Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 21 138 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 287 kolejnych zgonów. Z kolei w odpowiedzi na gwałtowne nasilenie pandemii stan Nowy Jork przygotowuje się do zwiększenia personelu medycznego i liczby łóżek w szpitalach. Według przewidywań jeszcze więcej zakażeń pojawi się pod koniec roku. Śledź naszą relację "na żywo".

Relacja na żywo
Strona odświeża się automatycznie

Rząd Austrii planuje wprowadzenie ścisłych restrykcji przyjazdowych dla osób podróżujących w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku za granicę na tereny o znacznym zagrożeniu koronawirusowym. Osoby powracające z państw, w których od tygodnia utrzymuje się wskaźnik ponad 100 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców dziennie, będą musiały odbyć 10-dniowa kwarantannę. Zwolnienie z kwarantanny na mocy negatywnego testu na nosicielstwo koronawirusa będzie możliwe najwcześniej po pięciu dniach odosobnienia.

Brytyjska Izba Gmin poparła powrót po zakończeniu lockdownu w Anglii do trzystopniowej skali restrykcji regionalnych. Wejdzie ona w życie o północy z wtorku na środę. Przestanie obowiązywać zalecenie pozostawania w domach, a ludzie będą mogli je opuszczać z dowolnego powodu i spotykać się z więcej niż jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Od środy otwarte mogą być wszystkie sklepy, a nie tylko te sprzedające towary pierwszej potrzeby, jak to jest obecnie, punkty usługowe, w tym fryzjerzy i salony kosmetyczne, a także siłownie i obiekty rekreacyjne. Wznowione zostaną nabożeństwa z udziałem wiernych, oraz rozgrywki sportowe na otwartym powietrzu z ograniczonym udziałem publiczności. Znowu będą mogły działać puby, bary i restauracje, na dodatek ich godzina zamknięcia została przesunięta z 22 na 23, a godzina ostatniego zamówienia - na 22. Ale stopień poluzowania restrykcji zależy od poziomu, na którym są poszczególne części kraju. 

Duński minister zdrowia Magnus Heunicke zaapelował we wtorek do młodych mieszkańców Kopenhagi oraz 16 okolicznych gmin, aby przed świętami poddali się testom na Covid-19. Władze ogłosiły też kolejne restrykcje. Akcja powszechnego testowania 200 tys. osób w wieku 15-25 lat ma związek ze statystykami, które wskazują, że osoby młode stanowią 26 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Kopenhadze. Natomiast w regionie stołecznym rejestrowanych jest 50 proc. infekcji Covid-19 w Danii.

 

Dziewiąty dzień z rzędu w Turcji odnotowano rekordowy dzienny przyrost zgonów z powodu koronawirusa. We wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 190 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

Dziewiąty dzień z rzędu w Turcji odnotowano rekordowy dzienny przyrost zgonów z powodu koronawirusa. We wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 190 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

O formie wizyty duszpasterskiej w archidiecezji warszawskiej zdecydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Holandia chce zaraz po Nowym Roku rozpocząć szczepienia przeciwko koronawirusowi - poinformował we wtorek na Twitterze holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 603 zgony z powodu Covid-19 oraz wykryto 13 430 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek po południu brytyjski rząd.

785 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 19350 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 182 tysiące testów. Spada liczba chorych w szpitalach.

W Szwecji od piątku do wtorku odnotowano 17 629 kolejnych przypadków koronawirusa, łączna liczba to 260 758. W tym okresie na Covid-19 zmarło 117 osób. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej szwedzkie władze nie ogłosiły kolejnych restrykcji.

Łącznie na Covid-19 zmarło w Szwecji 6 798 osób.

W 17 regionach Rosji wolnych jest mniej niż 5 proc. łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19, a najgorsza sytuacja panuje w obwodzie kaliningradzkim i w Petersburgu – poinformował we wtorek minister zdrowia Rosji.

Spółka Copernicus uruchomiła we wtorek infolinię dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i chciałyby oddać osocze. Ozdrowieńcy mogą dzwonić pod nr tel. 58-727-01-30 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-17.30.

Wysoką liczbę - 221 - zgonów na Covid-19 odnotowano w ostatniej dobie w Bułgarii - poinformował we wtorek resort zdrowia. Potwierdzono zakażenie u 2814 kolejnych osób, czyli ponad 42 proc. wszystkich przetestowanych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Efektem przeniesienia masowego testowania na COVID-19 do placówek podstawowej opieki zdrowotnej będzie tworzenie nowych ognisk zakażenia koronawirusa, a tym samym pozbawienie możliwości leczenia tysięcy pacjentów "niecovidowych" - uważają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W Irlandii skończył się we wtorek sześciotygodniowy lockdown, a poziom zagrożenia koronawirusem został obniżony z najwyższego, piątego, na trzeci. Część restrykcji zostanie jednak zniesiona dopiero w kolejnych dniach.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ocenił, że uchwalona przez Sejm ustawa ułatwiająca zatrudnianie lekarzy spoza UE jest "wysoce szkodliwa". Zdaniem związku ustawa spowoduje "zwiększenie deficytu lekarzy w Polsce oraz widoczne obniżenie poziomu ich świadczeń".

Z powodu pandemii w tym roku nie odbędą się wizyty duszpasterskie w archidiecezji gdańskiej - taką decyzję podjął administrator apostolski archidiecezji bp Jacek Jezierski. Przypomniał, że błogosławieństwa domów i warsztatów pracy mogą dokonać osoby świeckie.

NFZ w I etapie działalności szpitala tymczasowego sfinansuje maksymalnie do 56 łóżek. Naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z posiadanej bazy zostanie zajętych – podało we wtorek biuro prasowe NFZ w kontekście nowelizacji zarządzenia covidowego.

Przy wycenie szpitala na Stadionie Narodowym doszło do konfliktu interesów; wicedyrektor szpitala MSWiA, nadzorującego ten szpital tymczasowy, jest jednocześnie zatrudniony w agencji, która na zlecenia MZ dokonywała wyceny - oświadczyli we wtorek posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba.

W miastach na północy Włoch, najbardziej dotkniętych w kraju przez pandemię koronawirusa śmiertelność w listopadzie wzrosła średnio o 75 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w przeszłości - to wynik analiz przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Mazowsze uruchamia dodatkowe 105 mln zł na walkę z covid-19, z czego 90 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej - poinformował we wtorek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Dodał, że pieniądze te zostaną wykorzystane na zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz środków ochrony dla personelu szpitali i pacjentów.

Komisja Europejska wyda ostateczne zezwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionek przeciw koronawirusowi w kilka dni po ich zatwierdzeniu przez Europejska Agencję Leków (EMA) - oznajmił we wtorek rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

Notujemy w Polsce szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów na COVID-19 - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przyznał, że w jego ocenie wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują.

Przedstawiciele branży skupiającej blisko 38 proc. wszystkich aptek w Polsce zwrócili się z apelem do posłów, którzy zajmą się ponownie ustawą o zawodzie farmaceuty, by przyjęli ją w kształcie proponowanym przez Senat – wynika z komunikatu prasowego przekazanego przez Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Jedną czwartą wszystkich potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w Finlandii zdiagnozowano u nierdzennej ludności, dla której językami ojczystymi są rosyjski, somalijski, arabski czy kurdyjski - wynika z opublikowanych we wtorek danych Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

W Hiszpanii do wtorku zainfekowało się koronawirusem ponad 86 tys. pracowników służby zdrowia, zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych - wynika ze statystyk ministerstwa zdrowia tego kraju.

Pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19 otwarto przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Obejmie on opieką pacjentów, u których występują powikłania po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Pięć placówek – domów pomocy społecznej, domów seniora i hospicjów - wsparł już specjalny zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (ŚBOT). Pomaga on w gaszeniu ognisk koronawirusa.

Na COVID-19 zmarł policjant pionu kryminalnego KPP w Człuchowie sierż. szt. Mateusz Król – podały we wtorek służby prasowe pomorskiej policji. Miał 34 lata.


fot. pomorska policja

Krajowy przemysł jest nadal odporny na pandemię, ale jego odporność może być przejściowa, jeżeli nie nastąpi wyraźna poprawa aktywności sektora usługowego - ocenił bank PKO BP we wtorkowym komentarzu do danych dot. wskaźnika PMI. Koniunktura w przemyśle jest spójna ze wzrostem PKB - dodano.

PKN Orlen, który wybudował w Płocku (Mazowieckie) szpital tymczasowy, przekazał we wtorek tę placówkę tamtejszemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu (WSzZ). Szpital tymczasowy powstał w trybie błyskawicznym, jest ukończony, może funkcjonować - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

1497 osób zamarło w listopadzie w Łodzi. To o 674 zgony, czyli ponad 80 proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku – wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi. W 485 przypadkach do śmierci przyczyniła się choroba Covid-19.

Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia ws. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykazał ich najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim - 1214. Większość stanowią pozytywne wyniki testów zleconych przez lekarzy POZ, ale pojawiły się także nowe ogniska - m.in. w DPS-ie k. Żnina i w szpitalach.

- Pandemia koronawirusa to czas trudny dla ludzi, także od strony psychologicznej; szczególnego wsparcia potrzebują osoby starsze, dla których załatwienie codziennych spraw jest poważnym problemem lub po prostu zagrożeniem życia - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej otrzymają 74,43 zł za wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 - wynika z wyceny tego świadczenia zwartego w najnowszym zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Utrzymuje się wysoka śmiertelność chorych na Covid-19 na Węgrzech; w ciągu ostatniej doby zmarły 154 osoby cierpiące na tę chorobę - wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii. W ciągu ostatniej doby wykryto też 3951 nowych zakażeń koronawirusem.

Firmy Pfizer i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw Covid-19 - podał we wtorek Reuters. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.

Dwa nowe punkty testowania w kierunku koronawirusa powstały w Policach i w Złocieńcu w Zachodniopomorskiem - poinformowała we wtorek rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ. W regionie jest obecnie 31 punktów testowania.

W Szpitalu Narodowym przebywa aktualnie 63 pacjentów. Od początku jego działania hospitalizowano tam łącznie 147 chorych - poinformowała we wtorek placówka. Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym działa jako filia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

W ciągu minionej doby w Rosji odnotowano rekordowe 569 zgonów z powodu koronawirusa - wynika z opublikowanych we wtorek danych sztabu ds. walki z pandemią Covid-19. W tym okresie zarejestrowano również 26 402 nowe infekcje SARS-CoV-2.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 105 osób; zmarło 449 chorych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 999 924 przypadków COVID-19. Zmarło 17 599 chorych.

Ratownicy medyczni mogą pobrać wymaz z górnych dróg oddechowych pacjenta i wykonać test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 w karetce, przed przyjazdem do szpitala - wynika ze zmiany rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji.

Mistrz świata Formuły 1 Brytyjczyk Lewis Hamilton uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie wystąpi w niedzielę (6 grudnia) w zawodach Grand Prix Sakhir - poinformował w komunikacie jego team Mercedes.

W Czechach w ciągu ostatniej doby wykryto 3572 nowe infekcje wirusem SARS-CoV-2 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. To o ok. 800 mniej niż tydzień temu. Szczyt epidemii w tym państwie zanotowano w październiku, od tego czasu liczba zakażeń spada.

Ponad jedna trzecia dzieci przechodzi COVID-19 bezobjawowo - wynika z badań przeprowadzonych na University of Alberta w Edmonton (Kanada).

Pandemia koronawirusa, która ograniczyła możliwości podróżowania Rosjan za granicę, sprawiła, że tamtejsza kolej myśli o przywróceniu oferty, jaka istniała w czasach ZSRR - wycieczek po kraju pociągiem. Takie turystyczne trasy już istnieją, ale tylko lokalnie.

W Meksyku w ciągu ostatniej doby odnotowano 6472 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 285 kolejnych zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało w poniedziałek czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Brytyjski potentat na rynku odzieżowym, Arcadia Group, złożył w poniedziałek wieczorem wniosek o ochronę przed wierzycielami. To największe bankructwo w Wielkiej Brytanii będące efektem epidemii koronawirusa. Zagrożonych utratą pracy jest 13 tys. osób.

Arcadia Group jest właścicielem marek Topshop, Topman, Dorothy Perkins, Wallis, Miss Selfridge, Evans, Burton i Outfit. Pod tymi markami funkcjonuje 444 sklepów na terenie Wielkiej Brytanii i 22 za granicą. 

W każdym z województw wolnych pozostaje przynajmniej kilkaset łóżek dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce zachowany pozostaje też bufor wolnych respiratorów - wynika z danych zebranych przez PAP.

43-proc. mikro małych i średnich firm nie przywróciło na początku IV kwartału poziomu obrotów sprzed pandemii - wynika z badania "Skaner MŚP". Mniej niż połowa ankietowanych przedsiębiorców liczy, że uda im się to zrobić w przyszłym roku.

Po 8 miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa, rząd Nepalu zezwolił na loty widokowe w pobliżu Everestu, najwyższego szczytu świata. Mimo wysokiego wskaźnika wykrytych przypadków, w połowie października otwarto kraj na turystykę górską.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 138 903 nowe przypadki zakażenia Covid-19. Zmarło 826 osób.

W Lombardii w drugiej fali pandemii do prawie 93 procent zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych - to ustalenia naukowców z Mediolanu, Pawii i włoskiego ministerstwa zdrowia. Restrykcje okazują się skuteczne w przestrzeni publicznej.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 13 604 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 388 kolejnych zgonów - poinforował we wtorek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 21 138 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 287 kolejnych zgonów - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

W odpowiedzi na gwałtowne nasilenie pandemii stan Nowy Jork przygotowuje się do zwiększenia personelu medycznego i liczby łóżek w szpitalach. Według przewidywań jeszcze więcej zakażeń pojawi się pod koniec roku. Konieczna może być budowa szpitali polowych.

Na początku rozprzestrzeniania się Covid-19 w Chinach regionalne władze sanitarne zbagatelizowały zagrożenie -twierdzi CNN. Stacja opiera się na dokumentach, które wyciekły z Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan.

PAP/EPA/JEROME FAVRE

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie