Protest koronasceptyków w Niemczech. Wśród nich Polacy ze "Strajku przedsiębiorców"

Świat
Protest koronasceptyków w Niemczech. Wśród nich Polacy ze "Strajku przedsiębiorców"
PAP/Lech Muszyński
Policja wielokrotnie wzywała, żeby przestrzegano środków bezpieczeństwa, ale nie odniosło to skutku

Około 1000 osób uczestniczyło w sobotę w proteście przeciwko ograniczeniom koronawirusowym we Frankfurcie nad Odrą. Wśród manifestujących byli neonaziści oraz grupa około 300 demonstrantów z polskiego "Strajku przedsiębiorców" - donosi w sobotę portal rbb24.

Protestujący zebrali się na wiecu na moście między niemieckim Frankfurtem nad Odrą a polskimi Słubicami w sobotnie popołudnie.

 

Według policji w proteście uczestniczyło około 1000 demonstrantów, w tym neonaziści. Wśród protestujących było też około 300 demonstrantów z polskiego "Strajku przedsiębiorców", informuje rbb24. Większość zgromadzonych nie przestrzegała wymogu posiadania maseczek ani utrzymania bezpiecznej odległości.

 

"Święto wolności"

 

Demonstranci wzywali do jedności niemiecko-polskiej i nazwali swoje spotkanie "świętem wolności". Oprócz flag polskich były też tęczowe flagi. W tym samym czasie około 150 kontrmanifestantów zebrało się na dworcu we Frankfurcie nad Odrą i przemaszerowało przez miasto. Wezwali do wzajemnej solidarności w pandemii i do noszenia maseczek.

 

Policja wielokrotnie wzywała, żeby przestrzegano środków bezpieczeństwa, ale nie odniosło to skutku. Założyciel ruchu niemieckich koronasceptyków, Michael Ballweg ze Stuttgartu, pojawił się nad brzegiem Odry i wygłosił przemówienie do zgromadzonych. Wypowiedział się przeciwko ekstremizmowi.

 

ZOBACZ: (Nie)zamaskowani. "Raport" PN o koronasceptykach

 

- Jesteśmy pokojowym ruchem, w którym ekstremizm, przemoc, antysemityzm i nieludzkie idee nie mają miejsca - powiedział. Tłum skandował, że w żadnym wypadku nie są prawicowymi ekstremistami.

 

Mimo to w sobotę nad Odrą demonstrowali obok siebie koronasceptycy i prawicowi ekstremiści, tacy jak Maik Schneider. Sąd Okręgowy w Poczdamie już dwukrotnie skazał go za podpalenie gimnazjum w Nauen, które miało służyć jako schronisko dla uchodźców. Manifestacji pilnowało kilkuset policjantów.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie