Spotkanie Rady Koalicji. Tematem m.in. ofensywa programowa

Polska
Spotkanie Rady Koalicji. Tematem m.in. ofensywa programowa
PAP/Radek Pietruszka
Wśród tematów spotkania pojawi się sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a także przyszłe plany legislacyjne

We wtorek wieczorem zaplanowana jest Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy; wśród tematów spotkania omówienie planów legislacyjnych, aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a także dyskusja na temat stanu negocjacji unijnego budżetu - wynika z informacji PAP.

Rada Koalicji to ciało składające się z liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy - PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia, a także 2-3 przedstawicieli tych partii.

 

Jak wynika z informacji PAP w Zjednoczonej Prawicy najbliższe spotkanie Rady zaplanowane jest na wtorkowy wieczór. - Wśród tematów spotkania pojawi się sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a także przyszłe plany legislacyjne - zapowiedział polityk Zjednoczonej Prawicy.

 

- Zapowiadana ofensywa programowa ze względu na pandemię została przesunięta w czasie. Być może Rada podejmą decyzję, kiedy ruszamy z naszymi propozycjami legislacyjnymi - dodało źródło.

 

Co zakłada ofensywa programowa?

 

Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS wspomniana ofensywa programowa zakłada m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, reformę mediów czy podział Mazowsza.

 

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w minionym tygodniu przyznał, że w jego resorcie zostały już przygotowane projekty ustaw dotyczące szeroko rozumianego sądownictwa. - Dotyczące sądownictwa powszechnego, Sądu Najwyższego, ale też i innych pobocznych, ale ważnych aspektów działania wymiaru sprawiedliwości związanych z tymi głównymi projektami - mówił Ziobro.

 

ZOBACZ: Ziobro: uzasadnione użycie gazu leży w kompetencjach policji

 

Zaznaczył, że nim projekty zostaną przedstawione zostaną przedyskutowane w gronie kolacji. "Ustaliśmy, że naprzód te projekty dotyczące tak ważnej sfery, jaką jest dokończenie reformy sądownictwa, zostaną omówione wewnątrz koalicji, aby zostały zaakceptowane i później konsekwentnie, lojalnie przez całość obozu Zjednoczonej Prawicy były popierane" - podkreślił Ziobro.

 

Na tapecie również unijny budżet

 

Jak poinformowało źródło w ZP, wśród tematów wtorkowego posiedzenia Rady Koalicji pojawi się też temat stanu negocjacji unijnego budżetu.

 

W poniedziałek wieczorem w Warszawie odbyło się spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem ws. m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

 

ZOBACZ: Spotkanie Morawiecki-Orban. "Jesteśmy otwarci na nowe propozycje"

 

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

 

W piątek premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

 

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie