"Pogodowa apokalipsa" w Rosji. Lodowy deszcz sparaliżował ruch [WIDEO]

Świat
"Pogodowa apokalipsa" w Rosji. Lodowy deszcz sparaliżował ruch [WIDEO]
Zdjęcie poglądowe/ Reuters
Opady deszczu lodowego - ziaren lodu o średnicy 1-3 mm, które powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania

Przez lodowy deszcz, który spadł w połowie listopada w Rosji most między Władywostokiem a Wyspą Rosyjską został zamknięty. Do tej pory pracujący na wysokościach specjaliści usunęli z niego 900 ton lodu, zostało go jednak jeszcze ok. tysiąca ton. Władze szukają pracowników do pomoc w oczyszczania mostu.

Opady deszczu lodowego - ziaren lodu o średnicy 1-3 mm, które powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania - oraz silny północny wiatr sparaliżowały Władywostok i większość Kraju Nadmorskiego. Zamarznięta ziemia, setki zerwanych linii energetycznych doprowadziły do - jak podają lokalne media - "apokalipsy pogodowej". Chociaż lodowy deszcz spadł w połowie listopada, to jego skutki mieszkańcy będą odczuwali jeszcze przez kilkanaście kolejnych dni. 

Paraliż ruchu

 

Co najmniej przez 10 dni mieszkańcy Wyspy Rosyjskiej muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w podróżach do sąsiadującego Władywostoku. Jedyne połączenie z miastem, czyli most został zamknięty z powodu lodowego deszczu, który w zeszłym tygodniu nawiedził Kraj Nadmorski.

 

ZOBACZ: Zmarł autor gigantycznych kartek świątecznych ze śniegu. Miał koronawirusa

 

Ogłoszono tam stan wyjątkowy, kiedy pod ciężarem lodu runęło dziesiątki słupów do przesyłu prądu oraz zerwały się tysiące kabli. Bez energii elektrycznej i ogrzewania pozostawało przez tydzień ponad 100 tys. osób. 

 

Deszcz spowodował również poważne utrudnienia w ruchu, bo lód osadził się m.in. na linach podtrzymujących konstrukcję mostu. Teraz trwa usuwanie warstw zmarzliny. Na wysokości pracuje przy tym ponad 20 specjalistów. Dla wielu to nieodpłatna praca. Do tej pory z mostu usunięto 900 ton lodu, ale pozostało go jeszcze ok. tysiąca ton. Zdjęcia z prac robią wrażenie.

 

WIDEO: Usuwanie lodu z Mostu Rosyjskiego

 

 

Apel o pomoc

 

Władze Kraju Nadmorskiego zwróciły się o dodatkową pomoc do wspinaczy z innych części Rosji, by przyspieszyć otwarcie mostu. Obecnie jeden stary prom, który mieści 20 samochodów, przewozi ludzi na Wyspę Rosyjską i z powrotem.

 

Po obu stronach stoją ogromne kolejki, bo z wyspy do miasta dojeżdżają m.in. studenci oraz zatrudnienie we Władywostoku. Co najmniej 10 tys. osób w mieście nadal nie ma prądu. 

 

pgo/ml/ siberiantimes.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie