6 grudnia niedzielą handlową. Terlecki: niezbędne zwołanie Sejmu

Polska
6 grudnia niedzielą handlową. Terlecki: niezbędne zwołanie Sejmu
Polsat News
Sejm w piątkowym głosowaniu zdecydował, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową

Niezbędne będzie zwołanie Sejmu, najprawdopodobniej w piątek, żeby przepisy o tym, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową, wprowadzić w życie - poinformował w sobotę po południu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Sejm w piątek wieczorem uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która zakłada m.in. że 6 grudnia będzie niedzielą handlową.

 

Terlecki przypomniał na briefingu prasowym, że Senat przerwał obrady w sobotę i wznowi je dopiero w środę. - Co będzie oznaczało, że niezbędne będzie zwołanie Sejmu w piątek, żeby przede wszystkim tę ustawę o pracy w najbliższą niedzielę wprowadzić w życie - dodał.

 

Zakończymy dziś obrady Sejmu, a podejmiemy je na nowo najprawdopodobniej w piątek - powiedział Terlecki, wyjaśniając, że będzie to już następne posiedzenie izby

 

Głosowanie w Sejmie

 

6 grudnia będzie niedzielą handlową. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

ZOBACZ: Piotr Duda: niedziela handlowa 6 grudnia to zły pomysł

 

Za nowelizacją głosowało 444 posłów, przeciw było 4, a 3 wstrzymało się od głosu.

 

Katalog 32 wyłączeń

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

 

WIDEO: konferencja wicemarszałka Ryszarda Terleckiego 

  

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

W związku w rozwojem epidemii i nowymi obostrzeniami we wszystkich placówkach handlowych istnieje wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

laf/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie