"Opamiętajcie się, jeszcze nie jest za późno". Grodzki apeluje do rządzących

Polska
"Opamiętajcie się, jeszcze nie jest za późno". Grodzki apeluje do rządzących
PAP/Piotr Nowak
Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki

- Jeśli spowodujecie, że Polska straci gigantyczne pieniądze na dalszy rozwój i odbudowę, jeśli jeszcze do tego wyprowadzicie nas z europejskiego domu, historia i ludzie wam tego nie wybaczą - zwracał się do rządzących w swoim piątkowym orędziu marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. Wystąpienie marszałka dotyczyło groźby polskiego weta ws. unijnego budżetu.

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii. Polski rząd chce zawetować nowy budżet Unii Europejskiej, a tym samym fundusz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa - mówił Grodzki.

 

Jak podkreślił, unijny budżet to "nasze pieniądze - podatników z Polski i całej Europy".

 

- Rząd chce je zawetować, gdyż nie chce powiązać budżetu z przestrzeganiem prawa. Nie możemy zrozumieć dlaczego, a raczej w imię czego rząd dzisiaj chce zrezygnować z pieniędzy, które należą się Polakom. A przecież to proste - wystarczy być praworządnym, przestrzegać konstytucji, trójpodziału władzy, niezależności sądownictwa, poszanowania praw człowieka i godności ludzkiej. Rozumieją to wszystkie kraje Unii Europejskiej poza dwoma, które lekceważą praworządność i reguły demokratyczne, a fundamentalne wartości zapisane w dokumentach unijnych zdają się być obce. To bardzo niebezpieczne - podkreślił.

 

ZOBACZ: Morawiecki w Budapeszcie. Wspólna deklaracja Polski i Węgier

 

Marszałek Senatu powiedział, że Polska - z racji swojego położenia - nie może być neutralna. - Albo jest w rodzinie cywilizacji Zachodu, albo w gronie autorytarnych dyktatur Wschodu - dodał.

 

- Kilka pokoleń naszych rodaków walczyło o to, aby po latach zniewolenia przez komunistyczny reżim, wrócić do grona krajów wolnego świata. Do Unii Europejskiej wstąpiliśmy z własnej woli. To my - dumny polski naród - zdecydowaliśmy o tym w referendum. Rząd nie ma mandatu do wyprowadzenia nas z Unii bez zapytania narodu o zdanie.

 

Jak mówił, Senat, "w poczuciu odpowiedzialności za naszą ojczyznę, podjął uchwałę wzywającą rząd do przyjęcia wynegocjowanego przez ten rząd projektu unijnego budżetu". - Jako senatorowie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta - powiedział Grodzki.

 

Dodał, że weto to "godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski". - Poświęcanie ich na ołtarzu doraźnych rozgrywek koalicji rządzącej jest sprzeczne z dobrem naszego kraju - mówił.

 

"Skoro pan wynegocjował budżet, dlaczego chce go pan wetować?"

 

- Weto spowoduje, że pieniędzy nie dostaną rolnicy, przedsiębiorcy, samorządy, medycy, my wszyscy. Do tej pory od UE otrzymaliśmy ponad 125 mld euro, co pozwoliło zmienić oblicze naszego kraju i szybko nadrobić stracone lata. Premier Morawiecki słusznie chwalił się, że uczestniczył w wynegocjowaniu bardzo dobrego dla Polski budżetu. Logiczny jest w tej sytuacji prosty apel Senatu: skoro wynegocjował pan dobry dla Polski budżet, to dlaczego chce go pan wetować? - mówił marszałek.

 

Grodzki podkreślił, że w polskiej historii liberum veto odegrało "haniebną rolę i stanowiło jeden z detonatorów postępującego rozkładu państwa, zakończonego rozbiorami". - Odrzucenie Planu Marshalla w 1947 r. przez weto komunistów na wiele lat spowolniło odbudowę Polski i utrwaliło naszą podległość wobec Sowietów. Czy tych lekcji było mało? - pytał.

 

- Weto do budżetu Unii może nas teraz pozbawić środków z funduszu odbudowy po Covid-19, których tak pilnie potrzebujemy. Jeśli to ma być brutalna taktyka negocjacyjna Polski i Węgier, to trzeba wiedzieć, że zaprowadzi nas donikąd. Po pierwsze dlatego, że realna utrata tych środków będzie stratą nie do odrobienia. Po drugie, oznaczać to będzie, że reszta Europy porozumie się bez nas na temat także naszej przyszłości - wskazał.

 

"W naszym interesie jest Polska suwerenna i praworządna"

 

- Wzywam rządzących do opamiętania. Jeszcze nie jest za późno. Zapewniam, że Senat dołoży wszelkich starań, by zwyciężył interes Polski, w której praworządność, fundamenty demokracji, równość obywateli wobec prawa nie są kwestionowane. W naszym najgłębszym interesie jest Polska suwerenna, praworządna, w centrum zjednoczonej Europy - powiedział marszałek.

 

Jak dodał, "tylko taka Polska będzie dla przyszłych pokoleń bezpieczna i dostatnia" i "tylko takiej Polski chce naród".

 

- Apeluję do rządzących, wróćcie do przestrzegania praworządności, a konflikt z Unią Europejską sam się rozwiąże, ale jeśli spowodujecie, że Polska straci gigantyczne pieniądze na dalszy rozwój i odbudowę, jeśli jeszcze do tego wyprowadzicie nas z europejskiego domu, historia i ludzie wam tego nie wybaczą - zakończył marszałek Grodzki.

 

WIDEO: orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

  

Powiązanie budżetu z kwestiami dot. praworządności 

 

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban we wspólnej deklaracji podtrzymali w czwartek stanowisko ws. budżetu UE na kolejnych siedem lat. "Nasze stanowisko jest niezmienne od początku negocjacji dotyczących propozycji budżetu, przedstawionych w 2018 r." - napisano w oświadczeniu podpisanym w Budapeszcie.

 

Według polskiego i węgierskiego rządu "wynik negocjacji pomiędzy prezydencją Rady i Parlamentem Europejskim nie jest zgodny z porozumieniem osiągniętym przez szefów państw i rządów na lipcowej Radzie Europejskiej". "Poszukujemy rozwiązań, które pozwolą jak najszybciej udostępnić niezbędne środki finansowe wszystkim państwom członkowskim" - czytamy w deklaracji.

 

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE poparły rozporządzenie, które przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. 

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie