Warszawa: zniszczony pomnik Ronalda Reagana. Plamy z farby i wulgarne napisy

Polska
Warszawa: zniszczony pomnik Ronalda Reagana. Plamy z farby i wulgarne napisy
Twitter/Ray Wojcik
Zniszczenia na pomniku Reagana zauważono w sobotę

Nieznani sprawcy zdewastowali pomnik byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, stojący przy Alejach Ujazdowskich. Na monumencie pojawiły się wulgaryzmy, napis "Pro abo", a także plamy z farby oraz symbol ośmiu gwiazdek, używany przez przeciwników PiS. Ponadto przekreślono Wielką Pieczęć Stanów Zjednoczonych, używaną jako godło tego kraju. Możliwe, że do dewastacji doszło podczas protestów w stolicy.

Dewastację rzeźby zauważono w sobotę. Poprzedniej nocy w pobliżu przechodziła manifestacja osób sprzeciwiających się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.

 

Nie wiadomo jednak, czy to ktoś z uczestników jest odpowiedzialny za zniszczenie pomnika.

 

ZOBACZ: Protest w Warszawie ws. aborcji. Ile mandatów wystawiono?

 

Polsatnews.pl próbował potwierdzić w Komendzie Stołecznej Policji, czy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o dewastacji. - Na razie nie mam wiedzy w tej sprawie - przekazał nadkom. Jarosław Florczak.

 

Pomnik i pamiątkowe tablice oblane farbą

 

Zdjęcie uszkodzonego monumentu zamieścił na Twitterze m.in. Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 

 

Na innych zdjęciach widać, że farbą oblano również pamiątkową tablicę oraz podstawę pomnika.

 

Ratusz zajął się wyczyszczeniem pomnika

 

Dewastację skomentował na Twitterze m.in. Jan Strzeżek, wiceszef Porozumienia Jarosława Gowina i radny stołecznej dzielnicy Bielany. Zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 

"Da Pan radę coś z tym zrobić, czy może znowu szykuje się urlop, albo L4? Jeśli nie, to w poniedziałek razem z kolegami z Młodej Prawicy sami wyczyścimy zdewastowany pomnik" - napisał.

 

 

Strzeżkowi odpowiedziała Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

 

"Pomnik jest właśnie myty. Prezydent Trzaskowski pracuje cały czas. A uwagi o L4 mógłby Pan sobie darować. Tym bardziej, że pozytywne wyniki testów na koronawirusa dopiero co otrzymał prezydent Andrzej Duda, a wcześniej kilku ministrów. Wszystkim oczywiście życzymy zdrowia" - stwierdziła.

 

 

Pomnik stoi obok ambasady USA

 

Warszawski pomnik Ronalda Reagana jest dziełem rzeźbiarza Władysława Dudka, a jego budowę zainicjował Janusz Dorosiewicz, były szef Legii Warszawa i prezes fundacji noszącej imię byłego przywódcy USA.

 

ZOBACZ: "Wasza krótkowzroczność jest porażająca". Hołownia krytykuje biskupów po werdykcie TK

 

Monument stoi naprzeciwko budynku ambasady Stanów Zjednoczonych. Przedstawia prezydenta Reagana przemawiającego w Berlinie Zachodnim w 1987 r. przed Bramą Brandenburską. 

 

21 listopada 2011 r. pomnik został odsłonięty przez Lecha Wałęsę.

wka/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie