Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Alessandro Di Marco

W ciągu ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem w Brazylii wzrosła niemal dwukrotnie: zarejestrowano 48 331 przypadków, podczas gdy w przeddzień było ich 25 012. W Grecji z powodu rekordowej liczby zgonów i znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem od piątku zostanie wprowadzona godzina policyjna. Z kolei w Meksyku odnotowano 7646 nowych zakażeń i 588 zgonów. Śledź relację minuta po minucie.

pgo/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rekordową od początku epidemii liczbę 33 470 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 563 zgony z powodu Covid-19.

W ciągu ostatniej doby, jak oszacował w czwartek resort zdrowia, w Portugalii potwierdzono blisko 5,9 tys. nowych infekcji, na Covid-19 zmarło 78 chorych. Władze Lizbony i kilku innych miast zapowiedziały, że zablokują planowane wcześniejsze otwieranie sklepów.

Podczas ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zmarło 356 pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Hiszpańskie władze nałożyły na sklepy obowiązek sprzedawania maseczek ochronnych za cenę nie większą niż 0,72 euro od sztuki.

- W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń koronawirusem zaczęła spadać; jest to pierwszy sygnał stabilizacji; wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym; nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Pandemia koronawirusa przerwała operacje rozminowywania na lądzie w kilku krajach i doprowadziła do zmniejszenia pomocy ofiarom z powodu ograniczeń - podano opublikowanym w czwartek rocznym raporcie organizacji pozarządowej Obserwatorium ds. Min.

Federalny regulator rynku leków w Brazylii Anvisa zezwolił w środę wieczorem czasu lokalnego na ponowne podjęcie badań klinicznych chińskiej szczepionki przeciw Covid-19 w Brazylii; zostały one zawieszone po śmierci jednego z uczestników testów, która okazała się samobójstwem.

Z powodu pandemii koronawirusa Ukraina może doświadczyć najgorszej recesji od lat, w wyniku której w ubóstwo może popaść ponad 9 mln jej mieszkańców - alarmuje ONZ w raporcie dotyczącym sytuacji humanitarnej w tym kraju.

- Szczepionek przeciwko COVID-19 będzie tyle, że każdy Polak będzie mógł się zaszczepić. Niekoniecznie będzie to szczepionka jednej firmy - mówił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapytany o możliwe wprowadzenie lockdownu, poinformował, że trzeba poczekać kilka dni, aby zobaczyć, czy już wprowadzone restrykcje przyniosły efekt.

Nadzwyczajny komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu epidemiologicznego Domenico Arcuri wyraził w czwartek nadzieję, że pod koniec stycznia pierwsi Włosi zostaną zaszczepieni na Covid-19. Jak dodał, będzie to 1,7 mln osób.

Słowenia zaostrzy lockdown na dwa tygodnie, aby zmniejszyć wzrost zakażeń koronawirusem - zapowiedziały w czwartek władze. Nie będą działały transport publiczny i wszystkie sklepy poza niezbędnymi. W sąsiedniej Chorwacji zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń - 3082.

W czasie epidemii koronawirusa w Portugalii i Hiszpanii wzrosła konsumpcja narkotyków - wynika z badania wód ściekowych przeprowadzonego przez uniwersytet w Santiago de Compostela. Jego wyniki zaprezentował w czwartek dziennik "El Mundo".

Z dokumentu wynika, że od marca, czyli od rozpoczęcia pandemii Covid-19, na Półwyspie Iberyjskim zaobserwowano "bardzo wysoką" konsumpcję narkotyków, w szczególności ecstasy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek o rozmowach prowadzonych z rosyjskim instytutem, który opracował szczepionkę na koronawirusa Sputnik V, w sprawie jej potencjalnego zastosowania w walce z Covid-19.

Druga fala epidemii koronawirusa we Francji jest niezwykle trudna - oświadczył premier Jean Castex podczas konferencji prasowej w czwartek. Szef rządu ogłosił przedłużenie o co najmniej kolejne 15 dni obowiązującego od 30 października lockdownu.

Konstrukcja jednej z dwóch budowanych hal szpitala tymczasowego we Wrocławiu jest już na ukończeniu. Trwa montaż instalacji w istniejących obiektach – tak wyglądają postępy w budowie szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Do pracy w nowej placówce zgłosiło się ponad 500 osób.

Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych.

Do Milickiego Centrum Medycznego w Miliczu został przekazany pierwszy respirator sfinansowany w ramach akcji Wdzięczni Medykom prowadzonej przez Caritas Polska. W sumie na Dolny Śląsk trafi pięć respiratorów – podano w komunikacie.

Czeski Instytut Informacji i Statystyki Medycznej (UZIS) podał w czwartek, że wskaźnik R, czyli współczynnik reprodukcji koronawirusa, spadł w kraju do poziomu 0,8. We wtorek i środę wynosił 1,6. Od wskaźnika R ma zależeć luzowanie wprowadzonych restrykcji.

3911 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w minionej dobie w woj. śląskim – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ogniska zakażeń są m.in. w 51 domach pomocy społecznej (DPS) – choruje 1 tys. ich pensjonariuszy, a także personel.

636 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, zarejestrowano 37 978 nowych zakażeń koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano rekordowo wysoką liczbę testów: 234 tys. Tak wielu zgonów jednego dnia nie było od 6 kwietnia.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 43 589.

W Szwecji ponownie w szybkim tempie zaczyna rosnąć liczba zgonów na Covid-19 oraz pojawiają się liczne zakażenia koronawirusem w domach opieki. Mimo to rodziny wciąż mają prawo do odwiedzania swoich bliskich.

W czwartek w ciągu ostatniej doby zmarło 40 osób chorych na Covid-19, a w ciągu 14 dni wskaźnik ten wyniósł 151 osób. To wzrost o 155 proc. w porównaniu z poprzednimi okresami.

W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano 6924 nowych przypadków potwierdzonego laboratoryjnie zakaże koronawirusem, co podwyższyło ich łączną liczbę do 250 396 - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

W ciągu minionej doby w Austrii zdiagnozowano 9262 przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - poinformowały w czwartek ministerstwa zdrowia i spraw wewnętrznych. Nie ma informacji o nowych ofiarach śmiertelnych Covid-19.

Trwają przygotowania czterech tymczasowych placówek, dzięki którym baza dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 zwiększy się. W przedsięwzięcie na w woj. mazowieckim zaangażowani są PKN Orlen i Totalizator Sportowy – poinformowało w czwartek Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Transport i przechowywanie szczepionek przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech to tytaniczna praca - pisze w czwartek madrycki dziennik "El Pais". Gazeta wskazuje, że zanim trafi do pacjenta, produkt musi być przechowywany w bardzo rygorystycznych warunkach.

Hiszpański dziennik odnotowuje, że nowa szczepionka musi być przewożona i magazynowana w stałej temperaturze wynoszącej minus 75 stopni Celsjusza.

Zakaz spacerów po ulicach i placach historycznych centrów miast wprowadziły w czwartek władze włoskiego regionu Wenecja Euganejska. Nowe przepisy wchodzą w życie o północy i będą obowiązywać do 3 grudnia. W weekendy mają być zamknięte sklepy i centra handlowe.

W rozporządzeniu, jakie podpisał gubernator regionu Veneto Luca Zaia, jest też zakaz spacerów we wszystkich zatłoczonych miejscach, a więc także po plażach.

W tym roku z powodu pandemii nie przeprowadzono badań weterynaryjnych koni wożących turystów do Morskiego Oka. Ustalone wcześniej terminy badań na wiosnę i jesień zostały odwołane z uwagi na lockdown i czerwoną strefę - poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Ok. 100 osób uczestniczyło w Toruniu w kolejnym proteście branży gastronomicznej. Właściciele i pracownicy restauracji, pubów i innych punktów przekonują, że w turystycznym mieście, jakim jest Toruń, restrykcje spowodowane epidemią będą jeszcze bardziej dotkliwe.

Manifestacja rozpoczęła się na Rynku Nowomiejskim. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca przed pomnik Mikołaja Kopernika, a później przed Urząd Marszałkowski. Mieli ze sobą m.in. urnę symbolizującą śmierć branży gastronomicznej.

Z danych w USA wynika, że po przechorowaniu COVID-19 u niektórych pacjentów po raz pierwszy mogą się pojawić zaburzenia psychiczne, takie jak lęk, depresja oraz bezsenność.

Na chorobę COVID-19 bardziej narażone są też osoby już cierpiące na zaburzenia psychiczne. Według "Lancet Psychiatry" te same badania sugerują, że ryzyko tego schorzenia jest u nich o 65 proc. większe.

Budowa szpitala tymczasowego w Kielcach zostanie zakończona prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia – poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Koszty inwestycji będą prawie trzy razy większe niż zakładano. Wyniosą blisko 11 mln zł.

Targi Kielce otrzymały 24 października polecenie od ministra zdrowia zakończenia budowy szpitala tymczasowego w miesiąc, ale złożyły odwołanie od tej decyzji. Termin, zdaniem Mochonia, jest mało realny, tym bardziej że wykonawcom inwestycji nie brakuje problemów.

Kilka tysięcy właścicieli hoteli w Hiszpanii wzięło udział w czwartek w demonstracjach w kraju, domagając się od rządu natychmiastowej wypłaty środków pomocowych rekompensujących straty sektora pogrążonego w koronakryzysie.

Największe zgromadzenia odbyły się w Sewilli, Maladze, Toledo, Kadyksie i Grenadzie. W większości przypadków miały spokojny przebieg.

Dodatek covidowy powinien przysługiwać nie tylko pracownikom medycznym, którzy zostali skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19 w trybie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ale wszystkim uczestniczącym w leczeniu pacjentów, u których potwierdzono lub podejrzewano zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – ocenia Naczelna Rada Lekarska. 

W szpitalach brakuje podstawowego sprzętu, personel medyczny pracuje na granicy wytrzymałości, pacjentów kładzie się na korytarzach, a nawet na stołówce - opowiedzieli mediom pacjenci, którzy w związku z Covid-19 byli hospitalizowani we Lwowie i w mieście Dniepr na Ukrainie.

Szpital tymczasowy na ok. 500 łóżek dla pacjentów z COVID-19 powstaje w obiektach Targów Lublin. Szpital ma być gotowy na przełomie listopada i grudnia. Do pracy w nim zgłosiło się dotychczas blisko 280 osób.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka tłumaczył, że szpital tymczasowy jest przygotowywany na wypadek, gdyby zabrakło łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach woj. lubelskiego.

W czwartek w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - 915. Ognisko wybuchło m.in. w domu pomocy społecznej w Węgorzewie, w którym przebywa blisko 400 podopiecznych.

Bezpłatne testy na badanie obecności koronawirusa i szczepionki przeciwko grypie - to inicjatywa Watykanu dla najbiedniejszych. Została ogłoszona w związku z obchodzonym w niedzielę po raz czwarty Światowym Dniem Ubogich, ustanowionym przez papieża Franciszka.

23 nowe przypadki koronawirusa wykryto w czwartek w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd - poinformował Urząd Miasta Łodzi. Chorują głównie pracownicy szkół i przedszkoli.

Musimy zwiększyć liczbę pogrzebów przynajmniej o 20 w skali tygodnia – powiedział w czwartek prezydent Poznania informując, że pochówki na cmentarzach komunalnych będą organizowane także w soboty.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział, że obecnie czas oczekiwania na pogrzeb na cmentarzach komunalnych wynosi ponad tydzień. - Musimy zwiększyć liczbę pogrzebów przynajmniej o 20 w skali tygodnia - zaznaczył.

Liczba pacjentów walczących z Covid-19 w szpitalach spadła w Belgii poniżej 7 tysięcy. Drugi dzień z rzędu zmniejsza się również ich liczba na oddziałach intensywnej terapii - informują w czwartek belgijskie media.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wstrzymało przyjęcia pacjentów na dwóch oddziałach - Klinice Urologii oraz Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. Powodem jest potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u personelu i pacjentów tych klinik.

402 osoby zmarły w październiku w Częstochowie, podczas gdy w latach 2016-2019 liczba zgonów w tym miesiącu wynosiła ok. 300. Miasto zamówiło kontener-chłodnię na wypadek zaostrzenia pandemii, który w razie potrzeby pomieści 15-18 ciał.

W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarło 457 osób zakażonych koronawirusem, przez co ogólna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 40 121 - poinformował w czwartek resort zdrowia. Zdiagnozowano też 11 517 nowych infekcji.

Portugalski bilans epidemiczny dotyczący zakażeń i zgonów na Covid-19 zawiera poważne błędy - wynika ze studium naukowców z Porto, oceniających statystyki krajowych służb medycznych. Wśród nieprawidłowości są m.in. figurujący w danych mężczyźni w ciąży oraz 134-letni pacjenci.

W ocenie Cristiny Costa Santos, pracowniczki wydziału technologii i służb medycznych uniwersytetu w Porto, która przeprowadziła studium dotyczące bilansów epidemicznych, błędy są prawdopodobnie efektem "niskiej jakości baz danych resortu zdrowia Portugalii".

Skutki psychiczne pandemii odczuwa coraz więcej naszych rodaków. W sondażu Kantar do pogorszenia nastroju i spadku energii od marca 2020 r. przyznała się co czwarta ankietowana osoba. Większość z nich nie zamierza jednak konsultować ich ze specjalistą.

Organizacje branży handlowej apelują do rządu o pełne przywrócenie działalności galerii handlowych nie później niż 30 listopada - poinformowała w czwartek Polska Rada Centrów Handlowych. Dodano, że ograniczenie handlu tylko w listopadzie to dla branży strata około 8 mld zł obrotów.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w czwartek, że w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem udaje się na kwarantannę. Jak dodał nie ma objawów i czuje się dobrze.

UE ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 100 mln euro w formie dotacji na wsparcie instrumentu COVAX w celu zapewnienia dostępu do przyszłych szczepionek przeciw COVID-19 krajom o niskich i średnich dochodach. Środki te uzupełnią kwotę 400 mln euro gwarancji na rzecz COVAX.

W ciągu dwóch tygodni o 600 proc. wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w więzieniach we Włoszech - alarmuje związek zawodowy pracowników więziennictwa w liście do ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede. Zwraca uwagę na brak maseczek w zakładach karnych.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do tej pory wpłynęło od posiadaczy chryzantem 5,3 tys. wniosków o pomoc na kwotę 84,3 mln zł - poinformował w czwartek na konferencji minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Jak mówił minister, na skutek zamknięcia cmentarzy z powodu epidemii koronawirusa (w dniach 31 października - 2 listopada), ministerstwo uruchomiło pomoc dla posiadaczy chryzantem, którzy nie mogli sprzedać kwiatów. O pomoc mogą się też ubiegać producenci chryzantem i przedsiębiorcy zajmujący się handlem.

Były prezydent Bronisław Komorowski jest zakażony koronawirusem - poinformowała w rozmowie z polstanews.pl Anna Kulikowska, dyrektor biura prezydenta Komorowskiego. Były prezydent przebywa w domu, ma lekkie objawy grypowe.

60 proc. Francuzów co najmniej raz złamało przepisy dotyczące lockdownu, np. wykorzystując certyfikat wyjścia z domu do celów innych niż wskazane czy przyjmując przyjaciół i rodzinę w swoim domu - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka IFOP.

To o 27 punktów procentowych więcej niż podczas pierwszego lockdownu, obowiązującego wiosną.

Władze lokalne niektórych ukraińskich miast zapowiedziały, że nie wdrożą weekendowego lockdownu ogłoszonego przez rząd w związku z epidemią. Jedna z sieci handlowych ogłosiła "72-godzinny piątek" i stwierdziła, że jej sklepy pozostaną otwarte.

Na oddziałach reanimacji i intensywnej terapii pierwszeństwo w dostępie do leczenia powinni mieć ci pacjenci z Covid-19, co do których jest większa nadzieja na przeżycie - to zalecenie włoskiego stowarzyszenia anestezjologów i reanimatorów.

Sopoccy policjanci ujawnili dyskotekę w centrum miasta. W tej sprawie prowadzone są już czynności w kierunku przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Funkcjonariusze w ostatnich dniach ukarali mandatami 28 osób, a wobec jednej skierują wniosek o ukaranie do sądu.

W środę w Czechach odnotowano 8925 nowych zakażeń koronawirusem, tj. o ok. 7 tys. mniej niż przed tygodniem, gdy wykryto rekordową liczbę ponad 15 tys. infekcji - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa zdrowia. Na Covid-19 zmarło 108 chorych.

MEN zachęcamy nauczycieli do udziału w darmowych szkoleniach on-line dotyczących zdalnego nauczania i wykorzystywania nowych technologii w tym procesie. Szkolenia rozpoczynają się 12 listopada i będą miały formę otwartych webinarów.

Prawie 10 tys. seniorów zadzwoniło na infolinię działającą w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Tylu też mamy wolontariuszy, ale zachęcam, żeby zaangażowało się ich jeszcze więcej - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pierwsze obostrzenia zaczynają dawać efekty — ocenił prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że wyhamowanie tendencji wzrostowej zakażeń jest oczywiście pozytywne, ale nie wolno odtrąbić sukcesu, bo wtedy szybko poniesiemy porażkę.

Niemcy chcą zabezpieczyć "do 100 milionów" dawek szczepionki Biontech, powiedział minister zdrowia Jens Spahn. Klucz dystrybucji w UE przewiduje jedynie 56 mln dawek dla Niemiec. Czy istnieją tajne umowy? - pyta w czwartek stacja NDR.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy na rynku dostaw tlenu do szpitali dochodzi do praktyk ograniczających konkurencję - poinformował w czwartek Urząd. Nieprawidłowości mogą pojawiać się na różnych szczeblach obrotu tą substancją - dodał.

Jeśli krzywa dziennych zakażeń koronawirusem zostanie wypłaszczona, to mamy szansę, by po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dzięki pomocy policji i służb, które zapewniły bezpieczny przejazd przez czoło demonstracji, karetki i zaopatrzenie mogły dotrzeć na stadion - powiedział w czwartek kierownik szpitala tymczasowego na PGE Narodowym dr Artur Zaczyński w kontekście środowych wydarzeń na Marszu Niepodległości.

Chorwacki piłkarz Domagoj Vida rozegrał pierwszą połowę środowego spotkania towarzyskiego z Turcją (3:3), zanim sztab medyczny uzyskał informację, że jest zakażony koronawirusem – poinformowały bałkańskie media.

W Rosji dobowy przyrost zgonów na Covid-19 osiągnął w czwartek, drugi dzień z rzędu, najwyższy poziom od początku pandemii koronawirusa: od środy zmarło 439 osób. Dzień wcześniej stwierdzono 432 zgony osób zakażonych. Nigdy wcześniej liczba osób zmarłych wskutek infekcji SARS-CoV-2 nie przekraczała 400 w ciągu doby.

Na Ukrainie poprzedniej doby wykryto 11 057 zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - poinformował w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Ogólna liczba potwierdzonych infekcji przekroczyła pół miliona.

Jeżeli będziemy mieli liczbę rozpoznanych zakażeń poniżej 30 tys., to służba zdrowia wytrzyma - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Ocenił, że gdy będziemy stosowali się do zasad, to mamy 3-4 miesiące rozprzestrzeniania się infekcji.

We Francji, w pobliżu granicy z Hiszpanią, od kilku dni funkcjonuje mobilny szpital dla pacjentów z Covid 19, prawdopodobnie jedyna taka placówka służby zdrowia na świecie. Szpital, który pomieścić może 18 pacjentów, ustawia się w 20 minut.

Wstępne dane o skuteczności szczepionki przeciw koronawirusowi podano 9 listopada. Kolejne analizy zostaną przedstawione w trzecim tygodniu listopada - przekazał koncern farmaceutyczny Pfizer. Bezpieczeństwo jest priorytetem -zaznacza firma.

Jeśli chodzi o epidemię, przespaliśmy jako społeczeństwo kilka miesięcy - podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy blisko lockdownu, pytanie jednak, czym on będzie - dodał.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 21 866 nowych zakażeń koronawirusem, a 215 zakażonych osób zmarło - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI).

Dystans i maseczki - takie zasady obowiązują też w przypadku słynnych neapolitańskich szopek. Tegoroczne figurki wykonane przez artystów na ulicy, gdzie znajdują się ich pracownie, mają ochronne maseczki. Są też nowe statuetki - lekarzy i pielęgniarzy, znak czasów epidemii.

Nie brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19. We wszystkich województwach są wolne łóżka dla pacjentów z COVID-19 - wynika z informacji zebranych przez PAP. W niektórych regionach liczba ta oscyluje około tysiąca. Tak jest np. w woj. mazowieckim.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zanotowano 618 tys. 813 zakażeń. Najwięcej wykryto ich dotąd w województwach: śląskim – ponad 84 tys. i mazowieckim – ponad 78 tys., zaś najmniej w woj. lubuskim – 12,3 tys.

Pandemia przyspieszyła przyrost długów czynszowych - przez sześć miesięcy przybyło ich 28 mln zł wobec 3,5 mln zł w tym samym okresie 2019 r. - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Firmy mają ok. 10 mln zł długów, a osoby prywatne - ponad 162 mln zł.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore podał w środę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 136 325 nowych zakażeń koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 1415 Amerykanów. Od początku epidemii w USA zakaziło się 10 mln 392 672 ludzi, zmarło zaś 240 918.

W ciągu ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem w Brazylii wzrosła niemal dwukrotnie: zarejestrowano 48 331 przypadków, podczas gdy w przeddzień było ich 25 012. Liczba zgonów utrzymuje się na tym samym poziomie. Resort zdrowia podał, że zmarły 544 osoby.

Konserwatywny rząd Grecji ogłosił w środę, że z powodu rekordowej liczby zgonów i znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w kraju od piątku na terenie całej Grecji zostanie wprowadzona godzina policyjna.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 7646 nowych zakażeniach koronawirusem i 588 zgonach spowodowanych powikłaniami po Covid-19. Łączna liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 986 177, a liczba zgonów do 96 430przypadków.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie