Połączone komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem dot. aborcji

Polska
Połączone komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem dot. aborcji
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda złożył projekt zmian w ustawie antyaborcyjnej

Pod koniec bieżącego albo na początku przyszłego tygodnia połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem noweli dot. przepisów antyaborcyjnych - wynika z informacji PAP. We wtorek projekt został skierowany do pierwszego czytania w tych komisjach.

Szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) poinformował we wtorek, że połączone komisje sprawiedliwości oraz zdrowia zajmą się prezydenckim projektem pod koniec bieżącego albo na początku przyszłego tygodnia. Wskazał, że termin zależy od tego, kiedy zbierze się Sejm.

 

Niewykluczone, że planowane na środę i czwartek posiedzenie Sejmu zostanie przełożone na inny termin, prawdopodobnie po 11 listopada.

 

Masowe protesty

 

Od 22 października w cały kraju trwają masowe protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych.

 

ZOBACZ: Lewica nie poprze projektu prezydenta ws. aborcji

 

TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

 

Propozycja prezydenta

 

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu.

 

Prezydent proponuje wprowadzenie do ustawy przepisu, że aborcja jest możliwa, jeśli "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne, upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

 

 

Po wtorkowych obradach Rady Liderów, szef koła Konfederacji Jakub Kulesza poinformował, że postanowiono nie przedstawiać stanowiska władz partii w tej sprawie.

 

- Zajmiemy się ponownie prezydenckim projektem, jeżeli znajdzie się w porządku obrad Sejmu. Będziemy go analizować i opiniować podczas prac koła parlamentarnego tak samo, jak w przypadku innych inicjatyw ustawodawczych- dodał.

dk/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie