Koronawirus w Polsce. Ponad 17 tys. nowych przypadków zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Ponad 17 tys. nowych przypadków zakażeń
Polsat News
Koronawirus w Polsce. Ponad 17 tys. nowych przypadków zakażeń

W Polsce jest 17 tys. 171 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W sumie zakażonych w Polsce zostały 379 tys. 902 osby. Zmarły w ciągu doby 152 osoby. 20 z nich na COVID-19, a 132 chorych z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami. Łączna liczba zmarłych to teraz 5 783.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (2380), lubelskiego (1768), kujawsko-pomorskiego (1734), łódzkiego (1670), śląskiego (1493), małopolskiego (1480), podkarpackiego (1241), pomorskiego (1020), wielkopolskiego (843), zachodniopomorskiego (711), podlaskiego (644), warmińsko-mazurskiego (539), dolnośląskiego (524), opolskiego (461), lubuskiego (401) i świętokrzyskiego (262).

 

ZOBACZ: Koronawirus na Mazowszu. Zostało dziewięć wolnych respiratorów

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują 16 tys. 427 łóżek. Zajętych jest 1371 respiratorów.

 

Kwarantanną objętych jest 439 tys. 159 osób, a nadzór sanitarno-epidemiologiczny ma 48 tys. 301 osób. 

 

Rząd zamknął wszystkie cmentarze


- Podjęliśmy decyzję, że zarówno w dzień poprzedzający, jak i we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Tradycja jest mniej ważna niż życie - dodał szef rządu. Decyzja ta oznacza, że 31 października oraz 1 i 2 listopada wstęp na nekropolie nie będzie możliwy.

 

ZOBACZ: Wszystkich Świętych. Rząd podjął decyzję ws. cmentarzy


W Dniu Wszystkich Świętych 1 listopada na cmentarzach nie ma mszy świętych i procesji. Decyzja władz nie dotyczy uroczystości pogrzebowych. Nowe regulacje obowiązują - rozporządzenie ws. zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. 

 

Nowa strategia walki z pandemią w Polsce

 

Resort zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza jej wersja ma być przygotowana w nadchodzącym tygodniu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zapowiedział w piątek m.in. wprowadzenie rozwiązania, aby współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu na SARS-CoV-2, nie musieli czekać na informację z sanepidu o kwarantannie, lecz byli nią obejmowani automatycznie. Zapowiedział również, że testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR.

 

ZOBACZ: Morawiecki: pierwsze szczepionki na koronawirusa będą w styczniu

 

Zapowiedział także, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry - urządzenia do pomiaru saturacji krwi. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Minister mówił o tworzeniu szpitali tymczasowych i o zwiększaniu liczby miejsc w izolatoriach. Minister Niedzielski poinformował w piątek, że ogłoszone przez niego zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.

zdr/ polsatews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie