Siedem godzin w karetce, mimo udaru mózgu. Pan Jan nie przeżył

Polska
Siedem godzin w karetce, mimo udaru mózgu. Pan Jan nie przeżył
Interwencja
Pan Jan siedem godzin czekał na przyjęcie do szpitala

80-letni pan Jan z Bielawy przez 7 godzin czekał w karetce z udarem mózgu. W tym czasie był wożony od szpitala do szpitala. Najpierw do Świdnicy, następnie Dzierżoniowa, Wałbrzycha i ponownie do Dzierżoniowa. Tam po 20 minutach od przyjęcia pan Jan niestety zmarł. Rodzina zapowiada skargę do rzecznika praw pacjenta oraz pozwy do sądu. Materiał "Interwencji".

15 listopada pani Agnieszka Lawendowska odwiedziła dziadka. Pan Jan źle się czuł. Wnuczka wezwała pomoc.

 

- Jak przyszłam w niedzielę, to dziadek leżał, oddychał, kontaktował, bo on normalnie mnie poznał, jeszcze mnie do sklepu wysyłał, żeby mu zakupy zrobić, ale wiadomo to był udar, to była walka z czasem - opowiada wnuczka pana Jana.

 

ZOBACZ: Wstrząsająca relacja ozdrowieńca. Cała noc w karetce, jęki na oddziałach

 

- Córka zadzwoniła, że karetka dziadka zabrała, bo w złym stanie był. No i zaczęłam wydzwaniać do tych lekarzy, ale nie było żadnego kontaktu z nimi, nie mogłam się połączyć w ogóle - dodaje córka pana Jana Małgorzata Lawendowska.

 

Szpital w Świdnicy, do którego trafił pan Jan, wykonał mu test na koronawirusa i odesłał do drugiego szpitala, w Dzierżoniowie. Ten 80-latka nie przyjął, odesłał go do trzeciego szpitala - w Wałbrzychu.

 

"Na oddziale był 20 minut"

 

- Na karcie napisali, że nie mają miejsc i wysyłają go do covidowego powiatowego szpitala. A naszym covidowym jest Dzierżoniów, gdzie nie ma neurologa, więc go odesłano. Z Wałbrzycha nie ma żadnej informacji, co tam się działo, jak dzwoniłam na pogotowie, to pani na izbie przyjęć mówiła, że jakaś karetka przyjechała z kimś, ale odesłali ją z powrotem - opowiada Agnieszka Lawendowska, wnuczka pana Jana.

 

Ostatecznie pan Jan został przyjęty do szpitala w Dzierżoniowie, w którym był parę godzin wcześniej. Niestety jego stan zdrowia pogorszył się.

 

- Po 7 godzinach wędrówki w karetce przyjęli go w Dzierżoniowie. Na oddziale był dosłownie 20 minut i zmarł - mówi pani Agnieszka.

 

ZOBACZ: Zakażenia koronawirusem w szpitalach. Pani Jolanta nie przeżyła

 

- Na karcie informacyjnej ze Świdnicy był potwierdzony koronawirus, czego my nie wiedzieliśmy, dowiedzieliśmy się dzień przed pogrzebem, kiedy centrum pogrzebowe szło dziadka ubrać. Usłyszeliśmy, że trumna będzie zamknięta, w worku, że nawet nie trafi do kościoła, tylko jak my przyjdziemy po mszy na cmentarz, to on już będzie w dole. W ziemi. I tak było - opowiada Małgorzata Lawendowska, córka pana Jana.

 

- Była możliwość przyjęcia pacjenta wcześniej, ponieważ drugi szpital, w Dzierżoniowie, który odmówił przyjęcia, po paru godzinach jednak wyraził zgodę na przyjęcie, ale było już za późno - uważa radca prawny Małgorzata Hudziak z Kancelarii Lazer & Hudziak.

 

WIDEO: zobacz reportaż "Interwencji"

  

 

"Pozbawiony możliwości leczenia"

 

W jej ocenie "najbardziej zawinił jednak pierwszy szpital, który odmówił przyjęcia pacjenta, w stanie zagrażającym jego życiu, to jest w trakcie świeżego udaru". - Pacjent, który dostał udaru, powinien być leczony w ciągu około 4 godzin, żeby leczenie odniosło skutek, tutaj pacjent został pozbawiony możliwości leczenia - dodaje.

 

"Interwencja" chciała porozmawiać ze szpitalami, które odmówiły przyjęcia pacjenta. Szpital w Dzierżoniowie wysłał krótkie oświadczenie: "Uprzejmie informujemy, że udzielenie informacji związanych z Pacjentem nie jest możliwe z uwagi na tajemnicę prawnie chronioną".

 

ZOBACZ: Pacjent zmarł w karetce przed zamkniętymi drzwiami szpitala

 

Bliscy pana Jana nie mogą pogodzić się ze stratą. Rodzina zapowiada skierowanie sprawy do rzecznika praw pacjenta i do sądu.

 

- Warto, żeby zgłaszać sprawy odmowy udzielenia świadczeń zdrowotnych, szczególnie teraz w czasie epidemii, ponieważ pacjent ma prawo do udzielenia tych świadczeń natychmiast i stan epidemii nie może wyłączać odpowiedzialności szpitali - mówi radca prawny Małgorzata Hudziak z Kancelarii Lazer & Hudziak.

prz/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie