Zmiana zasad przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych

Polska
Zmiana zasad przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych
Polsat News
Wprowadzona zmiana uogólnia kryteria przyjęcia pacjentów do szpitali tymczasowych

Zmiana w zasadach przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych uogólniają kryteria, dzięki czemu będą one czytelniejsze dla lekarzy kierujących - podkreśla dyrektor szpitala na PGE Narodowym w Warszawie dr Artur Zaczyński.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie opublikował we wtorek komunikat dotyczący aktualizacji zasad przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych. Do komunikatu dołączono komentarz dyrektora Szpitala Narodowego. - Wprowadzona zmiana uogólnia kryteria przyjęcia pacjentów do szpitala tymczasowego, co ma sprawić, że będzie czytelniejsza dla lekarzy kierujących - podkreśla dr Zaczyński.

 

Więcej pacjentów na Stadionie Narodowym

 

- W praktyce możemy przyjąć pacjenta bez pełnej diagnostyki radiologicznej (co było brane pod uwagę, ale nie każdy szpital, który kieruje do nas pacjenta, dysponował całodobową obsadą radiologiczną). Z tego powodu część diagnostyki - np. komputerowe obrazowanie płuc - możemy wykonywać na miejscu, wykorzystując sprzęt działający w szpitalu tymczasowym - wyjaśnia.

 

ZOBACZ: "Jesteśmy zaopatrzeni w niezbędny sprzęt". Szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym

 

Jak wskazuje, kryterium odnośnie do stopnia zaawansowania zapalenia płuc jest zawsze sprawą do bezpośredniego ustalenia z centrum koordynacyjnym, a przyjęcie pacjenta zostało uzależnione od jego stanu klinicznego. - Dzięki temu mamy możliwość oceny, czy jesteśmy w stanie przyjąć pacjenta z jego obciążeniami i podjąć adekwatną decyzję odnośnie miejsca leczenia - dodaje.

 

- Oznacza to, że w zależności od rozwoju pandemii możemy się spodziewać większej liczby pacjentów przebywających w Szpitalu Narodowym - podkreśla.

 

Kryteria wykluczające z przyjęcia do szpitala tymczasowego

 

Jak wyjaśniła Iwona Sołtys z CSK MSWiA, zmiana została wprowadzona 23 listopada. Poza stopniem zaawansowania zapalenia płuc dotyczy ona warunkowego przyjęcia pacjenta bez wyniku badania obrazowe klatki piersiowe na podstawie indywidualnej oceny kwalifikującego w wyjątkowych sytuacjach.

 

ZOBACZ: Szpital na Stadionie Narodowym nie dla najciężej chorych. Dworczyk wyjaśnia

 

W publikacji CSK MSWiA czytamy, że nowe zasady przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych określają, że przyjmowani do nich będą chorzy wymagający hospitalizacji, którzy posiadają: dodatni wyniki PCR lub Ag rekomendowanego przez MZ i GIS, RTG lub TK z ostatnich 5 dni (przy czym dopuszcza się warunkowo przyjęcie pacjenta bez wyniku badania obrazowego klatki piersiowej na podstawie indywidualnej oceny kwalifikującego oraz uzgodnienie przyjęcia z koordynatorem szpitala tymczasowego.

 

Z kolei kryteria wykluczające z przyjęcia do szpitala tymczasowego to ostre i przewlekłe stany kliniczne i choroby współistniejące, wymagające postępowania specjalistycznego, interwencji zabiegowych i/lub diagnostycznych, wykraczających poza zakres działania szpitala tymczasowego; niestabilność krążeniowo-oddechowa uniemożliwiająca transport pacjenta, wymagająca intensywnego nadzoru lub gwałtownie postępująca niewydolność krążeniowo-oddechowa; aktywna, niekontrolowana, przewlekła choroba psychiczna i psychozy; stany upojenia alkoholowego, nadużycia substancji odurzających, zatrucia innymi substancjami; zaawansowane zespoły otępienne; współistniejące wybrane choroby zakaźne i patogeny alarmowe; nabyte i wrodzone zespoły obniżonej odporności.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie