Premier odpowiedział szefowej KE na list ws. praworządności. Groźba weta podtrzymana

Polska
Premier odpowiedział szefowej KE na list ws. praworządności. Groźba weta podtrzymana
PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na list szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen ws. powiązania budżetu z praworządnością - potwierdziły nieoficjalnie dwa niezależne źródła w Brukseli. Według Doroty Bawołek, korespondentki Polsat News w Brukseli, premier nie zmienił swojego dotychczasowego stanowiska, a groźba weta została podtrzymana.

Przewodnicząca KE napisała wcześniej w tym tygodniu do szefa rządu, że warunkowość jest powiązana bezpośrednio z należytym zarządzaniem finansami, a nie ogólnymi naruszeniami praworządności. Wyjaśniła, że w rozporządzeniu chodzi tylko o takie naruszenia, które mogą mieć wpływ na zarządzanie funduszami unijnymi i interesy finansowe UE.

 

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez korespondentkę Polsat News Dorotę Bawołek, premier Mateusz Morawiecki w swoim piśmie podtrzymał swoje stanowisko - weta w sprawie pakietu budżetowego.

 

Informacje o piśmie premiera nieoficjalnie podało również Polskie Radio.

 

"Warunkowość zgodna z ustaleniami szczytu"

 

Rzecznik KE Eric Mamer odpowiedział na konferencji prasowej na stanowisko przyjęte przez Polskę i Węgry. - Widzieliśmy deklarację i oświadczenia, które zostały wydane w kontekście spotkania między węgierskim i polskim premierem. (...) Stanowisko KE nie zmienia się - powiedział w Brukseli Mamer.

 

- Uważamy, że mechanizm warunkowości, który został przyjęty odpowiada porozumieniu wypracowanemu przez liderów w lipcu podczas Rady Europejskiej. Uważamy, że to mechanizm, który jest skupiony, tak jak powinien być, na ochronie unijnego budżetu - zaznaczył rzecznik KE.

 

Jak dodał mechanizm ma być stosowany w równy sposób do wszystkich państw członkowskich, a środki, które miałby w jego ramach być ewentualnie stosowane, mogą być poddane ocenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

"Komisja odpowie na to pismo w odpowiednim czasie"

 

Mamer potwierdził, że przewodnicząca KE otrzymała kolejny list od polskiego premiera, w którym wykazuje on na swoje stanowisko jeśli chodzi o mechanizmu warunkowości. Zapowiedział, że Komisja odpowie na to pismo w odpowiednim czasie. Przypomniał, że szefowa KE wyjaśniła jakie jest stanowisko KE podczas swojego przemówienia przed Parlamentem Europejskim w środę.

 

Na razie poza wymianą listów nie ma zaplanowanych kontaktów między Morawieckim, a von der Leyen. KE przypomniała, że to niemiecka prezydencja kieruje rozmowami w tej sprawie. Szef rządu rozmawiał w piątek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

Komisja Europejska nie chce na razie omawiać scenariusza braku porozumienia. Mamer mówił, że o planie "B" mówią traktaty. - Jeśli wieloletnie ramy finansowe nie są przyjęte, zgodnie z traktatem Komisja pracuje nad technicznymi alternatywami. Ale naszym priorytetem jest przyjęcie wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy tak szybko jak to możliwe przed końcem roku - zaznaczył.

dk/bas/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie