Choroby reumatyczne wpływają na przebieg Covid-19? Najnowsze badanie

Świat
Choroby reumatyczne wpływają na przebieg Covid-19? Najnowsze badanie
PAP/Piotr Polak
Temat wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ wielu pacjentów jest leczonych lekami immunosupresyjnymi, które zwiększają podatność na infekcje

Częstość zakażeń COVID-19 jest niska u osób z chorobami reumatycznymi, większość zakażonych doświadcza łagodnego przebiegu choroby, a śmiertelność jest wśród nich dość niska - wynika z obszernej analizy zaprezentowanej na corocznej konferencji American College of Rheumatology.

Wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 pandemia COVID-19 rozpoczęła się na początku 2020 roku. Nie ma więc jeszcze badań, które pokazują ryzyko poważnego przebiegu, powikłań lub śmierci u osób z chorobą reumatyczną.

 

Temat ten wzbudza jednak duże zainteresowanie, ponieważ wielu takich pacjentów jest leczonych lekami immunosupresyjnymi, które zwiększają podatność na infekcje.

 

Reumatyzm a COVID-19

 

Aby zgłębić to zagadnienie, naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston (USA) przeprowadzili przegląd badań, w których opisano wyniki zakażenia COVID-19 wśród pacjentów z chorobami reumatycznymi przyjmujących terapie biologiczne i celowane.

 

- Kiedy wybuchła pandemia, pojawiły się obawy, czy kontynuować i rozpoczynać immunoterapię u pacjentów z chorobami reumatycznymi, ponieważ są oni narażeni na zwiększone ryzyko infekcji - wyjaśnia współautor badania dr Akhil Sood. - Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy faktycznie ta grupa jest bardziej narażona na zakażenie COVID-19 oraz, czy jeśli już zostanie zarażona, grozi jej cięższy przebieg choroby. To pomogłoby określić, czy kontynuacja terapii jest bezpieczna - mówił.

 

ZOBACZ: Otyłość wpływa na przebieg Covid-19? Wyniki badania

 

Naukowcy skorzystali z baz publikacji medycznych, aby pozyskać informacje o pacjentach z chorobami reumatycznymi oraz o stosowanych przez nich lekach. Następnie obliczyli częstość następujących czynników: hospitalizacji, przyjęć na oddział intensywnej terapii i zgonów. Ze względu na objawy kliniczne uczestników podzielono na dwie grupy: ciężką (ze zwiększonym ryzykiem niewydolności oddechowej lub/i powikłań zagrażających życiu) lub nieciężką.

 

"Wyniki napawają optymizmem"

 

Ostateczny przegląd obejmował 6095 chorych z ośmiu badań kohortowych, przy czym 28 proc. z nich miało reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), a 7 proc. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

 

Tylko 123 pacjentów (czyli 2 proc.) zapadło na COVID-19. 68 proc. z nich przyjmowało leki biologiczne, z czego 31 proc. leki anty-TNF, a 6 proc. inhibitory kinazy Janus (JAK). Wśród pacjentów zakażonych koronawirusem aż 91 proc. nie było hospitalizowanych. 13 pacjentów wymagało przyjęcia na oddział intensywnej terapii, a 4 zmarło.

 

ZOBACZ: Ponad 300 tys. ofiar koronawirusa w Europie

 

- Nasza grupa badawcza była dość niewielka, więc nie można na jej podstawie wyciągnąć ostatecznych wniosków dotyczących kontynuowania lub wstrzymania terapii chorób reumatycznych - mówi dr Sood. - Jednak wyniki napawają optymizmem - dodał. 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie