kraju. Socjalistyczny rząd Antonia Costy zapowiada jednocześnie rezygnację z planu wprowadzenia zakazu podróży podczas Bożego Narodzenia.

W ciągu ostatniej doby zanotowano w Turcji 32 381 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta obejmuje też przypadki bezobjawowe - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

Francja otrzyma 200 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, co oznacza możliwość zaszczepienia 100 mln osób, ponieważ potrzeba dwóch dawek szczepień – poinformował w czwartek premier Jean Castex podczas konferencji prasowej.

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 60 tysięcy. Jak poinformował w czwartek brytyjski rząd, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 414 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 14 879 nowych zakażeń.

Czescy naukowcy nie będą kontynuować prac nad szczepionką na Covid-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Jan Blatny. Jego zdaniem dalsze prace nie są potrzebne, ponieważ wkrótce ma pojawić się komercyjna szczepionka.

Lipsk, w ramach blisko 50-letniego partnerstwa, zaoferował Krakowowi pomoc w doposażeniu placówek medycznych środkami ochrony osobistej. Pierwszy transport, o wartości niemal 100 tys. euro, z maseczkami, fartuchami i płynami do dezynfekcji trafi pod Wawel w tym tygodniu.

Na ukończeniu są prace związane z organizacją szpitala tymczasowego w Sopocie. Planowana na 200 łóżek placówka mogłaby przyjąć pierwszych pacjentów 15 grudnia. Drugi szpital tymczasowy na potrzeby regionu powstaje w Gdańsku. Jeśli zajdzie taka konieczność, ruszy w styczniu.

W ramach projektu SONAR Anty-CoronaVirus, przebadano już - w trzech turach - kilkuset pracowników i doktorantów Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie. W badaniu zidentyfikowano zakażonych, którzy nie mieli o tym pojęcia. Badania dowodzą skuteczności testów grupowych na SARS-CoV-2 - komentują przedstawiciele instytutu.

W Szwecji łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w czwartek 7 tys., a liczba zakażeń wzrosła w ciągu ostatniej doby o 6485 do 272 643. Rząd zdecydował o zamknięciu do 6 stycznia szkół średnich i wprowadzeniu nauczania zdalnego.

Uzdrowisko Ustroń uruchomiło specjalny program rehabilitacji po przebytym COVID-19. Placówka poinformowała w czwartek, że pomaga już pacjentom wrócić do formy i pokonać skutki zakażenia koronawirusem. Tzw. ozdrowieńców jest już w Polsce ponad 600 tys.

10 grudnia w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej, ruszy pierwszy z dwóch przygotowanych w Białymstoku szpitali tymczasowych dla pacjentów z koronawirusem - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w tym szpitalu.

W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano urzędowo 4455 kolejnych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem, co podwyższyło do 340 115 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

W Moskwie od 4 grudnia zostaną uruchomione elektroniczne zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 dla nauczycieli, lekarzy i pracowników służb socjalnych; od 5 grudnia rozpoczną się szczepienia - poinformował w czwartek mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin.

11 pacjentów chorych na COVID-19 przebywa w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie – poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Placówka działa od ubiegłego tygodnia i mieści się w nowo wybudowanym skrzydle szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie. Aktualnie dostępnych jest 20 łóżek covidowych; w tym pięć wyposażonych w respiratory. Docelowo w szpitalu będzie 160 łóżek, z czego 30 respiratorowych, z możliwością uruchomienia kolejnych miejsc w razie takiej potrzeby.

Mamy pieniądze w finansach publicznych, żeby zapłacić za projekt szczepień - zapewnił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Środki zaoszczędzone w administracji mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 - dodał w Polskim Radiu 24.

Ponad 300 zgłoszeń od chętnych do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych powstających w Szczecinie wpłynęło do służb zajmujących się rekrutacją. Nabór do szpitali trwa nadal.

24 grudnia wolontariusze fundacji Wolne Miejsce odwiedzą samotne osoby w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dostarczając im do domów wigilijne wieczerze. To tegoroczna formuła przedsięwzięcia, gromadzącego w poprzednich latach w dużych salach setki osób.

Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii opublikował w czwartek dekret, na podstawie którego obejmie kordonem sanitarnym ten położony w północno-zachodniej Hiszpanii region. Jego władze wyjaśniły, że nowe obostrzenia wynikają z wciąż trudnej sytuacji epidemicznej w sąsiedniej Portugalii.

Krzysztof Głowacki (31-2, 19 KO) miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i nie dojdzie do jego walki 12 grudnia o pas bokserskiego mistrza świata WBO w wadze junior ciężkiej. Wkrótce ma zostać ogłoszony nowy rywal dla Brytyjczyka Lawernce’a Okolie (14-0, 11 KO).

Od 16 do 22 listopada zmarło w Austrii 2431 osób czyli więcej niż kiedykolwiek w ciągu tygodnia od 1978 roku - poinformował w czwartek austriacki urząd statystyczny Statistik Austria.

W związku ze stanem epidemii, po kontrolach policji w galeriach handlowych w woj. łódzkim w ciągu ostatniej doby nałożono 106 mandatów karnych. Skierowano też 8 wniosków do sądu - poinformowała w czwartek rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

Władze Korei Płn. ogłosiły najwyższy alert epidemiczny w Pjongjangu, zamknęły instytucje publiczne, restauracje i łaźnie, mimo że oficjalnie w kraju nie zgłoszono ani jednego zakażenia koronawirusem – podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap.

Szczepienia na COVID-19 są sprawą racji stanu, to szansa na powrót do normalności, jednak ten proces wymaga zabezpieczenia prawnego, finansowego, personelu i bezpieczeństwa - ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Zapewnił, że sam też się zaszczepi.

W piątek przed południem odbędzie się konferencja, na której ogłosimy, jak będzie wyglądała procedura szczepień; zostanie też uruchomiony na stronie NFZ formularz zgłoszeniowy dla wszystkich podmiotów leczniczych, które chcą brać udział w szczepieniu - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Ostatniej doby wykonano 38 409 testów, w tym 8 686 testów antygenowych. Dzień wcześniej było to odpowiednio: 42 140 testów, w tym 9 022 antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Równocześnie ministerstwo poinformowało, że łącznie przebadano dotychczas 6 mln 355 tys. 941 próbek pobranych od 6 mln 133 tys. 163 osób.

Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczną się pewnie od lutego, może od marca; będą przeprowadzane m.in. w szpitalach rezerwowych - przypomniał w krótkim materiale wideo opublikowanym w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Przedsiębiorstwa, które świadomie łamią przepisy sanitarne, po ukaraniu stracą możliwość skorzystania z tarczy antykryzysowej; takie firmy nie powinny korzystać z pomocy publicznej, na którą składają się podatnicy - podkreślił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd Włoch wydał dekret, zakazujący podróżowania między regionami od 21 grudnia do 6 stycznia, a także opuszczania swojej gminy zamieszkania 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. W czwartek dekret podpisał prezydent Sergio Mattarella.

W Rosji po raz pierwszy wykryto ponad 28 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby; od środy zarejestrowano 28 145 przypadków, o 11 proc. więcej niż dzień wcześniej - podał w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło w ciągu doby 554 pacjentów.

Mamy 14 tys. 838 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba zakażonych od początku pandemii wyniosła 1 mln 28 tys. 610. Resort dodał, że zmarło kolejnych 620 pacjentów chorych na Covid-19, łącznie - 18 828 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 20 477 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1 986 chorych podłączono do respiratorów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest łącznie 38 962 łóżka i 3 109 respiratorów.

- Czuję się dobrze, oddycham. Natomiast sprawność fizyczna pozostawia wiele do życzenia - przekazała Polsat News kierująca oddziałem covidowym katowickiego szpitala MSWiA prof. Karolina Sieroń, która poważnie zachorowała na COVID-19. W pierwszym wywiadzie po wyzdrowieniu przyznała, że "wróciła z drugiej strony, zza cienkiej czerwonej linii". 

Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti wydał w środę rozporządzenie nakazujące mieszkańcom pozostanie w domach z powodu zagrożenia przeciążenia miejskiego systemu ochrony zdrowia. Zamknięta została większość sklepów.

Wirus SARS-CoV-2 jest dużo bardziej stabilny niż wirus wywołujący grypę - uważa członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem, w przypadku zaszczepienia przeciwko COVID-19 odporność raczej będzie utrzymywać się przez wiele lat.

Władze Chin nasiliły inspekcje u importerów żywności, w supermarketach, restauracjach i na platformach handlowych, by nie dopuścić do rozniesienia koronawirusa za pośrednictwem importowanych mrożonek – podały w czwartek chińskie media, cytując wytyczne urzędu nadzoru rynku.

Komisja śledcza Zgromadzenia Narodowego w sprawie zarządzania przez władze kryzysem, spowodowanym przez pandemię koronawirusa, wytyka im w raporcie nieprawidłowości i nieumiejętność antycypacji.

Prowadzimy intensywne negocjacje w celu stworzenia zdywersyfikowanego portfolio szczepionek na Covid-19 dla obywateli UE po uczciwych cenach - poinformował rzecznik KE Stefan DE Keersmaecker dodając, że trwają rozmowy z kilkoma firmami, które pracują nad obiecującymi prototypami szczepionek.

Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy branżowej m.in. o przewozy autokarowe, catering, pilotów i przewodników oraz usługi pralnicze - powiedział PAP wiceszef MRPiT Marek Niedużak. Oszacował, że miesięczny koszt pomocy przyznanej z tarczy branżowej wyniesie ponad 4 mld zł.

W kraju jest 665 mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 - poinformowała rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

We wszystkich regionach kraju wolnych jest średnio połowa miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce pozostaje także zapas wolnych respiratorów – wynika z danych zebranych przez PAP.

102-letnia Angelina Friedman w swoim życiu pokonała już raka oraz sepsę. W kwietniu uporała się z koronawirusem, a teraz - jak informuje portal CNN - znów wyszła górą ze starcia z SARS-CoV-2.

Można założyć, że do powstrzymania pandemii COVID-19 potrzeba zaszczepienia ok. 70 proc. społeczeństwa – ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Ernest Kuchar. Ekspert podkreślił, że najbardziej istotne jest priorytetowe objęcie szczepieniami osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby.

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w czwartek o 22 046 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 1 106 789. Zmarło 479 osób co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych epidemii do 17 602.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o 11 251 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ub. 24 godzin i 800 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażonych wzrosła do 1 133 613 a zgonów od 107 565.

"Książka przez telefon"- to inicjatywa księgarni z Triestu na północy Włoch, w ramach której wolontariusze czytają samotnym starszym osobom. Chodzi o to, by w trudnych tygodniach pandemii siedzący w domach seniorzy poczuli się choć przez chwilę mniej sami.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 2731 ofiar śmiertelnych Covid-19, czyli najwięcej od kwietnia. Obecność koronawirusa wykryto u 195 121 kolejnych osób.

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat w rezulacie komplikacji po zarażeniu się koronawirusem. Jako pierwsze poinformowało o tym francuskie radio Europe 1. Wiadomość potwierdził Pałac Elizejski i otoczenie byłego prezydenta.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 49 863 nowych zakażeń i 697 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Podkreślono, że utrzymuje się najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku września.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie