Gowin: stoki narciarskie otwarte w zimie. Będą restrykcje na wyciągach

Polska
Gowin: stoki narciarskie otwarte w zimie. Będą restrykcje na wyciągach
Polsat News
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin

Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, stoki będą zimą otwarte - poinformował we wtorek na Twitterze wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jak przekazano, tylko mieszkający w jednym domu lub mający wspólny nocleg albo wspólnie podróżujący do stacji turystyczno-narciarskiej skorzystają z wyciągów bez ograniczeń epidemicznych.

"Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę" - napisał Gowin.

 

 

W sobotę w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News wicepremier mówił: "Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich".

 

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) z branżą narciarską. Jak mówił podczas spotkania z przedstawicielami branży wicepremier, cytowany w komunikacie resortu, "w tym sezonie chcemy, żeby stoki, wyciągi narciarskie były dostępne", przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych.

 

Z kim wspólnie wsiądziemy na wyciąg narciarski?

 

Jak wynika z komunikatu resortu, "w zakresie przejazdów wyciągami narciarskimi, kolejami linowymi oraz przenośnikami taśmowymi itp., w celu zapobiegania gromadzeniu się klientów w kolejce do przejazdu w/w urządzeniami, dopuszcza się ich funkcjonowanie zgodnie z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej".

 

Ponadto, warunkiem działania ośrodka narciarskiego będzie, by na jego terenie przebywała maksymalnie jedna osoba na 100 m kw., z wyłączeniem obsługi.

 

ZOBACZ: Maliszewski, szef CAS: stoki były i będą otwarte

 

Dodano, że pracownicy powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym maseczki zasłaniające nos i usta, rękawiczki oraz środki do mycia i dezynfekcji rąk, a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie potrzeby.

 

Ponadto, zarekomendowano działania pozwalające na zachowanie odstępów między klientami w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego, np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie "tuneli" dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci.

 

Zalecono także informowanie osób na stokach, by - o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się ludzi w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego - na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowali zamieszkujący w jednym gospodarstwie domowym lub mający wspólny nocleg lub wspólnie podróżujący do stacji turystyczno - narciarskiej.

 

"Udało się odsunąć negatywny scenariusz całkowitego lockdownu"

 

Gowin wskazywał, że udało się odsunąć "negatywny scenariusz całkowitego lockdownu". - W minioną sobotę, wraz z premierem Morawieckim, przedstawiliśmy plan działań do 18 stycznia 2021 r. To wyjście naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którym zależy na możliwie największej przewidywalności – stwierdził.

 

ZOBACZ: Stoki będą otwarte. Gowin zapowiada "dobre wieści dla narciarzy"

 

Według tych ustaleń sektor handlowy – w tym galerie handlowe i sklepy meblowe - zostanie otwarty 28 listopada w najwyższym reżimie sanitarnym. Pozostałe obostrzenia pozostaną utrzymane do 27 grudnia. Ferie zimowe we wszystkich województwach odbędą się natomiast między 4 a 17 stycznia.

pgo/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie