Melatonina może potencjalnie pomóc w leczeniu COVID-19

Świat
Melatonina może potencjalnie pomóc w leczeniu COVID-19
Wikimedia Commons/Murrur
Melatonina może potencjalnie pomóc w leczeniu chorych na COVID-19

Melatonina, hormon regulujący cykl snu i czuwania, stosowana jako środek wspomagający leczenie zaburzeń snu, może potencjalnie pomóc w leczeniu chorych na COVID-19 – wynika z badania, które publikuje pismo "PLOS Biology".

Zdaniem autorów pracy - naukowców z Cleveland Clinic (Ohio, USA) - obecnie najskuteczniejsze i najbardziej ekonomicznie opłacalne w poszukiwaniu metod leczenia COVID-19 jest sprawdzanie, czy leki i preparaty zarejestrowane do leczenia innych chorób u ludzi mogą pomóc również w terapii tej infekcji.

 

ZOBACZ: Kolejny lekarz zakażony po przyjęciu rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19

 

W swojej analizie zespół kierowany przez dr. Feixionga Chenga z Cleveland Clinic posłużył się nową platformą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych zbiorów danych (tzw. Big Data) medycznych.

 

Dzięki temu podejściu badaczom udało się wykazać, że choroby autoimmunologiczne (np. nieswoiste zapalenie jelit), choroby płuc (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP, czy włóknienie płuc) oraz neurologiczno-psychiatryczne (depresja, czy ADHD) mają wspólne cele terapeutyczne z COVID-19. Chodzi o geny i białka, na które działać mogą leki stosowane z dobrym skutkiem w terapii tych schorzeń.

 

Melatonina najbardziej obiecująca

 

Badaczom udało się m.in. wykazać, że białka zaangażowane w rozwój niewydolności oddechowej i sepsy, które są jednocześnie głównymi przyczynami zgonu chorych na ciężki COVID-19, mają wiele podobieństw z licznymi białkami koronawirusa SARS-CoV-2. - To wskazuje, że leki stosowane już w leczeniu tych schorzeń mogą mieć zastosowanie w terapii COVID-19, poprzez oddziaływanie na te same cele biologiczne - wyjaśnił dr Cheng.

 

Ogółem zidentyfikowano 34 leki, które potencjalnie mogą znaleźć zastosowanie również w terapii COVID-19. Melatonina jest najbardziej obiecująca.

 

ZOBACZ: Negowanie pandemii działa jak demencja? Włoska uczona wyjaśnia

 

Ponadto analiza danych dotyczących pacjentów leczonych w Cleveland Clinic wykazała, że stosowanie przez nich melatoniny miało związek z niższym o około 30 proc. ryzykiem pozytywnego wyniku na wirusa SARS-CoV-2 (wywołującego COVID-19). W analizie uwzględniono wiek, rasę, historię palenia papierosów oraz różne choroby współistniejące. W przypadku osób pochodzenia afrykańskiego ryzyko to spadało o 52 proc.

 

- Należy podkreślić, że te wyniki nie wskazują, iż ludzie powinni zacząć zażywać melatoninę bez konsultacji z lekarzem - skomentował dr Cheng. Jak dodał, badania obserwacyjne na szeroką skalę oraz randomizowane badania kliniczne są niezbędne, by ocenić korzyści medyczne ze stosowania melatoniny u chorych na COVID-19.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie