Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Stephanie Lecocq
Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie w relacji "minuta po minucie".

Od wybuchu epidemii koronawirusa w USA zdiagnozowano już łącznie ponad 10 mln przypadków zakażenia. Tymczasem włoskie ministerstwo zdrowia ostrzegło, że istnieje ryzyko, że epidemia koronawirusa wyrwie się spod kontroli i będzie nie do opanowania. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/hlk/ms polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

- Jeżeli utrzymalibyśmy się na podobnym poziomie zakażeń jak teraz, to na tym etapie, na szczęście, nie musielibyśmy robić tego kolejnego kroku i wprowadzać kwarantanny narodowej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych zakażeniach i 330 ofiarach śmiertelnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 10 listopada

Kupimy w najszybszym możliwym terminie maksymalną liczbę dawek szczepionki, oczywiście w relacji do liczby naszej ludności - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. Poinformował też, że we wtorek rozmawiał z przedstawicielami firmy Pfizer.

Już ponad 11 mln Włochów, czyli prawie jedna szósta ludności kraju, zaszczepiło się przeciwko tegorocznej grypie - poinformowano we wtorek w Rzymie. Jednocześnie apteki alarmują, że dalej brakuje tam szczepionek, a popyt jest bardzo duży.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa we Francji powiększył się we wtorek o 1226, z czego 472 pacjentów zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach, a o 754 wzrosła od piątku liczba zgonów na Covid-19 w domach opieki - poinformowały władze medyczne.

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zanotowano 411 zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - ogłosił we wtorek wieczorem główny epidemiolog kraju Fernando Simon. Przypomniał, że jest to najwyższa liczba dobowych ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 podczas drugiej fali epidemii.

W ciągu doby do wtorku rano w Szwajcarii zmarło 106 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło do 2679 łączną liczbę zgonów od początku pandemii - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Jest to wyraźnie więcej niż średnia dla ubiegłego tygodnia. W objętym wspólną statystyką okresie trzech poprzednich dób od piątku rano do poniedziałku rano zmarło 169 osób. 

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 532 zgony z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 maja, oraz wykryto 20 412 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek wieczorem brytyjski rząd. To pierwszy przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by dobowa liczba zgonów przekroczyła 500. Poprzednio ten poziom został osiągnięty 19 maja.

8 tys. zł straciła 75-latka z Nowej Huty, która odebrała telefon od rzekomej wnuczki i uwierzyła oszustom, że jej krewna zakażona koronawirusem w stanie krytycznym przebywa w szpitalu – poinformował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. Pieniądze, które przekazała seniorka miały być przeznaczone na ratującą życie szczepionkę.

Ustawa covidowa w obecnym brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Potwierdził w ten sposób, że publikacja ustawy jest celowo opóźniana.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał we wtorek przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i poprosił ją, by poparła uwzględnienie interesów Ukrainy podczas planowania dostaw dla Europy szczepionki przeciw koronawirusowi.

Działające na terenie Portugalii firmy, które najbardziej ucierpiały wskutek drugiej fali epidemii koronawirusa, otrzymają od państwa pomoc w wysokości 1,55 mld euro; w pierwszej kolejności trafi ona do branży gastronomicznej - ogłosił we wtorek premier Antonio Costa.

W związku ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem władze Holandii rozważają możliwość złagodzenia w przyszłym tygodniu restrykcji ochronnych, a konkretnie ponowne otwarcie kin, muzeów i bibliotek - oświadczył we wtorek holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge.

580 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zarejestrowano 35098 następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zgonów jest najwyższa od wiosny. Wykonano 217 tys. testów. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 42330.

Władze Moskwy zakazały na dwa miesiące działalności restauracji, barów, klubów nocnych i dyskotek w godzinach nocnych. Powodem jest rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Odpowiedni dokument został opublikowany we wtorek, a zakaz wejdzie w życie od piątku.

Parlament Węgier przedłużył we wtorek na 90 dni stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony od 4 listopada przez rząd na 15 dni. Zostaje tym samym wydłużony termin obowiązywania dekretów rządu wydanych w związku z pandemią koronawirusa.

Minister sprawiedliwości Judit Varga powiedziała, że okres 90 dni jest wystarczający, gdyż już niedługo będzie dostępna szczepionka przeciwko koronawirusowi.

Zgodnie z ubiegłotygodniowym dekretem rządu na Węgrzech obowiązuje obecnie m.in. godzina policyjna od północy do 5. rano.

PKN Orlen podpisał porozumienie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) w sprawie zatrudnienia personelu medycznego w szpitalu tymczasowym. Jak podała we wtorek spółka, WSzZ zostanie pracodawcą dla kadry, która zapewni profesjonalną i kompleksową pomoc pacjentom z Covid-19.

W Szwecji od piątku potwierdzono 15 779 kolejnych przypadków koronawirusa, łączna liczba to 162 240. Władze kolejnych trzech regionów zaostrzyły od wtorku restrykcje, wprowadzając zalecenia m.in. o ograniczeniu kontaktów.

- Mamy do czynienia z powszechnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa - stwierdziła na przeprowadzonej po raz pierwszy zdalnie konferencji prasowej Sara Byfors z Urzędu Zdrowia Publicznego. Najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 diagnozowanych jest wśród osób w wieku 20-59 lat, a w mniejszym stopniu u osób starszych.

O podjęcie pilnych działań pomocowych dla branży eventowej zaapelował we wtorek Sztab Pomorskich Pracodawców. Zdaniem sztabu, bez znaczącego wsparcia przedsiębiorców z tego sektora gospodarki, można spodziewać się wielu bankructw.

Pracownicy, którzy przebywają na kwarantannie domowej, powinni o tym poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo. Osoby, z którymi skontaktowała się Państwowa Inspekcja Sanitarna i informacja o ich kwarantannie jest w systemie, nie muszą przekazywać pracodawcy żadnych dodatkowych dokumentów. Nie potrzebują też zwolnienia lekarskiego.

Sytuacja jest inna, gdy pracownik automatycznie przechodzi na kwarantannę po tym, jak to jego domownik ma pozytywny wynik testu. Wówczas istnieje możliwość, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie skontaktuje się z tym pracownikiem, a informacje o jego kwarantannie nie pojawią się w systemie. Oznacza to, że pracodawca również nie będzie miał do nich dostępu. Wtedy pracownik powinien maksymalnie do trzech dni od zakończenia kwarantanny, napisać krótkie oświadczenie dla pracodawcy.

Wakacyjne rozkłady jazdy wprowadzi od 16 listopada – w związku z decyzją rządu o zamknięciu szkół i ogłoszeniu kolejnych ograniczeń – organizator częstochowskiej komunikacji miejskiej. Miasto poinformowało też o rozpoczęciu wdrażania płatności zbliżeniowych w autobusach i tramwajach.

40 szpitali i placówek medycznych wspierają w czasie pandemii koronawirusa żołnierze Wojska Polskiego - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Wojsko prowadzi 245 punktów pobierania wymazów, utrzymuje 274 zespoły wymazowe, wspiera 145 stacji sanitarnych i 22 domy pomocy społecznej.

W Polsce na milion mieszkańców przypada 213 zgonów spowodowanych koronawirusem – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia.

Między poniedziałkiem a wtorkiem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii zwiększyła się o 62 do 3021. Dzień wcześniej potwierdzono rekordową liczbę zgonów – 63.

Na wtorkowej konferencji prasowej Graca Freitas z ministerstwa zdrowia wskazała na systematyczny spadek liczby nowych infekcji od soboty, kiedy to w kraju padł rekord dziennych zakażeń – 6640. Przedstawicielka resortu wskazała, że między poniedziałkiem a wtorkiem liczba nowych zakażeń wyniosła 3817, a łączna liczba przypadków infekcji wzrosła już do 187,2 tys.

Komisja Europejska podpisze w środę umowę przewidująca dostawy do 300 mln dawek szczepionki na Covid-19, nad którą pracują firmy Pfizer i BioNTech - podała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Pandemia sprawiła, że jeden rocznik młodych aktorów zniknął z horyzontu - uważa rektor Szkoły Filmowej w Łodzi Milenia Fiedler. Dlatego uczelni zależy, by Festiwal Szkół Teatralnych, który wiosną odwołano z powodów epidemicznych, odbył się przynajmniej w formule online.

W 2020 roku Warszawa przeznaczy blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią - przekazał we wtorek stołeczny magistrat. Jak dodano, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, stolica wystąpiła także do wojewody mazowieckiego, a także do resortu zdrowia, o zaopatrzenie miejskich szpitali w sprzęt niezbędny do walki z COVID-19.

Olsztyn: Wielu ozdrowieńców chce oddawać osocze, ale potrzebna weryfikacja

Bardzo wielu ozdrowieńców z koronawirusa chce oddawać osocze. Chętnych jest tak dużo, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie nadąża z informowaniem, czy dana osoba może oddać osocze. Szpital uniwersytecki chce utworzyć przychodnię, aby wstępnie weryfikować dawców.

Szpital tymczasowy na PGE Narodowym jest "wentylem bezpieczeństwa", kompensuje zbyt dużą liczbę chorych na COVID-19 - powiedział we wtorek kierownik placówki, dr Artur Zaczyński. Zasady funkcjonowania szpitala zostały we wtorek opublikowane na jego stronie internetowej.

Ponad 8 mln zł przeznaczył zarząd województwa świętokrzyskiego na utworzenie w szpitalach stref buforowych oraz zakup niezbędnego sprzętu w związku z pandemią koronawirusa.

Rząd Hiszpanii zamierza do maja 2021 r. zaszczepić przeciw koronawirusowi około 10 mln obywateli, czyli ok. jednej piątej ludności. Szczepionkę dostarczy koncern Pfizer i współpracująca z nią spółka BioNTech - wynika z deklaracji ministra zdrowia Salvadora Illi.

W niezależnej republice San Marino, położonej na obszarze Włoch, restauracje i bary są otwarte dłużej niż w sąsiednim regionie Emilia-Romania. Włosi jeżdżą na kolacje i do barów do tej małej enklawy, co powoduje irytację włoskiej branży oraz lokalnych władz.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu nie można wchodzić w samej przyłbicy – zakomunikowała placówka. Na terenie lecznicy obowiązuje noszenie maseczek.

Brytyjski rząd zwrócił się do publicznej służby zdrowia (NHS), aby była gotowa do dystrybucji szczepionki na Covid-19 od początku grudnia - powiedział we wtorek minister zdrowia Matt Hancock. Zapowiedział też, że szczepionka nie będzie obowiązkowa.

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności, planuje wycenić dawkę dwóch zastrzyków poniżej "typowych stawek rynkowych" i zróżnicować ceny w zależności od kraju czy regionu.

Po raz pierwszy od początku pandemii dobowy bilans zgonów osób z Covid-19 w Bułgarii przekroczył 100. Resort zdrowia poinformował we wtorek o 105 ofiarach śmiertelnych w ciągu ostatniej doby. Nowych zakażeń jest 3816; to 43 proc. przeprowadzonych w tym czasie testów.

Tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 dla woj. lubuskiego jest organizowany w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Na przyjęcie pacjentów ma być gotowy do 7 grudnia br. Obecnie trwają prace wykończeniowe w nowo wybudowanym budynku, które są mocno zaawansowane.

W Brazylii wstrzymano badania kliniczne nad chińską szczepionką przeciwko COVID-19 - z powodu, jak to określono - "poważnego działania niepożądanego". BBC News cytuje producenta, według którego preparat jest bezpieczny.

Do incydentu doszło 29 października podczas trzeciej, przedrejestracyjnej fazy badań klinicznej, jakie prowadzone są w Brazylii. Brazylijski urząd Anvisa, któremu podlegają badania kliniczne, na razie nie podał żadnych szczegółów odnośnie tego, co się wydarzyło.

Jest nadzieja na wypłaszczenie krzywej zakażeń koronawirusem. Pewne pozytywne symptomy pojawiają się w Polsce i innych europejskich krajach - powiedział prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi. Dodał, że nie wolno zapominać o innych chorobach.

Prof. Ptaszyński przyznał, że w prognozowaniu na podstawie danych z ostatnich dni trzeba być bardzo ostrożnym, ale wyniki raportowane od czwartku dają sporo nadziei.

Senator Stanisław Gawłowski (niezrz.) poinformował we wtorek, że jest zakażony koronawirusem. "Z żoną oboje jesteśmy dodatni. Nie przebiega to łagodnie. COVID-19 jest już wszędzie" - podkreślił.

W prowincji Anhui na wschodzie Chin zdiagnozowano we wtorek nowe lokalne zakażenie koronawirusem. Zainfekowany 50-latek miał kontakt z pracownikiem szanghajskiego lotniska, u którego infekcję wykryto poprzedniego dnia – poinformowały chińskie media.

Największa fala zakażeń koronawirusem minęła w Chinach wiosną, ale od tamtej pory w kraju wykryto szereg mniejszych ognisk choroby, na które władze reagowały ograniczeniami i powszechnymi testami przesiewowymi. Nowe przypadki w Szanghaju i Anhui podsycają obawy przed możliwym nawrotem pandemii zimą.

Boże Narodzenie tylko w gronie najbliższej rodziny i z krewnymi pierwszego stopnia - takie zalecenie wyda włoski rząd. Zapowiedziała to we wtorek wiceminister zdrowia Sandra Zampa.

- Należy powiedzieć, że nie mogą być to samotne święta, ale rodziny mogą spotykać się w ścisłym gronie z krewnymi pierwszego stopnia, z braćmi i siostrami - zaznaczyła Zampa.

Średnia liczba zakażeń koronawirusem spadła w Belgii poniżej 9 tysięcy dziennie - informują we wtorek media w tym kraju. Spada też dzienna liczba osób, które przyjmowane są do szpitali z Covid-19.

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że kraj ten nie jest już na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę zakażeń na 100 tys. osób. Pozycję tę ponownie zajmują Czechy, na drugim miejscu jest Luksemburg, a tuż za nim Belgia.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 5 mln 140 tys. 451 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 54,7 tys. testów.

Uruchomiono nowy numer telefonu, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę - poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny.

"Nowy numer 22 25 71 145, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę" - podał GIS we wtorek na Twitterze.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zlecił służbom weterynaryjnym przeprowadzenie badań na fermach norek na obecność koronawirusa u tych zwierząt - poinformował we wtorek resort rolnictwa.

"W związku z doniesieniami duńskich służb weterynaryjnych dotyczącymi wykrycia u norek zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda niezwłocznie podjął konieczne działania, aby zapobiec nowym zagrożeniom" - napisano w komunikacie. Zaznaczono, że obecnie priorytetem jest sprawdzenie stanu zdrowia zwierząt na fermach.

Ponad 10 tys. seniorów poprosiło o pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów; prawie tyle samo wolontariuszy zgłosiło się, by w czasie epidemii nieść pomoc osobom starszym - poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

4140 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarło 103 chorych na Covid-19 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Od początku pandemii na Węgrzech wykryto prawie 119 tys. infekcji koronawirusem i zmarło 2596 chorych na Covid-19. Prawie 27 600 osób uznano za wyleczone.

Mamy 25 484 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 330 kolejnych osób. Liczba zakażonych wzrosła do 593 592. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 8 375 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 21 tys. 640 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1898 jest podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W kraju jest 10 tys. 946 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 562 respiratory.

W Rosji w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 21 977 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Tym samym ogólna liczba infekcji wzrosła do 1 817 109. Zmarło w ciągu ostatniej doby 368 osób, a wyleczonych zostało 15 600.

Ogółem w Rosji wyzdrowiało od początku pandemii 1 350 741 osób. Liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 wynosi teraz 31 161.

Na Ukrainie w poniedziałek wykryto 10 179 nowych zakażeń koronawirusem, 191 chorych zmarło, 5514 wyzdrowiało, a hospitalizowano 1252 osoby - poinformował we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Od początku pandemii zakażenie wykryto na Ukrainie u 479 197 osób, z powodu Covid-19 zmarło 8756 chorych, a 214 657 osób uznano za wyleczone. W kraju jest 255 784 aktywnych infekcji.

Rząd od środy, 11 listopada do 24 listopada br. planuje przedłużyć zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach llinois i Nowy Jork. Na liście nie ma krajów z UE - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Więcej informacji tutaj.

Szczepionka firmy Pfizer, której ponad 90-proc. skuteczność i brak istotnych skutków ubocznych ogłoszono w poniedziałek, to jedna z ok. 190 szczepionek, nad którymi pracują naukowcy. W fazie badań na zwierzętach jest 87 preparatów, trwają badania kliniczne 52, a 10 jest w ostatniej, III fazie badań.

Więcej informacji tutaj.

Szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił się we wtorek z apelem do żołnierzy, którzy zakazili się koronawirusem i wyzdrowieli, aby oddawali osocze. "Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie; sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował minister.

W Czechach zanotowano w poniedziałek 6048 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tj. o około 3200 mniej niż przed tygodniem - wynika z przedstawionych we wtorek danych ministerstwa zdrowia. To najmniejszy przyrost dzienny od czterech tygodni.

Kluczowe dla podjęcia decyzji w sprawie narodowej kwarantanny będą liczby zakażeń koronawirusem z wtorku i środy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że obecnie nie jest zakładany tak głęboki lockdown, jak wiosną, kiedy zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki.

Wyniki kontroli policyjnych wskazują, że ledwie promil osób nie dotrzymuje zasad kwarantanny - podkreślił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreślił, że obecnie na kwarantannie przebywa ponad 600 tys. osób - najwięcej od początku pandemii.

Od wybuchu epidemii koronawirusa w USA zdiagnozowano łącznie 10 107 568 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i zmarły 238 202 osoby chore na Covid-19 - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU) w Baltimore.

Zgodnie z szacunkami tej uczelni w ostatnich 24 godzinach w kraju zarejestrowano 105 927 nowych infekcji i 457 zgonów.

Rządy powinny rozważyć wprowadzenie zachęt, materialnych lub niematerialnych, które skłoniłyby obywateli do szczepienia się przeciwko COVID-19, kiedy skuteczny preparat pojawi się na rynku. Pomoże to osiągnąć wymagany do rozwinięcia odporności stadnej poziom wyszczepialności i pozwoli stłumić pandemię - pisze brytyjski etyk z Oxfordu na łamach "Journal of Medical Ethics".

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 15 332, do 687 200 – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły 154 osoby z Covid-19.

Od wybuchu pandemii liczba ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju wzrosła do 11 506.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zarekomendować rządowi jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych, wprowadzając dodatkowe restrykcje sanitarne. 

Chodzi o zmniejszenie liczby klientów przebywających w sklepie - z 1 osoby na 15 m kw. na 1 osobę na 20 m kw.; cogodzinną dezynfekcję strategicznych miejsc w sklepie; osobę kontrolującą wchodzących do sklepu przestrzegania zasad "dystans, dezynfekcja, maseczka"; dodatkowe dwa stanowiska do dezynfekcji rąk na każde 500 m kw. powierzchni sklepu".

Jeżeli liczba nowo zdiagnozowanych chorych zacznie przekraczać 30 tys., zdecydowanie powinniśmy zamknąć Polskę – mówi we wtorkowej "Rzeczpospolitej" główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Polska powinna być zamknięta przez miesiąc - dodaje.

Więcej informacji tutaj.

Trwają prace nad projektem ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych spoza UE w wyjątkowym trybie w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Zgodnie z projektem nad którym pracuje KPRM, MSZ i MZ nie będzie obowiązku nostryfikacji dyplomów.

Ciała osób, które zmarły na COVID-19 są specjalnie zabezpieczane przed pogrzebem m.in. przez dokładną dezynfekcję. Rekomendacje w tej sprawie znalazły się w rozporządzeniu resortu zdrowia dotyczące takich pochówków.

Więcej informacji tutaj

Nie brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19, we wszystkich województwach zachowany jest bufor przynajmniej kilkuset wolnych - wynika z informacji przekazanych przez urzędy wojewódzkie. W niektórych regionach liczba ta oscyluje około tysiąca, np. na Mazowszu, w Małopolsce lub w woj. kujawsko-pomorskim.

Szumy uszne, częsta przypadłość objawiająca się odczuwaniem hałasu w uchu i głowie bez obecności żadnych bodźców zewnętrznych, może być nasilana przez COVID-19 i środki podejmowane w celu zwalczania pandemii - donoszą naukowcy z Anglia Ruskin University.

Badanie przeprowadzone na 3103 osobach z 48 krajów wykazało, że 40 proc. osób wykazujących objawy COVID-19 jednocześnie doświadcza nasilenia problemu szumu w uszach.

W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono w Brazylii 10 917 przypadków koronawirusa i 231 kolejnych zgonów - poinformowało w poniedziałek brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Od początku epidemii obecność koronawirusem potwierdzono u 5 mln 590 025 Brazylijczyków a liczba ofiar śmiertelnych wynosi 161 106 przypadków.

Skuteczność szczepień w wygaszaniu pandemii zależy od tego, jak duża część społeczeństwa zostanie zaszczepiona – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Wskazał, że podane w poniedziałek do publicznej wiadomości dane na temat szczepionki koncernu Pfizer są obecnie "wyrywkowe".

We Włoszech istnieje ryzyko, że epidemia koronawirusa wyrwie się spod kontroli i będzie nie do opanowania - takie ostrzeżenie znalazło się w najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia i krajowego Instytutu Służby Zdrowia.

W opublikowanym w poniedziałek kolejnym dokumencie Instytutu, sporządzonym na podstawie monitoringu przebiegu pandemii podkreślono, że niebezpieczeństwo braku kontroli nad nią dotyczy wszystkich regionów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie