Julia Przyłębska: Trybunał Konstytucyjny jest proobywatelski

Polska
Julia Przyłębska: Trybunał Konstytucyjny jest proobywatelski
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Prezydent Andrzej Duda napisał list do członków zgromadzenia ogólnego TK. Głos zabrała także prezes Julia Przyłębska

"Trybunał Konstytucyjny wpływa na ustawodawstwo, orzecznictwo sądów i naukę prawa, przede wszystkim jednak wywiera wpływ na życie obywateli" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników zgromadzenia sędziów TK. Zdaniem Julii Przyłębskiej, kierowana przez nią instytucja jest "proobywatelska", a jej celem jest załatwianie spraw obywatela, "gdy prawo nie jest odpowiednio ukształtowane".

W czwartek odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału poświęcone omówieniu istotnych problemów wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w zeszłym roku. Informację w tej sprawie przyjęto na Zgromadzeniu Ogólnym Trybunału Konstytucyjnego 19 listopada br.

 

Do uczestników zgromadzenia list napisał prezydent Andrzej Duda. Przypomniał w nim, że "Trybunał Konstytucyjny jest jedynym organem uprawnionym do rozstrzygania o zgodności ustaw z konstytucją jako aktem o najwyższej pozycji w hierarchii źródeł prawa".

 

"Ustrojodawca przewidział, że TK będzie podejmował niepopularne decyzje"

 

Prezydent podkreślił, że Trybunał "przez swoją działalność orzeczniczą w istotny sposób wpływa na ustawodawstwo, orzecznictwo sądów i naukę prawa".

 

ZOBACZ: "Prezydent to miłośnik narciarstwa. Jest zainteresowany, by wyciągi działały"

 

"Przede wszystkim jednak wywiera wpływ na życie obywateli naszego kraju" - dodał w liście odczytanym przez prezes TK Julię Przyłębską.

 

"Zmagając się z najtrudniejszymi zagadnieniami prawnymi o dużej doniosłości społecznej Trybunał dokonuje rozstrzygnięć, które spotykają się z powszechną aprobatą, ale też wydaje wyroki, z którymi część społeczeństwa się nie zgadza" - zaznaczył prezydent Duda.

 

Jak dodał prezydent w liście "podkreślając niezawisłość sędziów TK i ich podleganie wyłącznie konstytucji, ustrojodawca przewidział, że TK będzie musiał podejmować decyzje trudne i niepopularne, wymagające ważenia istotnych dóbr po to, aby przepisy ustawy zasadniczej były w pełni respektowane".

 

Prezes TK: wszyscy sędziowie TK wybrani zgodnie z przepisami

 

Podczas zgromadzenia ogólnego głos zabrała także Julia Przyłębska.

 

- Apeluję i żądam zaprzestania używania w przestrzeni publicznej sformułowania Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Trybunał Konstytucyjny jest organem konstytucyjnym, którego nazwa i działalność określone są przepisami art. 188 do 197 Konstytucji RP, a ja jestem jego prezesem - podkreśliła prezes Trybunału w swoim wystąpieniu.

 

ZOBACZ: Kiedy prawo powinno dopuszczać przerwanie ciąży? Najnowszy sondaż

 

Jak dodała, "w związku z ciągle powtarzającymi się tezami, podważającymi status sędziów TK i jego prezesa, po raz kolejny oświadczam, że wszyscy sędziowie Trybunału zostali wybrani zgodnie z obowiązującymi w RP przepisami".

 

- Również wybór prezesa został dokonany zgodnie z prawem, co potwierdził też Trybunał w swoim orzecznictwie - stwierdziła.

 

Przyłębska: TK jest instytucją proobywatelską

 

Następnie prezes Przyłębska zaznaczyła, że "rok 2019 był – co wynika ze statystyk – rokiem, w którym Trybunał w sposób znaczący koncentrował się na rozpatrywaniu skarg konstytucyjnych i wniosków, które dotyczą kwestii najważniejszych dla obywateli".

 

- W moim przekonaniu nie zawsze jest to odpowiednio akcentowane w sferze publicznej, ale Trybunał jest instytucją proobywatelską, której celem jest załatwianie spraw obywatela wtedy, gdy prawo nie jest względem jego praw i wolności odpowiednio ukształtowane - oceniła prezes TK.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie