Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/YONHAP
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem w Niemczech. Nowe przepisy dotyczą noszenia maseczek, ograniczenia kontaktów w miejscach publicznych oraz ograniczenia działalności lokali gastronomicznych. 14-letni Barron Trump przeszedł zakażenie koronawirusem - poinformowała w środę pierwsza dama USA Melania Trump.

dk/hlk/grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

62 proc. Francuzów z regionu stołecznego Ile-de-France i ośmiu innych metropolii popiera wprowadzenie godziny policyjnej od godz. 21 do godz. 6 z powodu pandemii Covid-19 – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Elabe dla stacji BFMTV.

90 proc. ankietowanych zapewniło, że będzie jej przestrzegać. Według szacunków władz godzina policyjna dotyczy około 20 mln Francuzów.

- W przypadku gwałtownie narastających zakażeń relatywnie szybko może dojść do załamania się systemu ochrony zdrowia - powiedział w czwartek krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

We włoskim regionie Kampania ze stolicą w Neapolu do 30 października zamknięte będą z powodu pandemii Covid-19 szkoły wszystkich szczebli i uniwersytety. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał szef miejscowych władz Vincenzo De Luca. Decyzję tę jako "bardzo złą" skrytykowała minister oświaty.

W Słowenii odnotowano w ciągu minionej doby 745 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii w kraju - poinformował w czwartek rząd w Lublanie. Dzień wcześniej zarejestrowano 707 przypadków SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń wystąpiło w ciągu minionej doby w stolicy kraju Lublanie - 119. Łącznie w Słowenii doszło dotychczas do 10 683 infekcji koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 176 osób.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany w Polsat News, czy ogłoszone w czwartek przez premiera i ministra zdrowia nowe restrykcje związane z koronawirusem, nie doprowadzą do załamania gospodarki - ocenił - że "absolutnie nie". - Jesteśmy zdeterminowani, żeby scenariusz, który był realizowany wiosną tego roku - lockdownu - czyli mocnego uderzenia w gospodarkę się nie powtórzył - zaznaczył.

Rekordową liczbę 1205 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też kolejne trzy zgony z powodu Covid-19.

To drugi z rzędu dzień, w którym pobijany jest dobowy rekord zakażeń - w środę było ich 1095. Zarazem to trzeci raz w ciągu ostatnich sześciu dni, by ich liczba przekraczała tysiąc, podczas gdy w trakcie pierwszej fali epidemii taka sytuacja zdarzyła się w Irlandii tylko dwukrotnie.

Całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł tym samym do 46 429 zachorowań i 1838 ofiar śmiertelnych.

W regionach, gdzie epidemia koronawirusa ma już charakter powszechny, zaleca się ograniczyć liczebność spotkań do 10 osób. Powinno się też zrezygnować z imprez publicznych i popularnych gier sportowych - ogłosił w czwartek rząd Finlandii.

Wzrosty zachorowań na koronawirusa były powiązane z rozpoczęciem roku szkolnego i z powrotem studentów na uczelnie - ocenił w czwartek krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Wyjaśnił, że ma to związek m.in. ze zwiększoną ilością pasażerów w komunikacji miejskiej.

W opublikowanym w czwartek komunikacie odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) po raz pierwszy rozszerzył na Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą konieczność odbycia kwarantanny.

Chodzi tu konkretnie o województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.

Epidemia koronawirusa we Włoszech przyspieszyła i weszła w ostrą fazę - poinformowały w czwartek krajowy Instytut Służby Zdrowia i włoskie ministerstwo zdrowia w raporcie z 7-dniowego monitoringu. Tego dnia zanotowano 8804 nowe infekcje, najwięcej od początku kryzysu.

W opublikowanym raporcie zwrócono uwagę na notowany stały wzrost przypadków SARS-CoV-2 oraz na "kryzysowe sytuacje w służbie zdrowia w terenie". Rośnie liczba zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii, która może "osiągnąć stan krytyczny w przyszłym miesiącu" - konkludują Instytut i resort zdrowia.

W jednym z największych szpitali Barcelony Vall d\'Hebron odnaleziono zwłoki pacjenta, który kilka dni wcześniej wyszedł do toalety. Władze placówki tłumaczą, że zaniedbanie wynikło z nasilającej się epidemii chaosu powstałego wskutek protestów służby zdrowia oraz wzrostu liczby przypadków zachorowań na COVID-19. 

Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Pracownicy służby zdrowia protestują w pobliżu Ministerstwa Zdrowia w Paryżu, domagając się poprawy warunków pracy, podwyżek i zwiększenia personelu, by pomóc w walce z gwałtownym wzrostem liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach w całym kraju. 

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 30 621 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. To największy dzienny wzrost zakażeń od początku epidemii. W środę stwierdzono ich ponad 22,5 tys. Od środy na Covid-19 zmarło 88 osób.

Liczba chorych na Covid-19, którzy są leczeni na oddziałach intensywnej terapii, wynosi 1750 i w ciągu ostatniej doby wzrosła o 77.

Od początku epidemii we Francji koronawirusem zainfekowało się 809 684 osób, z których 33 125 zmarło.

 

Podczas minionej doby w Hiszpanii służby medyczne zanotowały najwyższy od września dobowy wzrost zakażeń: ponad 13 tys. infekcji - wynika z czwartkowych danych resortu zdrowia. W tym samym czasie w Portugalii padł kolejny dobowy rekord zakażeń – ponad 2,1 tys.

Prawie trzy czwarte Włochów popiera zaostrzenie przez rząd zasad reżimu sanitarnego w związku z dużym wzrostem zakażeń koronawirusem - wynika z sondażu, którego rezultaty zaprezentowano w czwartek. Jest wśród nich więcej kobiet niż mężczyzn - odnotowano.

Zakaz wszelkich zabaw w lokalach i na otwartej przestrzeni, ograniczenie do 30 liczby uczestników ceremonii cywilnych i religijnych, wymóg zamknięcia restauracji o północy, a od godz. 21 obsługi tylko przy stolikach - to niektóre z przepisów z nowego dekretu rządu Giuseppe Contego, obowiązującego od środy do połowy listopada.

Duńskie MSZ w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa w Europie rozszerzyło m.in. o Polskę listę krajów, do których odradza się podróże, jeśli nie są one konieczne. Zmiany wejdą w życie w sobotę.

Inne uznane w czwartek przez duński MSZ za niebezpieczne pod względem epidemicznym państwa to: Bułgaria, Włochy, Liechtenstein, Litwa, San Marino oraz Watykan. Zmiana pociąga za sobą zamknięcie duńskich granic dla ruchu turystycznego z tych państw.

Związki zawodowe pracowników służby zdrowia zorganizowały w czwartek w kilku miastach Francji demonstracje. Medycy domagali się podwyżek płac, zwiększenia zatrudnienia w sektorze oraz poprawy warunków pracy w czasie pandemii Covid-19 osób obecnie zatrudnionych.

Do 11 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej. Poinformowało o tym w czwartek dowództwo formacji, czuwającej nad bezpieczeństwem papieża. Kilka dni wcześniej było czterech zainfekowanych.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 4411 nowych zakażeń koronawirusem, przez co kraj ten wyprzedził Filipiny, gdzie dotąd odnotowano najwięcej zdiagnozowanych przypadków w regionie. Wzrost liczby zakażeń odnotowano też na Filipinach i w Malezji.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 18 980 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 138 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.

W moskiewskich szkołach nauczycieli powyżej 65. roku życia i cierpiących na przewlekłe choroby zastąpią studenci uczelni pedagogicznych – poinformował portal Meduza. Chodzi o ochronę osób z grupy ryzyka w związku z epidemią Covid-19.

Nowy test oparty na pomiarach stężenia dwóch substancji ważnych dla układu odpornościowego i pozwalający przewidzieć przebieg zakażenia koronawirusem, opracowali naukowcy Royal College of Surgeons in Ireland. Umożliwi on zastosowanie najodpowiedniejszego leczenia chorych na COVID-19.

83 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też nową najwyższą od początku epidemii liczbę 8804 zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek resort zdrowia w Rzymie. Liczba zgonów w porównaniu ze środą wzrosła prawie dwukrotnie.

Wykonano w ciągu jednego dnia rekordową liczbę ponad 162 tysięcy testów.

Ponad 1,3 tys. łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego prawie 400 jest już zajętych. Baza miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem jest codziennie poszerzana – zapewniał w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

W województwie mazowieckim chorzy z potwierdzonym COVID-19 zajmują 818 ze 1457 łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem – poinformował w czwartek Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zajęte jest 66 ze 113 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opuszcza szczyt UE; miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

"Właśnie zostałam poinformowana, że pracownik mojego biura uzyskał dziś rano pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Ja sam otrzymałam wynik negatywny. Jednak na wszelki wypadek od razu opuszczam szczyt unijny, aby przejść kwarantannę" - napisała na Twitterze.

Jeśli nie zostaną wprowadzone kompleksowe ograniczenia w strefach aktywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa, na Ukrainie z powodu Covid-19 do końca roku może umrzeć do 20 tys. ludzi - ostrzega Kijowska Szkoła Ekonomii. Według jej prognozy od listopada będzie po 10 tys. infekcji dziennie.

Liczące 160 tys. mieszkańców miasto Salamanka, na północnym zachodzie Hiszpanii, zostanie objęte kordonem sanitarnym na podstawie czwartkowej decyzji władz wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu. Restrykcje związane z pandemią Covid-19 wejdą w życie w nocy z piątku na sobotę.

W Holandii odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem: 7791 - wynika z danych przekazanych w czwartek przez Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). W kraju obowiązują od tego dnia nowe ograniczenia, które rząd określił jako "częściowy lockdown".

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Szpital psychiatryczny w Rybniku, zakład leczniczo-opiekuńczy w Lublińcu, sanatorium w Goczałkowicach-Zdroju, stacja sanepidu w Dąbrowie Górniczej oraz kilka szkół – to nowe ogniska koronawirusa wykryte w woj. śląskim.

 

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie i Uniwersytet Telawiwski wprowadziły nakaz używania kamerek podczas zajęć odbywających się zdalnie - informuje w czwartek "Haarec". Uczelnia w Tel Awiwie wymaga również "stosownego stroju" podczas zajęć.

W najbliższych dniach liczba łóżek covidowych w Wielkopolsce wzrośnie o ok. 300 – poinformował w czwartek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Obecnie dla pacjentów z koronawirusem jest 837 łóżek, blisko 170 pozostaje wolnych. Po weekendzie ma być ich ponad tysiąc.

W Małopolsce będą kolejne punkty pobierania wymazów do testów w kierunku koronawirusa. W piątek taki punkt uruchomiony zostanie w Krzeszowicach, a w sobotę w Dobczycach – poinformowała rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień.

Koronawirusa stwierdzono u jednego z wychowawców, kleryka i dwóch księży mieszkających na terenie seminarium – podała diecezja koszalińsko-kołobrzeska na swojej stronie internetowej.

Z podanych informacji wynika, że wprowadzona kwarantanna w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie będzie obowiązywać do 23 października.

W Szwajcarii w czwartek odnotowano 2613 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To drugi dzień z rzędu, kiedy w kraju stwierdzono rekordową liczbę infekcji - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Przy obecnej liczbie zakażeń koronawirusem nie ma ryzyka lockdownu we Włoszech - ocenił w czwartek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Jego zdaniem dla pełnego obrazu epidemii w kraju należy wykonywać 300 tys. testów dziennie.

W środę padł rekord liczby wykonanych w ciągu doby we Włoszech testów: 152 tys. Zarejestrowano 7332 zakażenia; najwięcej od początku epidemii.

Policjanci z Opola zatrzymali 46-latka, który uderzył funkcjonariusza, gdy ten zwrócił mu uwagę na brak maseczki - poinformowało w czwartek biuro prasowe KW Policji w Opolu.

Do zdarzenia doszło w środę na jednym z opolskich osiedli. Według przedstawionej przez policję wersji, mężczyzna szedł przez osiedle nie zasłaniając twarzy i nosa. Gdy policjanci zwrócili mu uwagę na konieczność przestrzegania przepisów, mężczyzna zareagował agresją. Okazało się, że był pijany. Został zatrzymany, może usłyszeć zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w związku z pandemią COVID-19 i ciągłym wzrostem zachorowań udzielił w czwartek dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedzielę i święta w archidiecezji. Ma ona obowiązywać do 15 listopada.

Zaczyna brakować miejsc dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach regionu radomskiego. W czwartek nie było już wolnych łóżek w lecznicy w Radomiu. Z oddziału zakaźnego w Kozienicach ewakuowano wszystkich pacjentów, bo zachorowali lekarze. W Przysusze wolne miejsca są na wyczerpaniu.

Dodatkowe 300 mln zł ze środków UE trafi do sektora zdrowia na walkę z pandemią - przekazało w czwartek ministerstwo funduszy i polityki regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony osobistej czy aparaturę medyczną dla szpitali.

Trwa rządowy zespół zarządzania kryzysowego

W Londynie od soboty zaczną obowiązywać restrykcje z powodu koronawirusa na poziomie drugim, czyli wysokim, co oznacza zakaz spotkań osób z różnych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił w czwartek minister zdrowia Matt Hancock.

Oprócz Londynu poziom drugi wprowadzono w sąsiadującym ze stolicą hrabstwie Essex, a także na kilku kolejnych obszarach w północnej i środkowej Anglii. Natomiast na razie nie przesunięto Manchesteru na poziom trzeci, bardzo wysoki, czego powszechnie się spodziewano. Jak wyjaśnił Hancock, rozmowy z lokalnymi władzami w tej sprawie nadal trwają. To oznacza, że jedynym obszarem objętym najwyższymi restrykcjami pozostaje region Liverpoolu.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (ORL) Tadeusz Urban w liście do ministra zdrowia proponuje, by w dobie nasilającej się pandemii skierować do pracy lekarzy, którzy po ukończeniu studiów nie zdali egzaminu końcowego i z tego powodu nie mają prawa do wykonywania zawodu.

Zbliżamy się do jednego przypadku na 500 osób. Oznacza to, że szansę spotkania osoby zakażającej będzie miał praktycznie każdy. Jeśli populacja nie podejmuje żadnych działań, koronawirus rozprzestrzenia się swobodnie – powiedział w czwartek na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Gut.

Wirusolog powiedział, że wirus znalazł sobie ścieżkę do ludzi, bo społeczeństwo samo nie chciało się chronić przed nim.

W kraju działa 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ostatnich pięciu dniach liczba ta zwiększyła się o ponad 20 – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Pacjenci z oddziału zakaźnego szpitala w Kozienicach, gdzie na COVID-19 zachorowało czterech lekarzy, zostali w nocy i w czwartek rano przewiezieni do szpitala w Przysusze. Kornawirus pojawił się na kolejnym oddziale – pozytywny wynik ma ordynator chirurgii.

Szpital w Żywcu zawiesił do odwołania działanie izby przyjęć - zakomunikowała w czwartek placówka. Decyzja dyrekcji związana jest z wykryciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród części personelu. Pacjenci kierowani są do placówek w innych miastach.

Szpital poinformował, że po wykryciu zakażenia koronawirusem w kwarantannie znalazła się "znaczna część pozostałego personelu medycznego zatrudnionego w izbie przyjęć".

Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u 11 osób z personelu medycznego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu wstrzymał przyjęcia pacjentek na oddział położniczo-ginekologiczny.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaapelował do mieszkańców, zwłaszcza do seniorów, aby wcześniej zaplanowali wizyty na cmentarzu. W ocenie samorządowca pozwoli to uniknąć dużych skupisk ludzi i ograniczyć ryzyko zakażenia.

Na Słowacji dzienny, rekordowy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł w środę 1929 - poinformował premier Igor Matovicz w czwartek na Facebooku. Jednocześnie poinformował o rekordowej liczbie przeprowadzonych testów - 12 502.

 

Z powodu spadku dochodów, wynikającego z pandemii koronawirusa, rekordowa liczba rodzin w Japonii otrzymała od rządu pomoc finansową na opłatę czynszu - wynika z czwartkowych danych ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej.

Między kwietniem a sierpniem złożono około 109 tys. wniosków o takie wsparcie, z czego władze przychyliły się do około 96 tys. To 2,6 razy więcej niż w całym roku fiskalnym 2010, gdy świat odczuwał skutki kryzysu gospodarczego – przekazała japońska agencja prasowa Kyodo.

W szkolach we Włoszech potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5793 uczniów i 1020 nauczycieli - te najnowsze dane podało w czwartek Ministerstwo Oświaty na podstawie monitoringu. Ogłoszono je miesiąc po inauguracji roku szkolnego.

Według resortu oświaty uczniowie z pozytywnym wynikiem testu stanowią 0,08 proc. wszystkich. W przypadku nauczycieli odsetek ten wynosi 0,13 proc.

W województwie opolskim działa 19 punktów wymazowych drive-thru. Opolski NFZ przypomina, że mogą z nich korzystać osoby na podstawie zleceń wystawionych przez lekarzy POZ lub przez sanatoria.

Restrykcje związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce powinny być rozsądniejsze - powiedział prof. Robert Flisiak.

Dodał, że jego zdaniem traktowanie w takim sam sposób dużych miast jak Warszawa czy Kraków i np. wsi na Mazurach nie ma sensu.

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli ponad 2100 osób, nałożyli mandaty na ponad 3550 osób, a w prawie 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - przekazał w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Dodał, że od początku epidemii policjanci już ponad 19 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

W ciągu doby wykonano ponad 64,5 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 43,8 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni w tym czasie zlecili 17 659 wymazów - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Ogółem przebadano dotąd 3 835 329 próbek pobranych od 3 682 787 osób.

We wrześniu 2020 r. z usług portu skorzystało 482 tys. pasażerów, czyli o 74,3 proc mniej niż we wrześniu 2019 r.; od początku 2020 r. w ruchu międzynarodowym obsłużono łącznie 4 mln 250 tys. osób (spadek o 67,4 proc.), a w krajowym 507 tys. (spadek o 61,1 proc.) - podało lotnisko Chopina.

W Rosji w ciągu minionej doby zmarło 286 osób z Covid-19 - poinformował w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Jest to najwyższa dotąd liczba przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby. Odnotowano 13 754 nowe zakażenia koronawirusem, o 497 mniej niż dzień wcześniej.

Ogółem od początku pandemii w Rosji zdiagnozowano 1 354 163 zakażenia koronawirusem. Spośród tych zakażonych wyleczyło się już 1 048 097 osób. Zmarło 23 491 pacjentów.

Mamy 8099 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 149 903. Zmarło do tej pory 3308 osób.

W badaniu francuskiego urzędu statystycznego INSEE jedna czwarta ankietowanych stwierdziła, że ich sytuacja materialna uległa pogorszeniu w czasie pandemii koronawirusa. Wyniki badania niepokoją ekonomistów – pisze dziennik "Le Figaro" w czwartek.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 6538 osób, u których potwierdzono zakażenie. 508 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 85 588 chorych.

Władze Qingdao na wschodzie Chin, gdzie wykryto pierwsze lokalne przypadki Covid-19 w tym kraju od prawie dwóch miesięcy, poinformowały w czwartek o zawieszeniu szefa miejskiej komisji zdrowia i zwolnieniu z pracy dyrektora szpitala, z którym wiązano infekcje.

W jednostkach penitencjarnych zakażonych koronawirusem jest 15 osób, duża część z nich zakaziła się wirusem na zewnątrz - przekazał minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik. Łącznie w Polsce jest prawie 70 tys. więźniów.

Jak podkreślił Wójcik, liczba zakażonych jest "bardzo mała", na tle innych krajów "wręcz znikoma".

Rekordowy przyrost dzienny zgonów na Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech – zmarło 29 chorych, podnosząc łączną liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby do 1052 – wynika z danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono 950 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii wykryto 41 732 infekcji, przy czym 12 628 osób wyzdrowiało.

Liczba interwencji stołecznego pogotowia ratunkowego wzrosła o ok. 30 proc. w porównaniu do wiosennej fali pandemii – powiedział Piotr Owczarski z "Meditransu" w Warszawie. - Dochodzi do sytuacji, że ambulanse są "uziemione" nawet na sześć-osiem godzin - dodał.

Aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. 

Posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego w przyszłym tygodniu nie odbędzie się w Strasburgu, ale zdalnie. Sytuacja we Francji i Belgii jest bardzo poważna. Podróżowanie to niebezpieczeństwo - napisał na Twitterze szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Minionej doby na Ukrainie wykryto 5062 zakażenia koronawirusem, na Covid-19 zmarły 73 osoby, 951 pacjentów wyzdrowiało, a 679 osób hospitalizowano - poinformował w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 281 239 osób, zmarło 5302 chorych, a wyzdrowiało 119 650 pacjentów.

Izabela Domogała, odpowiedzialna w zarządzie woj. śląskiego za sprawy służby zdrowia, jest zakażona koronawirusem - poinformował w czwartek urząd marszałkowski w Katowicach. Regionalny zarząd, którego posiedzenia od dawna odbywają się zdalnie, pracuje normalnie.

Jestem lekarzem i wiem, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są od samego początku na sto procent zaangażowani w walkę - odniósł się do wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina o braku zaangażowania części personelu medycznego w walkę z epidemią wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zakażony koronawirusem poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister transportu Jerzy Polaczek trafił do katowickiego szpitala. Parlamentarzysta jest osłabiony. Oddycha samodzielnie, ale leży pod tlenem.

O potwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poseł Polaczek poinformował w miniony wtorek. W środę wieczorem karetka pogotowia przewiozła go do szpitala MSWiA w Katowicach.

Ministerstwo zdrowia Czech podało w czwartek, że w środę przybyło rekordowych 9544 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Liczba aktywnych przypadków przekracza 77 tys. W szpitalach jest 2678 pacjentów. Dotychczas zmarły 1172 osoby, 35 z nich w środę.

Za jedzenie gofra czy zapalenie papierosa na ulicy możemy dostać mandat. Powód? Nie ma odstępstwa od obowiązku noszenia maseczki - a z tą na twarzy trudno jeść, pić czy palić - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Czternaście dni – na tyle wystarczy łóżek respiratorowych przy obecnej dynamice rozwoju koronawirusa w Polsce; tak wynika z modelu matematycznego szacującego wydolność systemu - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" pisze, że obecnie Polska ma ponad 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID. 467 jest zajętych. Analizę tego, ile mamy czasu do wyczerpania zasobów, przeprowadzili matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą rozwój epidemii.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 67 708 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z danych ministerstwa zdrowia opublikowanych w czwartek. Ogółem liczba zakażonych w tym kraju od początku pandemii zwiększyła się do 7,3 mln.

Podczas gdy cały świat zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa, władze Tanzanii zaprzestały oficjalnego testowania i publikowania wyników testów. Od 29 kwietnia, kiedy prezydent tego kraju John Magufuli ogłosił "zwycięstwo" nad pandemią, Tanzania jest według władz wolna od koronawirusa.

Niewątpliwie epidemia przyspiesza. Musimy przygotować się na najróżniejsze scenariusze, w tym te najgorsze - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" główny inspektor sanitarny (GIS) Jarosław Pinkas. Jak dodaje, bardzo wiele zależy od nas samych, od naszych zachowań.

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 ma negatywny wpływ na sen, pomimo tego, że w jej trakcie ludzie śpią dłużej - wynika z badania opublikowanego w naukowym piśmie "Frontiers in Psychology".

Według badania przygotowanego przez fińskich psychologów epidemia nasila podświadomy lęk ujawniający się podczas snu.

Większość dzieci bezobjawowo przechodzi zakażenie koronawirusem - ocenia prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W Polsce hospitalizowanych było z SARS-CoV-2 ponad 500 dzieci.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek zaktualizuje listę powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej, objętej największymi restrykcjami. Obecnie jest ich 38, w tym 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. Reszta Polski znajduje się w strefie żółtej.

Wioski turystyczne, pensjonaty i hotele we Włoszech oferują osobom pracującym zdalnie wynajem apartamentów i pokojów po bardzo obniżonych cenach. Inicjatywa ma na celu ożywienie branży turystycznej w dobie ciężkiego kryzysu z powodu pandemii.

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zmarły na Covid-19 802 osoby. Liczba potwierdzonych nowych zakażeń wyniosła 52 406 – poinformował w środę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Według amerykańskiej uczelni od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 7 909 035 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło łącznie 216 639 osób.

Od czwartku, 15 października w godz. 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 6 638; to około 1 500 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha. Na Covid-19 zmarły kolejne 33 osoby.

Od początku pandemii w Meksyku z powodu koronawirusa zmarło 1 744 pracowników służby zdrowia, a podejrzewa się, że Covid-19 mógł być przyczyną śmierci kolejnych 164 - podało w środę meksykańskie ministerstwo zdrowia.

Według resortu w sumie zakażonych koronawirusem zostało w Meksyku ponad 127 tysięcy lekarzy, pielęgniarek, techników i pozostałych pracowników szpitali.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4056 nowych zakażeń koronawirusem i 478 kolejnych zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Według oficjalnych statystyk od początku pandemii w Meksyku potwierdzono 829 396 przypadków zakażenia Covid-19 i 84 898 zgonów.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 27 235 nowych przypadków Covid-19 i 749 kolejnych zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Od początku pandemii w Brazylii potwierdzono oficjalnie 5 140 863 przypadki zakażenia koronawirusem i 151 747 zgonów z powodu Covid-19.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych uzgodnili w środę, po ośmiu godzinach negocjacji, jednolite zasady dla miast i regionów o dużej liczbie zakażeń koronawirusem. Zaostrzeniu środków w walce z pandemią jest konieczne w związku z rosnącą liczbą infekcji.

14-letni Barron Trump przeszedł zakażenie koronawirusem - poinformowała w środę pierwsza dama USA Melania Trump. Najmłodszy syn amerykańskiego przywódcy nie wykazywał objawów choroby i jest już zdrowy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie