Rekordy zakażeń w Turcji, lepiej w W. Brytanii. Koronawirus w Polsce i na świecie [ZAPIS RELACJI]

Świat
Rekordy zakażeń w Turcji, lepiej w W. Brytanii. Koronawirus w Polsce i na świecie [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Złe doniesienia z Turcji. Piąty dzień z rzędu odnotowano tam rekordową dzienną liczbę zgonów z powodu koronawirusa. W Wielkiej Brytanii ogłoszono, że epidemia po raz pierwszy od sierpnia słabnie. Od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 12 mln 877 tys. 783 przypadki zakażenia wirusem. Relacja "minuta po minucie".

dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Ponad 17 tys. nowych przypadków zakażeń i 579 kolejnych zgonów - to koronawirusowy bilans piątku w Polsce. Ministerstwo Zdrowia koryguje dane, natomiast eksperci twierdzą, że część z nas ma już odporność na Covid-19. KO proponuje, by wszystkie niedziele w 2021 roku były handlowe. Irlandia Północna na tydzień zniosła restrykcje. Teraz wprowadza lockdown. Mamy dla Was: Koronawirus - Raport Dnia.

Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 27 listopada

Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

957 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Stwierdzono 12 459 nowych zakażeń.

Dzień wcześniej resort informował o 13 563 nowych zakażeniach i 339 zgonach w związku z Covid-19.

Na zdj. pracownicy szykujący sklep na otwarcie po uwolnieniu gospodarki

Foto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Od wtorku 1 grudnia w Irlandii otwarte z powrotem zostaną wszystkie sklepy, punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne, muzea, galerie czy siłownie, a w świątyniach będą mogły odbywać się nabożeństwa z udziałem wiernych. Natomiast od piątku 4 grudnia działalność będą mogły wznowić restauracje i puby, które poza alkoholem serwują także jedzenie, zaś hotele mogą zacząć przyjmować gości. 

Sześciotygodniowy lockdown w Irlandii zakończy się w przyszłym tygodniu, a poziom restrykcji zostanie obniżony z piątego, czyli najwyższego, na trzeci - poinformował w piątek irlandzki rząd.

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zarekomendowała w piątek poprawkę przywracającą zapisy o lekarzach cudzoziemcach, które w czwartek wykreśliła z projektu.

W projekcie zapisano m.in., że pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i lekarze spoza Unii Europejskiej mają być przyjmowani do pracy na uproszczonych zasadach. W uzasadnieniu argumentowano to potrzebą wzmocnienia kadr medycznych w związku z epidemią. Projekt przewiduje też uproszczenie zasad powrotu do zawodu medycznego osobom mającym przerwę w wykonywaniu zawodu dłuższą niż 5 lat.

W czwartek posłowie komisji zdrowia wykreślili z projektu zapisy o dopuszczaniu do pracy na uproszczonych zasadach lekarzy spoza UE.

Rząd Portugalii zawarł cztery umowy z producentami szczepionek przeciwko Covid-19 i spodziewa się otrzymać około 16 mln dawek szczepionek w pierwszej połowie 2021 r. Chodzi o produkty firm: Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson oraz Sanofi.

Tymczasem w Rumunii trwa konflikt między hierarchią Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego a władzą w związku z obchodami uroczystości św. Andrzeja w czasie pandemii. 

Hierarchowie Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego zaapelowali do rządu o zezwolenie pielgrzymom z całego kraju na uczestniczenie w niedzielnych uroczystościach w klasztorze Jaskini św. Andrzeja w pobliżu Konstancy.

Według obowiązujących ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii, w modlitwach będzie mogło wziąć udział tylko niecałe 2 tys. mieszkańców miejscowości, w której położona jest świątynia.

Św. Andrzej jest patronem Rumunii i cieszy się tam szczególną czcią.

W kraju w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 172 chorych, wykryto też 8 499 nowych zakażeń.

 

Złe doniesienia z Turcji. Piąty dzień z rzędu odnotowano tam rekordową dzienną liczbę zgonów z powodu koronawirusa. W piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 177 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

Dzień wcześniej w Turcji zarejestrowano 174 zgony w ciągu poprzedniej doby, a w środę informowano o 168 osobach, które zmarły na Covid-19. W sumie do tej pory stwierdzono 13 191 przypadków śmiertelnych.

W ciągu ostatniej doby zanotowano 29 845 nowych zakażeń koronawirusem, co także jest rekordem w tym kraju. Całkowita liczba zakażeń przekroczyła 500 tys. 

827 zgonów i 28 352 nowe przypadki zakażenia koronawirusem zarejestrowano ostatniej doby we Włoszech. Liczba zakażeń i hospitalizacji hamuje - wynika z biuletynu. Wykonano 222 tysiące testów.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 53 677.

Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,5 miliona spośród 60 milionów mieszkańców Włoch. Wyzdrowiało 696 tysięcy ludzi; w ciągu doby przybyło ich około 35 tysięcy.

Obecnie zakażonych jest co najmniej 787 tysięcy osób.

Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 wynosi ponad 33 tysiące i spadła od czwartku o około 350. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3782 najciężej chorych, co oznacza, że zajęta jest tam jedna trzecia tzw. łóżek covidowych. W ciągu ostatniej doby liczba zajętych miejsc zmniejszyła się o 64.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 16 022 nowe zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 521 kolejnych zgonów z powodu Covid-19. Podano też, że po raz pierwszy od sierpnia epidemia słabnie.

Liczba nowych zakażeń jest o 1533 niższa od bilansu z czwartku i o 4230 niższa od tego z piątku przed tygodniem.

Od rekordowej statystyki z 12 listopada jest natomiast mniejsza o ponad połowę. Oznacza to także siódmy kolejny dzień z dobowym bilansem poniżej 20 tysięcy.

Ostry lockdown w Irlandii Północnej. Zapowiedź restrykcji w Walii

 

Zakończył się odbiór techniczny szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – poinformował w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Placówka pierwszych pacjentów ma przyjąć w przyszłym tygodniu. Zabezpieczona została już też kadra medyczna.

Pomorskie: zajętych jest 1126 łóżek covidowych i 89 respiratorów

Spłynęły też dane z Wielkopolski: wolnych jest 1335 łóżek covidowych i 100 respiratorów

 

FOT: PAP/Aleksander Koźmiński

Natomiast na Dolnym Śląsku z 3170 łóżek covidowych zajęte są 1562

W województwie kujawsko-pomorskim wolnych jest 891 łóżek covidowych i 62 respiratory – poinformował w piątek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. 

W ciągu doby do piątku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano urzędowo 4312 kolejnych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększyło do 318 290 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

W woj. warmińsko-mazurskim zajętych jest 789 z 1177 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 – podał w piątek Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii na Covid-19 zmarło 162 chorych, wykryto też 3 568 nowych infekcji - poinformował w piątek resort zdrowia. W piątek o godz. 23.30 rozpocznie się tzw. miękki lockdown. Zamknięte zostaną m.in. centra handlowe, uczniowie będą się uczyć zdalnie. Od początku epidemii w Bułgarii potwierdzono 136 628 przypadków zakażenia koronawirusem. 44 875 osób wyzdrowiało, a 3 529 zmarło.

Według ostatnich danych opublikowanych na stronie urzędu wojewódzkiego w Opolu w województwie na potrzeby chorych zakażonych koronawirusem przygotowane jest 1138 szpitalnych łóżek. Z tej liczby zajęte jest 665 z nich. Z 65 respiratorów covidowych wolne są 34 urządzenia.

Lekarka z Tweru w Rosji przez Instagram sprzedawała instrukcję, jak leczyć zakażenie koronawirusem w warunkach domowych; poradę wyceniła na 950 rubli (ok. 47 zł.). Władze szpitala, w którym lekarka jest zatrudniona, wszczęły kontrolę służbową. Na swoim profilu na Instagramie lekarka, która jest internistką w szpitalu zakaźnym w Twerze, zamieściła informację o możliwości kupienia instrukcji leczenia koronawirusa "szybko i w warunkach domowych" - podało w piątek niezależne radio Echo Moskwy. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką internautów, którzy zarzucili lekarce, że próbuje zarobić na epidemii. Władze szpitala uznały, że oferta jest niezgodna z prawem.

Szpitale w Czechach mogą przyjąć pacjentów chorych na Covid-19, także w ciężkim stanie, z innych państw - powiedział w piątek minister zdrowia Jan Blatny. Dodał, że poinformował o tym ministerstwo spraw zagranicznych. Pacjenci mogliby trafić do klinik w Pradze i Brnie.

W szpitalach na Pomorzu Zachodnim zajętych jest 961 z 1541 łóżek dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w piątek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

W rosyjskich siłach zbrojnych rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi - poinformował w piątek minister obrony Siergiej Szojgu. Dotąd zaszczepiono około 2,5 tysięcy żołnierzy, a docelowo szczepionkę otrzyma ponad 400 tysięcy - powiedział minister. Do końca 2020 roku szczepienia obejmą 80 tysięcy ludzi - powiedział Szojgu na posiedzeniu kolegium ministerstwa obrony.

Mam nadzieję, że nie będziemy musieli uruchamiać szpitali tymczasowych, bo to będzie sygnał, że sytuacja epidemiologiczna się poprawiła – powiedział pełnomocnik zachodniopomorskiego wojewody ds. szpitali tymczasowych Marcin Sygut. W Zachodniopomorskiem szpitale tymczasowe będą zlokalizowane w dwóch miejscach: na Pomorzanach w budynku M w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i w hali Netto Arena. W dwóch lokalizacjach trwają obecnie intensywne prace budowlane – poinformowały w piątek służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

W Szpitalu Narodowym przebywa aktualnie 46 pacjentów. Od początku jego działania hospitalizowano tam łącznie 117 chorych – poinformowała w piątek placówka. Szpital na stadionie w stolicy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Ponad milion maseczek, a także przyłbice ochronne, skonfiskowała w piątek włoska Gwardia Finansowa w rejonie Neapolu na południu kraju. Wszystkie te środki ochrony, sprowadzone z Chin, nie miały atestów sanitarnych - poinformowano po operacji. Śledczy z Gwardii Finansowej ustalili, że maseczki i przyłbice zostały sprowadzone do Włoch przez kilka firm działających w rejonie Kampanii.

Brytyjski rząd formalnie zwrócił się w piątek do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku.

WIĘCEJ: Wielka Brytania: rozpoczął się proces dopuszczania szczepionki do użycia

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Belgii spada od kilku tygodniu. Z opublikowanych w piątek danych wynika, że w ciągu doby potwierdzono nieco ponad 2,5 tys. zakażeń. Władze zastanawiają się, co zrobić z handlem przed gorącym przedświątecznym okresem. Zaledwie przed kilkoma tygodniami w belgijskiej prasie można było przeczytać nagłówki "Co jest z nami nie tak?", pod którymi redaktorzy poważnych dzienników zastanawiali się, dlaczego ten niewielki kraj po raz drugi zostaje najmocniej w Europie dotknięty pandemią.

Ponad połowa personelu medycznego we Włoszech zaangażowanego w walkę z pandemią potrzebuje wsparcia psychologicznego z powodu takich objawów jak lęk i epizody depresyjne w wyniku stresu oraz presji - to rezultat badań prowadzonych na uniwersytecie w Chieti.

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach w woj. lubelskim jest 2084 łóżka, zajętych jest 1476 - przekazał w piątek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Liczba łóżek w szpitalach nie będzie zwiększana; w Lublinie powstaje szpital tymczasowy.

W województwie wielkopolskim potwierdzono ponad 2 tys. nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 25 mieszkańców regionu.

W woj. łódzkim jest 1069 wolnych łóżek I, II i III poziomu szpitalnego leczenia COVID-19, a także 125 gotowych do użycia respiratorów - powiedziała w piątek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Lewica chce, aby dane dotyczące zachorowań na COVID-19 i liczby testów były publikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Jeżeli taka poprawka nie zostanie zaakceptowana przez Sejm, to jak mówi wiceszefowa klubu Marcelina Zawisza, będzie ona składana w Senacie.

"Do walki z koronawirusem musimy podejść jak do konkursu drużynowego" - powiedział skoczek narciarski Kamil Stoch w filmie opublikowanym na twitterowym koncie Kancelarii Premiera, który ma przypominać o przestrzeganiu zasad sanitarnych.

863 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w podlaskich szpitalach, 79 osób jest podłączonych do respiratorów - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem nieznacznie się zmienia.

Funkcjonariusze z VI komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, którzy chorowali na COVID-19 chcą pomóc innym. Jeden z nich oddał już osocze, kolejni zapowiadają, że zrobią to samo - poinformowały w piątek służby prasowe łódzkiej policji.

Rosja pozwoli węgierskim lekarzom i ekspertom obejrzeć proces produkowania rosyjskiej szczepionki na Covid-19 -oznajmił w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

Na Litwie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wśród zwierząt hodowlanych na fermie norek w rejonie janowskim w centrum kraju. Infekcję wykryto również u jednego z pracowników fermy.

W szpitalach na Podkarpaciu jest 2169 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 1174 z nich - poinformował w piątek rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach Tarczy 5.0 do 30 listopada mają czas na złożenie wniosku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

64 proc. badanych uważa, że w porównaniu z październikiem pogarszała się sytuacja gospodarcza w kraju. Poprawiły się natomiast prognozy ogólnej sytuacji w ciągu najbliższego roku; o 2 pkt. proc. ubyło niezadowolonych z sytuacji politycznej w Polsce - wynika z badań CBOS.

135 chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najwięcej od początku pandemii koronawirusa - wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Od soboty ponownie ruszą sklepy oraz punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych. Z powodu pandemii handel będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym - przy określonym limicie osób w sklepach, obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

- Dzięki tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy zachowali płynność finansową; nie dopuściliśmy do fali upadłości - ocenił w piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Od soboty biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 m. kw. powierzchni na osobę - podało w piątek MKiDN. Teatry, filharmonie, opery, muzea czy kina - nadal pozostaną zamknięte dla publiczności.

- Raportowane w ostatnich dniach zgony to efekt wcześniejszego wzrostu liczby zakażeń. Przez najbliższe dni możemy mieć do czynienia z liczbą zgonów w okolicach pół tysiąca - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

- Nikt nie wyśle policji, czy wojska na wigilijną kolację; ograniczenie liczby świątecznych gości to twarde wskazanie i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać nadchodzące święta - zaznaczył w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Szpitale tymczasowe to placówki rezerwowe, zostały przygotowane zapobiegawczo, gdyby doszło do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej - mówił w piątek minister w KPRM Łukasz Schreiber. Dodał przy tym, że działania zapobiegawcze muszą oznaczać "wyłożenie pewnych środków finansowych".

- To od wskazań lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zależy, ile osób będzie testowanych na koronawirusa - przypomniał w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany przez dziennikarzy, z czego wynika spadek liczby testów w kraju.

Podał, że w ciągu ostatniej doby wykonano ich w kraju ok. 46 tys.

Od 1 listopada będą wypłacane dodatkowe wynagrodzenia dla całego personelu walczącego z Covidem-19 w szpitalach II i III poziomu, dodatkowo dla ratowników medycznych oraz diagnostów laboratoryjnych w laboratoriach szpitali - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Uruchomienie zapisów na szczepionkę przeciwko koronawirusowi zapowiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban. Nie wykluczył, ze dojdzie do tego już w przyszłym tygodniu.

- Uruchomimy możliwość internetowej i listownej rejestracji, żeby ten, kto będzie chciał się zaszczepić, mógł już teraz się zapisać i znaleźć się w ten sposób wśród pierwszych, którzy będą mieli dostęp do szczepionki - oświadczył Orban.

Od marca do końca października 2020 r. wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego "Meditrans" w Warszawie na walkę z COVID-19 wydała już 17 mln zł - poinformował Piotr Owczarski. Dodał, że sytuacja jest bardzo trudna, bo pandemia generuje koszty na niespotykanym wcześniej poziomie, a w perspektywie jest budżet, który ma być zmniejszony aż o 8 procent.

179 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 98 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni szybciej przybywało tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

Ostatniej doby wykonano ponad 50,4 tys. testów na wykrycie koronawirusa. W tym czasie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wydali 20,4 tys. skierowań na wymaz - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku zaapelował do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Opublikował również materiał wideo kancelarii premiera, w którym zawarto informacje dotyczące procedury oddawania osocza przez ozdrowieńców.

Białoruś jest gotowa pomóc Polsce w leczeniu chorych na Covid-19 - zadeklarował w piątek Alaksandr Łukaszenka, odwiedzając szpital w Mińsku. Jego wypowiedź przytoczyła agencja BielTA.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 060 osób, zmarło 579 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 958 416 przypadków COVID-19. Zmarło 16 147 chorych.

21 691 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, 2106 z nich podłączonych jest do respiratorów – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też, że dotąd wyzdrowiało 516 636 zakażonych koronawirusem.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji po raz pierwszy przekroczyła 27 tys. w ciągu doby - sztab rządowy poinformował w piątek o wykryciu 27 543 nowych zakażeń. Jest to o ponad 2 tys. więcej, niż dzień wcześniej. Zmarło w ciągu doby 496 osób.

Ogólna liczba zakażonych w Rosji wynosi teraz 2 215 533. Spośród nich wyleczone zostały 1 712 174 osoby. Liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi 38 558.

W Czechach stwierdzono w ciągu ostatniej doby 4048 nowych zakażeń koronawirusem - o 883 mniej niż w przeddzień i o 2,4 tys. mniej niż przed tygodniem. Ministerstwo zdrowia podało też, że z powodu Covid-19 w środę zmarło 99 osób.

Na Ukrainie w czwartek wykryto 16 218 infekcji SARS-CoV-2, 192 zakażonych zmarło, 8843 pacjentów wyzdrowiało, a 2069 osób hospitalizowano - przekazał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z najwyższą dobową liczbą zakażeń.

Z powodu wzrostu liczby wykrywanych zakażeń koronawirusem w Japonii po raz pierwszy od 1990 roku nie odbędzie się tradycyjna uroczystość noworoczna z udziałem cesarza Naruhito i cesarzowej Masako – poinformowała w piątek agencja dworu cesarskiego.

Jednym z powodów decyzji była obawa, że na uroczystość przyszłyby tłumy ludzi, w tym wielu seniorów, którzy są obarczeni większym ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19 – wyjaśnił dwór cesarza Naruhito.

Rządy państw europejskich zapowiadają związane z pandemią ograniczenia, które będą obowiązywać podczas Bożego Narodzenia. W Niemczech dozwolone będą spotkania rodzinne w gronie do 10 osób, we Włoszech i Hiszpanii prawdopodobnie do sześciu, w Szkocji do ośmiu.

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon – to wszystko skutki ciężkiego przebiegu COVID-19 i pobytu w szpitalu z powodu tej choroby, wynika z badania, które publikuje pismo "Annals of Internal Medicine".

Szpitale tymczasowe w całej Polsce w większości będą ukończone na początku grudnia. Część placówek, m.in. w Katowicach, Poznaniu i w Szczytnie - zacznie przyjmować pacjentów w najbliższych dniach.

Arsenal Londyn będzie pierwszym klubem w angielskiej ekstraklasie piłkarskiej, który ponownie rozegra mecz z kibicami na trybunach mimo trwającej pandemii Covid-19. Spotkanie 3 grudnia z Rapidem Wiedeń w Lidze Europy będzie mogło zobaczyć 2000 osób.

Wielka Brytania w zależności od nasilenia przypadków zakażeń koronawirusa jest podzielona od czwartku na trzy strefy - Londyn znalazł się w drugiej, co oznacza możliwość organizowania wydarzeń sportowych z udziałem nielicznej grupy kibiców od 2 grudnia.

Restrykcje sanitarne podczas mistrzostw Europy piłkarek ręcznych, które odbędę się w Danii w dniach 3-20 grudnia, przyjęte przez lokalną federację ( EHF) będą ostrzejsze niż te obowiązujące w skandynawskich więzieniach - uważają członkowie szwedzkiej ekipy.

Każda drużyna będzie przebywać w tzw. balonie sanitarnym, który oznacza pełną izolację w swojej części hotelu, przejazd i powrót na mecz zdezynfekowanymi autokarami, a później absolutny zakaz opuszczania miejsca zakwaterowania, pod groźbą dyskwalifikacji całej drużyny.

Cześć osób ma już odporność na koronawirusa, nie wszyscy zatem muszą się szczepić, aby powstrzymać epidemię. Należałoby zatem określić poziom immunoglobulin klasy G, które dają trwałą odporność pamięciową, aby stwierdzić, czy trzeba się szczepić – uważa prof. Andrzej Gamian, dyrektor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Polscy naukowcy opracowują sondy fluorescencyjne do precyzyjnego śledzenia w żywych komórkach dwóch enzymów koronawirusa SARS-CoV-2, kluczowych dla powielania jego cząstek i infekowania kolejnych komórek. To pozwoli szybciej i skuteczniej testować m.in. nowe leki przeciwwirusowe.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu ub. 24 godzin wyniosła w Niemczech 22 806 co spowodowało, że łączna liczba zakażonych od początku pandemii przekroczyła milion i wyniosła 1 006 394 - poinformował w piątek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Według danych RKI zmarło kolejnych 426 osób, co zwiększyło całkowitą liczbę zgonów do 15 586.

W ciągu ubiegłych 24 godzin w Meksyku potwierdzono 8 107 nowych przypadków koronawirusa i 645 zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 1 078 594 a ofiar śmiertelnych do 104 242.

Resort zastrzega, że rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych na Covid-19 jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy o 2297 zgonach z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Obecność Covid-19 wykryto u 181 490 kolejnych osób.

Uczelnia z Baltimore podaje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 12 mln 877 tys. 783 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 263 tys. 394.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 37 614 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ub. 24 godzi i 691 kolejnych zgonach z przyczyn powiązanych z Covid-19.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażeń od początku pandemii wzrosła do 6 204 220 a zgonów do 171 460.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie