Dwie osoby aresztowano po atakach w Wiedniu

Świat
Dwie osoby aresztowano po atakach w Wiedniu
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Jeden ze sprawców, 20-latek o korzeniach północnomaedońskich, był uprzednio karany na mocy przepisów o organizacjach terrorystycznych

Dwie osoby aresztowano w mieście Sankt Pölten w północno-wschodniej Austrii w związku z poniedziałkowymi atakami w Wiedniu, w wyniku których cztery osoby zginęły, a 17 zostało rannych - poinformowała agencja APA. Z rąk policji zginął również jeden z napastników.

Szef MSW Austrii Karl Nehammer poinformował, że jeden ze sprawców, 20-latek o korzeniach północnomaedońskich, uprzednio karany na mocy przepisów o organizacjach terrorystycznych, miał austriacki i północnomacedoński paszport. 

 

Siedem osób w ciężkim stanie

 

W zamachu zginęło pięć osób. W poniedziałek w nocy poinformowano o śmierci dwóch mężczyzn i kobiety, a we wtorek rano agencja Reutera przekazała wiadomość o zgonie kolejnej ofiary - kobieta w wieku 40-50 lat - która zmarła w szpitalu. Zastrzelono także zamachowca.

 

Siedem osób, z kilkunastu, które trafiły do szpitala z ranami postrzałowymi, jest w bardzo ciężkim stanie.

 

ZOBACZ: Al-Kaida grozi Emmanuelowi Macronowi

 

Wydawca austriackiego tygodnika "Falter" Florian Klenk podał na Twitterze, że sprawca jednego z poniedziałkowych zamachów w Wiedniu to 20-letni Kurtin S., który miał korzenie albańskie, ale urodził się i wychował w stolicy Austrii. Był znany krajowemu wywiadowi, gdyż był jednym z 90 austriackich islamistów chcących wyjechać do Syrii.

 

Klenk, który nie ujawnił swoich źródeł, powiadomił, że rodzice zamachowca pochodzili z Macedonii Północnej.

 

Depesza kondolencyjna prezydenta Andrzeja Dudy

 

Prezydent Andrzej Duda skierował depeszę kondolencyjną do Prezydenta Federalnego Republiki Austrii Alexandra Van der Bellena.

 

"Proszę pozwolić mi złożyć na Pańskie ręce wyrazy głębokiego ubolewania w związku z barbarzyńskim atakiem terrorystycznym w Wiedniu. W tym trudnym czasie Polacy solidaryzują się z Austriakami, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar i wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec tchórzliwych aktów przemocy motywowanych fanatyzmem i nienawiścią" - napisał w depeszy.

 

 

Prezydent dodał, że "Polska zawsze będzie stanowczo sprzeciwiać się wszelkim przejawom terroryzmu i przemocy. Zawsze też będziemy stali ramię w ramię ze wszystkimi, którzy – wyznając podobne wartości – chcą bronić dorobku kulturowego naszej cywilizacji". 

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie