Piotr Żyła piąty w Wiśle. Wygrał Niemiec Markus Eisenbichler

PAP/Grzegorz Momot
Piotr Żyła zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w pierwszym w tym sezonie indywidualnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. W Wiśle triumfował Niemiec Markus Eisenbichler. Drugie miejsce zajął jego rodak Karl Geiger, a trzecie Austriak Daniel Huber.

Eisenbichler wyprzedził Geigera o dziewięć punktów. Huber stracił do zwycięzcy 11,9 pkt, a Żyła 21,1.

11. miejsce zajął Dawid Kubacki, 19. Andrzej Stękała, 20. Maciej Kot, 22. Klemens Murańka, 27. Kamil Stoch (121,5), a 28. Stefan Hula (117,5).

Na obiekcie imienia Adama Małysza skoczkowie zmagali się ze zmiennym wiatrem. Niespodziewanie do drugiej serii nie awansował zdobywca Kryształowej Kuli w poprzednim cyklu Stefan Kraft. Austriak uzyskał tylko 112 m i zajął 32. miejsce.

Do drugiej serii z biało-czerwonych nie awansowali: 33. Jakub Wolny (114,5), 35. Aleksander Zniszczoł (115,0), 43. Tomasz Pilch (119,0) i 48. Paweł Wąsek (102,5).

W

Wcześniej Piotr Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki i Kamil Stoch musieli uznać wyższość Austriaków i Niemców. W nieoficjalnej indywidualnej klasyfikacji Kubacki miał czwartą łączną notę, Żyła szóstą, zmagający się z migreną Stoch 11., a Murańka 14.

W niedzielę zaprezentowało się aż jedenastu reprezentantów gospodarzy. Oprócz wymienionej czwórki, piątkowe kwalifikacje przebrnęli również: Aleksander Zniszczoł, Andrzej Stękała, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Stefan Hula, Tomasz Pilch oraz Maciej Kot.

W poprzednim cyklu po Kryształową Kulę sięgnął Austriak Stefan Kraft.

Do tej pory odbyło się 41 edycji Pucharu Świata. W 21 przypadkach zawodnik, który w pierwszym indywidualnym konkursie stał na podium, ostatecznie triumfował w całym sezonie.