Protestujący zablokowali Trasę Łazienkowską. Wielokilometrowe korki w Warszawie

Polska
Protestujący zablokowali Trasę Łazienkowską. Wielokilometrowe korki w Warszawie
Polsat News
Trasa Łazienkowska zablokowana. Kierowcy muszą przygotować się na kilka godzin utrudnień

Kilkanaście osób z grupy protestujących przeciw wyrokowi TK ws. aborcji zablokowało ruch w obie strony na Trasie Łazienkowskiej. - Trzy samochody zatrzymały się na Trasie Łazienkowskiej z jednej strony i trzy z drugiej strony jezdni - przekazał reporter Polsat News Grzegorz Łaguna. Kierowcy nie mają możliwości "ucieczki" w Aleje Ujazdowskie - tam też będą przechodzili protestujący.

- Kierowcy gaszą swoje silniki, widzą, że czeka ich długi postój, a samochodach mogą spędzić nawet kilka godzin - dodał reporter Polsat News.

 

ZOBACZ: "To jeden z głosów rozpoczynającej się dyskusji". Prof. Zimmer o inicjatywie prezydenta ws. aborcji

 

Korek po zachodniej stronie Wisły dochodzi aż do dzielnicy Ochota, z kolei po wschodniej do Grochowa.

 

Google Maps

Ogromne korki przy Dworcu Wileńskim

Warszawskie protesty nie skupiają się w jednym miejscu, zablokowanych jest wiele skrzyżowań. Nieprzejezdne jest centrum miasta – niezgadzający się z orzeczeniem TK ws. aborcji spacerują na Rondzie Dmowskiego wstrzymując ruch we wszystkich kierunkach.

 

ZOBACZ: Toruń: znicze przed biurem PiS i siedzibą Radia Maryja. Protestujący zostawili nekrolog

 

Utrudnienia są także na Pradze Północ. Policja próbowała rozbić blokadę przy Dworcu Wileńskim, gdzie tworzą się ogromne korki.

 

Minimum 30 minut odstać trzeba na Alei Szucha w okolicach Trybunału Konstytucyjnego, grupy protestantów blokują także przejazd na przez rondo Wiatraczna.

Kolejny dzień protestów

Jedna z największych blokad dotyczyła ronda de Gaulle'a. Po godz. 18 setki protestujących ruszyły z ronda w stronę placu Trzech Krzyży, by finalnie przejść przed Sejm.

 

ZOBACZ: Publikacja wyroku TK ws. aborcji. Kiedy nastąpi?

 

WIDEO: zobacz relację Grzegorza Łaguny z Trasy Łazienkowskiej

  

Na transparentach i banerach trzymanych przez protestujących widać hasła sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także krytykujące partię rządzącą. Wiele osób ma ze sobą lub na sobie symbole związane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.

 

Poniedziałek to kolejny dzień protestów w związku z orzeczeniem TK, które zapadło w czwartek 22 października.

 

Trybunał orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok zapadł w pełnym składzie z dwoma zdaniami odrębnymi.

 

bas/ml/sgo/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie