Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Marko Djokovic

W czwartek poinformowano o ponad 20 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 301 osób. To kolejny rekord zakażeń i zgonów od początku pandemii. Tymczasem w Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 28 tys. 629 nowych przypadków zakażenia. Z kolei w Chinach poinformowano o 47 przypadkach koronawirusa. To najwięcej od 10 sierpnia. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

pgo/hlk/ms PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W czwartek poinformowano o ponad 20 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 301 osób. To kolejny rekord zakażeń i zgonów od początku pandemii. Wśród zakażonych jest wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki otworzył szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 29 października

Sytuacja pandemiczna we Włoszech jest pod pewnymi względami "dramatyczna", "koronawirus odzyskał siłę" - oświadczył w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Zaapelował do Włochów, by przemieszczali się tylko, gdy jest to konieczne. W dniu, gdy zanotowano 217 następnych zgonów i ponad 26 tys. nowych zakażeń, nadzwyczajny komisarz ostrzegł: "Jeśli krzywa infekcji nie obniży się, przy obecnych liczbach nie wytrzyma tego żaden system ochrony zdrowia, nie mówiąc już o włoskim".

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zgodziła się w czwartek na wydłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 9 maja 2021 r. Decyzja o jego wprowadzeniu zapadła w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu rady ministrów. Podczas popołudniowego głosowania wydłużenie stanu zagrożenia poparło 194 posłów Kongresu, 55 głosowało przeciw, a 99 wstrzymało się od głosu. Czterech deputowanych nie pojawiło się w czwartek w parlamencie.

Brytyjski rząd poinformował w czwartek o rozszerzeniu trzeciego, czyli bardzo wysokiego, oraz drugiego, wysokiego, poziomu restrykcji z powodu koronawirusa na kolejne obszary Anglii. Strefa dodatkowych obostrzeń coraz bardziej przesuwa się na południe kraju. Od północy z niedzieli na poniedziałek najwyższy poziom restrykcji zacznie obowiązywać w liczącym 2,3 mln hrabstwie West Yorkshire, którego głównymi miastami są Leeds i Bradford. To właśnie w tym drugim jest obecnie najwyższa w całej Wielkiej Brytanii liczba zakażeń w stosunku do populacji - 483,5 na 100 tys. mieszkańców.

Resort zdrowia Hiszpanii potwierdził w czwartek nienotowaną dotychczas dobową liczbę zakażeń koronawirusem, przekraczającą 23,5 tys. Ostatnie 24 godziny okazały się też rekordowe w Portugalii, gdzie po raz pierwszy liczba dziennych infekcji przekroczyła 4,2 tys.

Nauczycielka nauczania początkowego z Katowic, logopedka, która prowadziła zajęcia z dziećmi niesłyszącymi i słabosłyszącymi, zmarła na COVID-19 – poinformował w czwartek prezydent Katowic Marcin Krupa.

W ciągu ostatniej doby w Rumunii wykryto 6 481 zakażeń SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 83 chorych - poinformowały władze medyczne w czwartek. To najwyższy dzienny wzrost infekcji od początku epidemii. Rząd zapowiada zwiększenie możliwości wykonywania testów.

W Niemczech w Mecklenburgii-Pomorzu Przednim powstało pierwsze centrum testów na koronawirusa dla Polaków dojeżdżających do pracy - poinformowały w czwartek władze tego kraju związkowego w komunikacie. "Dzisiaj, przy wsparciu dwóch lokalnych firm i we współpracy z kliniką AMEOS z Ueckermunde, na stadionie w Torgelow powstało centrum testowe dla Polaków dojeżdżających do pracy" - poinformował w oświadczeniu parlamentarny sekretarz stanu ds. Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann.

W Singapurze testowane jest działające jak alkomat cyfrowe urządzenie mające służyć do szybkiego badania w kierunku obecności koronawirusa. Aparat może być dostępny na początku 2021 r., nie zastąpi jednak testów typu PCR.

W Belgii coraz głośniejsze są apele o ogólnokrajową kwarantannę, ponieważ belgijskie szpitale zmagają się z coraz większą liczbą pacjentów z koronawirusem - informują belgijskie media. Belgijski wirusolog Marc Van Ranst twierdzi, że najnowsze statystyki nie zawierają żadnych dobrych wiadomości i nic nie wskazuje na to, aby podjęte środki miały jakikolwiek pozytywny wpływ na sytuację. „Sytuacja w opiece zdrowotnej jest krytyczna. Podobnie jak w krajach sąsiednich, przyszedł czas na awaryjną przerwę: blokadę” - powiedział telewizji VRT.

Jarosław Zieliński przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie). Poseł trafił tam kilka dni temu z objawami COVID-19. 60-letni Jarosław Zieliński jest posłem RP od 2003 r. W tym czasie był sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, a także w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poseł PiS od kilkunastu dni nie udzielał się publicznie. Parlamentarzysta walczy od tego czasu z COVID-19. Poinformował o tym w wiadomości SMS jedną z lokalnych dziennikarek z Suwałk. "Od kilku dni jestem w szpitalu. Proszę, zachowajcie państwo wszelkie środki ostrożności, bo koronawirus jest niezwykle groźny" - napisał Zieliński. Jak podało Polskie Radio Białystok, poseł nie czuje się zbyt dobrze. Dodał, że nie wie, gdzie się zaraził.

W budynku Centrum Opieki Geriatrycznej przy ul. 23 marca w Sopocie zostanie utworzony specjalistyczny oddział II poziomu, przeznaczony dla 30 chorych na COVID-19. Ma on być gotowy 5 listopada – poinformował w czwartek magistrat.

- Rząd powinien natychmiast podać się do dymisji, bo nie sprostał zadaniu w pandemii, co widzimy na każdym kroku. Jeśli tak im zależy na życiu, to dlaczego Polska nie została przygotowana na II falę pandemii? - mówił w Polsat News Cezary Tomczyk w programie "Gość Wydarzeń". 

Premier Francji Jean Castex potwierdził w czwartek wprowadzenie lockdownu na całym terytorium kraju od piątku, zapowiedziane w środę przez prezydenta Emmanuela Macrona. Dla rekreacji będzie można wyjść z domu tylko na godzinę, oddalić wolno się tylko na kilometr. Na dłużej wychodzić z domu można jedynie w celach zawodowych, zdrowotnych, w celu zrobienia zakupów lub z powodów nakazów sądowych i administracyjnych.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 23 065 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 280 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd. Liczba stwierdzonych infekcji jest o 1636 niższa w środę i o 3623 niższa od rekordowego bilansu, który zanotowano 21 października. 

Żaden obszar Szkocji nie znajdzie się na najwyższym poziomie restrykcji koronawirusowych - ogłosiła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Nowa, pięciostopniowa skala wejdzie w życie w poniedziałek rano. Szkocki rząd rozważał umieszczenie dwóch jednostek administracyjnych - North Lanarkshire i South Lanarkshire, gdzie jest najwięcej zakażeń w stosunku do liczby ludności - na najwyższym, czwartym poziomie, który oznaczałby lockdown, ale ostatecznie zdecydował, że tak jak pozostała część środkowej Szkocji znajdą się one na poziomie trzecim.

217 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzonych zostało następnych 26831 zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Padł nowy dobowy rekord liczby wykonanych testów: 201 tysięcy. Liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 38 122.

W ciągu 10 kolejnych dni zwiększymy w regionie liczbę łóżek covidowych, najprawdopodobniej do 2,3 tys. – zapewnił w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Obecnie w dolnośląskich szpitalach jest ponad 1,7 tys. miejsc dla chorych na COVID-19, z czego ponad tysiąc jest zajętych.

Zamknięto wjazd na Białoruś przez przejścia graniczne z Polską i Litwą - poinformował w czwartek białoruski Państwowy Komitet Graniczny, dodając, że ma to związek z pandemią koronawirusa. Media informują też o problemach z wjazdem z Lotwy i Ukrainy.

W Szwecji odnotowano w czwartek 3254 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; to drugi dzień z rzędu największą dobową liczbą zakażeń od początku pandemii. Trzy regiony, w tym Sztokholm oraz Goeteborg, wprowadzają dodatkowe restrykcje. Poprzedni najwyższy dobowy przyrost zakażeń (2128) odnotowano w środę. Dotychczasowy bilans potwierdzonych infekcji w Szwecji to 121 167.

Prezydent Czech Milosz Zeman przyjął w czwartek rezygnację ministra zdrowia Romana Prymuli i powołał na to stanowisko Jana Blatnego. Na pierwszej konferencji prasowej Blatny uznał, że nie ma potrzeby zaostrzać przyjętych przez rząd restrykcji, jeżeli będą przestrzegane.

W ostatnim tygodniu w Bułgarii odnotowano wzrost liczby zakażeń koronawirusem o ponad 100 proc., a zgonów o 50 proc. - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Bojko Penkow. W ciągu ostatniej doby wykryto 2760 zakażeń - najwięcej od początku epidemii.

Minister Mariusz Kamiński otrzymał ujemny wynik testu na Covid-19 -  przekazało w czwartek MSWiA.

Od paru tygodni liczba odnotowanych nowych zakażeń koronawirusem w Finlandii utrzymuje się na stałym poziomie. "Wygląda na to, że wzrostowy trend został przełamany, ale szybkie zwroty w sytuacji epidemicznej są możliwe" - ocenił w czwartek przedstawiciel władz medycznych.

W Austrii wykryto 4453 nowe infekcje koronawirusem w ostatniej dobie; to rekord od początku epidemii - podało w czwartek MSW. W obliczu złej sytuacji epidemicznej rząd planuje "działania typu lockdown” na wzór niemiecki - informują austriackie media, powołując się na źródła we władzach.

W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii zarejestrowano 9361 nowych przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Oznacza to dalszy systematyczny wzrost dobowej liczby nowych infekcji, których dzień wcześniej było 8593.

Pomimo wysokiego, szacowanego na 81 proc. poparcia obywateli Portugalii dla wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej rząd Antonia Costy zapewnił, że nie ogłosi lockdownu. W kraju notowane są rekordowe dobowe przyrosty infekcji koronawirusem. Jak powiedział w czwartek sekretarz stanu ds. zdrowia Antonio Lacerda Sales, rząd nie wyklucza ogłoszenia w najbliższych dniach kolejnych obostrzeń. Podkreślił jednak, że nie zostanie wprowadzony lockdown.

Na terenie Płocka (Mazowieckie), przy współpracy tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) i PKN Orlen, spółki mającej siedzibę w tym mieście, ma powstać szpital polowy na 200 łóżek – poinformował w czwartek dyrektor płockiej placówki medycznej Stanisław Kwiatkowski.

W Lubuskiem szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 będzie w Zielonej Górze – w budynku powstającym na potrzeby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego. Obiekt ma zostać wykończony i przystosowany do nowej funkcji na przełomie listopada i grudnia.

1994 zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatniej dobie w woj. śląskim – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Według służb wojewody, pochodzą one z ognisk rozproszonych w całym województwie lub z kontaktu z osobami wcześniej zakażonymi. Ogniska potwierdzono m.in. w ponad 20 domach pomocy społecznej (DPS), zarządzanych przez samorządy. Nowe zidentyfikowano właśnie w DPS w Rudzie Śląskiej, w którym na 172 osoby dodatni wynik ma 84 mieszkańców i 47 pracowników, co wykazały przeprowadzone tam badania przesiewowe.

Sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna dlatego, że 20 procent, a nawet więcej personelu jest zakażonych covid, albo przebywa na kwarantannie lub z innych powodów nie jest w pracy - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że to oznacza, że są duże problemy z bezpieczeństwem i z ratowaniem życia pacjentów.

Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek dostępnych dla chorych na COVID-19 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Apelował też do protestujących przeciw wyrokowi TK w sprawie aborcji, aby "skupili swój gniew" na nim i politykach.

Żądam od prezydenta Andrzeja Dudy, żeby jeszcze dziś podpisał ustawę covidową, która gwarantuje dodatki wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy mieli kontakt z chorymi na COVID-19 - zaapelował w czwartek lider PO Borys Budka.

W przeciwdziałanie pandemii koronawirusa zostanie zaangażowanych co najmniej 20 tys. żołnierzy, rozszerzy się także zakres zadań wypełnianych przez wojsko – zapowiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak. "Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń, podczas odprawy z dowódcami, poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii" – poinformował przebywający w izolacji szef MON, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. "Rozszerzamy także skalę zadań" – dodał.

Minionej doby potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 6 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przybyło też zakażonych w kopalniach spółki Tauron Wydobycie. Na kwarantannie jest łącznie około 800 górników, głównie z PGG.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji potwierdzono 3565 nowych infekcji koronawirusem, tj. o prawie 500 mniej niż dzień wcześniej. Spadek liczby zakażeń odnotowano też na Filipinach i w Malezji.

Minionej doby potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 6 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przybyło też zakażonych w kopalniach spółki Tauron Wydobycie. Na kwarantannie jest łącznie około 800 górników, głównie z PGG.

W przeciwdziałanie pandemii koronawirusa zostanie zaangażowanych co najmniej 20 tys. żołnierzy, rozszerzy się także zakres zadań wypełnianych przez wojsko – zapowiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

- Na Stadionie Narodowym otwieramy pierwszy szpital tymczasowy. Docelowo będzie w nim 1200 łóżek - poinformował w czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Obiekt początkowo będzie obsługiwać 250 osób. Opublikowano zdjęcia, na którym widać wnętrze szpitala.

W piątek przedstawimy informacje dotyczące Dnia Wszystkich Świętych, zasady pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. 

Ponad 66 tys. wniosków złożonych przez turystów oraz ponad 2 tys. wniosków biur podróży o wsparcie z Turystycznego Funduszu Zwrotów, a także pomoc z ZUS przekraczająca 26 mln zł – to bilans pierwszych tygodni obowiązywania tzw. tarczy turystycznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

18 zakażeń wirusem SARS-CoV-2, w tym u 6 pensjonariuszy stwierdzono w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim – placówce podległej powiatowi gorzowskiemu. Sytuacja jest rozwojowa - poinformowała w czwartek Starosta Powiatu Gorzowskiego Magdalena Słomińska.

W środę, według informacji uzyskanych od kuratorów oświaty, w trybie mieszanym pracowało 355 przedszkoli oraz placówek wychowania przedszkolnego, 349 pracowały zdalnie, reszta 14,5 tys. placówek pracowało stacjonarnie - podało w czwartek MEN.

Zarząd województwa pomorskiego chce zabezpieczyć dodatkowe miejsca w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19. Według zapowiedzi, w placówkach leczniczych podległych marszałkowi do walki z epidemią wydzielone zostaną 243 nowe łóżka, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.

Dane dotyczące epidemii koronawirusa we Włoszech wskazują na gwałtowny wzrost w ostatnich tygodniach, liczba zakażeń jest "niepokojąca"- mówił premier Giuseppe Conte w czwartek w parlamencie. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, co może, by zapewnić krajowi bezpieczeństwo.

W środę żołnierze pobrali ponad 15 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa w 225 punktach na terenie całej Polski. Wojsko Polskie pomaga w 70 sanepidach i 262 szpitalach - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek na Twitterze.

 

Od 15 do 27 października br. w ramach branżowej Tarczy 5.0 lubuskie oddziały ZUS umorzyły składki w kwocie ponad 214 tys. zł. oraz wypłaciły 50 tys. zł. świadczeń postojowych – poinformowała w czwartek rzeczniczka regionalna ZUS woj. lubuskiego Agata Muchowska.

Ewentualne wprowadzanie dodatkowych ograniczeń dla handlu jest nieuzasadnione, gdyż klienci przychodzą do galerii, by zaspokoić najważniejsze potrzeby zakupowe - uważa Polska Rada Centrów Handlowych.

Dane dotyczące epidemii koronawirusa we Włoszech wskazują na gwałtowny wzrost w ostatnich tygodniach, liczba zakażeń jest "niepokojąca" - mówił premier Giuseppe Conte w czwartek w parlamencie. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, co może, by zapewnić krajowi bezpieczeństwo.

Mamy 20 tys. 156 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podało w środę ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób. Z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami nie przeżyło 255 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 319 205 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i 5149 zgonów.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Rekord zakażeń i zgonów

Od 15 do 27 października br. w ramach branżowej Tarczy 5.0 lubuskie oddziały ZUS umorzyły składki w kwocie ponad 214 tys. zł. oraz wypłaciły 50 tys. zł. świadczeń postojowych – poinformowała w czwartek rzeczniczka regionalna ZUS woj. lubuskiego Agata Muchowska.

56 chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, stwierdzono też 2194 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

W Japonii wykryto w czwartek co najmniej 306 nowych zakażeń koronawirusem, a łączny bilans infekcji odnotowanych tam od początku pandemii przekroczył 100 tys. Władze ostrzegają, że może zabraknąć miejsc w szpitalach - podała publiczna japońska stacja NHK.

56 chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, stwierdzono też 2194 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie w środę potwierdzono 7342 nowe zakażenia koronawirusem, 113 zainfekowanych zmarło, a 2990 pacjentów wyzdrowiało - poinformował w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Rząd federalny utrzyma wysokie wydatki podczas epidemii koronawirusa i na odbudowę innowacyjnej gospodarki – poinformowała w środę wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland. Zaś bank centralny zapowiedział długoterminową politykę niskich stóp.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 49,8 tys. nowych zakażeń koronawirusem, przez co całkowita liczba potwierdzonych infekcji w kraju przekroczyła w czwartek 8 mln. Odnotowano też 517 zgonów zakażonych osób.

Ministerstwo zdrowia Czech podało w czwartek, że w ciągu doby przybyło 12 977 zakażeń SARS-CoV-2. To najgorszy bilans w dniu wolnym od pracy, kiedy to przeprowadza się mniej testów, niż w dni powszednie. Środa w Czechach była świętem państwowym.

Ponad 25 tys. przypadków nowych zakażeń koronawriusem dziennie spodziewanych jest pod koniec listopada br. Odbywające się protesty mogą podnieść tę liczbę o kilka tysięcy. Na początku nowego roku liczba ta spadnie do ok. 10 tys. na dzień - wynika z szacunków ekspertów z UW.

W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu - informuje wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF pracuje nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii.

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, nie zwlekajmy z wezwaniem pomocy, koronawirus jest mniej groźny niż udar mózgu – alarmują organizatorzy kampanii "Alert udarowy" z okazji przypadającego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 16 774 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii. Zmarło kolejnych 89 osób.

W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 481 013 przypadki koronawirusa. Zmarły w tym kraju 10 272 osoby.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 5595 nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem i 495 kolejnych zgonach. Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 906 863 a ofiar śmiertelnych do 90 309.

Mimo krótszego wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej, dofinansowanie nie będzie zmniejszone, a uczestnik, który przekroczy terminy dopuszczalnej nieobecności na zajęciach, nie zostanie wykreślony z listy – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

Otyłość ewidentnie wysuwa się na prowadzenie u osób młodych jako przeważający czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 - mówi dr n. med. Rafał Wójtowicz kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, jednego z najważniejszych ośrodków leczenia najcięższych przypadków koronawirusa w Polsce

W szczycie pandemii koronawirusa, która spowodowała już w Argentynie ponad 30 tysięcy ofiar śmiertelnych, gubernator prowincji metropolitalnej Buenos Aires Axel Kicillof ogłosił w środę program pomocy finansowej, która przynajmniej częściowo ma zaradzić zjawisku masowych eksmisji na ubogich przedmieściach.

We wszystkich województwach w kraju powoli kończą się wolne respiratory; została jedna trzecia wolnych łóżek covidowych - wynika z informacji zebranych przez Polską Agencję Prasową. Tam, gdzie liczba zajętych łóżek zbliża się do liczby wszystkich dostępnych, wojewodowie deklarują stałe poszerzanie bazy wraz z zapotrzebowaniem.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 75 468 zakażeń koronawirusem - podał w środę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 1000 kolejnych osób.

O 47 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowała w czwartek chińska państwowa komisja zdrowia. To najwięcej od 10 sierpnia. Dzień wcześniej raport mówił o 42 nowych infekcjach.

23 z najnowszych przypadków dotyczą regionu Sinciang, gdzie powszechne testy przesiewowe w prefekturze Kaszgar zarządzono po wykryciu tam niedawno pierwszego od kilku tygodni bezobjawowego zakażenia koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 28 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 510 kolejnych zgonów - poinformowało we środę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Dzień wcześniej resort informował o blisko 30 tys. nowych infekcji i 549 kolejnych zgonach.

Nottingham i hrabstwo Nottinghamshire będą pierwszym obszarem w Anglii, gdzie w ramach restrykcji koronawirusowych wprowadzone zostaną ograniczenia w sprzedaży alkoholu także w sklepach. Nie będzie go można kupić po godz. 21 - poinformowano w środę.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie