Kwarantanna dla Polaków w Berlinie. Kogo dotyczy?

Świat
Kwarantanna dla Polaków w Berlinie. Kogo dotyczy?
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla osób z Polski w Berlinie

Od soboty 7 listopada w Berlinie obowiązywać będą nowe zasady w związku z epidemią koronawirusa. Osoby przyjeżdżające do stolicy Niemiec z Polski, będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Z obowiązku będą zwolnione osoby pracujące lub uczące się w tym mieście.

W Niemczech od poniedziałku 2 listopada zamknięte są wszystkie kina, teatry, siłownie i baseny. Bary i restauracje mogą sprzedawać tylko posiłki na wynos. W spotkaniach towarzyskich nie może uczestniczyć więcej niż 10 osób z dwóch gospodarstw domowych. Otwarte pozostają szkoły, przedszkola, sklepy i zakłady fryzjerskie oraz świątynie. Te ograniczenia potrwają co najmniej do końca listopada.

 

ZOBACZ: Niemcy: brak maseczki na twarzy może kosztować nawet 25 tys. euro

 

Dodatkowo władze poszczególnych krajów związkowych i samorządów wprowadzają dodatkowe obostrzenia, np. ograniczenia w przemieszczaniu się, możliwości korzystania z hoteli czy sprzedaży alkoholu.

 

Nowe zasady w Berlinie

 

W Berlinie od soboty 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla osób powracających z terenu ryzyka, czyli również z Polski.

 

Mówią one o obowiązkowej 5 dniowej kwarantannie, po której można wykonać test. Jego negatywny wynik zwalania z dalszej kwarantanny - poinformował korespondent Polsat News Tomasz Lejman. 

 

 

Nowe zasady będą dotyczyć m.in. pracowników transgranicznych. Zwolnieni z kwarantanny i obowiązkowych testów będą natomiast Polacy pracujący lub uczący się w stolicy Niemiec. 

 

 

Obowiązkowi kwarantanny nie będą również podlegać osoby, które przyjadą do Berlina na maksymalnie 24 godziny. Na 72 godziny do stolicy Niemiec, bez konieczności poddania się restrykcjom, mogą również przyjechać osoby odwiedzające współmałżonka lub rodzinę w pierwszej linii pokrewieństwa (rodzice, dzieci).

 

 

Koronawirus w Niemczech

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 21 506 nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 166 zgonów zainfekowanych osób - podał w piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha. To pierwszy raz od początku epidemii, kiedy liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła 20 tys.

 

Nowych zakażeń jest o 1,6 tys. więcej niż dzień wcześniej.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: "Niemcy mogą liczyć na Polskę"

 

Od początku epidemii w Niemczech wykryto 619 089 infekcji koronawirusem, z czego 11 096 zakończyło się śmiercią pacjentów. Ok 205,5 tys. to nadal trwające zakażenia.

 

Jak podał Instytut im. Roberta Kocha, w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób na oddziałach intensywnej terapii w Niemczech podwoiła się i wynosi ponad 2,6 tys. Jak zauważyli eksperci, coraz częściej infekcja atakuje ludzi starszych.

dk/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie