Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Massimo Percossi

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln - poinformowała w niedzielę agencja Reutera. W Europie na COVID-19 zmarło ponad 269 tys. chorych. Na kwarantannie jest szef Światowej Organizacji Zdrowia. Miał kontakt z osobą zakażoną. Śledź relację "minuta po minucie".

dk/hlk/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W poniedziałek wieczorem zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier Mateusz Morawiecki - przekazała Kancelaria Premiera.

O spotkaniu, w formie wideokonferencji KPRM poinformowało na Twitterze. "Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera" - napisano nad profilu Kancelaria Premiera.

Premier Gruzji Giorgi Gacharia zaraził się koronawirusem – poinformowała w poniedziałek służba prasowa rządu. 45-letni szef rządu czuje się dobrze i kontynuuje leczenie w warunkach domowych.

W autonomicznej prowincji Górna Adyga na północy Włoch wprowadzony będzie na trzy tygodnie lockdown. To pierwsza w kraju taka decyzja lokalnych władz w okresie nowej fali pandemii. Jest tam najwyższy w Italii wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

 

 

 

Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w poniedziałek, że w sobotę i niedzielę przetestowano na obecność SARS-CoV-2 prawie 3,63 mln, czyli dwie trzecie mieszkańców Słowacji. Testy wykazały 38 359 osób zakażonych, co stanowi 1,06 proc. testowanych.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 18 950 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 136 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Ponad połowa firm kosmetycznych mocno obawia się ewentualnego drugiego lockdownu, 40 proc. nie ma obaw o przyszłość - wynika z raportu „Branża kosmetyczna vs. COVID-19. Pół roku funkcjonowania w pandemii”, opracowanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.

2431 z 2940 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce – wynika z ostatnich danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 239 z 254 respiratorów.

Możliwości testowania na koronawirusa w Belgii znacznie wzrosły od poniedziałku dzięki otwarciu pierwszych trzech z ośmiu tzw. superlaboratoriów - w Gandawie, Leuven i Mons. Mają one odciążyć laboratoria kliniczne i umożliwić ponowne badanie ludzi bez objawów.

Jak podaje telewizja VRT, każde z nich będzie mogło przeprowadzić 7 tys. testów dziennie.

W najbliższych dniach Wojewoda Mazowiecki planuje poszerzyć bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 3 tys. miejsc; sukcesywnie zwiększana zostanie też baza łóżek respiratorowych - przekazał w poniedziałek Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, w poniedziałek, 2 listopada 2020 r. w trybie stacjonarnym pracowało 14 599 (95,7 proc.) przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

 

Funkcjonowanie przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego – stan na 2 listopada

 

- 14 599 – tryb stacjonarny (95,7 proc. wszystkich);

- 345 - tryb mieszany (2,2 proc. wszystkich);

- 316 - tryb zdalny (2,1 proc. wszystkich).

 

Ponadto 12 818 (95,2 proc.) szkół podstawowych w zakresie nauki klas I-III pracowało dziś w trybie stacjonarnym. 645 (4,8 proc.) funkcjonowało w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Samorządowcy oraz handlowcy zarzucają rządowi tworzenie sprzecznych ograniczeń sanitarnych. Protestują przeciwko zamykaniu od wtorku sklepów z produktami, które nie są niezbędne do życia, czy półek w supermarketach z produktami innymi niż żywnościowe.

Na terenie zajezdni Tramwajów Warszawskich przy ul. Woronicza na Mokotowie utworzono stację dezynfekcji karetek pogotowia – poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz. Uruchomienie kolejnych stacji planowane jest w najbliższym czasie – zapewnił.

233 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono ponad 22 tys. następnych zakażeń koronawirusem, ale przy mniejszej liczbie testów. Wykonano ich 135 tys., o ponad 40 tys. mniej niż dzień wcześniej, gdy wykryto prawie 30 tys. infekcji.

Kolejne dwa punkty, w tym samochodowy drive-thru, pobierania wymazów na obecność SARS - CoV 2 powstają w Elblągu. Pacjenci będą mieli więc możliwość wyboru miejsca, gdzie wykonywane jest badanie - podał w poniedziałek elbląski urząd miasta.

W poniedziałek w szpitalach woj. pomorskiego zajętych jest 708 z 1260 łóżek dla chorych na COVID-19. W użyciu są także 54 z 63 respiratorów. Tego dnia w regionie potwierdzono 967 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Region Asturii, na północy Hiszpanii, jako pierwsza wspólnota autonomiczna tego kraju ogłosił w poniedziałek lockdown. Zacznie on obowiązywać w nocy z wtorku na środę.

To próba, jakiej Niemcy nie przeżywali od czasów II wojny światowej, i od nas wszystkich zależy, czy listopad będzie punktem zwrotnym w rozwoju pandemii koronawirusa - powiedziała kanclerz Angela Merkel w poniedziałek, uzasadniając decyzję władz o nowych ograniczeniach.

Na Warmii i Mazurach wolnych jest 465 łóżek specjalistycznych i 38 respiratorów dla pacjentów chorych na COVID 19 – podały w poniedziałek służby wojewody. W regionie przybyło w poniedziałek 582 zakażonych koronawirusem.

W woj. kujawsko-pomorskim zajęte są 942 z 1387 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – poinformował urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolnych jest 26 ze 112 respiratorów dla zakażonych koronawirusem.

W woj. pomorskim pod kontrolą służb sanitarnych jest 315 ognisk zakażeń koronawirusem. Związane są one najczęściej z zakładami pracy, w tym ze szkołami i szpitalami. W poniedziałek w regionie potwierdzono 967 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

2044 łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego 1253 łóżka są zajęte - wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Powrót niedziel handlowych poprawi bezpieczeństwo epidemiczne - powiedziała PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz, odnosząc się do zapowiedzi wicepremiera Gowina o ewentualnych zmianach w handlu w związku z rozwojem epidemii w Polsce.

Prototyp szczepionki przeciw koronawirusowi niemieckiej firmy CureVac wywołał u pacjentów w pierwszej fazie badań produkcję neutralizujących przeciwciał na poziomie podobnym do osób po poważnej infekcji - poinformowała w poniedziałek firma.

Liczba łóżek przygotowanych w szpitalach woj. śląskiego dla chorych na COVID-19 przekroczyła w weekend 2 tys. W poniedziałek rozpoczęto też prace przy budowie szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie tam 500 łóżek.

Według informacji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie są zajęte 443 szpitalne łóżka covidowe na ogólną liczbę 806 dostępnych. Na pacjentów czeka jedenaście respiratorów.

W szpitalach woj. świętokrzyskiego jest ponad 160 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich tych chorych przygotowano ponad 994 miejsca.

W województwie wielkopolskim jest obecnie wolnych 100 respiratorów i 490 łóżek covidowych – poinformował PAP w poniedziałek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Prawie 700 łóżek dla chorych na COVID-19 jest zajętych w Zachodniopomorskiem - poinformował w poniedziałek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wolnych jest 15 respiratorów.

Za przejście na zdalne nauczanie wszyscy zapłacą wysoką cenę społeczną - oświadczył prezes włoskiego stowarzyszenia dyrektorów szkół Antonello Giannelli. Tak skomentował w poniedziałek zapowiedź rządu, który przewiduje zamknięcie szkół średnich.

Co najmniej o 10 ma w najbliższych dniach wzrosnąć w Podlaskiem liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 – zapowiedział w poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Chodzi raczej o przesunięcia w przeznaczeniu tych urządzeń w szpitalach, a nie o zakup kolejnych.

Prezydent USA Donald Trump zasugerował w niedzielę na wiecu wyborczym na Florydzie, że po wyborach prezydenckich zwolni swojego najbardziej znanego doradcę ds. pandemii, dr. Anthony'ego Fauciego. Fauci przedstawia obecną sytuację epidemiczną w USA jako bardzo złą.

W regionie łódzkim jest 90 gotowych do pracy respiratorów i 144 wolne łóżka covidowe – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

We wszystkich szpitalach w woj. lubelskim dla pacjentów zarażonych koronawirusem są 1534 łóżka, w tym 1297 jest zajętych – poinformował Lubelski Urząd Wojewódzki. Liczba łóżek jest stale powiększana.

Grecja wprowadza dwutygodniowy lockdown w regionach Saloniki i Serres na północy kraju, aby zwolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Stelios Pecas.

Wobec 388 tys. kontroli osób skierowanych na kwarantannę w ok. 600 przypadkach policjanci stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych; za niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa nałożyli 1960 mandatów – to bilans niedzielnych działań funkcjonariuszy.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer udała się na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony.

Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiła dla lekarzy i lekarzy dentystów program „Test dla lekarza”, w ramach którego dofinansuje wykonanie testów na obecność SARS-Cov-2. Od poniedziałku lekarze mogą się zgłaszać w kilkunastu wielkopolskich punktach pobrań.

Władze Iranu zgłosiły w poniedziałek rekordową liczbę 440 zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym najbardziej dotkniętym nią kraju Bliskiego Wschodu wzrosła do 35 738.

Szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie gotowy za trzy tygodnie – zadeklarowali w poniedziałek wojewoda śląski i generalny wykonawca. Znajdzie się tam 500 miejsc, w tym 100 łóżek respiratorowych.

W szpitalach na Podkarpaciu jest 1688 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 1079 z nich – poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza pomocnego w leczeniu chorych na COVID-19. W środę będzie można zrobić to również przy szpitalu w Brzesku.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł ks. dr Artur Filipiak posługujący w poznańskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP. Kapłan był zakażony koronawirusem. Miał 45 lat.

Dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju zaapelował o pomoc przy hospitalizacji pacjentów znajdujących się w placówce. W sumie z powodu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 z pracy wykluczonych zostało około 70 pielęgniarek i lekarzy.

Przez weekend w Szwajcarii potwierdzono 21 842 nowe zakażenia koronawirusem, a w Liechtensteinie 84 - poinformował w poniedziałek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG) w poniedziałek. Zmarły 93 zakażone osoby.

Finalna wersja pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2, opracowanego przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępna na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.

W łódzkich placówkach edukacyjnych potwierdzono 57 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek biuro prasowe prezydent Łodzi.

Decyzja o podpisaniu umowy na respiratory w połowie kwietnia była racjonalna, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i braki sprzętu na całym świecie – opisał okoliczności towarzyszące podpisaniu umowy rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Średnio ponad 15,5 tys. osób dziennie uzyskiwało pozytywny wynik testu na koronawirusa w Belgii w ciągu ostatniego tygodnia - podały władze w poniedziałek. Tego dnia kraj wprowadził też nowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii.

Główny Inspektor Sanitarny opublikował nową definicję przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 – podał na swojej stornie GIS.

Rząd Włoch wprowadzi ograniczenie podróży do i z regionów o wysokim ryzyku zakażeń koronawirusem oraz nakaże zamknięcie centrów handlowych w weekendy - zapowiedział w poniedziałek w Izbie Deputowanych premier Giuseppe Conte. Zamknięte zostaną muzea i wystawy.

Z powodu zapełnienia łóżek dla pacjentów z COVID-19 i obserwacyjnych w izbie przyjęć dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 wstrzymane zostały przyjęcia w tym zakresie – podał szpital w Żywcu. Placówka przyjmuje pacjentów na inne oddziały.

Ponad trzysta nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ciągu minionego tygodnia w czterech spółkach węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się niespełna pół tysiąca górników, a około 900 objęto kwarantanną. Mimo wzrostu zachorowań kopalnie pracują normalnie.

Czechy, Albania, Czarnogóra oraz Macedonia Północna to kraje, które NATO wspiera respiratorami i środkami medycznymi ze swoich zapasów - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

W piątek do Skopje dostarczono 60 respiratorów w ramach wsparcia NATO w walce z pandemią koronawirusa państw należących do Sojuszu. Taka sama liczba urządzeń została dostarczona wcześniej do Czech.

Od poniedziałku w Belgii obowiązują nowe, zaostrzone środki z powodu Covid-19. Zamknięte są wszystkie sklepy oprócz spożywczych i aptek. W kraju rośnie liczba zakażeń koronawirusem, więc władze zdecydowały się na wprowadzenie bardziej restrykcyjnych obostrzeń na 6 tygodni.

Położone w Peru Machu Picchu, najbardziej znany zabytek kultury Inków, zostało ponownie otwarte dla zwiedzających - informuje w poniedziałek BBC. Machu Picchu zamknięto dla turystów w marcu w związku z pandemią koronawirusa.

Trzy miliony osób we Włoszech nie stosują się do wymogu kwarantanny - takie są obliczenia komitetu naukowo-technicznego, który doradza rządowi w sprawie zasad walki z pandemią. Dane te przypomina się w poniedziałek tuż przed ogłoszeniem nowych restrykcji.

Rada Ministrów ma ogłosić następny pakiet przepisów zaostrzających kroki, które obowiązują od 26 października.

Po dniach wolnych z okazji Wszystkich Świętych we Francji w poniedziałek 12 mln uczniów wróciło do szkół w czasie rozprzestrzeniającej się pandemii Covid-19 i podwyższonego zagrożenia terrorystycznego. W szkołach złożono hołd zamordowanemu nauczycielowi Samuelowi Paty’emu.

Zaostrzony protokół sanitarny wymaga, aby nawet 6-letnie dzieci nosiły maseczki przez cały czas pobytu w szkole.

Posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba poinformowali, że uruchamiają serwis internetowy, gdzie będzie można zgłaszać nieprawidłowości związane z walką z COVID-19. Posłowie nie zostali w poniedziałek wpuszczeni do MZ, gdzie chcieli uzyskać informacje dot. rozliczenia umowy na zakup respiratorów.

W Radomiu powstanie szpital tymczasowy - poinformował w poniedziałek mediach społecznościowych wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Prezydent miasta Radosław Witkowski zadeklarował gotowość współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Kilka oddziałów szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej, zgodnie z decyzją wojewody śląskiego, dostosowano do hospitalizacji wyłącznie osób chorych na COVID-19 – podała w poniedziałek rzecznik placówki Anna Szafrańska. Normalnie pracują poradnie.

Docelowo w szpitalu powstanie 128 miejsc dla pacjentów z COVID-19.

W ciągu ostatniej doby w Indiach na Covid-19 zmarło 496 osób, potwierdzono także 45 231 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w poniedziałek rano ministerstwo zdrowia. Liczba nowych zakażeń i zgonów stopniowo spada od połowy września.

Od początku epidemii w tym kraju koronawirusem zakaziło się ponad 8,2 mln osób, z których 91,68 proc., czyli ponad 7,5 mln wyzdrowiało, a 122 607 zmarło.

W Wielkiej Brytanii opracowano błyskawiczny test oddechowy wykrywający COVID-19 w ciągu zaledwie kilku sekund. Jego dokładność ocenia się na 80 proc. Obecnie jest testowany w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Ostatniej doby wykonano ponad 65 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie przebadano dotąd blisko 4 mln 650 tys. osób.

W Czechach zwalnia przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych ministerstwa zdrowia. W niedzielę wykryto 6542 infekcje, 760 mniej niż przed tygodniem. Bilans ofiar epidemii powiększył się o 111, do 3429.

Aktualnie w Czechach jest ponad 180 tys. zakażonych osób. Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się łącznie 341 644 osób, z których 157 418 wyzdrowiało.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poddał się samoizolacji po kontakcie z osobą zakażoną Covid-19. Swoje obowiązki będzie pełnił zdalnie.

Brytyjski William, książę Cambridge miał zachorować na COVID-19 w kwietniu 2020 r. - donoszą brytyjskie media powołując się na źródła z Pałacu Kensington. Rodzina królewska nie informowała wcześniej o jego zakażeniu koronawirusem.

Organizatorzy trwających od 116 dni antyrządowych demonstracji w Bułgarii poinformowali w niedzielę o ich zakończeniu z powodu epidemii koronawirusa, jednak zapowiedzieli inną formę protestu. Demonstranci domagają się m.in. ustąpienia premiera Bojko Borisowa i rozpisania nowych wyborów.

Mamy 15 5578 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyją 92 kolejne osoby. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 395 tys. 480. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 5 875 osób.

W szpitalach przebywają 17 223 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 1453 są podłączone do respiratorów – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 wolne pozostają 7 584 łóżka i 463 respiratory.

W Rosji czwarty dzień z rzędu wykryto ponad 18 tys. zakażeń koronawirusem; zarejestrowano 18 257 infekcji - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z epidemią. Dzień wcześniej sztab informował o 15 665 infekcjach, co było najwyższym dotąd wskaźnikiem.

Zmarło od niedzieli 238 osób. Ogólna liczba zakażonych wynosi teraz 1 655 038, a zgonów - 28 473.

Największy przyrost liczby zgonów na Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; zmarło 70 osób cierpiących na tę chorobę – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawirusa.

Stwierdzono też 3581 nowych zakażeń koronawirusem, podnosząc łączną liczbę infekcji od początku epidemii do 82 780. 1889 chorych na Covid-19 zmarło, a ponad 20 tys. wyzdrowiało.

W sumie w ramach wszystkich tarcz - antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy przeznaczono 149,42 mld zł - podał w poniedziałek resort rodziny. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wyniosło 17,5 mld zł.

Ograniczanie liczby przyjmowanych przez laboratoria próbek staje się normą. Wielu pacjentów czeka na wynik testu na koronawirusa nawet przez 7-8 dni, bo laboratoria coraz częściej nie nadążają z przerobieniem wymazów, dlatego nie chcą przyjmować więcej próbek.

Ratunkiem mają być testy antygenowe, ale lista problemów jest bardzo długa - podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". 

Więcej informacji tutaj.

 

Sytuacja wymyka albo już wymknęła się spod kontroli. Liczba nowych zakażeń jest bardzo wysoka, a oficjalne statystyki nie oddają faktycznej skali problemu - oceniła dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik, specjalista chorób zakaźnych.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 12 097 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło kolejnych 49 osób.

W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 545 027 przypadków koronawirusa. Zmarło w tym kraju 10 530 osób.

Zwiedzanie oddziału szpitalnego, gdzie leżą chorzy na Covid-19 - taką prowokacyjną propozycję przedstawił ordynator oddziału reanimacji z Piemontu na północy Włoch tym, którzy nie wierzą w pandemię. O jego radykalnej formie zwalczania fake newsów informują media. 

Więcej informacji tutaj

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 10 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 190 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii zdiagnozowano ponad 5,5 mln infekcji Covid-19. 160 074 osoby zmarły.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w niedzielę, że ostatnio kontaktował się z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Podkreślił, że czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów Covid-19.

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln - poinformowała w niedzielę agencja Reutera. Na kontynencie zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji odnotowano 22 proc. z 46,3 mln wszystkich infekcji na świecie.

W Europie na Covid-19 zmarło ponad 269 tys. chorych - 23 proc. z blisko 1,2 mln ofiar pandemii na całym świecie - wylicza agencja.

Brytyjski premier Boris Johnson zamierza zapewnić posłów, że mający się rozpocząć w czwartek ogólnokrajowy lockdown skończy się 2 grudnia - ujawniła w niedzielę wieczorem stacja Sky News.

Ponad 70 osób zostało zatrzymanych w niedzielę przez policję w Hiszpanii w kilku miastach kraju podczas protestów przeciwko restrykcjom epidemicznym. Służby medyczne szacują, że do niedzielnego wieczoru rannych zostało 30 osób.

Transport for London (TfL), publiczna spółki zarządzająca komunikacją w brytyjskiej stolicy, dostanie od rządu pomoc finansową w wysokości 1,8 mld funtów, która pozwoli na funkcjonowanie metra i autobusów w Londynie do marca 2021 r. - poinformowano w niedzielę.

Pomoc finansowa od rządu - już druga w tym roku - była konieczna w związku ze spadkiem przychodów w efekcie zmniejszonej liczby pasażerów, co z kolei było spowodowanie restrykcjami wprowadzonymi w celu zatrzymania koronawirusa.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova uznała, że powszechne testy na koronawirusa prowadzone w czasie weekendu, które zakończyły się w niedzielę o godz. 22.00, były dobrze przeprowadzone. Według ministra obrony Jaroslava Nad’a uczestniczyły w nich ponad 3 miliony Słowaków.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie