Ponad milion złotych odszkodowania za piractwo telewizyjne. Przełomowy wyrok

Polska
Ponad milion złotych odszkodowania za piractwo telewizyjne. Przełomowy wyrok
Cyfrowy Polsat
Ponad milion złotych odszkodowania za piractwo telewizyjne. Przełomowy wyrok

Sąd Rejonowy w Wieliczce wydał wyrok w głośnej sprawie mieszkańca powiatu krakowskiego, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych. Zgodnie z wyrokiem oskarżony musi zapłacić pokrzywdzonym - Cyfrowemu Polsatowi oraz CANAL+ Polska - ponad 1 milion złotych. To rekordowa kwota w historii walki z procederem sharingu w Polsce.

Mężczyzna został skazany również na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Wyrok jest prawomocny.

 

Do zatrzymania mężczyzny doszło w marcu 2018 roku w domu jednorodzinnym na terenie powiatu krakowskiego, gdzie zbudował całą infrastrukturę służącą do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego. Policjanci zabezpieczyli tam sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów "sharingowych" oraz dekodery i komputery. Do serwera wpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji, która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom.

 

ZOBACZ: Mikołajkowy Blok Reklamowy. 6 grudnia o 18:45 oglądaj Polsat i pomagaj

 

Organizator "sharingu" za udostępnianie płatnej telewizji innym pobierał opłaty, które były znacznie niższe niż przy zawarciu legalnej umowy. W trakcie przeszukania policjanci znaleźli gotówkę w kwocie prawie 180 tys. zł.

 

Niedozwolone urządzenia, nielegalny dostęp

 

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu. Polegał on na tym, iż - działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - świadczył usługi niedozwolone przy użyciu uprzednio zaprojektowanych i przystosowanych przez siebie urządzeń niedozwolonych, umożliwiając osobom nieuprawnionym nielegalny dostęp do programów płatnych platform satelitarnych Cyfrowego Polsatu S.A. i NC+ (obecnie CANAL+ Polska), co stanowi przestępstwo z art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym (Dz.U. 2002 nr 126 poz. 1068).

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS: telewizja Polsat z najwyższą oceną widzów

 

Sąd na mocy art. 46. § 1 k.k. zasądził wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:

  • Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 526 299,53 złotych,
  • Canal+ Polska S.A. kwoty 526 299,53 złotych.

Sprawa miała charakter rozwojowy i w toku postępowania zatrzymano jeszcze jednego podejrzanego w tej sprawie. Drugi z mężczyzn został również prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby oraz zapłatę odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych.

red/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie