"To jedyna metoda na powrót do normalności". Kraska o szczepionkach

Polska
"To jedyna metoda na powrót do normalności". Kraska o szczepionkach
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

- To jedyna metoda na powrót do normalności. Każdy tęskni za spotkaniami z rodziną, przyjaciółmi, wyjazdem na wakacje. Jeśli nie nastąpi masowe wyszczepienie Polaków, to ten okres będzie się przedłużał. Jeśli nie zaszczepimy się w takiej liczbie, jak w innych krajach, to łańcuch epidemiologiczny nie zostanie przerwany - podkreślił w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera. Pierwsza taka decyzja na świecie

 

- Dzisiejsza wiadomość o dopuszczeniu do obrotu szczepionki w Wielkiej Brytanii jest bardzo dobra. Mam nadzieję, że Europejska Agencja Leków tę szczepionkę także dopuści. Bardzo namawiam wszystkich Polaków, by nie stronić od niej. To jedyna okazja, by przerwać pandemię, która z nami jest od 10 miesięcy - mówił Kraska.

 

Dodał, że w środę minister zdrowia wraz z premierem ogłoszą stan przygotowań logistycznych do masowego szczepienia Polaków.

 

"Jedyna metoda na powrót do normalności"

 

Kraska ponownie apelował, by nie unikać szczepienia.

 

- To jedyna metoda na powrót do normalności. Każdy tęskni za spotkaniami z rodziną, przyjaciółmi, wyjazdem na wakacje. Jeśli nie nastąpi masowe wyszczepienie Polaków, to ten okres będzie się przedłużał. Jeśli nie zaszczepimy się w takiej liczbie, jak w innych krajach, to łańcuch epidemiologiczny nie zostanie przerwany - podkreślił.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw Covid-19. Jak będzie wyglądała dystrybucja w Polsce?

 

Pytany o to, jak przekonałby sceptyków, dla których 90 proc. skuteczności to za mało, odpowiedział: "nie ma szczepionki w 100 proc. skutecznej".

 

- Szczepionka przeciwko grypie ma około 75-80 proc. skuteczności. Firma (Pfizer - red.) podaje, że duża skuteczność (szczepionki przeciw koronawirusowi - red.) jest u osób starszych. To dobra wiadomość, bo w pierwszej kolejności - oprócz służb medycznych - chcemy wyszczepić seniorów z grupy ryzyka - wyjaśnił wiceminister zdrowia.

 

WIDEO: Wiceminister zdrowia o szczepionce przeciw koronawirusowi

  

"Nie boję się o logistykę"

 

Kraska dodał, że logistyka udostępniania szczepionek będzie przedstawiona podczas konferencji premiera i ministra zdrowia.

 

- Choć ja się o logistykę nie boję, bo jesteśmy dość sprawnym rządem, państwem. Boję się o to, żeby przekonać Polaków do szczepień - zdradził.

 

ZOBACZ: Co z Sylwestrem? Odpowiada wiceminister zdrowia

 

Na koniec rozmowy wiceminister zdrowia powtórzył apel o szczepienie oraz zaznaczył, że sylwester - podobnie jak święta - powinien być spędzany w ścisłym rodzinnym gronie.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie