Kłem narwala w terrorystę. Brytyjska królowa skróciła wyrok uczestnikowi tamtych zajść
Steven Gallant był jedną z osób biorących udział w próbie obezwładnienia terrorysty na London Bridge pod koniec listopada 2019 roku. W akcji brał udział także bohater z Polski - Łukasz. Gallant był tego dnia na jednodniowej przepustce z więzienia. Teraz królowa Elżbieta II zdecydowała się na skrócenie jego wyroku o 10 miesięcy, co pozwoli mu ubiegać się o warunkowe zwolnienie.
42-letni Steven Gallant został skazany w 2005 roku za pobicie ze skutkiem śmiertelnym byłego strażaka przed pubem w mieście Hull. Za kratkami miał spędzić 17 lat.
29 listopada 2019 roku więzień brał udział w spotkaniu resocjalizacyjnym w Fishmongers' Hall. Gallant był wśród śmiałków, którzy pomogli obezwładnić nożownika Usmana Khana, który zabił tego dnia dwie osoby. Według udostępnionych nagrań skazany próbował spacyfikować terrorystę, zanim padły strzały policji.
ZOBACZ: Niemiec podejrzany o udział w grupie terrorystycznej. Zatrzymała go ABW
Jak poinformował w niedzielę "Evening Standard", królowa Elżbieta II zdecydowała się na skrócenie wyroku Stevena Gallanta "ze względu na jego zasługi i odwagę".
Wyrok został skrócony o 10 miesięcy, co pozwoli Gallantowi ubiegać się o warunkowe zwolnienie. O jego losie zdecyduje teraz specjalna komisja zajmująca się takimi przypadkami.
"Ktoś trzymał kieł narwala"
W akcji powstrzymywania terrorysty brał udział także Polak pracujący w Fishmongers' Hall jako kucharz. "Zrobiłem to, używając znalezionej lancy. Ktoś inny trzymał kieł narwala. (Według BBC był to właśnie Gallant - red.) Mężczyzna zaatakował mnie, po czym opuścił budynek. Kilku z nas podążyło za nim, ale zatrzymałem się przy pachołkach mostu. Zostałem dźgnięty nożem, a następnie przewieziono mnie do szpitala na leczenie" - napisał wówczas pragnący zachować anonimowość Łukasz, który w ataku został pięciokrotnie dźgnięty nożem.
W ataku zginęły dwie osoby: 23-letnia Saskia Jones i 25-letni Jack Merritt. Oboje byli absolwentami uniwersytetu w Cambridge i uczestniczyli w organizowanym przez tę uczelnię programie reintegracji skazanych Learning Together.
Czytaj więcej