Prof. Andrzej Horban: Nasz system jest policzony do 30 tys. chorych

Polska
Prof. Andrzej Horban: Nasz system jest policzony do 30 tys. chorych
Polsat News
Prof. Horban w programie "Gość Wydarzeń"

- Mamy nadzieję, że podjęte środki, mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się epidemii, zadziałają - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prof. Andrzej Horban, przewodniczący grupy rządowych doradców epidemiologicznych.

- Nasz system jest policzony na kilkanaście tysięcy chorych, do 30 tys. Ci chorzy będą "załatwiani" w taki sposób, jak być powinni, tzn. otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki - zapewniał prof. Horban. 

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa zdrowia

 

Pytany o poniedziałkowe dane mówiące o mniejszej liczbie nowych zakażeń przyznał, że nie można jeszcze wyciągać żadnych wniosków.

 

- Z reguły w poniedziałek jest mniej nowo zdiagnozowanych, niż w ciągu tygodnia, bo taki jest cykl pracy laboratoriów - wyjaśniał. - Ważne, że nie jest 15-20 tys., mamy światełko w tunelu - zauważył. 

 

Będzie drugi lockdown?

 

Prof. Horban podkreślił, że rząd chciałby uniknąć lockdownu. - Jest takie ryzyko, ale trudno to sobie teraz wyobrazić - przyznał. 

 

- Celem tzw. lockdownu jest po pierwsze utrzymanie epidemii na takim poziomie, żeby były dostępne łóżka szpitalne dla osób, które muszą być hospitalizowane. Drugim celem jest ochrona osób, które chorują w sposób ciężki. Wszyscy wiemy, że dotyczy to osób starszych - granicą arbitralną jest 70 lat, ale (chorują ciężko - red.) również ludzie relatywnie młodzi, czyli 50-60-letni. Widzimy to w szpitalach - chorują ludzie relatywnie młodzi, bez dużych obciążeń, dlatego, że ta grupa też zaczyna być zarażana - tłumaczył profesor. 

 

Wideo: Prof. Andrzej Horban w programie "Gość Wydarzeń"

  

Zakażenia w trakcie protestów

 

Horban był pytany także o ryzyko zakażeń w trakcie trwających od kilku dni protestów. Przyznał, że jest ono wysokie. - Apelowałbym do wszystkich o ociupinę rozsądku, cofnięcie się krok do tyłu i zaczęcie normalnego dialogu, a nie ryzykowanie załamania całego systemu ochrony zdrowia - powiedział ekspert.

 

Jak mówił "wydaje się, że przyczyną wzrostu zachorowań, który widzimy od połowy października, jest powrót studentów na uczelnie". - Studenci zaczęli się spotykać i przekazują wirusa swoim rodzicom - przekonywał naukowiec.

 

"Trzeba zrezygnować z tak rozlicznego dawania kwarantanny" 

 

Prof. Horban zapowiedział, "że pewne zasady będą zmieniane". - Pewne zasady postępowania w czasie epidemii są kontrowersyjne i chcemy na ten temat zacząć dyskutować - podkreślił. Jak mówił, chodzi m.in. o zasady kwarantanny. - Być może trzeba będzie zrezygnować z tak rozlicznego dawania kwarantanny - przyznał.

 

- System trzeszczy, bo epidemia jest za duża w stosunku do przyjętych do tej pory rozwiązań organizacyjnych - podsumował. 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

prz/jo/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie