Koniec Zapałek Czechowickich. Fabryka działała 100 lat

Polska
Koniec Zapałek Czechowickich. Fabryka działała 100 lat
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Czechowicka fabryka zapałek zaczęła produkcję 100 lat temu

Ostatni przemysłowy producent zapałek w kraju - PCC Consumer Products Czechowice, zostanie zlikwidowany. Fabryka - po stu latach produkcji - zakończy swoją działalność. Wśród powodów wymieniany jest kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

"Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu" - podano w lakonicznym komunikacie.

 

Pracę straci 130 osób.

 

WIDEO: Likwidacja fabryki zapałek. Pracę straci wiele osób

  

Ostatni przemysłowy producent zapałek

 

Kiedy decyzja wejdzie w życie, przestanie istnieć ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce. Wcześniej zostały zamknięte fabryki w Gdańsku, Sianowie, Bystrzycy i Częstochowie.

 

ZOBACZ: Lentilky znikają z czeskich fabryk. Po ponad 110 latach

 

Czechowicka fabryka zapałek zaczęła produkcję 100 lat temu. Była jednym z największych w Europie producentów. Eksportowała także poza Stary Kontynent. W latach 2000. jej zdolności produkcyjne sięgały 650 mln szt. pudełek zapałek standardowych oraz ok. 30 mln szt. pudełek reklamowych i galanterii zapałczanej.

 

Latem 2011 r. warszawska spółka PCC Consumer Products odkupiła 85 proc. akcji fabryki od Skarbu Państwa.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie