Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/LUIS TORRES
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

We wtorek odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 16,3 tys. Rząd przedstawił tarczę branżową, która ma pomóc przedsiębiorcom. Opublikowane także nową lista krajów, które mają zostać objęte zakazem lotów. Z kolei w Unii Europejskiej padają kolejne rekordy nowych zakażeń - najgorsza sytuacja jest w Belgii. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

33 417 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło 523 chorych na Covid-19, najwięcej od 22 kwietnia - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Premier Jean Castex ocenił, że wkrótce francuskie szpitale będą kompletnie przepełnione.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii i Portugalii znacząco wzrosła liczba nowych infekcji koronawirusem. We wtorek służby medyczne obu państw potwierdziły, że liczba zakażonych wzrosła podczas 24 godzin - odpowiednio - o 18,4 tys. oraz 3,3 tys.

3783 wolontariuszy zadeklarowało chęć pomocy seniorom w ramach akcji "Wspieraj seniora". Zarejestrowano już 5404 zgłoszeń od seniorów złożonych za pośrednictwem infolinii 22 505 11 11 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.

Nowy szczyt zakażeń koronawirusem w Berlinie - po raz pierwszy od początku epidemii w stolicy Niemiec w ciągu doby zarejestrowano ponad 1000 nowych infekcji. Dzielnice Neukoelln i Mitte nadal mają najwyższą zapadalność siedmiodniową - podaje portal rbb24.

We wtorek odnotowano w Berlinie 1040 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni wyniosła 137,2.

Szef władz najbardziej dotkniętej we Włoszech przez epidemię koronawirusa Lombardii Attilio Fontana wykluczył we wtorek możliwość wprowadzenia nowego lockdownu. Podkreślił, że podejmowane są działania , aby uniknąć takiego wariantu.

- Wykluczam, by były podstawy do tego, by stawiać hipotezy o możliwości lockdownu - oświadczył gubernator regionu w Mediolanie.

W Szkocji od przyszłego tygodnia poluzowane zostaną ograniczenia dotyczące otwarcia pubów, barów i restauracji, a także podawania w nich alkoholu - zapowiedziała we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

W poniedziałek w Szkocji wejdzie w życie pięciostopniowa skala restrykcji, wprowadzanych z powodu koronawirusa, która podobna jest do tej obowiązującej już w Anglii, ale dodany został też poziom zero, oznaczający niemal normalne życie, na tyle, na ile jest to możliwe przy braku szczepionki bądź lekarstwa, oraz poziom czwarty, będący powrotem do pełnego lockdownu. To, która z 32 jednostek administracyjnych Szkocji znajdzie się na którym poziomie, ogłoszone zostanie w czwartek.

Ponad 120 tys. lekarzy w Hiszpanii wzięło udział we wtorek w ogólnokrajowym strajku. Część z protestujących udała się na uliczne manifestacje, aby wyrazić swoją dezaprobatę wobec rządowego dekretu, służącego zwiększeniu liczby etatów lekarzy w szpitalach.

Największy protest odbył się po południu w Madrycie, gdzie kilkuset lekarzy zgromadziło się przed budynkiem Kongresu Deputowanych, niższej izby hiszpańskiego parlamentu. Łącznie w całym kraju w wiecach i marszach uczestniczyło kilka tysięcy lekarzy.

Rząd Włoch przyjął we wtorek dekret o przyznaniu 5 mld euro pomocy dla branż, które ponoszą straty w wyniku działania nowych restrykcji, wprowadzonych z powodu drugiej fali epidemii koronawirusa. 1 mld euro przeznaczono dla placówek kultury i dla turystyki.

Dekret przewiduje odszkodowania, które mają wynosić nawet czterokrotność rekompensat, przyznanych na wiosnę z powodu spadku wpływów w wyniku lockdownu.

Unia Europejska potrzebuje głębszej współpracy, jeśli chodzi o testy na obecność koronawirusa, śledzenie kontaktów osób zakażonych i prace nad wynalezieniem szczepionki - oznajmił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przed wideokonferencją liderów państw UE.

Od wtorku w trybie zdalnym uczy się około 3,8 mln uczniów. W trybie stacjonarnym uczy się teraz 1,4 mln przedszkolaków oraz 1,1 mln uczniów klas I-III szkół podstawowych. Taką naukę mają również uczniowie szkół specjalnych klas IV-VIII - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 367 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 27 maja, oraz wykryto 22 885 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek po południu brytyjski rząd.

221 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19. To najwyższa od kilku miesięcy liczba zgonów. Wykryto prawie 22 tys. następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 174 tys. testów.

Bilans zmarłych od początku epidemii w lutym wzrósł do 37700. Według danych resortu obecnie koronawirusa ma co najmniej 255 tys. osób.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zdecydował we wtorek o znacznym ograniczeniu prac w budynku europarlamentu w Brukseli z powodu gwałtownego przyrostu infekcji koronawirusowych w stolicy Belgii.

Sassoli przekazał europosłom dokument, w którym informuje, że posiedzenia organów zarządzających Parlamentu, posiedzenia plenarne, komisji zwyczajnych i nadzwyczajnych oraz grup politycznych powinny odbywać się zdalnie, przy fizycznej obecności jedynie przewodniczącego, a także niezbędnego personelu sekretariatu i wsparcia technicznego.

W ciągu doby do wtorku rano w Szwajcarii zarejestrowano 5924 nowe potwierdzone laboratoryjnie przypadki nosicielstwa koronawirusa oraz 16 zgonów osób nim zakażonych - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Do poniedziałku w Szwajcarii odnotowano łącznie 126 604 przypadki zakażenia koronawirusem, czyli 1209,2 na 100 tys. mieszkańców. Prawie połowa z nich - a dokładnie 59 236 - została wykryta w ciągu ubiegłych dwóch tygodni. Zgonów osób zainfekowanych było w sumie 1929, w tym 112 przez ostatnie 14 dni.

W Szwecji w ciągu ostatnich dni odnotowano największą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem. Epidemią szczególnie dotknięty jest region Skania, którego władze wprowadziły dodatkowe restrykcje.

- Sytuacja w Szwecji pogorszyła się. W ubiegłym tygodniu liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 70 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - oświadczył we wtorek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, dodając, że to jeden z największych zaobserwowanych w Szwecji przyrostów zakażeń.

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino miał pozytywny wynik badania na koronawirusa - poinformowano w komunikacie. Szwajcar ma tylko łagodne objawy i podda się izolacji przez co najmniej 10 dni.

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wiernym, 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w archidiecezji warszawskiej nie odbędą się tradycyjne procesje na stołeczne cmentarze. W kościołach zostaną odprawione msze św. z zachowaniem limitów i obowiązujących restrykcji sanitarnych.

Belgia wyprzedziła Czechy pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców i jest obecnie najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem w UE - wynika z wtorkowych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

W ciągu ostatnich 14 dni w tym 11-milionowym kraju wykryto 1390 przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. W Czechach, które do tej pory były niechlubnym liderem Europy liczba ta wynosi 1370 na 100 tys.

Michał Olejniczak, piłkarz ręczny Łomży Vive Kielce, podczas przeprowadzonych na początku tygodnia testów na obecność koronawirusa miał pozytywny wynik – poinformował klub. Zawodnik przebywa na kwarantannie. Pozostali członkowie zespołu są zdrowi.

Poziom bezrobocia w Hiszpanii wzrósł do 16,26 proc., bez pracy pozostaje ponad 3,7 mln osób - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez podległy rządowi Krajowy Urząd Statystyczny w Madrycie (INE). Instytucja za nasilające się zjawisko wini epidemię koronawirusa.

W czasie lockdownu prawie co drugi Polak doświadczył przemęczenia i kryzysu fizycznego lub psychicznego. Większość jest jednak zadowolona z życia, a około połowy - także z życia seksualnego - powiedział we wtorek prof. Zbigniew Izdebski.

Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) poinformowała we wtorek, że straty około 193 lotnisk w Europie spowodowane pandemią mogą doprowadzić pod koniec roku do niewypłacalności tych portów, a ich zamknięcie miałoby fatalne skutki dla lokalnych rynków pracy.

Główny włoski organ regulacyjny ds. leków dał we wtorek zielone światło dla badań klinicznych na ludziach nad raloksyfenem, generycznym lekiem na osteoporozę, który według naukowców może być również skutecznym lekiem na Covid-19.

Lek został zidentyfikowany przez naukowców jako potencjalna terapia Covid-19 dzięki superkomputerom badającym cząsteczki pod kątem właściwości chemicznych, które mogą hamować wirusa.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie pobiera osocze od osób, które przebyły zakażenie koronawirusem lub przechorowały COVID-19. Od wystosowania apelu w połowie października, ponad stu ozdrowieńców oddało swoją krew.

Po kolejnym dniu protestów we włoskich miastach przeciwko nowym restrykcjom w związku z pandemią, zawartym w dekrecie rządu, nasilają się spory w koalicji na temat celowości tych kroków. Chodzi o ograniczenie pracy w gastronomii i zamknięcie placówek kultury.

Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński poinformował we wtorek, że jest zakażony koronawirusem. Samorządowiec przekazał też, że czuje się dobrze i do czasu wyzdrowienia przechodzi na zdalny tryb pracy.

W hali Expo przy ul. Politechniki w Łodzi powstanie pierwszy w regionie szpital tymczasowy na 250-275 łóżek -poinformował we wtorek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Planuje się, że pierwszych pacjentów będzie można w nim przyjąć w połowie listopada.

Od wtorku konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej między 8.00 a 16. udzielają odpowiedzi na pytania związane z pandemią w ramach współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - poinformowało Ministerstwo Finansów w mediach społecznościowych.

24 nowe przypadki koronawirusa wykryto we wtorek w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd - poinformował we wtorek Urząd Miasta Łodzi. W związku z tym w niektórych placówkach wprowadzono częściowo zdalne nauczanie.

Starosta powiatu kaliskiego jest zakażony koronawirusem - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy urzędu Wioletta Przybylska.

W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 346 osób - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. To największa dzienna liczba zgonów od początku pandmii. Zarejestrowano też rekordową liczbę nowych infekcji - 6968.

Od wielu dni zajęte są wszystkie łóżka na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii bielskiego szpitala wojewódzkiego. - Leczymy tu najcięższe przypadki niewydolności oddechowej, które występują podczas COVID-19 - powiedział ordynator placówki dr Dariusz Maciejewski.

Oddział chirurgii klatki piersiowej i nowotworów nie realizuje przyjęć planowych z powodu zakażenia personelu wirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w komunikacie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej koło Bielska-Białej.

Łódzki magistrat obniżył do 1 zł czynsz za listopad za wynajmowane lokale miejskie przez przedsiębiorców działających w branżach gastronomicznej i fitness. Wsparcie ma związek z ich ograniczoną działalnością z powodu kolejnej fali epidemii koronawirusa.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła przed "niezwykle trudnymi sytuacjami", jeśli społeczeństwo nie będzie stosowało się do wytycznych w walce z Covid-19. Jednym z wyzwań jest ochrona personelu pielęgniarskiego przed nadmiernym obciążeniem pracą - oceniła.

Wśród urzędników Komisji Europejskiej wykryto jak dotąd ponad 400 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek ta instytucja. Z 27-osobowego kolegium komisarzy już dwójka zakaziła się Sars-Cov-2.

Zakład mikrobiologii szpitala w Wolicy k. Kalisza znalazł się na liście covidowych laboratoriów Ministerstwa Zdrowia. Pacjenci szpitala i osoby z zewnątrz będą mieli robione szybkie testy, bez konieczności przesyłania ich do innych laboratoriów - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy szpitala Wioletta Przybylska.

Ze względu na rozwój epidemii i zwołanie Rady Obrony ws. ewentualnych dalszych obostrzeń supermarkety i inne sklepy wielkopowierzchniowe we Francji gromadzą zapasy i robią większe zamówienia wybranych grup produktów na wypadek kolejnego lockdownu - pisze dziennik "Le Figaro".

W woj. kujawsko-pomorskim kolejnych 1499 osób zostało zakażonych koronawirusem, co jest najgorszym wynikiem od początku pandemii - wynika z ogłoszonego we wtorek raportu Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej zakażeń stwierdzono w Bydgoszczy - 293.

426 przypadków koronawirusa - to dzienny rekord zachorowań od początku pandemii, który odnotowano we wtorek w województwie podlaskim - wynika z danych służb epidemiologicznych podanych przez ministerstwo zdrowia i urząd wojewódzki.

Władze Białegostoku zaapelowały we wtorek do mieszkańców, by w związku z pandemią rozłożyli w czasie odwiedzanie grobów swoich bliskich podczas zbliżającego się dnia wszystkich świętych. W mieście od czwartku będzie funkcjonowała dodatkowa komunikacja autobusowa.

Klientów mających skierowanie na rehabilitację leczniczą ZUS, która miała rozpocząć się po 24 października 2020 r., prosimy, aby nie jechali do sanatorium, tylko pozostali w domu Wyjątkiem są pacjenci potrzebujący rehabilitacji po wypadkach - podał ZUS.

Do wtorkowego popołudnia kordonem sanitarnym w Hiszpanii objęto pięć wspólnot autonomicznych, położonych na północy kraju. Dotychczas restrykcje związane z Covid-19 w przemieszczaniu się obywateli wprowadzono na terenie blisko 2,5 tys. z 8 tys. hiszpańskich gmin.

Minionej doby potwierdzono 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 11 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na kwarantannie jest łącznie ponad 700 górników, głównie z PGG. Przedstawiciele spółek zapewniają, że praca kopalń nie jest zakłócona.

37 pracowników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach (Podlaskie) jest zarażonych koronawirusem. Placówka przyjmuje tylko pilne przypadki zachorowań. Pracuje w niej 120 osób.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski polecił Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku, by udostępnił Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu halę sportową uczelni na szpital tymczasowy, który tam powstanie.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi organizuje wolontariat wśród studentów, którzy w obecnej sytuacji epidemicznej wesprą personel medyczny w szpitalach. O wskazanie studentów do pracy w placówkach medycznych do władz uczelni zwrócił się też wojewoda łódzki.

Szpital polowy powstanie w Targach Kielce poinformował we wtorek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Placówka ma zostać otwarta 20 listopada. Koszt jej budowy wyniesie około 4 mln zł.

917 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zdiagnozowano we wtorek na Dolnym Śląsku. To rekordowy dzienny przyrost infekcji tym patogenem od początku epidemii. Najwięcej przypadków – 178 – wykryto we Wrocławiu.

Od środy, 28 października do 10 listopada br. na liście z zakazem lotów w zw. z koronawirusem znajdą się 34 państwa, nie ma krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy - wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie skierowanego do podpisu premiera.

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0 należy przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poddał się samoizolacji; w ostatnich dniach miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. U szefa resortu nie wykonano jeszcze testu na Covid-19.

Tutaj więcej informacji.

fot. PAP/Rafał Guz

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował we wtorek, że stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Jak dodał, zgodnie z obowiązującymi zasadami poddał się izolacji.

Mamy 16 300 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 117 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 280 229 przypadków zakażenia i 4 615 zgonów.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. 

PAP/Leszek Szymański

Do piątku 30 października, Białostockie Centrum Onkologii wstrzymało przyjęcia pacjentek na oddział ginekologii onkologicznej. Z powodu zachorowań na koronawirusa, brakuje odpowiedniej obsady pielęgniarek do pracy - poinformował we wtorek w komunikacie szpital.

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zapaścią gospodarczą - przekazał premier Mateusz Morawiecki we wtorek. Szef rządu zapowiedział wsparcie m.in. dla branży gastronomicznej, rozrywkowej i fitness. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe i bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. złotych.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Radek Pietruszka

W ciągu doby w Rosji odnotowano 16 550 nowych zakażeń koronawirusem. 320 osób zmarło, co jest najwyższą dobową liczbą od początku pandemii – poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią, cytowany przez agencję TASS. Ogłoszono powszechny obowiązek noszenia maseczek.

Najwyższe od wybuchu pandemii koronawirusa wskaźniki zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby w Bułgarii; przybyło 2243 zakażonych, a 42 osoby zmarły - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Po przejściu COVID-19 przeciwciała utrzymują się najczęściej do siedmiu miesięcy i w tym czasie zachowują zdolność niszczenia wirusa - wykazało najnowsze badanie portugalskich naukowców.

Naukowcy z portugalskiego Instytutu Medycyny Molekularnej (IMM) i innych ośrodków z tego kraju pokazali, że 90 proc. osób po przejściu COVID-19 ma w organizmie przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi do siedmiu miesięcy od zachorowania.

Na Ukrainie w poniedziałek potwierdzono 6677 nowych zakażeń koronawirusem, 126 zainfekowanych zmarło, 2799 pacjentów wyzdrowiało, a 1022 osób hospitalizowano - poinformował we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Zgodnie z porządkiem obrad Sejmu głosowanie nad poprawkami Senatu do noweli ustaw ws. walki z epidemią odbędzie się w środę wczesnym popołudniem - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Niezbędne jest jeszcze posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, która odniesie się do poprawek - dodał.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym od 23 października przebywa na kwarantannie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. MSWiA

Wsparcie dla gastronomii i branży fitness. Premier ogłosi szczegóły. [OGLĄDAJ] od 9:00

fot. KPRM/Krystian Maj

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przebywa na kwarantannie. Osoba zakażona koronawirusem, z którą miał styczność, nie jest pracownikiem resortu - przekazał we wtorek Andrusiewicz.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News

Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem rząd Malezji zdecydował o przedłużeniu co najmniej do 9 listopada wprowadzonego w połowie października lockdownu oraz zakazu podróży do i ze swojej stolicy, Kuala Lumpur. Zakazem objęto także sąsiedni stan.

Jeszcze jest za wcześnie, by mówić, że dane o liczbie zakażeń z ostatnich dni wskazują na kontrolowanie epidemii - ocenił dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Przyznał, że zahamowanie wzrostu zakażeń w kolejnych dniach byłoby dobrym sygnałem, ale on jest ostrożny w takich prognozach.

Dodatkowe świadczenie postojowe dla branż gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej zakłada złożony w poniedziałek w nocy projekt nowelizacji ustawy o COVID-19 autorstwa posłów PiS.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Utworzenia funduszu celowego na zakup testów m.in. dla pracowników medycznych i osób powyżej 60 lat – to jedna ze zmian do tzw. ustawy covidowej, którą w głosowaniach w nocy z poniedziałku na wtorek poparli senatorowie.

Tutaj przeczytasz więcej. 

fot. PAP/Mateusz Marek

W Trydencie- Górnej Adydze na północy Włoch w przeciwieństwie do reszty kraju restauracje są otwarte do 22.00, o cztery godziny dłużej niż przewiduje to najnowszy dekret rządu o walce z pandemią. To wynik automiii, jaką ma ten region.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech podczas ostatniej doby wzrosła o 11 409, odnotowano też 42 zgony na COVID-19 - poinformował we wtorek Instytut Roberta Kocha (RKI).

Zaległości firm gastronomicznych na koniec września br. sięgały 695,6 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Między marcem a wrześniem przybyło 198 zadłużonych restauratorów; rekordzista z Mazowsza ma ok. 43 mln zł zaległości kredytowych.

fot. pixabay

We wszystkich województwach w kraju wciąż są wolne łóżka covidowe, coraz mniej jest wolnych respiratorów - wynika z informacji zebranych przez PAP. Tam, gdzie liczba zajętych łóżek zbliża się do liczby wszystkich dostępnych, wojewodowie deklarują stałe poszerzanie bazy wraz z zapotrzebowaniem.

Podczas ostatniej doby w Brazylii zrejestrowano 15 726 nowych przypadków koronawirusa i 263 nowe zgony z powodu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia.

Dodatkowe świadczenie postojowe dla branż gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej zakłada złożony w poniedziałek w nocy projekt nowelizacji ustawy o COVID-19 autorstwa posłów PiS.

Utworzenia funduszu celowego na zakup testów m.in. dla pracowników medycznych i osób powyżej 60 lat – to jedna ze zmian do tzw. ustawy covidowej, którą w głosowaniach w nocy z poniedziałku na wtorek poparli senatorowie.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w poniedziałek wieczorem, że w ostatnich 24 godzinach w USA zarejestrowano 340 ofiar śmiertelnych Covid-19. Potwierdzono 60 789 nowych przypadków zakażeń.

Było ich znacznie mniej niż w ciągu poprzedniej doby. Odnotowano wówczas 83 718 infekcji i 914 zgonów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie