Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Giuseppe Lami

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 70 334 zakażeń koronawirusem i 1148 zgonów. To najgorszy bilans od lipcowego szczytu pandemii w USA. W Brazylii z kolei zarejestrowano 28 523 nowe przypadki zakażenia koronawirusem 713 kolejnych zgonów, a w Niemczech 7334 i 24 zgony. Od soboty w Polsce zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. Śledź naszą relację minuta po minucie.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Od soboty, 17 października, wydarzenia kulturalne mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca lub przy zachowaniu 1,5 m odległości - poinformowało MKiDN w przesłanym PAP komunikacie.

W Belgii zamknięte będą od poniedziałku na cztery tygodnie restauracje i kawiarnie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował w piątek na kanale RTBF minister ds. mobilności Georges Gilkinet po spotkaniu rządu w sprawie kryzysu epidemicznego.

Francja: w ciągu ostatniej doby wykryto 25 086 nowych zakażeń koronawirusem - podał w piątek resort zdrowia. Dzień wcześniej padł rekord - 30 621 zakażeń. W tym czasie w szpitalach zmarły 122 osoby, licząc ze zgonami w domach opieki - 178.

Od początku pandemii we Francji doszło łącznie do 834 770 zakażeń; zmarły 33 303 osoby.

W kraju wprowadzony zostaje stan zagrożenia epidemicznego.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące nowych ograniczeń i zakazów w związku z epidemią koronawirusa.

Od soboty Gdynia zostanie objęta czerwoną strefą. 

Władze Gdyni przygotowują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji i zasad bezpieczeństwa. - Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację. Szukamy najlepszych rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Jesteśmy w stałym kontakcie z Sanepidem i innymi służbami - powiedział wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.

Szpital Powiatowy w Busku Zdroju zostanie przeznaczony tylko do leczenia osób z COVID-19. Wojewoda świętokrzyski polecił zapewnić w nim ponad 200 łóżek dla pacjentów.

Od poniedziałku w strefie czerwonej zdalnie będzie się uczyć blisko milion uczniów szkół ponadpodstawowych; to ponad połowa wszystkich uczniów, którzy uczą się w szkołach ponadpodstawowych w całym kraju - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ciągu doby do piątku rano w Szwajcarii zarejestrowano 3087 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Jest to największa taka liczba na przestrzeni trwającej od czerwca drugiej fazy pandemii.

Rzecznik MŚP krytycznie o zamykaniu siłowni i basenów

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do premiera krytycznie ocenił zapowiedź zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania kolejnych branż, m.in. fitness, basenów i saun. Ma to związek z rosnąca liczbą zakażonych COVID-19. Rzecznik MŚP chce też odszkodowania dla tych branż. 

Liczba osób ubogich, którym pomagają instytucje kościelne w Portugalii, zwiększyła się wraz z nastaniem epidemii koronawirusa o ponad 6000 - wynika z szacunków opublikowanych w piątek przez kierownictwo Caritas.

Z powodu Covid-19 zmarł popularny ukraiński bloger Dmytro Stużuk - mąż najbardziej znanej ukraińskiej instagramerki Sofiji Stużuk. Kobieta wiosną pisała, że niebezpieczeństwo związane z SARS-CoV-2 jest wyolbrzymiane.

Według ukraińskiej redakcji BBC mężczyzna zachorował na Covid-19 ok. tygodnia temu.

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Goeteborgu poinformował w piątek o potwierdzeniu pierwszego w Szwecji przypadku ponownego zakażenia SARS-CoV-2.

U 53-letniej kobiety koronawirusa najpierw wykryto w maju, a w sierpniu przeprowadzony u niej test na Covid-19 ponownie dał pozytywny wynik.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 15 650 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 138 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Dyrektor szkoły będzie miał obowiązek zorganizować zajęcia stacjonarne, bądź zajęcia na odległość, na terenie szkoły i za pomocą sprzętu, który się tam znajduje, tym uczniom, którzy nie mogą w inny sposób korzystać z kształcenia na odległość - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski

Z 60 ujawnionych pozytywnych przypadków COVID-19 na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie 55 to funkcjonariusze Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex oraz trzech instruktorów agencji - poinformowała w piątek mjr SG Katarzyna Tomczak.

55 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19 i wykryto ponad 10 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek włoskie ministerstwo zdrowia. To rekordowy przyrost infekcji. Federacja lekarzy apeluje do rodaków, by zdecydowali się dobrowolnie na "domowy lockdown".

W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem i nowymi obostrzeniami sanitarnymi biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta w strefie czerwonej - poinformował rzecznik kurii w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.

Dzienne domy pomocy społecznej w Szczecinie od poniedziałku będą działały w ograniczonym zakresie - poinformował w piątek rzecznik szczecińskiego MOPR. Seniorzy nie będą przychodzili na zajęcia, pracownicy placówek będą kontaktować się z nimi telefonicznie.

Liczba infekcji SARS-CoV-2 w Czechach będzie rosnąć przez 10-14 dni - powiedział w piątek minister zdrowia Roman Prymula. Przedstawiciele władz zapewnili również na konferencji prasowej, że systemowi opieki zdrowotnej nie grozi zapaść.

Zgodnie z zaleceniem wojewody mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny ma zapewnić 200 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Chorzy, którzy obecnie są leczeni w szpitalu przy ul. Tochtermana na inne schorzenia, mają być stopniowo przewożeni do innych placówek.

Na uczelniach we Włoszech ryzyko zakażenia koronawirusem jest minimalne, mieszany system nauczania działa - zapewnił w piątek minister szkolnictwa wyższego i badan naukowych Gaetano Manfredi. Podkreślił, że problemem są warunki dojazdu na uniwersytety.

Od poniedziałku liczba łóżek covidowych w małopolskich szpitalach zwiększy się z 1495 do 1914, a w czterech subregionach główną rolę w leczeniu zakażonych przejmą miejscowe szpitale - chodzi o lecznice w Zakopanem, Tarnowie, Limanowej i Oświęcimiu - poinformowało biuro wojewody.

Ponad dwie trzecie (70 proc.) Polaków deklaruje, że zasłania usta i nos maseczką, a 12 proc. twierdzi, że zasłania nią jedynie usta - wynika z raportu Kantar "Korzystanie z maseczek w miejscach publicznych". Co dziesiąty respondent jako osłonę wybiera przyłbicę lub półprzyłbicę.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwołała w piątek z powodu pandemii Covid-19 zaplanowany na 26 listopada szczyt UE w Berlinie, na którym miały być omówione relacje z Chinami.

PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Włochy mają siłę, by pokonać obecną falę zakażeń koronawirusem - zapewnił w piątek minister zdrowia Roberto Speranza. Przyznał, że sytuacja jest poważna.

Przeprowadzone w czwartek w Torus Wybrzeżu testy na obecność koronawirusa przyniosły dziewięć wyników pozytywnych. W związku z tym zaplanowany w niedzielę w Gdańsku mecz ekstraklasy piłkarzy ręcznych z Chrobrym Głogów został przełożony.

W Holandii w ciągu ostatniej doby wykryto 7984 nowe zakażenia SARS-CoV-2 - poinformował w piątek Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). To kolejny największy dobowy przyrost liczby infekcji. Od czwartku w kraju obowiązuje częściowa blokada.

Władze wprowadziły szereg obostrzeń określanych przez rząd jako "częściowy lockdown", by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Holandia jest jednym z europejskich państw najbardziej dotkniętych przez drugą falę pandemii - ocenia agencja Reutera.

Dane władz belgijskich pokazują duży wzrost liczby osób, u których wykryto koronawirusa. Liczba chorych w szpitalach podwoiła się, a 7-dniowa średnia liczba zgonów wzrosła o ok. 90 proc. w porównaniu z danymi z poprzedniego tygodnia - informuje telewizja VRT w piątek.

W szpitalach w woj. kujawsko-pomorskim leczonych jest 423 chorych na COVID-19 - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Łącznie zabezpieczonych dla potrzeb tych pacjentów jest tysiąc łóżek. Zajętych jest 31 z 83 respiratorów dla pacjentów covidowych.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaapelował do uczniów, by zmniejszyli aktywność społeczną. Podkreślił, że mniejsza liczba kontaktów pomoże osobom starszym, dla których COVID-19 może być chorobą śmiertelną.

W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa od soboty Gdańsk znajdzie się w czerwonej strefie. Miasto przygotowuje się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Inaczej działać będą m.in. placówki oświatowe, instytucje, komunikacja miejska. Zamknięte zostaną pływalnie i siłownie.

PAP/Marcin Gadomski

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie ma cały czas wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19 - podkreślił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych, warszawski radny Błażej Poboży. Jak podał, wolnych łóżek jest 40, z czego 20 na ginekologii. Szpital stara się zapewnić kolejnych 29 miejsc.

Naukowcy twierdzą, że koronawirus SADS-CoV, który atakuje świnie, potencjalnie może przenieść się na człowieka i namnażać się w ludzkich komórkach. U zwierząt wywołuje on biegunkę i wymioty.

76 łóżek szpitala powiatowy im. Chałubińskiego w Zakopanem decyzją wojewody małopolskiego od poniedziałku zostanie przeznaczona dla chorych na COVID-19 - powiedział starosta tatrzański Piotr Bąk. Rozważane jest udostępnienie intensywnej terapii na potrzeby waliki z pandemią. Mieszkańcy obawiają się pozbawienia jedynego szpitala podstawowej opieki zdrowotnej w powiecie, a personel szpitala boi się o swoje zdrowie.

Władze miasta Qingdao na wschodzie Chin oceniły, że przyczyną pojawienia się tam nowego ogniska Covid-19 była nieprawidłowa dezynfekcja w szpitalnej sali, gdzie badano dwóch zakażonych pracowników portowych - podały w piątek państwowe chińskie media.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował w piątek, że nie jest już zakażony koronawirusem. "Nie tyle wracam do pracy, bo przecież w niej cały czas byłem, ale wracam do Ratusza" - napisał Sutryk na Facebooku.

No to jak mnie spotkacie nie wpadajcie w panikę:). ZDROWY. Testy negatywne - to cieszy. Cieszy mnie również to, że...

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Piątek, 16 października 2020

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w okresie od marca do września 2020 r. wydał 235 decyzji, kierując m.in. lekarzy i pielęgniarki do podmiotów leczniczych, domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych - przekazał w piątek zespół prasowy wojewody. Udało się zrealizować 58 z tych decyzji.

Udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w strefie czerwonej – napisał ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

36 proc. Ukraińców uważa, że sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w ich kraju nie jest pod kontrolą - wynika z opublikowanych w piątek rezultatów sondażu. Również co trzeci ankietowany, który słyszał twierdzenie, że SARS-CoV-2 to broń biologiczna, daje temu wiarę. 40 proc. ankietowanych uznało, że sytuacja z koronawirusem na Ukrainie jest częściowo kontrolowana, a 4 proc. stwierdziło, że jest ona całkowicie pod kontrolą. To wyniki badania New Image Markeging Group, przeprowadzonego w dniach 13-15 października na grupie prawie 900 respondentów.

Od soboty z powodu pandemii Covid-19 zakazana zostanie sprzedaż alkoholu we wszystkich barach i restauracjach w brytyjskiej Izbie Gmin, niezależnie od tego, czy podają one także jedzenie, czy nie - ogłosił spiker izby Lindsay Hoyle. "W związku z decyzją rządu o przeniesieniu Londynu do drugiego poziomu restrykcji w związku z Covid-19, poprosiłem władze parlamentarne o wprowadzenie środków mających na celu dostosowanie Izby Gmin do krajowej sytuacji" - oświadczył Hoyle.

Potwierdzono kolejnych 79 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w miejskich domach pomocy społecznej i 14 nowych zakażeń w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez łódzki samorząd – podano w piątek w biurze rzecznika prasowego prezydenta Łodzi. Pracownicy służb prasowych prezydenta miasta poinformowali w piątek po południu, że 60 pensjonariuszy i 18 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej w Łodzi ma potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Z dnia na dzień rośnie liczba łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19 w regionie – powiedział na piątkowej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak. Wojewoda potwierdził, że doszło do kilku przypadków zakażeń wśród pracowników jego urzędu.Zapewnił, że praktycznie z dnia na dzień rośnie liczba szpitalnych łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19.

W woj. łódzkim na 1393 łóżka covidowe w szpitalach zakaźnych I i II poziomu 500 miejsc jest wolnych. Z 65 respiratorów dla chorych na COVID-19, wolne są 24 – poinformowała Dagmara Zalewska z urzędu wojewódzkiego w Łodzi.


Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wprowadzone limity wiążą się z objęciem Częstochowy czerwoną strefą epidemiczną. Zgodnie z wchodzącymi w życie 17 października obostrzeniami w kościołach strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 mkw. na osobę, a w parafiach w strefie żółtej – 4 metrów.

Wojewoda opolski podjął decyzję o ewakuacji kilkudziesięciu zakażonych koronawirusem z Domu Pomocy Społecznej w Borkach Wielkich, gdzie zakażenie stwierdzono niemal u wszystkich z 40 podopiecznych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Ewakuacja DPS. Zakażeni prawie wszyscy podopieczni

Szef SGWP gen. Rajmund Andrzejczak podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu szkolenia rezerwy w związku z pandemią koronawirusa - poinformowała rzeczniczka Sztabu płk Joanna Klejszmit. Do końca roku wstrzymane są także weekendowe szkolenia rotacyjne oraz szkolenia poligonowe żołnierzy WOT.

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił w piątek, że w związku z nasileniem się epidemii koronawirusa władze kraju będą wprowadzać w najbardziej dotkniętych regionach kolejne obostrzenia epidemiczne. Zaznaczył, że restrykcje będą wprowadzane na krótki czas.

We Włoszech tropienie kontaktów osób zakażonych nie działa, regiony mogą utracić kontrolę nad szerzeniem się wirusa - ostrzegł w piątek doradca Ministerstwa Zdrowia do spraw kryzysu na tle pandemii Walter Ricciardi. Sytuację określił jako "bardzo poważną". Włoski ekspert powiedział, że lokalne oddziały służby zdrowia "nie są już w stania tropić kontaktów" zakażonych.

 

Nie żyje ojciec Marek Zienkiewicz, proboszcz franciszkańskiego klasztoru w łódzkich Łagiewnikach. Był zakażony koronawirusem – poinformowano na Facebooku archidiecezji łódzkiej. Proboszcz Marek Zienkiewicz kierował klasztorem franciszkanów od sierpnia. Zmarł w środę. Duchowny był zakażony koronawirusem – podano na Facebooku archidiecezji łódzkiej.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i z tym, że parafie stolicy znalazły się w czerwonej strefie kard. Kazimierz Nycz w piątek wydał komunikat, w którym na terenie archidiecezji warszawskiej udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane. Wyjaśnił jednocześnie, że "skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem".

U dwóch pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy wykryto zakażenia koronawirusem, a kolejnych dziesięciu jest w kwarantannie. Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej dyrektor legnickiego sanepidu rekomenduje zamknięcie wszystkich szkół w powiecie i mieście Legnica

Jest pierwsza decyzja wojewody łódzkiego o skierowaniu 4 lekarzy do pracy w oddziałach leczących zakażonych SARS-CoV-2. To anestezjolodzy, z którymi uzgodniono szczegóły przeniesień - powiedziała w piątek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

U dwóch pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy wykryto zakażenia koronawirusem, a kolejnych dziesięciu jest w kwarantannie. Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej dyrektor legnickiego sanepidu rekomenduje zamknięcie wszystkich szkół w powiecie i mieście Legnica.

Minionej doby zmarł najstarszy w Małopolsce pacjent z COVID-19 – to 101-latek z powiatu krakowskiego. Miał choroby współistniejące – poinformowało w piątek biuro prasowe wojewody małopolskiego. Według ostatnich danych w Małopolsce zanotowano najwięcej w kraju nowych zakażeń – 1105.

Lewica chce zawiesić na dwa tygodnie nauczanie w szkołach i wprowadzić zasiłki opiekuńcze dla rodziców na ten czas. Szef klubu Krzysztof Gawkowski przekazał, że zwróci się do premiera o powołanie edukacyjnego zespołu zarządzania kryzysowego.

Francuski klub piłkarski Montpellier zgłosił w piątek 12 pozytywnych wyników na COVID-19 wśród swoich pracowników. To ośmiu graczy i czterech członków sztabu, którzy - jak dodano - zostali odizolowani zgodnie z protokołami obowiązującymi podczas pandemii koronawirusa.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.

W tej chwili wystarcza jeszcze łóżek i respiratorów, ale jeżeli rozwój choroby nie zatrzyma się ze względu na nowe ograniczenia, to w najbliższych kilku tygodniach istnieje ryzyko, że będziemy mieli problem w szpitalach - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.

Ok. 500 terytorialsów razem z policjantami, a także Żandarmeria Wojskowa monitorują przestrzeganie kwarantanny; w gotowości pozostaje ponad 120 żołnierzy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z grup dezynfekcyjnych - poinformował w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W Bułgarii w ostatniej dobie odnotowano 914 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii w tym kraju. Odsetek pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2 po raz pierwszy przekroczył 14 proc. Zmarło 15 osób z Covid-19.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją i wzrostem liczby zakażonych uruchomiliśmy dodatkowo dwie karetki covidowe - poinformował w piątek PAP Piotr Owczarski z "Meditransu". Dodał, że w rejonie obsługiwanym przez WSPRiTS "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie pracują cztery tzw. karetki covidowe.

W Rosji dobowy przyrost zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczył próg 15 tys.; od czwartku wykryto 15 150 przypadków - poinformował w piątek sztab rządowy. Zmarło w ciągu minionej doby 232 chorych z Covid-19. Wyleczonych zostało 8485 osób.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) rozwożą środki ochrony osobistej do domów pomocy społecznej w woj. łódzkim – poinformowała rzeczniczka prasowa brygady Małgorzata Glińska.

W związku z epidemią COVID-19 z wnioskiem o wsparcie dla domów pomocy społecznej w regionie wystąpił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheski – podał zastępca dowódcy 9 ŁBOT podpułkownik Marcin Siudziński.

Na Podkarpaciu powstaną kolejne cztery punkty pobrań wymazów na obecność SARS-CoV-2. "Obecnie w regionie działa 25 takich punktów" – powiedział w piątek rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Rafał Śliż.

Na Ukrainie w czwartek odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 5992, a 106 osób zmarło na Covid-19 - poinformował w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Jak dodał, poprzedniego dnia wyzdrowiało 2269 osób, a 866 hospitalizowano.

Mamy nadzieję, że mimo epidemii koronawirusa bezpiecznie przejdziemy tą trudną drogę, nie zatrzymując polskich budów, utrzymując 1,5 mln miejsc pracy - powiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że na żadnym z polskich budów nie zanotowano ogniska koronawirusa.

W sprawie kwarantanny COVID-19 dostępna jest całodobowa infolinia +48 22 25 00 115 - przypomina na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w piątek o kolejnym najwyższym dobowym wzroście zakażeń SARS-CoV-2. W czwartek przybyło tam 9721 przypadków. Aktualnie zakażonych jest 84 430 osób, 2930 spośród nich wymaga hospitalizacji. W czwartek zmarło 24 chorych.

W ciągu minionej doby w Indiach odnotowano 63 371 przypadków zakażenia koronawirusem i 895 zgonów - poinformował w piątek resort zdrowia, zwiększając ogólny bilans potwierdzonych infekcji w tym kraju do 7,37 mln, a ofiar śmiertelnych wśród zakażonych - do 112 161.

Osoby o wysokim BMI są bardziej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 niezależnie od wieku, płci, przynależności rasowej i innych parametrów zdrowotnych - pokazuje obszerna analiza.

Z naszych spostrzeżeń wynika, że większość dzieci, które są hospitalizowane z powodu COVID-19, zakaziło się w szkołach lub przedszkolach – mówi dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych. Zauważa, że w Polsce nie było ofiar śmiertelnych wśród dzieci.

Najwięcej łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem zajętych jest w województwach mazowieckim oraz małopolskim, gdzie pacjenci zajmują kolejno 818 z 1457 łóżek oraz 942 z 1359.

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19 - wynika z dwóch badań opublikowanych w naukowym magazynie 'Blood Advanced". Dowodzą one, że osoby z grupą krwi 0 są odporniejsze na zakażenie koronawirusem oraz mogą łagodniej przechodzić chorobę.

We wrześniu na izbach przyjęć i SOR-ach wykorzystano 4,2 tys. testów antygenowych. W sumie Ministerstwo Zdrowia kupiło 500 tys. sztuk takich testów za 62 mln zł – wynika z danych przekazanych PAP przez resort zdrowia.

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19 - wynika z dwóch badań opublikowanych w naukowym magazynie "Blood Advanced". Dowodzą one, że osoby z grupą krwi 0 są odporniejsze na zakażenie koronawirusem oraz mogą łagodniej przechodzić chorobę.

Niektóre szpitale dochodzą do skraju wydajności, kadry medyczne są niezwykle obciążone, a laboratoria diagnostyczne balansują na skraju efektywności. W tej sytuacji stosowanie się do obostrzeń jest kluczowe dla walki z koronawirusem - powiedział epidemiolog Artur Białoszewski.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 70 334 zakażeń koronawirusem - podał w czwartek wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 1148 kolejnych osób. To najgorszy bilans do lipcowego szczytu pandemii w USA.

W sumie w USA od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 7 974 502 osoby, a zmarło 217 745 osób.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 70 334 zakażeń koronawirusem - podał w czwartek wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 1148 kolejnych osób. To najgorszy bilans do lipcowego szczytu pandemii w USA.

W sumie w USA od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 7 974 502 osoby, a zmarło 217 745 osób.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 70 334 zakażeń koronawirusem - podał w czwartek wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 1148 kolejnych osób. To najgorszy bilans do lipcowego szczytu pandemii w USA.

W sumie w USA od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 7 974 502 osoby, a zmarło 217 745 osób.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 28 523 nowe przypadki zakażenia koronaiwrusem 713 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie