Dwa lata kadencji. Rafał Trzaskowski podsumowuje

Polska
Dwa lata kadencji. Rafał Trzaskowski podsumowuje
PAP/Paweł Supernak
Mówiąc o działaniach dotyczących edukacji, Trzaskowski podkreślił, że jest to obszar szczególnie istotny w czasach epidemii

Podwojenie darmowych miejsc w żłobkach, nowe przedszkola oraz szkoły, rozbudowa metra, plan przebudowy centrum Warszawy oraz działania na rzecz klimatu - to część dorobku prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego po dwóch latach kadencji.

- Jak zaczynałem dwa lata temu, nikt by pewnie nie przypuszczał, że w tak trudnych czasach przyjdzie prowadzić Warszawę przez te wzburzone fale - podkreślił na piątkowej konferencji Trzaskowski, który został zaprzysiężony na prezydenta miasta niemal dwa lata temu, 22 listopada 2018 r.

 

Prezydent Warszawy zaznaczał, że obecnie wszyscy samorządowcy koncentrują się na walce z koronawirusem. - I oczywiście są też ograniczenia budżetowe - dodał. Jego zdaniem mimo wszystko przez ostatnie dwa lata "udało się dużo zrobić".

 

"Nieudana reforma edukacji"

 

Podsumowując dotychczasowy dorobek, Trzaskowski mówił m.in. o edukacji, polityce społecznej i zdrowotnej, a także inwestycjach w transport. - Najważniejsza obietnica darmowych żłobków została przez te dwa lata zrealizowana - 95 proc. miejsc opieki żłobkowej więcej, 15 tys. miejsc w Warszawie. Są takie dzielnice, gdzie tych miejsc jest więcej niż wynika to z samego popytu - wskazywał.

 

Poinformował, że w przyszłym roku planowane jest oddanie do użytku trzech nowych żłobków na Wilanowie, w Ursusie i we Włochach.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: jesienią wniosek o ulicę Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

 

Mówiąc o działaniach dotyczących edukacji, Trzaskowski podkreślił, że jest to obszar szczególnie istotny w czasach epidemii oraz "bardzo nieudanej reformy edukacji". - Przez ostatnie dwa lata oddaliśmy mieszkańcom 14 przeszkoli i osiem szkół, trwa budowa kolejnych 12 szkół i przedszkoli - mówił.

 

Podkreślił, że zgodnie z obietnicą wprowadzono też podwyżki dla nauczycieli. - O 250 zł wzrosły pensje stażystów z tytułem magistra, o 270 zł pensje nauczycieli kontraktowych - dodał.

 

COVID-19 i warszawskie szpitale 

 

Trzaskowski poinformował, że trwają negocjacje na temat szybszego oddania do użytku Szpitala Południowego, który ma służyć jako szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. - Równolegle za blisko 200 mln zł rozbudowujemy Szpital Bielański. Oddaliśmy dwie nowe przychodnie - na Białołęce i na Wawrze, uruchomiliśmy nowe programy zdrowotne, jako pierwszy samorząd ruszyliśmy ze szczepieniami przeciwko grypie dla małych dzieci i kobiet w ciąży - wymieniał.

 

ZOBACZ: Wniosek o odwołanie wicepremiera Kaczyńskiego. Lewica popiera KO

 

Jak dodał, rozpoczęto także program szczepień przeciwko HPV dla warszawskich 12-latków. - Prawie podwoiliśmy też budżet na finansowanie kolejnej edycji programu in vitro. Do 2022 r. wydamy na ten cel ponad 33 mln zł - bardzo się z tego cieszę, że w momencie, kiedy rząd wycofał się z tego programu, samorząd warszawski mógł zwiększyć finansowanie - powiedział.

 

Wśród innych osiągnięć w tym zakresie wskazał na otwarcie gabinetów ginekologicznych dla niepełnosprawnych pacjentek w Szpitalu Praskim oraz Szpitalu na Solcu, a także utworzenie ośmiu ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. - Co w naszych czasach, gdy mamy z tym poważny problem, jest nie do przecenienia - wskazywał.

 

Klimat i transport

 

Jako inny ważny obszar rozwoju prezydent Warszawy wskazał transport. - Są działania, które poprawiają jakość życia w mieście, ale nie tracimy z oczu ważnych inwestycji infrastrukturalnych - mówił. Podkreślał, że miasto ciągle rozbudowuje sieć transportową: przez ostatnie dwa lata druga linia metra została wydłużona o kolejne sześć stacji (trzy na Targówku oraz trzy na Woli), a ponadto postępuje budowa kolejnych trzech odcinków. - Rozpoczęliśmy, tak jak zapowiadałem, pracę nad budową linii trzeciej - dodał.

 

- Podpisaliśmy też największy kontrakt w historii na zakup nowoczesnego taboru do obsługi obu linii metra - to ponad 40 pociągów - poinformował Trzaskowski. Jak dodał, miasto zakupiło też 160 autobusów elektrycznych i 150 autobusów gazowych. - Mamy ponadto podpisaną umowę na zakup ponad 200 nowoczesnych tramwajów - wskazał.

 

ZOBACZ: Leczenie pacjentów z Covid-19. WHO odradza stosowanie jednego z leków

 

Trzaskowski podkreślił, że rozpoczęto także prace nad projektem Nowego Centrum Warszawy, który zakłada m.in. przebudowę al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka, przejścia naziemne na Rondzie Dmowskiego oraz aktywizację ul. Marszałkowskiej. Przypomniał także działania stolicy dla klimatu, m.in. likwidację tzw. kopciuchów komunalnych w zasobie miasta oraz powiększanie zasobu Lasów Miejskich.

 

Wśród innych osiągnięć Trzaskowski wymienił ciągłe dostosowywanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, za co w 2020 r. przyznano Warszawie nagrodę Access City dla miast przyjaznych takim osobom, powołanie Rady Kobiet oraz pełnomocniczki zajmujących się ich sprawami czy rozbudowanie domu dziennego pobytu dla powstańców warszawskich. 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie