Komisja Europejska: ruszył drugi etap procedury wobec Polski. Chodzi o zmiany w sądach

Polska
Komisja Europejska: ruszył drugi etap procedury wobec Polski. Chodzi o zmiany w sądach
Pixabay/NomeVisualizzato
Ustawa wprowadzona w lutym podważa niezawisłość polskich sędziów - uważa Komisja Europejska

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że przechodzi do drugiego etapu procedury wobec Polski w związku z ustawą wprowadzającą zmiany ws. dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu ub.r. przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa Unii Europejskiej.

Komisja Europejska uruchomiła procedurę w kwietniu i dała Polsce dwa miesiące na odpowiedź. Władze w Warszawie przekazały swoje stanowisko, ale Bruksela uznała, że nie odpowiada ono na jej zastrzeżenia.

 

ZOBACZ: KE uruchamia procedurę wobec Polski ws. sądownictwa

 

- Komisja podjęła dziś decyzję o kolejnym kroku na rzecz ochrony niezawisłości sędziów w Polsce. Postanowiliśmy kontynuować postępowanie o naruszenie w związku z tzw. ustawą kagańcową. W kontaktach z polskimi władzami wyrażałem już kilkakrotnie głębokie zaniepokojenie wpływem tej ustawy na wymiar sprawiedliwości. Nadal podważa ona niezawisłość polskich sędziów - stwierdził komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

 

KE: regulacje uniemożliwiają sędziom stosowanie niektórych unijnych przepisów

 

Sprawa dotyczy pakietu zmian, który pojawił się w odpowiedzi na zaostrzenie sporu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości i kwestionowanie statusu sędziów wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

 

ZOBACZ: Raport Komisji Europejskiej o Polsce. Zastrzeżenia do reformy sądownictwa, mediów i CBA

 

Ustawa, która weszła w życie w lutym br., przewiduje m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.

 

Komisja oceniła, że regulacje te uniemożliwiają sądom bezpośrednie stosowanie niektórych przepisów prawa UE, które chronią niezależność sądownictwa. Skrytykowane zostało też ustawowe blokowanie składania wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE w tej kwestii.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie