Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

COVID-19 atakuje Urugwaj - ostatni kraj Ameryki Południowej, dotąd niemal wolny od koronawirusa. Tymczasem w sąsiedniej Brazylii zarejestrowano podczas ostatniej doby 47 tys. 898 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 654 zgony. Wzrost zakażeń odnotowano również w Meksyku, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 10 tys. 335 nowych przypadków koronawirusa. Relacja "minuta po minucie".

dk/hlk/ac/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Posłowie nie zgodzili się na uproszczenie zasad w przyjmowaniu lekarzy spoza UE, wyrazili za to poparcie dla zatrudniania ratowników medycznych spoza Wspólnoty. W czwartek poselski projekt ustawy w sprawie kadr medycznych był rozpatrywany przez komisję zdrowia.

Podczas ostatnich 24 godzin w Hiszpanii potwierdzono 12 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza wzrost dynamiki zachorowań - podał w czwartkowym komunikacie rząd tego kraju. Poinformował też, że podczas ostatniej doby zmarło 337 pacjentów.

W miastach i regionach, w których przybywa zakażeń, należy tymczasowo zamknąć niektóre obiekty użyteczności publicznej oraz ograniczyć wydarzenia do 10 osób, a najlepiej nie organizować ich wcale - ogłosił w czwartek fiński resort zdrowia.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział w czwartek, że dzięki szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad Covid-19 w 2021 r. Dodał, że życie, jakie znaliśmy przed pandemią koronawirusa, wydaje mu się "bardzo, bardzo możliwe".

Sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła w czwartek zapis w rządowym projekcie ustawy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia. Do projektu dołączono inny, poselski, przewidujący zniesienie zakazu handlu w niedzielę w czasie epidemii.

Nie ma problemów z dodzwonieniem się do Centrum Koordynacyjnego Szpitala Narodowego - zapewnił w czwartek Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, którego filią jest szpital tymczasowy.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek wraz z poprawkami połączone w jeden projekty rządowy i poselski w sprawie COVID-19. Propozycje dotyczą m.in. pracy osób objętych izolacją czy dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia.

Wymóg noszenia ochrony nosa i ust w stolicy Niemiec będzie miał zastosowanie praktycznie na wszystkich ulicach, na których jest wiele sklepów, a tym samym spotkań i kontaktów - powiedział w czwartek burmistrz Michael Mueller, którego słowa cytuje portal rbb24.

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

We Francji zanotowano w ciągu minionej doby 13 563 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, czyli mniej niż w dniu poprzednim, gdy było ich 16 282. W kraju na Covid-19 zmarło 339 osób, o 42 osoby mniej niż 24 godziny wcześniej.

W Zachodniopomorskiem trwa program badań przesiewowych na COVID-19. Niektóre osoby, gdy otrzymują wynik dodatni w pierwszym etapie badania, rezygnują z drugiego - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Marzena Sutryk.

Najwyższą od początku pandemii liczbę 174 zgonów w związku z koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Turcji – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. To już czwarty dzień z rzędu, kiedy zgłoszono rekordową liczbę przypadków śmiertelnych związanych z Covid-19.

Przewodniczący części stowarzyszeń i związków skrytykowali niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych za podjęte w środę decyzje w kwestii przedłużenia lockdownu i nowych obostrzeń. Komentatorzy szczególnie krytycznie odnoszą się do braku jasnych zaleceń dla szkół i do obostrzeń w handlu.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjską firmę AstraZeneca wymaga "dodatkowych badań" - zapowiedział w czwartek dyrektor koncernu Pascal Soriot w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

Blisko 400 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), którzy pokonali koronawirusa, zgłosiło się dotychczas do Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza. Będzie ona prowadzona w najbliższy piątek i sobotę w kilku miejscach w regionie.

Władze Chorwacji zamykają do Bożego Narodzenia restauracje i kawiarnie oraz zakazują urządzania wesel, gdyż liczba przypadków koronawirusa w czwartek, drugi dzień z rzędu, rekordowo wzrosła. Zanotowano w tym czasie 4009 nowych zakażeń i 51 ofiar śmiertelnych Covid-19.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 17 555 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 498 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.

Prace związane z budową szpitali tymczasowych w Sopocie i w Gdańsku przebiegają zgodnie z harmonogramem -powiedział w czwartek pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego Piotr Kobzdej. Kompletowany jest personel medyczny.

822 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 29 003 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowano w czwartek w Ministerstwie Zdrowia. Liczba wykrytych w kraju przypadków przekroczyła 1,5 miliona. Od środy wykonano 232 tysiące testów.

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy i Bank Światowy uruchamiają wart 100 mln USD projekt, z którego zakupione będą szczepionki przeciwko Covid-19 oraz sprzęt medyczny - poinformowała w czwartek wiceszefowa tego resortu Switłana Szatałowa.

W poniedziałek szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Ciągle zgłaszają się chętni do pracy w szpitalu. Obecnie to już ponad 1200 pracowników medycznych, w tym ponad 60 lekarzy.

W Szkocji utworzone na okres Bożego Narodzenia "bańki" trzech gospodarstw domowych będą mogły składać się z maksymalnie ośmiu osób od 12. roku życia - poinformował w czwartek szkocki rząd.

W przypadku niektórych grup ludności należałoby wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi - oświadczył w czwartek włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Jego zdaniem w ciągu trzech miesięcy trzeba zaszczepić od 6 do 10 mln osób.

W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano urzędowo 4509 kolejnych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększyło do 313 978 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Rodzicom, którzy nie chcą skorzystać z opieki nad dzieckiem, zapewnionej przez szkołę, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeśli skorzystają z takiej opieki, wówczas nie mają prawa do zasiłku - poinformował ZUS, powołując się na stanowisko resortu rodziny i rozporządzenie MEN.

Budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce powinna się zakończyć na przełomie listopada i grudnia -poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Szpital nie zostanie od razu uruchomiony, tylko w razie gwałtownego wzrostu zakażeń.

Minister planowania Portugalii Nelson de Souza jest jedną z ponad 6,3 tys. osób, u których podczas ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Resort zanotował też 82 zgony.

Ośrodki narciarskie w Szwajcarii będą otwarte, jeżeli będą spełniać ścisłe środki bezpieczeństwa, mające ograniczać transmisję koronawirusa - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Alain Berset. Wyciągi nie działają obecnie w innych alpejskich krajach.

Ponad dwa miliony Włochów, mieszkających i pracujących za granicą nie wróci do kraju na Święta z obawy przed koniecznością odbycia kwarantanny - wynika z przedstawionego w czwartek sondażu. Jak zaznaczono, osoby te boją się wprowadzenia dodatkowych restrykcji.

Grecja przedłuży ogólnokrajową kwarantannę z 30 listopada do 7 grudnia w sytuacji, gdy rośnie liczba zgonów związanych z koronawirusem oraz osób intubowanych - poinformował w czwartek rzecznik rządu tego kraju Stelios Pecas.

PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS

Wydatki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w 2020 r. wyniosą ok. 8 mld zł bez kosztów ewentualnego zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi - powiedział w czwartek w Senacie w czasie debaty nad kolejną nowelizacją tzw. ustawy covidowej wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Szczyt zakażeń koronawirusem w Szwecji nastąpi w połowie grudnia - wynika z prognozy rozwoju epidemii, przedstawionej w czwartek przez Urząd Zdrowia Publicznego (FHM). Wówczas wykrywanych może być dziennie nawet 8 tys. infekcji.

Na ponad 30 obszarach w Anglii, w tym w Birmingham i Manchesterze, będzie obowiązywał trzeci, najwyższy stopień restrykcji epidemicznych po zakończeniu 2 grudnia ogólnokrajowego lockdownu - ogłosił w czwartek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Na poziomie drugim znajdzie się 38 obszarów, w tym Londyn oraz Liverpool, który jako pierwszy został objęty najostrzejszymi restrykcjami przed lockdownem, zaś na poziomie pierwszym będą tylko dwa - Kornwalia wraz z wyspami Scilly oraz wyspa Wight.

PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT / HANDOUT

Leczenie remdesivirem i osoczem ozdrowieńców wydają się metodami, które powinny być uwzględnione w standardzie leczenia COVID-19 przy jednoczesnej bieżącej weryfikacji badań w tym zakresie - ocenili eksperci w dyskusji w Agencji Badań Medycznych.

- Skutki pandemii okazują się być znacznie słabsze względem prognoz formułowanych na wiosnę czy w połowie roku. Polski rynek pracy stosunkowo dynamicznie odbił po odmrożeniu aktywności - powiedział Jakub Rybacki, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ponad 400 osób zgłosiło chęć pracy w szpitalu tymczasowym dla pacjentów z COVID-19, który powstaje w Lublinie. Placówka na ok. 500 łóżek ma być gotowa na przełomie listopada i grudnia.

Uruchomiony w listopadzie z powodu drugiej fali epidemii szpital w stolicy Hiszpanii Madrycie nie może funkcjonować zgodnie z planem ze względu na poważne braki w personelu. Na apel władz o podjęcie pracy w lecznicy odpowiedziało 0,7 proc. lekarzy i pielęgniarek.

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy, tworzony w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, przechodził w czwartek ostatnie odbiory. Według wojewody śląskiego będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów jeszcze w tym tygodniu.

Są już pierwsi chętni do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych powstających w Szczecinie. Do placówek cały czas prowadzona jest rekrutacja.

- Do szpitali na Mazowszu planowane jest dostarczenie blisko 740 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Obecnie dla chorych na COVID-19 na Mazowszu przeznaczono ponad 400 urządzeń, z czego 70 pozostaje wolnych.

Po 7 grudnia planowane jest uruchomienie kolejnego, trzeciego szpitala tymczasowego dla chorych z COVID-19 w Małopolsce, urządzonego w hali EXPO Kraków. Gotowa jest już instalacja do tlenoterapii i ustawione są łóżka - na początek ma być dostępnych 120 z nich.

Szpital tymczasowy w Radomiu ma być gotowy do 12 grudnia; nie ma zagrożenia niedotrzymania tego terminu – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Bezpieczną kwarantannę, bez narażania życia i zdrowia krewnych lub osób z najbliższego otoczenia, można odbyć w kompleksie uzdrowiskowym w Ustroniu – podało w czwartek Uzdrowisko Ustroń, które w Sanatorium Równica udostępniło 600 miejsc izolatoryjnych.

Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu jest w dalszym ciągu w budowie. Rozpoczęły się natomiast zamówienia na zakup i sprowadzenie sprzętu wyposażającego tę placówkę. Poszukiwani są też kolejni pracownicy i wolontariusze.

Ośmioro dzieci i nastolatków zmarło od początku epidemii we Włoszech na Covid-19 - poinformował krajowy Instytut Służby Zdrowia w czwartek. Zakażenia w grupie wiekowej do 19 lat stanowią 12 procent ogółu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek przedstawiła w Bundestagu stanowisko rządu ws. przedłużenia ograniczeń epidemicznych, powtarzając apel o noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu.

- Nie możemy uśpić czujności ludzi fałszywym poczuciem bezpieczeństwa - mówiła.

Władze Pakistanu postanowiły w czwartek zamknąć szkoły i inne instytucje oświatowe do 24 grudnia. Liczba wykrywanych w kraju zakażeń koronawirusem gwałtownie rośnie po obserwowanych we wrześniu spadkach. Rząd wykluczył jednak wprowadzenie ogólnokrajowej kwarantanny.

Ponad 140 policjantów i pracowników cywilnych mazowieckiego garnizonu policji, którzy przeszli COVID-19, zadeklarowało chęć oddania osocza krwi, by ratować życie innych chorych – poinformował w czwartek Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

- Dzięki waszym wysiłkom są pierwsze wyniki. Presja epidemiczna pozostaje silna, ale zmniejsza się we Francji bardziej niż w innych krajach europejskich – oświadczył w czwartek premier Jean Castex na konferencji prasowej poświęconej stopniowemu łagodzeniu lockdownu.

Szczyt drugiej fali epidemii koronawirusa minął w połowie listopada, wskaźniki epidemiczne się poprawiają, ale nie możemy opuszczać gardy – podkreślił szef rządu. Przypomniał, że praca zdalna nadal powinna pozostać regułą tam, gdzie to możliwe.

Kolejne szpitale tymczasowe na Mazowszu będą gotowe w ciągu kilku do kilkunastu tygodni, prace idą do przodu i postępują zgodnie z terminarzem - powiedział w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Brak publikacji tzw. ustawy covidowej wprowadza niepotrzebne emocje i podział środowisk - powiedziała przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata-Małecka Libera. Zaapelowała o publikację, która przewiduje dodatki finansowe dla wszystkich zawodów medycznych.

W sprawie sezonu narciarskiego nie ma jednej formuły ważnej dla wszystkich krajów UE, bo panująca w nich sytuacja epidemiczna jest różna - uważa unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu. Zaleciła ostrożność i przyznała, że ferie świąteczne będą trudne.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby ponownie przekroczyła na Węgrzech 6 tys. i wyniosła 6360 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawrusa.

W ciągu ostatniej doby zmarło 115 chorych na Covid-19, podnosząc liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych tej choroby na Węgrzech do 4229.

- Dzięki waszym wysiłkom są pierwsze wyniki. Presja epidemiczna pozostaje silna, ale zmniejsza się we Francji bardziej niż w innych krajach europejskich - oświadczył w czwartek premier Jean Castex na konferencji prasowej poświęconej stopniowemu łagodzeniu lockdownu.

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow w czwartek opowiedział się za jak najszybszym wprowadzeniem całkowitego lockdownu w kraju na co najmniej trzy tygodnie. Minionej doby odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem w tym kraju.

Powrót do jakiejś formy normalnego życia będzie możliwy jesienią 2021 r., pod warunkiem, że zadziała program szczepień przeciwko Covid-19 - powiedział w czwartek w stacji BFM TV francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Warunkiem jest jednak zaszczepienie 80-90 proc. ludności.

Ostatniej doby wykonano ponad 45 tys. testów na wykrycie koronawirusa. W tym czasie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wydali ponad 20,9 tys. skierowań na wymaz – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

W czwartek w Rzeszowie uruchomiony został szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Placówka działa w nowo wybudowanym skrzydle miejscowego szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uruchamiamy Tarczę Finansową PFR 2.0; to 35 mld zł na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Środki trafią do niemal 40 branż dotkniętych kryzysem - dodała.

W tarczy 2.0 znajdą się dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i dla ratowania potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców. Na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców i pracowników samych sobie - zadeklarował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek rano Senat rozpoczął rozpatrywanie nowelizacji ustawy covidowej. Przewiduje ona, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

4931 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w środę w Czechach, czyli o ok. 900 mniej niż tydzień wcześniej, a 47 osób zmarło w związku z Covid-19 - wynika z przedstawionych w czwartek danych ministerstwa zdrowia. Wzrósł jednak współczynnik reprodukcji wirusa (R).

Mamy 16 tys. 687 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W sumie od początku epidemii odnotowano 941 tys. 112 zakażeń. Nie żyje też 580 kolejnych osób. Do tej pory zmarło 15 tys. 568.

21 636 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, 2 109 z nich podłączonych jest do respiratorów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też, że dotąd wyzdrowiało 494 869 zakażonych koronawirusem.

Hongkońskie służby medyczne przyznały w czwartek, że do prawie 3 tys. mieszkańców miasta wysłano błędne wiadomości tekstowe na temat wyników testów na koronawirusa. Było wśród nich sześć zakażonych osób, którym przekazano, że są zdrowe – podała stacja RTHK.

W Rosji w ciągu minionej doby 524 osoby zmarły na Covid-19; jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku epidemii - poinformował w czwartek sztab rządowy. Rekordowo wysoka jest również liczba nowych zakażeń - od środy przybyło ich w Rosji 25 487.

Ogólna liczba zakażeń koronawirusem w kraju wynosi teraz 2 187 990, a liczba przypadków śmiertelnych - 38 062.

Na Ukrainie w środę wykryto 15 331 infekcji SARS-CoV-2, 225 zakażonych zmarło, 9617 pacjentów wyzdrowiało, a 1955 osób hospitalizowano - przekazał w czwartek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższa dzienna liczba zakażeń, wyzdrowień i hospitalizacji od początku pandemii.

Sąd Najwyższy USA przychylił się w środę do skargi grup religijnych przeciwko restrykcjom stanu Nowy Jork ograniczającym dozwoloną liczebność zgromadzeń w tamtejszych kościołach i synagogach. Sąd uznał, że ograniczenia są niekonstytucyjne.

Sąd zdecydował stosunkiem głosów 5-4, że stanowe ograniczenia stają w sprzeczności z pierwszą poprawką do konstytucji, gwarantującą swobodne wykonywanie praktyk religijnych.

Dobowy bilans nowych zakażeń koronawirusem wykrytych w Korei Południowej po raz pierwszy od ponad ośmiu miesięcy przekroczył w czwartek 500. Władze apelują o przestrzeganie reguł dystansowania społecznego i ostrzegają, że trzecia fala pandemii przybiera na sile.

Nawet najlepsze modele matematyczne są obciążone dużym błędem, ponieważ każdy model jest tak dobry, jak dobre są dane, które do niego wsadzimy - powiedział o prognozach na temat pandemii członek rady medycznej premiera dr Konstanty Szułdrzyński.

Za rozsiewania koronawirusa odpowiadają głównie wybrane miejsca, w których ludzie przebywają w bliskim kontakcie przez dłuższy czas, np. restauracje, kawiarnie, kluby fitness – pokazała skomplikowana symulacja komputerowa, opracowana przez zespół z Uniwersytetu Stanforda (USA).

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 22 268 nowych infekcji koronawirusem, a zmarło 389 zakażonych osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI).

Ogólny bilans epidemii w Niemczech to obecnie 983 588 wykrytych zakażeń i 15 160 zgonów w związku z Covid-19. 

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie opublikował komunikat dotyczący aktualizacji zasad przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych.

- Zmiana w zasadach przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych uogólniają kryteria, dzięki czemu będą one czytelniejsze dla lekarzy kierujących - podkreśla dyrektor szpitala na PGE Narodowym w Warszawie dr Artur Zaczyński.

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił dzieci, że mimo wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa restrykcji w podróżowaniu, Święty Mikołaj będzie mógł przyjechać w Boże Narodzenie i rozdać prezenty.

Johnson zamieścił w środę na Twitterze odręcznie napisany list od ośmioletniego chłopca o imieniu Monti, w którym ten zwrócił się do niego z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii, a także swoją odpowiedź.

Epidemia Covid-19 doprowadziła do zahamowania rosnącej w Hiszpanii systematycznie od 2005 r. liczby emerytów. W listopadzie tymczasem przybywa ognisk zakażenia koronawirusem w domach spokojnej starości.

Z danych rządu Hiszpanii wynika, że tylko podczas jednego tygodnia listopada w placówkach tych zanotowano było średnio ponad 120 nowych ognisk SARS-CoV-2 w ośrodkach opieki nad seniorami.

Nakładanie na osoby podejrzane o COVID-19 prewencyjnej kwarantanny zniechęca je do zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonywania testu wykrywającego wirusa SARS– CoV-2 – podkreślił przewodniczący komisji młodych lekarzy warszawskiej izby lekarskiej dr Paweł Doczekalski.

Szczepionka BCG przeciwko gruźlicy skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - twierdzą wirusolodzy ze szpitala akademickiego Cedars-Sinai w Los Angeles (USA). Ich zdaniem potwierdziło to badanie przeprowadzone na grupie ponad 6 tys. osób zatrudnionych w tym szpitalu.

Włoski rząd rozważa możliwość otwarcia szkół 9 grudnia - podają media. Największą zwolenniczką powrotu uczniów do klas jest minister oświaty Lucia Azzolina. Eksperci podkreślają, że szkoły nie są zagrożeniem z epidemiologicznego punku widzenia.

We Włoszech na mocy decyzji rządu Giuseppe Contego zdalnym nauczaniem objęci są gimnazjaliści z dwóch ostatnich klas, uczniowie liceów i techników. Otwarta jest zaś większość szkół podstawowych. O zamknięciu niektórych zdecydowały lokalne władze.

Osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 – sugerują badania przeprowadzone w Argentynie. Ich autorzy sądzą, że ta terapia być może pomocna jest w lżejszych przypadkach choroby.

Osocze ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zawiera przeciwciała przeciwko temu patogenowi. Zakłada się zatem, że podanie go chorym z COVID-19 powinno złagodzić przebieg tej choroby. Wciąż jednak nie ma na to dowodów.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2 146 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa zdiagnozowano u 172 935 kolejnych osób

Zgodnie z szacunkami amerykańskiej uczelni od wybuchu epidemii w USA potwierdzono w sumie 12 mln 759 949 przypadków zakażenia wirusem. Zmarło 262 080 ludzi.

W amerykańskie Święto Dziękczynienia wiele organizacji, a także lokalne władze starają się, żeby nikomu nie brakło na stole żywności. Kryzys spowodowany pandemią Covid-19 sprawił jednak, że milionom ludzi zagraża na co dzień głód.

Zamknięcia firm i związane z tym bezrobocie, a także konieczność zatrudniania personelu w niepełnym wymiarze godzin dotknęła szczególnie ludzi o niskich zarobkach. Odczuwają to m.in. pracownicy restauracji, sklepów, hoteli i ośrodków wypoczynkowych.

Jak informuje ministerstwo zdrowia w środę zarejestrowano 10 335 nowych przypadków koronawirusa. Jest to kolejny wzrost zachorowań, najwyższy od 5 października, gdy odnotowano 28 115 infekcji.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 10 335 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 858 zgonach na Covid-19 . Liczba zakażeń od początku pandemii wzrosła do 1 070 487, liczba zgonów do 103 597.

Brazylia zarejestrowała podczas ostatniej doby 47 898 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 654 zgony związane z Covid-19 -poinformowało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia.

Od pierwszego zakażenia 26 lutego i pierwszej śmierci 12 marca, oba miały miejsce w Sao Paulo, w kraju jest obecnie 6 166 606 potwierdzonych przypadków kornawirusa i łącznie 170 769 zgonów.

Urugwaj, który jako pierwszy kraj w Ameryce Łacińskiej na początku marca zamknął szczelnie swe granice, aby obronić się przed inwazją koronawirusa i 7 czerwca ogłosił: "mamy zero nowych przypadków choroby".

W listopadzie Urugwaj stanął wobec nowego, znacznie silniejszego niż pierwszy, ataku Covid-19. Na razie jednak nie zastosowano rygorystycznych środków ostrożności, odwołując się głównie do rozsądku obywateli.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie