Szczepionka 2 w 1? Będzie chronić przed koronawirusem i grypą

Świat
Szczepionka 2 w 1? Będzie chronić przed koronawirusem i grypą
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi

Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi - poinformował w środę działający w Nowosybirsku ośrodek Wektor. Ten główny rosyjski ośrodek wirusologii opracował dotąd jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Dyrektor ośrodka Rinat Maksiutow podkreślił, że lekarze wiedzą już, iż jednoczesne zachorowanie na grypę i zakażenie koronawirusem "wzmacnia znacznie ciężki przebieg i śmiertelność sezonowej grypy". Wektor prowadzi prace nad połączoną szczepionką - poinformował naukowiec.

 

W ośrodku Wektor powstała dotąd jedna z dwóch zarejestrowanych w Rosji szczepionek przeciwko koronawirusowi - EpiVacCorona. Maksiutow powiedział w środę, że ten preparat na późniejszym etapie przejdzie badania kliniczne na dzieciach w wieku 14-17 lat. Zapewnił, że szczepionka jest "całkowicie bezpieczna, zarówno dla zdrowych ochotników, jak i dla osób z chorobami przewlekłymi, alergików i osób starszych".

 

Państwowe Centrum Naukowe Wirusologii i Biotechnologii Wektor to ośrodek, gdzie w czasach ZSRR prowadzone były badania nad bronią biologiczną. Jest to jedno z dwóch laboratoriów na świecie, obok Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w USA, gdzie przechowywane są wirusy ospy prawdziwej i Eboli.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie