Koronawirus w Polsce. Ponad 22,6 tys. nowych przypadków zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Ponad 22,6 tys. nowych przypadków zakażeń
PAP/Leszek Szymański
Koronawirus w Polsce. Ponad 22,6 tys. nowych przypadków zakażeń

Mamy 22 tys. 683 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła tym samym do 641 tys. 496. Nie żyje też 275 kolejnych osób - 52 zmarły z powodu Covid-19, a 223 z powodu współistnienia Covid-19 z innymi chorobami. Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi 9080.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (3911), wielkopolskiego (2232), małopolskiego (2132), dolnośląskiego (1847), mazowieckiego (1746), łódzkiego (1528), podkarpackiego (1276), pomorskiego (1114), kujawsko-pomorskiego (1083), podlaskiego (943), warmińsko-mazurskiego (915), opolskiego (844), lubelskiego (831), świętokrzyskiego (825), zachodniopomorskiego (768), lubuskiego (688).

 

Jak podało ministerstwo, obecnie zajętych jest 21 tys. 899 łóżek, a 2008 pacjentów przebywa pod respiratorem. 

 

Kwarantanną objęto 404 tys. 352 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 27 tys. 706.

 

Do tej pory wyzdrowiało 254 tys. 349 osób.

 

Szczepionka "skuteczna w 90 proc."

 

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

 

Premier Morawiecki nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki "bardzo dobrymi, przełomowymi". - To jest bardzo dobra wiadomość, która niesie nadzieję - zaznaczył.

 

- Chcemy mieć 20-kilka milionów szczepionek przeciwko koronawirusowi - podkreślił. - Kilka dni temu zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia - przyznał szef rządu.

 

- Szczepionka będzie dostępna oczywiście dla chętnych, ale chcemy, żeby była dostępna w bardzo dużym wymiarze, tak, żeby możliwe wszyscy, w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić - wyjaśniał premier Morawiecki. 

 

W pierwszej kolejności szczepionka ma być dostępna dla seniorów. Najprawdopodobniej będzie gotowa wiosną.

 

Nowe obostrzenia

 

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia.

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

 

Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

Zamknięte galerie

 

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. "Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów"

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Kultura i rozrywka

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte będą placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia od soboty. Co się zmieni?

 

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie