Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

We wtorek poinformowano o ponad 19 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia zapowiada, że do 29 listopada restrykcje nie będą ani zaostrzane, ani luzowane. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie na polsatnews.pl.


ms/pgo/ PAP,polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Przesłuchiwany w parlamencie premier Francji Jean Castex bronił we wtorek rządowej strategii walki z epidemią koronawirusa. Premier podkreślił konieczność przestrzegania niektórych zasad, związanych z epidemią nawet po zniesieniu najsurowszych restrykcji i mówił o stopniowym znoszeniu ograniczeń.

"4 mln uczniów z dala od szkolnych klas, to porażka narodowa"- oświadczyło włoskie stowarzyszenie dyrektorów szkół, odnosząc się do częściowego zdalnego nauczania w kraju, wprowadzonego z powodu epidemii koronawirusa. W domach uczy się większość gimnazjalistów, licealiści i niektórzy młodsi uczniowie.

W Anglii i Walii zanotowano w 2019 r. największy procentowo - o 18,4 proc. - od prawie 50 lat wzrost liczby rozwodów osób przeciwnej płci, zaś liczba rozwodów osób tej samej płci zwiększyła się prawie dwukrotnie - podał we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS.

Rząd Pedra Sancheza ogłosił we wtorek wydłużenie pomocy finansowej dla podmiotów gospodarczych, głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc ta została uruchomiona w kwietniu z powodu epidemii koronawirusa i miała być wypłacana do grudnia br.

Autonomia Palestyńska (AP) wznowi współpracę z Izraelem po zerwaniu w maju kontaktów z powodu planowanej przez Izrael aneksji części Zachodniego Brzegu - poinformowali we wtorek palestyńscy urzędnicy. Sami nie możemy walczyć z wirusami - oświadczył premier AP Mohammed Sztajje.

Pomiędzy styczniem a październikiem sanktuarium w Fatimie, w środkowej Portugalii, straciło ponad 50 proc. wpływów, które w tym samym okresie 2019 r. wygenerowało, m.in. na sprzedaży dewocjonaliów i książek - poinformowały we wtorek władze miejsca kultu maryjnego, wskazując jako główną przyczynę tego zjawiska epidemię koronawirusa.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 598 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 maja, oraz wykryto 20 051 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek wieczorem brytyjski rząd.

W Hiszpanii podczas ostatniej doby zmarła największa podczas drugiej fali epidemii koronawirusa liczba pacjentów – 435, poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. Od początku epidemii zmarło 41,6 tys. zainfekowanych. Liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 1,5 mln.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem we Francji przekroczyła 2 mln - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. We Francji stwierdzono więc najwięcej zakażeń w Europie. Na świecie więcej infekcji odnotowano tylko w USA, Indiach i Brazylii.

Byli małżeństwem przez 63 lata, zmarli na Covid-19 w odstępie godziny w tym samym szpitalu - tę historię mieszkańców okolic Mediolanu opisują we wtorek lokalne media. Byli nierozłączni niemal do ostatniej chwili.

Zakładam, że nowe środki pomocowe dla branży fitness zostaną uruchomione w styczniu - mówił we wtorek podczas posiedzenia komisji sejmowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Zastrzegł, że ostateczny kształt wsparcia wymaga uzgodnień z Brukselą.

W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 482 chorych, potwierdzono też 13 352 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Szef resortu Said Namaki ostrzegł, że dzienna liczba ofiar epidemii może się wkrótce podwoić.

We Włoszech stwierdzono od początku pandemii 126 tys. przypadków zakażenia koronawirusem u osób w wieku poniżej 19 lat. To jedna dziesiąta wszystkich zanotowanych w kraju infekcji. Dane te przedstawiło we wtorek Stowarzyszenie Pediatrii.

Wielkie procesy członków mafii z włoskiej Kalabrii są zagrożone z powodu pandemii - ostrzegła we wtorek prokuratura w Turynie. Jak wyjaśniła, niemożliwa jest organizacja połączeń wideo z osadzonymi w aresztach oskarżonymi, którzy są zakażeni koronawirusem.

W Portugalii we wtorek zanotowano największą od początku epidemii koronawirusa liczbę pacjentów na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii – 431, ogłosił rząd tego kraju. Wraz z rosnącą liczbą chorych gabinet Antonia Costy podkreślił konieczność wprowadzenia dodatkowych restrykcji epidemicznych.

731 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, co oznacza największą dobową liczbę zgonów od wczesnej wiosny. Potwierdzono 32191 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonanych zostało 208 tys. testów.

W ciągu doby do wtorku rano w Szwajcarii wraz z Liechtensteinem zarejestrowano 4560 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło do 274 534 ich łączną liczbę od uważanego za początek pandemii dnia 24 lutego br. - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia.

Pielęgniarka z Dakoty Południowej Jodi Doering napisała na Twitterze, że niektórzy ciężko chorzy pacjenci wyzywają personel szpitala i do ostatnich chwil nie wierzą, że naprawdę mają Covid-19. O jej tweetach, które spotkały się z szerokim odzewem, we wtorek informują amerykańskie media.

Z powodu COVID-19 zmarł Andrzej Bręczewski; prezes zarządu i założyciel spółki Modertrans Poznań. Miał 71 lat.

Przeprowadzony test nie wykazał u Borisa Johnsona obecności koronawirusa, ale zgodnie z rządowymi wytycznymi pozostanie on w izolacji, a na pytania posłów będzie w środę odpowiadał zdalnie - poinformował we wtorek rzecznik brytyjskiego premiera.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono do tej pory u blisko 100 tys. mieszkańców woj. śląskiego - to 2,15 proc. populacji tego regionu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób zakażonych SARS-CoV2 wzrosła w regionie o 108 proc., a grupa obejmująca aktywne przypadki - o 202 proc.

Każda tego typu sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, komentując kwestię zasiłków opiekuńczych dla medyków. Poinformował, że ZUS zwrócił się do resortu rodziny z pytaniem, jak interpretować takie przypadki.

W szpitalach na Mazowszu dla pacjentów z COVID-19 wolnych jest obecnie 1655 łóżek i 60 respiratorów - wynika z wtorkowych danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych jest natomiast ponad 2,9 tys. łóżek i 310 respiratorów.

Wszystkie zamówione przez szpitale respiratory są sukcesywnie dostarczane; warszawskie placówki otrzymają ich łącznie ponad 240 - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki, odnosząc się do informacji, zgodnie z którą do tej pory do miejskich szpitali trafiły jedynie dwa takie urządzenia.

Wszyscy rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymali uprawnienia do dodatkowego zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko. Nie ma znaczenia zawód, jaki wykonują rodzice - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ponad 13 ton sprzętu medycznego z Agencji Rezerw Materiałowych, w tym 70 respiratorów trafiło we wtorek do tworzonego w Szczytnie tymczasowego szpitala dla pacjentów z SARS-CoV-2 - poinformowało tamtejsze starostwo powiatowe.

W domu opieki w dzielnicy Lichtenberg w Berlinie z powodu koronawirusa zmarło od 10 października 14 jego mieszkańców. Lokalne władze uważają, że placówka nie spełniła niezbędnych wymagań po pierwszym zgłoszonym przypadku choroby - informuje portal rbb24.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi testuje prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza w swoich pojazdach, które wychwytuje niemal 100 proc. szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Oczyszczacz testowany jest obecnie w jednym z autobusów linii 97.

76 respiratorów i 83 kardiomonitory trafiło na Podkarpacie z Agencji Rezerw Materiałowych (ARM). Sprzęt w dwóch transzach jest rozwożony do 17 szpitali w regionie, które złożyły takie zapotrzebowanie.

Sąd apelacyjny w Lizbonie zakazał ministerstwu zdrowia Portugalii oraz podległym mu jednostkom samodzielnego podejmowania decyzji o przymusowej izolacji społecznej i umieszczania chorych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem na kwarantannie.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie) przygotowuje izolatorium na 14 łóżek. Placówka powstaje w osobnym budynku centrum rehabilitacyjnego. Trafiać będą tam zakażeni koronawirusem niewymagający hospitalizacji, którzy z różnych względów nie mogą przebywać w izolacji domowej.

Bez dorocznego spotkania rodzin z dziećmi przedwcześnie urodzonymi, a jedynie spotkaniem personelu medycznego przy torcie od rodziców, w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku obchodzono we wtorek Światowy Dzień Wcześniaka.

Na Syberii wykryto zmiany w strukturze koronawirusa SARS-CoV-2, które pozwalają sądzić, że formuje się tam jego zmutowany wariant - powiedziała we wtorek naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa. Zaznaczyła, że wirus nie staje się przez to groźniejszy.

Pandemia COVID-19 zagraża rynkom rolnym UE. W razie pogorszenia się sytuacji, KE powinna wprowadzić skup interwencyjny, dopłaty do przechowywania czy wsparcie finansowe dla rolników - mówił minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas wideokonferencji unijnych ministrów rolnictwa.

Do 196 wzrosła liczba lekarzy, którzy zmarli we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. Od początku drugiej fali pandemii w październiku zanotowano 17 zgonów.

Sądy w Hiszpanii egzekwują jedynie 25 proc. mandatów wystawionych obywatelom przez policję za lekceważenie restrykcji epidemicznych. Zdecydowaną większość mandatów wystawiono w czasie pierwszego stanu zagrożenia, obowiązującego do marca do czerwca.

Ok. 9 tysięcy osób zmarło we Włoszech na Covid-19 podczas drugiej fali pandemii koronawirusa - taki bilans przedstawił we wtorek wirusolog Andrea Crisanti. Jego zdaniem pod koniec listopada okaże się, czy krzywa zakażeń zaczyna się stabilizować lub spadać.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że tylko w ubiegłym tygodniu kilkudziesięciu żołnierzy m.in. z Żelaznej Dywizja i Wojsk Obrony Terytorialnej oddało osocze.

W 40 ośrodkach badawczych w ośmiu krajach rozpoczęto badania kliniczne drugiej fazy leku przeciwko COVID-19. Producent zaznacza, że lek może być przydatny nawet po wprowadzeniu szczepionek chroniących przed koronawirusom.

21 zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby na Warmii i Mazurach. To jeden z najwyższych wyników od początku pandemii COVID 19 w regionie. Zakaziły się 463 osoby - podały we wtorek służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Nowe ognisko koronawirusa jest w Domu Pomocy Społecznej Barka w Olsztynie.

Kolejny punkt pobrań wymazów otwarto we wtorek w stolicy regionu świętokrzyskiego. Czynny jest w godzinach wieczornych oraz w soboty i w niedziele. W województwie świętokrzyskim działają już 33 takie punkty, z czego siedem w Kielcach.

We wtorek zmniejszyła się liczba zarażonych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Łącznie w obu spółkach od poniedziałku potwierdzono 54 nowe zakażenia, a 102 górników uznano za ozdrowieńców. W kwarantannie jest ponad 930 osób.

Osoby niesamodzielne zakażone COVID-19, które nie wymagają hospitalizacji, będą miały w izolatoriach zapewnione całodobowe świadczenia pielęgnacyjno–opiekuńcze, wyroby medyczne i wyżywienie odpowiednie do stanu ich zdrowia - wynika z projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Piłkarz reprezentacji Holandii Ryan Babel miał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie zagra w środę w Chorzowie z Polską w Lidze Narodów. Selekcjoner "Pomarańczowych" Frank De Boer postanowił nie powoływać nikogo w jego miejsce.

Władze Seulu ogłosiły we wtorek podwyższenie poziomu alertu epidemicznego o pół stopnia, by zapobiec dalszemu wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem. Dobowy bilans infekcji wykrytych w całym kraju po raz czwarty z rzędu przekroczył 200 – podała agencja Yonhap.

Liczba wykrytych w Bułgarii zakażeń koronawirusem przekroczyła 100 tys. i wynosi obecnie 101 770. W ciągu ostatniej doby przybyło 3519 infekcji; było to 44 proc. wykonanych tego dnia testów. Odnotowano rekordowy bilans zgonów w związku z Covid-19 w ciągu doby - 152. Łącznie od marca w kraju zmarły 2282 osoby z Covid-19.

Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali cesarskie cięcie chorej na COVID 19 kobiecie podłączonej do systemu pozaustrojowego natleniania krwi tzw. ECMO. Na świat przyszła jej zdrowa córka. Po kilku tygodniach obie czują się dobrze.

Lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz; choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Z powodu pandemii COVID-19 rodzice wcześniaków rezygnują z podawanej ambulatoryjnie profilaktyki zakażeń wirusem RS. To błąd, gdyż to wirus śmiertelnie groźny dla przedwcześnie urodzonych dzieci - alarmują neonatolodzy z okazji Światowego Dnia Wcześniaka.

Sytuacja związana z koronawirusem w Niemczech jest nadal bardzo poważna, mimo że liczba zakażeń rośnie wolniej - powiedziała we wtorek kanclerz Angela Merkel. W poniedziałek rząd i władze krajów związkowych odłożyły do 25 listopada decyzję o dalszych obostrzeniach.

Obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji na temat prawdziwego rozmiar epidemii SARS-CoV-2 w kraju - uważają zespołu PAN ds. COVID-19. Potrzebna jest zmiana strategii i testowanie osób, które mają kontakt z wieloma chorymi, m.in. pracowników ochrony zdrowia - zalecają.

Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią; tylko 39 proc. polskich konsumentów czuje się bezpiecznie w sklepie, a 45 proc. kupuje na zapas - informuje Deloitte, wskazując na najnowszą edycję raportu Global State of the Consumer Tracker.

Mamy 19 tys. 152 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje kolejnych 357 osób. Liczba zakażonych wzrosła do 752 tys. 940. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 10 848 osób.

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 23 tys.33 chorych, z czego 2114 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Liczba laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające wirusa SARS-CoV-2 wzrosła do 245. Najwięcej z nich – 36 znajduje się w woj. mazowieckim, a najmniej w woj. lubuskim - 4.

W Rosji w ciągu minionej doby 442 osoby zmarły na Covid-19 - podał we wtorek sztab rządowy. Jest to maksymalna liczba zgonów w ciągu jednej doby od początku pandemii. Wykryto 22 410 nowych zakażeń koronawirusem. Dobowy przyrost zakażeń w Rosji czwarty dzień z rzędu przekracza 22 tysiące.

Na Ukrainie w poniedziałek wykryto 11 968 nowych infekcji koronawirusem, 159 zakażonych zmarło, a 6786 pacjentów wyzdrowiało - poinformował we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Prezydent elekt USA Joe Biden przestrzegł przed tragicznymi konsekwencjami, jeśli prezydent Donald Trump i jego administracja nadal będą odmawiać koordynacji w okresie przejściowym. "Więcej ludzi może umrzeć, jeśli nie będziemy współpracować" - ostrzegł Biden. W poniedziałek w Wilmington w stanie Delaware Biden mówił o tragicznych konsekwencjach, jeśli ekipa Trumpa nadal będzie odmawiać koordynacji z jego zespołem w sprawie pandemii koronawirusa i blokować spotkania informacyjne dotyczące bezpieczeństwa narodowego, kwestii politycznych i planów szczepień - podaje agencja AP.

Dane, które do nas spływają, potwierdzają, że zaostrzanie obostrzeń w najbliższych dniach nie będzie potrzebne, a na pewno nie w tym tygodniu - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzja ws. dalszej nauki zdalnej powinna zapaść pod koniec tego lub w przyszłym tygodniu. Rzecznik rządu powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że pod koniec bieżącego tygodnia widoczne będą efekty wszystkich wprowadzonych ostatnio obostrzeń.

5406 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w poniedziałek w Czechach, co jest najniższym od miesiąca dobowym przyrostem w dzień powszedni - podało ministerstwo zdrowia we wtorek. To mniej o 642 niż w poniedziałek przed tygodniem. W kraju jest 117 858 aktywnych infekcji.

Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Indiach spadła do najniższego poziomu od połowy lipca; 29 163 nowe przypadki zgłoszono w ciągu ostatnich 24 godzin, co łącznie od początku epidemii Covid-19 daje 8,87 mln – podało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

Przy drugiej fali pandemii placówki otrzymują od biznesu mniejsze wsparcie niż na przełomie marca i kwietnia - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Na początku pandemii niemal każda większa firma chciała pochwalić się tym, że wspiera służbę zdrowia. Szpitalom przekazywano sprzęt, środki ochronne czy posiłki dla personelu medycznego. Działania w obliczu drugiej fali są zdecydowanie mniej spektakularne - wskazuje gazeta.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 14 419 przypadków zakażenia koronawirusem i 267 kolejnych zgonów - poinformował we wtorek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Koronawirus SARS-CoV-2 krążył po Europie w styczniu i lutym, ale nie we wrześniu 2019 – ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Ernest Kuchar. Ekspert odniósł się w ten sposób do wyników badań naukowców z Instytutu Onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie.

Kiedy wrócimy do normalnego życia sprzed pandemii? Jeden z twórców szczepionki przeciwko COVID-19 prof. Ugur Sahin twierdzi, że w pełni będzie to możliwe w okresie jesienno-zimowym 2021 r. Przełomowym momentem ma być wiosna i lato przyszłego roku.

Decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej może zapaść w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Wiceminister wskazała, że resort rozwoju, po sobotnim spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami branży meblarskiej, opracował listę dodatkowych obostrzeń epidemiologicznych, które sklepy mogłyby wprowadzić, by zminimalizować ryzyko zarażenia COVID-19.

Według danych przekazanych przez wojewodów, w regionach jest od 400 do 1,4 tys. wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Trochę gorzej sytuacja wygląda z respiratorami - w zależności od województwa wolnych pozostaje od kilku do ponad stu respiratorów. Liczba łóżek i respiratorów jest sukcesywnie zwiększana.

Aktorzy, krawcy, pracownicy pionu technicznego teatrów czytają codziennie utwory Bertolta Brechta przed Piccolo Teatro w Mediolanie. Protestują przeciwko sytuacji, w jakiej się znaleźli po tym, gdy znów z powodu pandemii koronawirusa zamknięto we Włoszech wszystkie placówki kultury.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 13 371 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 216 kolejnych zgonów - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii zdiagnozowano 5,9 mln infekcji Covid-19. Zmarło 166 014 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie