Mieszkańcy odwołali burmistrza, bo... zamknął bar

Świat
Mieszkańcy odwołali burmistrza, bo... zamknął bar
PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS
Według gazety decyzja rozzłościła mieszkańców gminy też dlatego, że była ona motywowana chęcią zemsty na właścicielu baru

Mieszkańcy liczącej niespełna 100 osób gminy Jabaloyas, na wschodzie Hiszpanii, odwołali miejscowego burmistrza, gdyż zamknął on ostatni bar w tej aragońskiej miejscowości.

Jak poinformowało w czwartek radio Cope, lokalna społeczność, blisko 60 dorosłych osób, w głosowaniu nie udzieliła burmistrzowi maleńkiej gminy wotum zaufania.

 

W ocenie hiszpańskich mediów, m.in. dziennika "El Mundo", który również zainteresował się nietypową dymisją w małej gminie, usunięcie burmistrza ze stanowiska nie miało związku z powszechnym w Hiszpanii w czasie epidemii zamykaniem lokali gastronomicznych ze względów sanitarnych.

 

"Zamknięcie baru było błędem"

 

Według gazety decyzja rozzłościła mieszkańców gminy nie tylko z powodu zamknięcia ostatniego lokalu gastronomicznego w gminie, ale w związku z faktem, że była ona motywowana chęcią zemsty samorządowca na właścicielu baru. Obaj bowiem spierają się przed sądem w procesie dotyczącym jednej z lokalnych nieruchomości.

 

"El Mundo" odnotował, że były burmistrz zapowiada złożenie odwołania do sądu od formy, w jakiej został usunięty ze stanowiska. Gazeta tłumaczy też fenomen nagłej nienawiści ludności małej wioski do samorządowca, który od 12 lat uznawany był przez lokalną populację za najwłaściwszą osobę na stanowisku burmistrza.

 

ZOBACZ: Stan zagrożenia do kwietnia. Hiszpania walczy z II falą koronawirusa

 

- Zamknięcie baru było kolosalnym błędem - wskazuje dziennik, tłumacząc społeczną rolę barów na hiszpańskiej prowincji. - W małej wsi, takiej jak Jabaloyas, bar jest czymś więcej niż jakimś obiektem hotelowym. Mieszkańcy twierdzą, że był dla nich miejscem spotkań sąsiadów w dobrych i złych sytuacjach życiowych, miejscem zdobywania informacji dla lokalnej ludności i dla przybyszów, a także salą zabaw na rozmaite doroczne zabawy - podsumował hiszpański dziennik.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie