Prawo aborcyjne. Sobolewski: ZP gotowa włączyć się w każdą inicjatywę prezydenta

Polska
Prawo aborcyjne. Sobolewski: ZP gotowa włączyć się w każdą inicjatywę prezydenta
Polsat News
Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy gotowi włączyć się w każdą inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy ws. projektów prawa aborcyjnego - oświadczył w czwartek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Zapowiedział, że publikacja orzeczenia TK nastąpi w tym tygodniu.

TK orzekł tydzień temu, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Starci on moc wraz z publikacją wyroku TK w dzienniku Ustaw.

 

Apel do polityków

 

Sobolewski w Polskim Radiu 24 pytany był o ewentualny projekt nowelizacji ustawy ws. przepisów aborcyjnych, czy za jego przygotowanie miałby odpowiadać prezydent Andrzej Duda, czy sejmowa większość.

 

ZOBACZ: "Wzywam do spokoju". Prezydent Andrzej Duda o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego

 

- Pan prezydent jako pierwsza osoba w państwie ma prawo do swojej oceny tego, co się dzieje i podjęcia ewentualnych działań. Jeśli będzie taka inicjatywa, gdyby był jego projekt, bądź w pierwszej kolejności konsultacje z klubami parlamentarnymi i potem inicjatywa, to jako Zjednoczona Prawica jesteśmy gotowi do włączenia się w każdą inicjatywę pana prezydenta, do rozmów - powiedział Sobolewski.

 

W Polsat News w środę prezydent Andrzej Duda deklarował, że jest gotów się zaangażować w prace nad tym, by powstało rozwiązanie, które będzie niosło spokój społeczny i które będzie uznane za myślenie o zdrowiu i o prawach kobiet we właściwym tego słowa znaczeniu.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: rozumiem kobiety, które protestują

 

- Ja w Narodowej Radzie Rozwoju w ciągu poprzedniej kadencji poznałem ekspertów, którzy z całą pewnością byliby w stanie pomóc w pracach i jestem gotów ich o to poprosić. Jestem gotów się tutaj zaangażować w tę pracę po to, by powstało rozwiązanie, które będzie niosło spokój społeczny i które będzie rzeczywiście uznane za myślenie o zdrowiu i prawach kobiet we właściwym tego słowa znaczeniu - powiedział prezydent w Polsat News.

 

Kiedy zostanie opublikowane orzeczenie TK?

 

Sobolewski podkreślał, że wyrok TK nie spowodował całkowitego zakazu aborcji, bo - jak mówił - dalej istnieją dwie przesłanki uprawniające do tego (w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie zdrowia i życia kobiety i gdy powstała w wyniku przestępstwa, np. gwałtu). Zaapelował też do polityków opozycji i części mediów, aby nie nawoływali do protestów w czasie pandemii, bo może być to "bombą epidemiczną".

 

Pytany, kiedy zostanie opublikowane orzeczenie TK odparł, że z jego informacji wynika, iż nastąpi to w tym tygodniu.

 

Dopytany o ewentualną inicjatywę ustawodawczą prezydenta w sprawie prawa aborcyjnego i czy ktoś w rządzie pracuje już ewentualnie nad projektem, odparł, że o inicjatywie prezydenta trudno jest mu mówić, zaznaczył, że padła dopiero jej zapowiedź.

 

- W naszym przypadku, Zjednoczonej Prawicy w tej chwili nie ma takich gotowych projektów, natomiast rozmowy są. W ramach ZP dyskutujemy o tym, ale nie ma gotowych projektów, które składalibyśmy lub w perspektywie tygodnia, dwóch miałyby być złożone w Sejmie - oświadczył.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: rozumiem kobiety, które protestują

 

Zaznaczył, że wyrok TK dotyczy konstytucji. - Jeśli chcemy projekty takie składać, to muszą one być zgodne z konstytucją, albo - w jakiejś niewielkiej części, ale jednak, będą dotyczyły zmiany konstytucji, a wtedy jest już inna rozmowa, inna większość jest potrzebna - zauważył.

 

W środę prezydent powiedział, że trzeba wspólnie z ekspertami przygotować rozwiązanie, które będzie chroniło dzieci - na przykład z zespołem Downa - ale też nie będzie narażało kobiet na cierpienie, które przyniesie spokój społeczny. Zadeklarował, że jest gotów zaangażować się w pracę nad nim.

 

Wchodzące w skład ZP Porozumienie Jarosława Gowina zapowiedziało, że chce przedstawić projekt ustawy w sprawie aborcji, ale wyłącznie pod warunkiem poparcia go przez całą Zjednoczoną Prawicę. Jak zapowiedziała rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka - Porozumienie będzie prowadzić w tej sprawie rozmowy z koalicjantami.

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie