Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Radek Pietruszka
Na zdjęciu: pracownik szpitala dla osób starszych pobiera próbkę do badań pod kątem obecności koronawirusa w tureckim Stambule

W Stanach Zjednoczonych dzienny przyrost przypadków koronawirusa przekroczył po raz pierwszy 90 tysięcy. Ponadto, zmarło tam ponad 1 tys. pacjentów zmagających się z Covid-19. Pandemia nie stopuje również w Ameryce Południowej. Brazylia poinformowała o 26 106 kolejnych infekcjach SARS-CoV-2. Natomiast we Francji wirusem z Wuhan zakaziło się niemal 50 tys. nowych osób.

To, co najważniejsze o koronawirusie w relacji "minuta po minutę" na polsatnews.pl: 

wka/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W piątek odnotowano 26 629 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. To rekord zakażeń od początku pandemii. Zmarły 202 osoby. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 5351. Rząd zdecydował, że cmentarze od 31 października do 2 listopada pozostaną zamknięte. - Tradycja jest mniej ważna niż wasze życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział pojawienie się szczepionki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 30 października


Mam pozytywny wynik badania na obecność SARS-CoV-2 - poinformował w piątek wieczorem na jednym z portali społecznościowych benedyktyn z Tyńca ojciec Leon Knabit. Dodał, że obecnie przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Krakowie.

Władze Waszyngtonu apelują, by w tym roku zachować szczególną ostrożność w trakcie świętowania Halloween, które przypada na sobotę. Apelują o zakładanie maseczek, dezynfekowanie rąk i kreatywność przy rozdawaniu cukierków.

Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

W Irlandii po raz pierwszy od sierpnia średnia tygodniowa liczba wykrytych zakażeń koronawirusem spadła, a wskaźnik reprodukcji wirusa R wynosi ok. 1, co znaczy, że epidemia przestała się rozszerzać - poinformowały w piątek władze medyczne.

W ciągu ostatniej doby resort zdrowia Hiszpanii zanotował rekordową liczbę zakażeń koornawirusem – ponad 25,5 tys. Nienotowaną wcześniej liczbę infekcji potwierdzono też w piątek w Portugalii – 4,6 tys. W obu krajach to drugi dzień rekordowych zakażeń.

Belgia, gdzie stale rośnie liczba zakażonych koronawirusem, zdecydowała się na "ostrzejszą izolację" na sześć tygodni, traktując ją jako "ostateczny środek", aby spowolnić pandemię - ogłosił w piątek premier Alexander De Croo. Od poniedziałku zamknięte będą "niepodstawowe" biznesy, oprócz branży spożywczej i farmaceutycznej; przedsiębiorstwa będą musiały, tam, gdzie to możliwe, wprowadzić telepracę.

Pierwszy od 61 lat wielki słownik angielsko-irlandzki oficjalnie zaprezentowano w piątek w Dublinie. W stosunku do poprzedniego wydania został uzupełniony o takie zwroty jak komputer, ale też najnowsze jak koronawirus, fake news czy dystans społeczny.

Premier Laosu Thongloun Sisoulith zapowiedział w piątek budowę infrastruktury wokół budowanych przez Chiny szlaków komunikacyjnych. Ma to pomóc w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią. Premier oznajmił, że zbudowana zostanie hydroelektrownia i kopalnia. Ponadto zwiększone zostaną inwestycje w produkcję, rozwój przemysłu przetwórczego i usług wzdłuż budowanych przez Chiny szlaków komunikacyjnych – poinformował dziennik "Vientiane Times".

W piątek, według informacji uzyskanych od kuratorów oświaty, w trybie mieszanym pracowało 510 przedszkoli oraz placówek wychowania przedszkolnego, 483 pracowały zdalnie, reszta  - 14 258 placówek pracowało stacjonarnie - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Czescy posłowie wyrazili zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z pandemią SARS-CoV-2, do 20 listopada br. Rząd chciał, aby obowiązywał on do 3 grudnia. Premier Andrej Babisz, broniąc wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego 5 października, o kolejny miesiąc, mówił, że sytuacja w Czechach pozostaje krytyczna, a stan nadzwyczajny jest potrzebny, ponieważ do jego zapisów odwoływano się, wprowadzając obowiązujące restrykcje. Dotyczy to m.in. ograniczeń związanych z przemieszczaniem się lub dotyczących handlu i usług.

Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Piłkarz Juventusu Turyn Cristiano Ronaldo uzyskał negatywny wynik testu na COVID-19. Słynny Portugalczyk z powodu zakażenia koronawirusem nie grał od ponad dwóch tygodni, opuścił m.in. środowy mecz Ligi Mistrzów z Barceloną. "Cristiano Ronaldo przeszedł dzisiaj test, którego wynik był negatywny. To oznacza, że zawodnik wyzdrowiał (...) i nie podlega już systemowi izolacji domowej" - oświadczył w piątek Juventus.

Do dwóch lat więzienia grozi 43-letniemu pracownikowi firmy zajmującej się wywozem odpadów w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). W kwietniu mężczyzna opublikował w internecie dane adresowe ok. 300 osób objętych kwarantanną – przekazała w piątek  prokuratura.

1761 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w woj. śląskim – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W regionie mają wkrótce powstać 3 szpitale polowe. Obecnie jest blisko 2 tys. łóżek w szpitalach dla chorych na COVID-19.

 

Tylko trzy respiratory dla pacjentów z koronawirusem były w piątek wolne w szpitalach w Podlaskiem – zaktualizował wcześniejsze dane Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 24 405 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 274 kolejne zgony z powodu Covid-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd. Liczba stwierdzonych zakażeń jest wyższa o 1340 od tej z czwartku i jest trzecim co do wielkości dobowym bilansem od początku epidemii. Od rekordu z 21 października jest niższa o 2283.

W woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 775 z 1431 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – poinformował urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolne są 32 z 108 respiratorów dla zakażonych koronawirusem.

Uczniowie starszych klas oraz nauczyciele na tych obszarach Szkocji, gdzie obowiązują dwa najwyższe poziomy restrykcji koronawirusowych, powinni mieć zasłonięte twarze także w czasie lekcji - poinformował w piątek rząd szkocki

Dzięki szybkim testom antygenowym będziemy mogli w szpitalach szybko odróżnić pacjenta zakażonego koronawirusem od pacjentów, którzy nie są zakażeni – wskazał członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek na konferencji prasowej, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR. Mówił, że do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać potwierdzający zakażenie test PCR.

199 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzonych zostało 31 084 nowych zakażeń koronawirusem. Eksperci alarmują, że w kraju doszło do raptownego pogorszenia się sytuacji, która w krótkim czasie może stać się krytyczna. W porównaniu z czwartkiem zarejestrowano rekordowy wzrost nowych przypadków; dzień wcześniej zanotowano ich około 26 tysięcy. Drugi rekord to dobowa liczba wykonanych testów: 215 tysięcy. Po raz pierwszy z rządu płyną głosy o możliwym lockdownie - informują media.

Premier Indii Narendra Modi zapowiedział, że wszyscy Indusi zostaną zaszczepieni, kiedy szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna. Pierwsza grupa 250-300 mln obywateli ma ją otrzymać do lipca 2021 r., a szczepienia mają się przeciągnąć do 2022 r. - Chciałbym zapewnić naród, że jak tylko szczepionka (przeciw koronawirusowi - red.) będzie dostępna, wszyscy zostaną zaszczepieni. Nikt nie zostanie pominięty - powiedział Modi w wywiadzie dla dziennika "The Economic Times". "Oczywiście jest możliwe, że na początku skupimy się na ochronie najsłabszych i osób na linii frontu (walczących z epidemią - red.) - dodał.

Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

W szpitalach woj. świętokrzyskiego jest około 130 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich tych chorych przygotowano ponad 920 miejsc.

Nowy minister zdrowia Czech Jan Blatny powiedział w piątek, że w kraju prawdopodobnie widoczny jest początek spowolnienia epidemii Covid-19. Ostrzegł, że w żadnym przypadku nie można jeszcze mówić o sukcesie. Jego zdaniem rezerwy miejsc w szpitalach są wystarczające. - To, co się teraz dzieje, to prawdopodobnie początek spowolnienia. Jeżeli to będzie kontynuowane, zwyciężymy. Jeszcze nie wygraliśmy – powiedział na konferencji prasowej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powinna zostać szybko zreformowana, uzyskać więcej uprawnień do radzenia sobie z pandemiami i ujawnić braki w stanach zagrożenia zdrowia w państwach do niej należących - zgodzili się w piątek unijni ministrowie zdrowia.

1855 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego 1017 łóżek jest zajętych - wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Prowadzona przez brytyjski rząd akcja dofinansowania zniżek na jedzenie poza domem, której celem była pomoc dla sektora gastronomicznego, przyczyniła się do znaczącego wzrostu zakażeń koronawirusem - wynika z opublikowanego w piątek badania.

Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Warwick, od 8 proc. do 17 proc. wykrytych ognisk w tym czasie może mieć związek z rządową akcją "Eat Out to Help Out". Badanie wykazało, że na obszarach, gdzie zaobserwowano wysokie zainteresowanie programem, około tydzień po jego rozpoczęciu nastąpił wzrost liczby nowych zakażeń. Natomiast tydzień po jego zakończeniu na tych samych obszarach miał miejsce zauważalny spadek infekcji.

W woj. warmińsko-mazurskim pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują około 44 proc. przygotowanych dla nich łóżek w szpitalach i ponad 47 proc. respiratorów – wynika z danych przekazanych w piątek PAP przez służby wojewody.

W ciągu dwóch miesięcy liczba zakażeń koronawirusem we Włoszech wzrosła ponad cztery razy - podkreślono w ogłoszonym w piątek raporcie Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie. Eksperci ostrzegają, że tempo przyrostu infekcji jest wysokie. W analizie danych obrazujących przebieg epidemii w kraju podkreśla się, że w okresie między końcem września a końcem października zanotowano 504 przypadki zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy między 29 sierpnia a 27 września wskaźnik ten wynosił 111 na 100 tys. osób.

- Pierwsze szczepionki prawdopodobnie będą dostępne już w styczniu 2021 r. - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji. Na początku mają one być dostępne dla osób z grupy ryzyka, na zasadzie dobrowolności. - Później dla każdego, kto chce - wyjaśniał. Premier podkreślił, że "druga fala epidemii jest gorsza od pierwszej" oraz że "popełniono różne błędy".

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 1445 łóżek, w tym zajętych jest 1102 - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Baza łóżkowa jest stale powiększana. 

W ostatnich dniach z powodu Covid-19 zmarło dwóch merów ukraińskich miast. Obaj byli liderami niedzielnych wyborów lokalnych, w związku z czym w ich miastach konieczne będzie przeprowadzenie powtórnego głosowania. Jak informuje w piątek portal Ukraińska Prawda, nocą z wtorku na środę do szpitala w ciężkim stanie trafił mer miasta Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim Ołeh Bondarenko. Mężczyzna zmarł w czwartek. Był merem miasta od 2015 roku i w niedzielnych wyborach lokalnych wywalczył reelekcję.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) na 59 łóżek dla zakażonych koronawirusem w piątek przebywało 88 pacjentów. Placówka uruchomiła izolatorium na 76 łóżek w ośrodku wypoczynkowym w Koszelówce.

Rząd stracił panowanie nad pandemią - uważają stołeczni radni Nowoczesnej. "Decyzje, które podejmuje, uderzają w najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Warszawy – chorych i seniorów, którzy są chorzy na przewlekłe choroby" - podkreślił w piątek Sławomir Potapowicz.

Katowice, Pyrzowice i Bielsko-Biała – to miejscowości w Śląskiem, gdzie powstaną tymczasowe szpitale polowe. Do końca tygodnia ma być sfinalizowana umowa ws. stworzenia pierwszej takiej placówki z zarządcą Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

- Podjęliśmy decyzję, że zarówno w dzień poprzedzający, jak i we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Tradycja jest mniej ważna niż życie - dodał.

W ciągu doby do piątku rano w Szwajcarii zmarło kolejnych 51 osób z potwierdzoną infekcją koronawirusową, zwiększając do 2035 łączną liczbę przypadków śmiertelnych wśród zakażonych - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Oznacza to szybki wzrost dobowej liczby zgonów, których dzień wcześniej było 31, dwa dni wcześniej 24, a przez całe dwa ostatnie tygodnie 204.

Fot. PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Według ostatnich informacji ze strony opolskiego urzędu wojewódzkiego w regionie na 761 łóżek "covidowych" zajętych jest 440 łóżek. Z ogólnej liczby 35 respiratorów zajętych jest 27 urządzeń.

Na terenie woj. podkarpackiego obecnie znajdują się 1523 łóżka dla chorych na COVID-19, z których 88 to łóżka respiratorowe. Wolnych łóżek covidowych jest 679, w tym 8 respiratorowych.

"Dotarła do nas tragiczna wiadomość o śmierci Maestro Alexandra Vedernikova, który za kilka miesięcy miał objąć funkcję szefa dyrygenta Sinfonii Varsovii. To niepowetowana strata dla nas i całego muzycznego świata" - podano w piątek na stronie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Alexander Vedernikov zmarł w wieku 56 lat z powodu zakażenia koronawirusem.

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro i dwukrotny (w dwóch wagach) mistrz świata w judo Lukas Krpalek uporał się z koronawirusem. Czech miał negatywny wynik testu – poinformował trener reprezentacji Petr Lacina. Jedynym objawem choroby Krpalka był kaszel.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oceniła w piątek, że zaplanowane na weekend przebadanie setek tysięcy osób pod kątem koronawirusa jest niemożliwe do zrealizowania. Premier Igor Matovicz potwierdził, że w punktach odbioru próbek brakuje około 40 proc. lekarzy.

2072 z 2519 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce – wynika z ostatnich danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 209 z 224 respiratorów.

Od początku tygodnia część małopolskich pacjentów covidowych trafia do nowego szpitala tymczasowego urządzonego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Druga taka lecznica powstaje w krakowskiej hali Expo – ma tam być 400 łóżek.

Decyzją wojewody szpital powiatowy im. Chałubińskiego w Zakopanem ma leczyć tylko pacjentów z COVID-19. Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego obawiają się, że zostaną bez opieki szpitalnej. Dyrekcja placówki negocjuje co do dalszego funkcjonowania – powiedziała w piątek wicedyrektor szpitala dr Małgorzata Czaplińska.

Władze stolicy Bułgarii poinformowały w piątek, że wprowadzą godzinę policyjną dla lokali gastronomicznych i rozrywkowych, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii. Decyzję podjęto, ponieważ nie wszystkie nocne kluby i dyskoteki przestrzegały restrykcji.

Burmistrz Sofii Jordanka Fandykowa zastrzegła, że nie chodzi o godzinę policyjną dla całego miasta, lecz o nowy przepis stanowiący, że restauracje, kluby, bary itp. będą musiały być zamknięte od godz. 22.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła w piątek w Iranie 600 tys. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 8011 zakażeń, zmarło 365 chorych z Covid-19 - powiedziała w piątek rzeczniczka irańskiego resortu zdrowia Sima Sadat Lari.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych stanowczo sprzeciwia się oferowaniu przez niektóre laboratoria i firmy medyczne usługi samopobierania przez pacjentów wymazów z dróg oddechowych do badań wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2.

Rada alarmuje, że uzyskiwanie wyników fałszywie ujemnych - w przypadku nieprawidłowego pobrania, które jest wysoce prawdopodobne przy pobraniu samodzielnym przez osobę niedysponującą odpowiednimi kwalifikacjami - może sprzyjać rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Ponad 600 łóżek w szpitalach na Pomorzu Zachodnim dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 już zajętych.

Ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 to 1017, z czego 603 jest już zajętych (stan na czwartek) – wynika z informacji zachodniopomorskiego urzędu wojewódzkiego.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) wysłał list do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, w którym proponuje wykorzystanie obiektów jednej z dawnych szkół podstawowych jako bazy do organizacji szpitala polowego, jaki powstać ma w tym mieście przy wsparciu spółki.

Na łącznie 1724 łóżka dla pacjentów z SARS-CoV-2 w wielkopolskich szpitalach zajętych jest 1447 – przekazał w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki. W regionie wolnych pozostaje 100 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.

Wraz z rekordowym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i rozpoczynającym się weekendem do piątkowego popołudnia kordonem sanitarnym objęto 14 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Łącznie taki zakaz przemieszczania się dotyczy już ponad 41 mln obywateli.

Do tej pory ze specjalnej infolinii uruchomionej w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skorzystało 6,5 tys. seniorów - poinformowała w piątek minister rodziny Marlena Maląg. Po raz kolejny zaapelowała też do osób starszych, aby pozostali w domach.

22 spośród 30 pracowników sanepidu w Ostrowie Wielkopolskim, którzy bezpośrednio zajmowali się koronawirusem, są na zwolnieniach lekarskich - poinformował w piątek PAP dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Biliński. W tej chwili brakuje osób do pracy - dodał.

Coraz więcej zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów z koronawirusem jest w szpitalach w Podlaskiem - wynika z danych publikowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Placówkom brakuje kadry medycznej.

Według danych z czwartku (nie ma świeższych), w regionie zajęte były 574 łóżka covidowe, wolnych było 377 takich łóżek, zajęte były także 43 z 51 respiratorów. Dzień wcześniej w regionie w szpitalach przebywały 452 osoby zakażone koronawirusem. Tyle było wtedy zajętych tzw. łóżek covidowych; zajętych było 41 respiratorów. Szpitale podkreślają, że sytuacja cały czas się zmienia.

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 18 283 nowe zakażenia koronawirusem, jest to kolejny rekordowo wysoki dobowy wskaźnik zachorowań. Zmarło 355 osób z potwierdzeniem Covid-19. Nowe dane podał w piątek sztab rządowy ds. walki z epidemią.

Do tej pory maksymalny przyrost zachorowań odnotowano 29 października, gdy zarejestrowano 17 717 nowych przypadków. Ogólna liczba zakażeń w Rosji zbliża się teraz do 1,6 mln - wynosi 1 599 976.

Miejscowość Szentpeterfa na zachodzie Węgier przy granic z Austrią wprowadziła dobrowolny lockdown w związku z krytyczną sytuacją epidemiczną.

Burmistrz Agnes Skrapits Jurasits na profilu miejscowości na Facebooku napisała w środę: „Uwaga! Epidemia Covid-19 w Szentpeterfa przybrała krytyczne rozmiary, mamy już ofiary śmiertelne. Proszę, żeby wszyscy zostali w domu i wychodzili tylko w przypadkach niecierpiących zwłoki!”.

Ponad jedna trzecia łóżek w szpitalach wojskowych jest przeznaczona dla pacjentów zakażonych koronawirusem – poinformował w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak.

W zwalczaniu epidemii, w które resort zamierza docelowo włączyć co najmniej 20 tys. żołnierzy, uczestniczy obecnie 4,5 tys. żołnierzy.

98 szkół i przedszkoli w woj. śląskim całkowicie zawiesiło działalność w związku z absencją personelu, spowodowaną zwolnieniami chorobowymi i kwarantanną – wynika z piątkowych informacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu zaledwie kilku miesięcy następuje spadek przeciwciał przeciwko tym patogenom – wynika z badań brytyjskich specjalistów. Są jednak – przypominają eksperci - jeszcze inne mechanizmy obrony przed infekcją.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) rusza laboratorium do analizy testów na koronawirusa. Pozwoli to na szybsze wykrywanie COVID-19 u pacjentów i personelu - powiedział dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

Powstające właśnie w ICZMP laboratorium ma usprawnić funkcjonowanie szpitala w dobie pandemii.

Ostatniej doby wykonano ponad 78 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie przebadano dotąd ponad 4 mln 480 tys. osób.

W Indiach wykryto w ciągu ostatniej doby 48 648 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w piątek resort zdrowia tego kraju. Tym samym liczba infekcji zwiększyła się do 8 088 851. Jednak trwający od miesiąca trend spadkowy epidemii utrzymuje się.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 563 zgony w związku z Covid-19, przez co liczba ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii wzrosła do 121 090.

21 629 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. To najwięcej od początku epidemii. Łączna liczba przypadków przekroczyła 340 tys.; zanotowano też kolejne 202 zgony.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Najnowsze dane ministerstwa zdrowia

W czwartek liczba osób zakażonych koronawirusem w Czechach wzrosła o 13 051 – podało w piątek czeskie ministerstwo zdrowia.

To mniej w stosunku do poprzedniego czwartku o ok. 1100 przypadków. Wzrasta zaś liczba hospitalizowanych - w szpitalach jest 6604 pacjentów, w tym 1031 w stanie ciężkim.

Najwyższy od początku epidemii przyrost liczby przypadków koronawirusa i zgonów na Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech: zmarło 65 osób chorych i stwierdzono 3286 nowych zakażeń – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Od początku pandemii wykryto na Węgrzech 71 413 zakażeń koronawirusem. Zmarło prawie 1700 osób, a niemal 18 tys. już wyzdrowiało.

Polonus, narodowy przewoźnik autokarowy, zawiesza od 2 listopada część połączeń, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformowała spółka.

Jak podaje przewoźnik, od 2 listopada zawieszone zostaną między innymi połączenia Warszawa-Tarnobrzeg, Warszawa-Stalowa Wola, Warszawa-Olsztyn, Warszawa-Mrągowo czy Warszawa-Giżycko.

Z kolei od 3 listopada zawieszone zostaną między innymi połączenia Stalowa Wola-Warszawa czy Bartoszyce-Warszawa

Od początku tygodnia część małopolskich pacjentów covidowych trafia do szpitala tymczasowego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Druga taka lecznica powstaje w hali Expo. W szpitalu covidowym MSWiA brakuje personelu.

Od 6 listopada szpital im. Chałubińskiego w Zakopanem będzie przyjmował tylko pacjentów z COVID-19 – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Będzie to druga placówka w Małopolsce, po szpitalu MSWiA w Krakowie, w całości przekształcona w szpital zajmujący się pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Wentylacja w pomieszczeniach najbardziej chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusów, bardziej nawet niż używanie maseczek i zmniejszenie liczby jednoczesnego przebywania ludzi – sugerują symulacje komputerowe niemieckich specjalistów.

Pod uwagę wzięto koncert rockowy z udziałem 1500 osób, jaki w pomieszczeniu zamkniętym odbył się w Lipsku w sierpniu 2020 r. Wszyscy mieli założone maseczki ochronne, zachowywali dystans i używali środki dezynfekujące.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 18 681, do 499 694 – wynika z danych opublikowanych w piątek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Kolejnych 77 osób z Covid-19 zmarło.

Tym samym od wybuchu pandemii liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wzrosła tam do 10 349.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchamia dotychczas nieaktywowane zasoby w walce z koronawirusem - poinformował w piątek rzecznik dowódcy WOT płk Marek Pietrzak.

Wszyscy żołnierze WOT otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce.

Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe - zaznaczył rzecznik. Wezwań nie otrzymają ci żołnierze WOT, którzy już są zaangażowani w działania przeciwkryzysowe - dodał.

Badanie szczytów płuc metodą tomografii komputerowej (CTA) może zapewnić szybkie i wczesne wykrycie COVID-19 u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym (AIS) - wynika z nowych badań opublikowanych przez czasopismo "Stroke".

Ze względu na grawitację przepływ krwi w górnych częściach (szczytach) płuc jest nieco słabszy, zaś aktywność układu odpornościowego nieco mniejsza. Dlatego właśnie tam łatwiej rozwijają się zakażenia przenoszone drogą powietrzną, jak gruźlica czy COVID-19.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w czwartek o 5 948 kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 464 zgonach. Według danych resortu łączna liczba zachorowań wynosi obecnie 912 811 a zgonów 90 773.

Ministerstwo zastrzega, że rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.

- Epidemia wymyka się nam, o ile już się nie wymknęła, spod kontroli – ocenił dr hab. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego zdaniem trzeba wzmocnić system testowania pacjentów i skuteczniej egzekwować nakazy.

Pracownicy ochrony zdrowia i ich rodziny stanowią szóstą część (17 proc.) wszystkich przyjmowanych do szpitali z powodu covid-19 w populacji w wieku produkcyjnym (18-65 lat) - wynika ze szkockich badań opublikowanych przez pismo "BMJ".

Szpitale tymczasowe zapewnią ok. 5,5 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie będzie co najmniej jeden taki szpital. Na razie tymczasowe placówki gotowe są w Krakowie i Warszawie. Kolejne będą uruchamiane w listopadzie. Niektóre województwa nie podały dat otwarcia.

W ciągu ub. doby zarejestrowano w Brazylii 26 106 nowych przypadków koronawirusa i 513 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Liczba nowych infekcji utrzymuje się od kilku dni na poziomie 26-30 tys. a liczba zgonów przekracza 500 osób dziennie.

W ciągu ub. 24 godzin zarejestrowano we Francji 47 637 potwierdzonych przypadków zainfekowania koronawirusem. Zmarło 235 osób - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł tam do 36 020, a osób zakażonych do ponad 1,28 mln.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano, według aktualizowanych na bieżąco danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, rekordową liczbę przypadków Covid-19 w ciągu doby sięgającą 91 290. Z powodu komplikacji związanych z koronawirusem zmarło 1021 osób.

Szacunkami tej uczelni, od wybuchu pandemii odnotowano łącznie 228 636 ofiar śmiertelnych, a liczba zakażeń wzrosła do 8 mln 943 590.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie