Żółty żółw. Nietypowe odkrycie w Indiach

Świat
Żółty żółw. Nietypowe odkrycie w Indiach
Pixabay/Twitter/Debashish Sharma, IFS
Żółw szylkretowy to najbardziej powszechny gatunek żółwia wodnego w Azji Południowej.

Nie brązowy, jak jego koledzy, a zupełnie żółty. Po raz drugi w ciągu zaledwie trzech miesięcy Indyjska Służba Leśna natrafiła na żółwia szylkretowego w nietypowym kolorze. Uważa się, że przyczyną tego zjawiska jest brak pigmentacji ciała zwierzęcia.

Jak podaje sciencealert.com, żółw szylkretowy to najbardziej powszechny gatunek żółwia wodnego w Azji Południowej. Takie o nietypowej - bo żółtej barwie - spotykano kilkakrotnie w różnych częściach na południu tego kontynentu. Zazwyczaj osobniki te są bązowe z żółtymi plamami i kremowo-białym spodem.

 

ZOBACZ: Inwazja obcych. Groźne gatunki dotarły do Polski

 

Żółtego żółwia schwytano m.in. w tym roku w Odisha na wschodzi Indii. Kiedy wiadomość obiegła Twittera, jeden z biologów indyjskich przyznał, że w 2019 roku sam znalazł trzy takie okazy. 

 

Mimo, że zdarzają się żółwie o żółtej barwie, to nie wiele jest badań nad tym zjawiskiem. Przyczyną nietypowej barwy może być brak pigmentacji ciała, czyli zjawisko podobne do albinizmu. Żółwie te nie są jednak całkowicie białe, bo żółte pigmenty są w stanie przetrwać i zdominować proces pigmentacji. Jak podaje sciencealert.com, zjawisko to nazywa się leucyzmem. 

 

 

Eksperci uważają, że żółwie o nietypowej barwie w swoim naturalnym środowisku są narażone na niebezpieczeństwo. Kolor utrudnia im zakamuflowanie się w wodzie i ukrycie przed niebezpieczeństwem. Najczęściej więc żółte żółwie są odławiane i przekazywane do hodowli. 

 

Dodatkowo, żółw o nietypowej barwie jest ceniony w handlu.

pgo/sgo/ polsatnews.pl, sciencealert.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie