Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 10 982 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 230 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Z kolei w USA zarejestrowano 57 519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i 711 kolejnych zgonów - poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

ms/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Od środy w Irlandii będzie obowiązywał piąty, najwyższy, poziom zagrożenia koronawirusem, co oznacza powrót - z nielicznymi wyjątkami - do takich restrykcji, jakie miały miejsce w pierwszej fazie epidemii - zdecydował w poniedziałek wieczorem rząd tego kraju.

W ciągu ostatniej doby we Francji zdiagnozowano 13 243 nowe infekcje koronawirusem, zmarło 146 osób zakażonych - wynika z danych ministerstwa zdrowia, opublikowanych w poniedziałek.

W siłowniach i klubach fitness we Włoszech trwa walka z czasem, by w ciągu tygodnia, jak zalecił rząd w dekrecie, wprowadzić wszystkie wymogi norm bezpieczeństwa. Właściciele wielu sal zapewniają, że reguły sanitarne są u nich przestrzegane.

Te placówki, które nie wprowadzą wszystkich wymaganych zaleceń dotyczących poszczególnych rodzajów aktywności sportowej i nie przejdą kontroli, zostaną zamknięte - zaznaczono w niedzielnym dekrecie.

Po niedzielnej demonstracji w Pradze przeciwko ograniczeniom związanych z pandemią i późniejszych zamieszkach policja zatrzymała 114 osób. Dwóm osobom postawiono już zarzuty - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka policji Eva Kropaczova.

Jarmark bożonarodzeniowy w ogrodach Tuileries w Paryżu, który miał odbywać się od listopada do stycznia, został odwołany z powodu koronawirusa - poinformował w poniedziałek organizator, stowarzyszenie Le Monde Festif.

Jarmark "La Magie de Noel" miał odbywać się, podobnie jak w zeszłym roku, w centrum stolicy, w ogrodach Tuileries, dokąd założyciel stowarzyszenia Le Monde Festif Marcel Campion, określany we Francji jako „król wesołego miasteczka”, przeniósł go w 2018 roku.

Zdecydował się na to, gdy odmówiono mu zgody na zorganizowanie jarmarku na Polach Elizejskich na mocy decyzji socjalistycznej mer Paryża Anne Hidalgo.

Władze Lombardii zwróciły się do rządu Włoch o wprowadzenie w regionie godziny w policyjnej od 23 do 5 rano począwszy od czwartku. Decyzję tę motywuje się znacznym wzrostem nowej fali zakażeń w części kraju najbardziej dotkniętej już przez epidemię.

W godzinach nocnych można by jedynie poruszać się z powodów pracy, zdrowia i innych uzasadnionych przyczyn.

Zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej za określone czyny oraz wzmocnienie kompetencji wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego przewiduje m.in. poselski projekt zmian w ustawach w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19.

W poniedziałek potwierdzono zakażenia w kilku jednostkach oświatowych Opola – w jednym przedszkolu, dwóch liceach i w Zespole Szkół Specjalnych – poinformowała rzecznik urzędu miasta Katarzyna Oborska-Marciniak.

Zakażenia zanotowano wśród podopiecznych przedszkola nr 20, szkoły podstawowej nr 31 i w dwóch liceach: jedynce i dziewiątce, a także w Zespole Szkół Specjalnych.

Granica Kanady ze Stanami Zjednoczonymi pozostanie zamknięta - poinformował w poniedziałek minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Bill Blair.

"Przedłużamy ograniczenia podróży do i z USA, wszystkich poza niezbędnymi, aż do 21 listopada br." - napisał na Twitterze.

W szpitalu koordynacyjnym w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie) zajętych jest 231 na 485 tzw. "łóżek covidowych" - poinformowała rzeczniczka prasowa magistratu w tym mieście Beata Adwent. W całym regionie wolnych jest 465 takich miejsc.

Adwent przekazała, że na 485 łóżek dedykowanych pacjentom z COVID-19 w grudziądzkim szpitalu zajętych jest obecnie 231.

- Do opieki nad najciężej chorymi wykorzystywanych jest 17 na 25 przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 - podkreśliła.

W Unii Europejskiej uruchomiona została unijna brama sieciowa dotycząca koronawirusa, dzięki której ma zostać w pełni wykorzystany potencjał aplikacji służących do ustalania kontaktów zakaźnych i ostrzegania przed infekcjami.

Komisja, na wniosek państw członkowskich UE, stworzyła ogólnounijny system zapewniający interoperacyjność – tzw. bramę sieciową - aplikacji służących śledzeniu kontaktów z zakażonymi.

Do systemu podłączone są obecnie następujące aplikacje: niemiecka Corona-Warn-App, irlandzka COVID tracker i włoska immuni. Łącznie aplikacje te zostały pobrane przez około 30 mln osób, co odpowiada dwóm trzecim liczby wszystkich pobrań aplikacji w UE.

Poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach poinformował w poniedziałek o pozytywny wyniku testu na obecność koronawirusa. "Czuję się dobrze" - zaznaczył polityk we wpisie na Facebooku.

ZOBACZ: Michał Jach z PiS zakażony koronawirusem. Stoi na czele sejmowej komisji obrony

U kilkunastu ze 150 policjantów jednostki specjalnej, uczestników szkolenia w Szkole Policji w Słupsku, badanie na obecność koronawirusa dało wynik pozytywny. Są odizolowani, chorobę przechodzą bezobjawowo – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy szkoły Piotr Kozłowski.

73 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 9338 nowych zakażeń, czyli mniej niż w ostatnich dniach. Wykonanych zostało 98 tys. testów - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Dobowa liczba nowych zakażeń spadła po raz pierwszy od tygodnia, ale prawie o 50 tys. zmniejszyła się też liczba przeprowadzonych badań w porównaniu z niedzielą.

Łączny bilans zmarłych we Włoszech od początku epidemii wynosi 36 616. Do tej pory koronawirusa wykryto w kraju u 423 tys. osób, z których już wyzdrowiało 252 tys.

W ramach ogłoszonego w poniedziałek stanu wyjątkowego rząd Słowenii wprowadził od wtorku godzinę policyjną, która obowiązywać będzie od godz. 21 do 6 rano. To kolejny krok Lublany w walce z pandemią koronawirusa.

Obostrzenie to ma zapobiegać transmisji koronawirusa podczas wieczornych spotkaniach towarzyskich, które są jednym z największych źródeł zakażeń.

Niedozwolone są wszystkie większe zgromadzenia oraz imprezy, w tym nabożeństwa religijne i uroczystości okolicznościowe, takie jak wesela. Z tego zakazu zwolnieni są tylko członkowie tego samego gospodarstwa domowego.

Sezonowa epidemia grypy oraz częste występowanie innych zakażeń w sezonie jesienno-zimowym, w połączeniu z obniżeniem odporności i wzrostem zanieczyszczenia powietrza, mogą pogorszyć przebieg COVID-19 - wskazywali w Senacie członkowie zespołu ekspertów przy prezesie PAN.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela od poniedziałku przebywa na dziesięciodniowej kwarantannie w związku z bezpośrednim kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem – podał tamtejszy urząd miasta. Test wykazał, że nie jest zakażony.

Łączę się z wami w tych niełatwych okolicznościach; modlę się też za wszystkich, którzy doświadczają szczególnych trudów oraz za tych, którzy martwią się o los bliskich – mówi Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

U duchownego stwierdzono 17 października COVID-19.

Oświęcimski szpital wstrzymał w poniedziałek do odwołania planowe zabiegi operacyjne. Wiąże się to z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną spowodowaną licznymi ogniskami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u pacjentów i pracowników – podało tamtejsze starostwo.

Władze Sopotu wystosowały do władz państwowych i kościelnych list, w którym apelują o wydanie stosownych rozporządzeń, które mogłyby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa na cmentarzach. Uważają, że obostrzenia i regulacje dotyczące uroczystości Wszystkich Świętych powinny być jednakowe dla całego kraju.

W woj. łódzkim jest 850 łóżek covidowych, z czego 698 zajętych przez pacjentów – poinformował w poniedziałek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Dodał, że konieczność stworzenia szpitala tymczasowego w Łódzkiem może się pojawić, gdy liczba hospitalizacji przekroczy 1,5 tys.

W poniedziałek na trasy wyjechało w sumie 1560 autobusów - więcej o ok. 40-50 w porannym szczycie niż zwykle; 425 tramwajów - więcej o 8; 20 pociągów SKM oraz 54 pociągi metra - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

Dodano, że w całym mieście prowadzone były pomiary ruchu pasażerów i w 99 przypadkach wskazano na przepełnienie w pojazdach komunikacji.

Nawet 30 tys. zł kary może nałożyć sanepid na księdza, który w poniedziałek został wyprowadzony z domu zakonnego salezjanów w Poznaniu. Policja poinformowała, że w trakcie prowadzonego przez niego nabożeństwa nie przestrzegano obowiązku noszenia maseczek i wymaganego dystansu.

Na Białorusi poprzedniej doby wykryto 592 zakażenia koronawirusem, cztery osoby chore na Covid-19 zmarły, a 373 pacjentów wyzdrowiało - podał w poniedziałek resort zdrowia tego kraju. Dzień wcześniej informowano o 635 potwierdzonych infekcjach.

Według oficjalnych danych łącznie na Białorusi zakażenie potwierdzono dotąd u 88 290 ludzi, a zmarły 933 osoby chore na Covid-19. Za wyzdrowiałych uznano 80 130 pacjentów. Jak podano, w kraju przeprowadzono ponad 2,2 mln testów.

Na początku listopada pierwsi chorzy na COVID-19 trafią do nowego oddziału szpitala w Bolesławcu. W dwa miesiące został on zbudowany z kontenerów. Docelowo pomieści 65 pacjentów.

Szpital w Bolesławcu to placówka, w której hospitalizowanych jest najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem w zachodniej części woj. dolnośląskiego.

- W poniedziałek w tej lecznicy przebywa 75 pacjentów, z czego 10 na OIOM-ie. Zajęte są wszystkie łóżka – poinformował dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Kamil Barczyk.

W Walii od piątkowego popołudnia rozpocznie się ogólnokrajowy 17-dniowy lockdown, którego celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa - ogłosił w poniedziałek szef tamtejszego rządu Mark Drakeford.

- Nie ma przed nami łatwych wyborów, ponieważ wirus rozprzestrzenia się szybko w każdej części Walii - mówił Drakeford.

Coraz więcej żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej angażuje się w walkę z COVID-19. Blisko 40 terytorialsów wspiera policję; dodatkowo, codziennie 4 zespoły medyczne pobiera od osób wymazy na koronawirusa – poinformował rzecznik brygady kpt. Witold Sura.

Zawieszenie na dwa tygodnie zajęć w szkołach, wsparcie sanepidów przez pracowników branży call-center, wpisanie do ustawy obowiązku noszenia maseczek i zwiększenie nakładów na zdrowie - proponują posłowie Lewicy.

Według nich, przerwa w nauce dałaby szansę na wyhamowanie transmisji koronawirusa.

W związku z wykryciem koronawirusa u proboszcza parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie kościół został zamknięty. Nieczynna jest także kancelaria.

Wierni, którzy mieli kontakt z kapłanem proszeni są w razie podejrzenia o zakażenie, o kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Iranie powiększył się w ciągu ostatniej doby o 337, do 30 712 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost zgonów z powodu Covid-19. Wykryto też 4251 nowych infekcji.

Dbamy o bezpieczeństwo i czas naszych klientów, dlatego wprowadzamy kolejne udogodnienie, dzięki któremu można odwiedzić nas online. E-wizyta to wideorozmowa z naszym ekspertem z placówki ZUS – przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty.

Trwa analiza wariantów dla lokalizacji kolejnego szpitala tymczasowego dla chorych na koronawirusa - przekazała w poniedziałek rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, pytana o drugą, po Stadionie Narodowym, lokalizację podobnej placówki na Mazowszu.

Jarosław Kaczyński przebywa na kwarantannie - podał Radosław Fogiel. Wicepremier trafił na nią po kontakcie z osobą chorą na Covid-19. "Pan Prezes czuje się dobrze, swoje obowiązki w miarę dostępnych możliwości będzie realizował z domu" - poinformował wicerzecznik PiS.

Szpitale tymczasowe, przekształcanie oddziałów, włączenie do walki z koronawirusem szpitali prywatnych, wzmocnienie funkcji koordynatorów wojewódzkich - m.in. te działania mają przynieść w ciągu tygodnia podwojenie liczby łóżek dostępnych dla pacjentów chorych na Covid-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział także zmianę warunków kwarantannowania.

Więcej przeczytasz tutaj.

Portal czeskiego radia „iRozhlas” ujawnił w poniedziałek, że MSW chce znowelizować ustawę o dostępie do informacji, która uniemożliwi publikowanie wiadomości dotyczących zarządzania kryzysowego. Planowane jest m.in. wydłużenie czasu na przekazywanie informacji.

W proponowanej nowelizacji ma znaleźć się zapis: ”Informacje…., których opublikowanie mogłoby zagrozić….skuteczności decyzji kryzysowych (dotyczących zarządzania kryzysowego - red.) …..nie podaje się” – napisał portal czeskiego radia publicznego. Planowane ma być także wydłużenie czasu potrzebnego na udzielenie informacji. Aktualnie w Czechach wynosi on 15 dni.

Minister zdrowia Belgii Frank Vandenbroucke ostrzegł, że sytuacja pandemiczna w kraju, zwłaszcza w Walonii i w Brukseli, jest najbardziej niebezpieczna w Europie. "Jesteśmy naprawdę blisko tsunami" - powiedział szef resortu zdrowia.

W związku z sytuacją epidemiczną w Niemczech w tamtejszych mediach społecznościowych zaroiło się w weekend od zdjęć opatrzonych hasztagiem #papiertoaletowy, na których widać puste półki sklepowe - informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z powodu obecności koronawirusa u części zespołu duszpasterskiego parafia Dobrego Pasterza na warszawskiej Woli do 2 listopada zawiesiła aktywność. Proboszcz prosi parafian o modlitwę, cierpliwość i zaufanie Bogu – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Proboszcz z parafii w Tarnogórze został w poniedziałek uniewinniony od zarzutu dotyczącego zbyt dużej liczby osób przebywających jednocześnie na mszy świętej w maju br. Z wnioskiem o jego ukaranie wystąpiła do sądu policja. Chodzi o proboszcza parafii w Tarnogórze archidiecezji przemyskiej w dekanacie Leżajsk II. Policja zarzuciła mu wykroczenie z art. 54 Kodeksu wykroczeń o naruszaniu przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych.

30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono podczas minionego weekendu w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a osiem w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Na kwarantannie jest w sumie prawie pół tysiąca górników, w większości z PGG.

860 z 5025 testów na koronawirusa wykonanych w niedzielę na Słowacji dało wynik pozytywny - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. To najwyższy niedzielny bilans zakażeń. Dotychczas rekord dla tego dnia - 504 infekcji - padł przed tygodniem.

 

Służby sanitarne skierowały na kwarantannę szefa MON Mariusza Błaszczaka po tym, gdy w niedzielę stwierdzono koronawirusa u osoby, z którą miał kontakt. To kolejna kwarantanna, której musi poddać się ten polityk.

Miejski sylwester nie odbędzie się w tym roku w Warszawie. Miasto ze względu na pandemię COVID-19 zdecydowało o odwołaniu tej imprezy.

Leczony w izraelskim szpitalu chory na Covid-19 główny negocjator Palestyńczyków, a równocześnie sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saib Erekat został w poniedziałek podłączony do respiratora z powodu pogorszenia stanu zdrowia - poinformował szpital.

Małe sklepy, w których kupujących obsługują właściciele, nie mają obowiązku wprowadzania tzw. godzin dla seniorów miedzy 10 a 12, ani limitowania liczby klientów - podaje prawo.pl. Takie zasady obowiązują tylko te placówki handlowe, gdzie obsługą klientów zajmują się osoby zatrudnione.

Chińskie Centrum Kontroli Chorób poinformowało, że na niektórych opakowaniach mrożonek po raz pierwszy wykryto żywe koronawirusy, które ewentualnie mogą wywoływać zakażenie. Ryzyko dla konsumentów, jeśli w ogóle występuje, jest jednak minimalne. Żywe drobnoustroje wykryto przed ponad tygodniem podczas badań służących wykrywaniu śladów ich obecności na różnych przedmiotach w mieście Qingdao. 

1204 nowe zakażenia koronawirusem minionej doby odnotowano w Małopolsce, w tym najwięcej - bo 490 - w Krakowie. Wyzdrowiały 514 osoby, zmarło - osiem, w wieku od 62 do 92 lat - wynika z poniedziałkowych informacji biura prasowego wojewody.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 36 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 37,2 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich 534 – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni od czasu, gdy uzyskali taką możliwość, zlecili już swoim pacjentom 165 951 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, ostatniej doby 534. Ogółem przebadano dotąd 4 008 471 próbek pobranych od 3 850 148 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób. 

Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 1080 osób nie zakrywających ust i nosa, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3690 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

- Do 9. roku życia w zasadzie objawowych przypadków nie ma. Później odsetek jest niewielki, ale bardzo wzrasta ruchliwość - mówi polsatnews.pl wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. Jak dodał, obawia się, że młodzież potraktuje naukę zdalną jak wakacje i będzie kontakować się z większą liczbą osób.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce. Wirusolog przeciwny zamykaniu szkół


Od poniedziałku 19 października obowiązują nowe obostrzenia w walce z epidemią COVID-19. Ograniczenia dotyczą organizacji wesel, imprez okolicznościowych oraz funkcjonowania szkół.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od dziś obowiązują nowe obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni

W związku ze znacznym wzrostem liczby nowych infekcji koronawirusowych władze Słowenii wprowadziły w poniedziałek ponownie 30-dniowy stan wyjątkowy - poinformowała słoweńska agencja prasowa STA. Nie pociągnie to za sobą na razie żadnych bezpośrednich konsekwencji, dając jednak władzom podstawę prawną dla wprowadzania lokalnie zróżnicowanych przedsięwzięć prewencyjnych. Poprzednio stan wyjątkowy z powodu koronawirusa obowiązywał w Słowenii od 12 marca do końca maja.

Podmioty gospodarcze, które zostały ukarane za naruszenie wymogów sanitarnych związanych z epidemią, utracą w przyszłości możliwość korzystania z tarczy antykryzysowej - taki zapis znajdzie się w projekcie ustawy, który we wtorek trafi do Sejmu - ustalił polsatnews.pl.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 8375 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 672 z nich podłączonych jest do respiratorów - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 94 tys. 14 chorych. Z danych MZ wynika, że od początku epidemii wyzdrowiało 94 tys. 14 osób, u których potwierdzono zakażenie, wobec 92 651 osób w niedzielę, czyli w ciągu doby przybyło 1363 ozdrowieńców. Na kwarantannie przebywa 304 tys. 567 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 46 tys. 864 osoby. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 8375 osób - 672 z nich są pod respiratorami.

Mamy 7482 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 36 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 183 248 przypadków zakażenia i 3614 zgonów.


Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak i biskup pomocniczy Krzysztof Włodarczyk są zakażeni koronawirusem - przekazał w poniedziałek rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie ks. Wojciech Parfianowicz. Jak podał ks. Parfianowicz pozytywny wyniki testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 biskupi Dajczak oraz Włodarczyk odebrali w niedzielę wieczorem. "Źródłem zakażenia jest prawdopodobnie jeden z pracowników kurii, u którego obecność wirusa stwierdzono 13 października br. Obaj biskupi mieli z nim krótki kontakt, dlatego od momentu kiedy otrzymał on pozytywny wynik testu, pozostają w kwarantannie" - poinformował rzecznik kurii.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak jest zakażony koronawirusem - poinformowała uczelnia w poniedziałek na stronie internetowej. Prof. Nowak od 15 października przebywa na kwarantannie.

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie gotowy w ciągu najbliższego tygodnia; planujemy jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, a także po jednym w kilku innych miastach - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń koronawirusem na Ukrainie przekroczyła 300 tys. W niedzielę potwierdzono 4766 infekcji, 66 chorych na Covid-19 zmarło, a 1112 osób wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

PKB Chin wzrosło w III kwartale br. o 4,9 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, sygnalizując dalsze ożywienie konsumpcji po przestoju spowodowanym pandemią Covid-19 – wynika z poniedziałkowych danych oficjalnych. Wzrost był jednak nieco niższy od prognoz analityków.

- Na stadionie stanie ok. 500 łóżek dla osób, które potrzebują hospitalizacji, będzie też możliwość tlenoterapii - poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, łóżka staną w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych. Rząd planuje rozpoczęcie pracy szpitala na przełomie tego i następnego tygodnia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. Müller o szczegółach


Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy. - Chcielibyśmy, żeby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia, ale trzeba być bardzo ostrożnym, bo to jest trudne logistycznie wyzwanie - poinformował w Radiu Zet szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. W sumie w salach konferencyjnych stadionu ma stanąć 500 łóżek, w tym 50 tzw. OIOM-owych.

5059 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w niedzielę w Czechach - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. To o około 3600 mniej niż w sobotę. Jest to zarazem najwyższy dzienny przyrost w niedzielę, gdy przeprowadza się najmniej testów.

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek rano Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Pierwotnie Czarnek miał odebrać nominację, podobnie jak pozostali nowi ministrowie, 5 października, jednak wcześniej tego dnia poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność koronawirusa.

 

To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne - podkreślał w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią COVID-19 wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.

Brytyjski rząd powinien przemyśleć strategię testowania na obecność koronawirusa w Anglii, aby uniknąć powrotu do bardziej rygorystycznych restrykcji - wzywają naukowcy. Jeden z autorów rekomendacji uważa, że "Anglia stoi na skraju przepaści". W opublikowanych na łamach "Journal of the Royal Society of Medicine" zaleceniach, mających na celu naprawienie zmagającego się z trudnościami systemu wykrywania kontaktów osób zakażonych - NHS Test and Trace, naukowcy z University College London i Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM) twierdzą, że testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 mogłyby znacząco zwiększyć wydajność systemu testowania w stosunkowo krótkim czasie i pomóc w identyfikacji przypadków bezobjawowych u kluczowych pracowników.

Są różne szkoły, w każdej to dyrektor powinien decydować, czy uczyć stacjonarnie, czy wprowadzić naprzemienną naukę: część klas w danym tygodniu w szkole, reszta w domu – powiedział dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty Marek Pleśniar. Zaznaczył, że nie podjęto żadnych decyzji w sprawie podstawówek i przedszkoli.

Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, gotowa jest też koncepcja budowy szpitali polowych dla zakażonych koronawirusem - zapewnił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Szef MON pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zaangażowanie wojska w walkę z pandemią COVID-19 zaznaczył, że żołnierze od początku pandemii niosą pomoc osobom zakażonym. "Wojskowa służba zdrowia, 14 szpitali w całej Polsce, które są otwarte dla wszystkich, (...) od wiosny, bez przerwy pomoc niosą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej" - wyliczał. Jak poinformował, w poniedziałek w różne formy pomocy osobom zakażonym zaangażowanych będzie 2,4 tys. żołnierzy.

- Tak dramatyczna decyzja o powstaniu szpitala na Stadionie Narodowym jest elementem paniki, wynika z chaosu i z braku przygotowania następnych kroków, kiedy trzeba było to robić, w marcu-kwietniu - mówił w programie "Graffiti" Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO.

Rzecznik rządu: szef KPRM Michał Dworczyk odpowiada za przygotowanie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Minionej doby w Indiach odnotowano 55 722 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; to najmniej w ciągu ostatnich pięciu dni - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. W związku z Covid-19 zmarło 579 osób - najmniej od prawie czterech miesięcy.

Gwardia Cywilna w Asturii na północy Hiszpanii bada, czy żel stosowany do dezynfekowania powierzchni alkomatu może wpłynąć na wynik kontroli trzeźwości kierowców, dając wyniki fałszywie pozytywne - poinformował dziennik ABC, powołując się na jej biuro prasowe (OPC).

Resort nauki prognozuje spadek liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach z powodu pandemii koronawirusa, choć - jak zastrzega - na razie trudno jest oszacować skalę problemu. Informacje o zmniejszonym naborze potwierdzają uczelnie.

Od poniedziałku szkoły średnie znajdujące się w żółtej strefie przechodzą na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.

W strefie czerwonej od soboty znalazły się 152 powiaty i miasta, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa. Reszta kraju jest objęta żółtą strefą.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 4325 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 12 kolejnych zgonów - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 57 519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i 711 kolejnych zgonów - poinformował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Według danych amerykańskiej uczelni od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 8 142 913 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło łącznie 219 676 osób.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 10 982 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 230 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej resort zdrowia informował o ponad 24 tysiącach nowych infekcji i 461 zgonach. Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 153 905 a osób zainfekowanych do 5 235 344.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie