"Trudno powiedzieć, że wszystko grało". Banaś o działaniach rządu ws. koronawirusa

Polska
"Trudno powiedzieć, że wszystko grało". Banaś o działaniach rządu ws. koronawirusa
Polsat News
Prezes NIK Marian Banaś

"NIK ma już pewną orientację, jak państwo było przygotowane do epidemii. Delikatnie mówiąc, trudno powiedzieć, że wszystko grało. Widać nieprawidłowości na przykład w przygotowaniu szpitali" - powiedział prezes NIK Marian Banaś w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "DGP".

Banaś pytany czy NIK sprawdzi, w jaki sposób państwo przygotowało się do epidemii, a zwłaszcza do jesiennej fal, odparł, że "cząstkowe kontrole już trwają".

 

"Zrobimy także kompleksową, ale musimy z tym poczekać, bo większość instytucji jest zajęta walką z epidemią. W ramach już prowadzonych czynności na przykład delegatura katowicka przygląda się podmiotom ochrony zdrowia. Pewną orientację, jak państwo było przygotowane, już mamy" - tłumaczył.

 

"Widać nieprawidłowości w przygotowaniu szpitali"

 

"Delikatnie mówiąc, trudno powiedzieć, że wszystko grało. Widać nieprawidłowości w przygotowaniu szpitali. Z jednej strony mamy te, które mają się zajmować chorymi na COVID, a jednocześnie nie mają potrzebnego sprzętu, na przykład maseczek, respiratorów, etc." - powiedział.

 

ZOBACZ: Niedzielski: Boże Narodzenie spędzimy w ścisłym gronie

 

Banaś pytany był również czy NIK kontroluje zakupy, o jakich było głośno, czyli maseczek i respiratorów przez resort zdrowia, Agencję Rezerw Materiałowych czy inne podmioty? "Mamy w planach kontrolę całości procesu, łącznie z zakupami. To będzie pewnie przyszły rok" - poinformował.

 

Prezes NIK mówił także o kontroli tzw. wyrobów kopertowych. "Wnioski z tej kontroli powinniśmy upublicznić do końca roku. Chcemy prześledzić cały łańcuch decyzyjny: od poleceń premiera do ich wdrażania po podstawy prawne tych działań" - przekazał.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie